Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.164.736 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Jest u nas [w Walii?] takie powiedzenie: 'Jeśli muszę pójść do dżungli, to najlepiej, gdy będę miał za towarzysza Polaka'. Jesteście wierni, trzymacie się do końca razem. Starsze pokolenie Anglików zaświadczy też, jakimi świetnymi jesteście żołnierzami."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Wpływ diety na skład mikroflory jelitowej (27-08-2010)

Skład mikroflory ludzkiego układu pokarmowego zależy od rodzaju diety i zwyczajów żywieniowych, a stan zdrowia jest związany między innymi z metabolizmem bytujących w jelitach drobnoustrojów. Jak dotąd naukowcom nie udawało się wykazać różnic w składzie flory jelitowej na przykładzie odrębnych ludzkich populacji. W artykule przedstawionym w wydaniu Proceedings of the National Academy of Sciences dostępnym online (PNAS, August 17, 2010, vol. 107, no. 33, 14691-14696), autorstwa zespołu naukowców z Uniwersytetu Florenckiego (Włochy), można znaleźć doniesienia z badań przeprowadzonych właśnie na ten temat.

Badacze porównywali skład mikroflory występującej w kale u dzieci pochodzących z Unii Europejskiej, dokładnie z Florencji, i tych zamieszkujących wiejskie okolice w pobliżu niewielkiej miejscowości Boulpon w Burkina Faso w Afryce. Motyw przeprowadzenia badań był o tyle interesujący, że zakładano znaczne podobieństwo diety afrykańskich dzieci z dietą typową dla większości ludzi żyjących w okresie wczesnego osadnictwa i pojawienia się pierwszych upraw rolnych, zawierającą stosunkowo dużo błonnika. Rzeczywiście, dieta dzieci z Boulpon jest w zasadzie wegetariańska, uboga w białka i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, za to bogata w błonnik.

Wykorzystując między innymi metody sekwencjonowania DNA i analizy biochemiczne wykazano, że w kale dzieci pochodzących z Burkina Faso występowało znacznie więcej bakterii typu Bakteroidetes, natomiast stwierdzono stosunkowo mniejszą ilość bakterii typu Firmicutes. Stwierdzono również nadzwyczajną obfitość bakterii z rodzajów Prevotella i Xylanibacter, znanych z tego, że posiadają geny umożliwiające hydrolizę celulozy i ksylanu, a których obecności w ogóle nie stwierdzono u dzieci europejskich. Ponadto u dzieci z Burkina Faso stwierdzono znacznie wyższy poziom krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych.

Również Enterobacteriaceae (Escherichia coli i Shigella) występowały znacznie rzadziej u dzieci afrykańskich niż u dzieci europejskich, objętych badaniami.

Na tej podstawie badacze stawiają hipotezę, że mikroflora jelitowa mogła koewoluować zależnie od zawartości polisacharydów w pożywieniu ludności zamieszkującej Burkina Faso, co pozwala uzyskać maksimum energii ze spożytego błonnika i innych wielocukrów, chroniąc jednocześnie ludność przed zachorowaniem na zapalne i nieinfekcyjne choroby okrężnicy.

Badacze twierdzą ponadto, że unikalna kompozycja mikroflory jelitowej ludzi żyjących w warunkach zbliżonych do tych panujących w społeczeństwach pierwotnych stanowi cenne dziedzictwo, które za wszelką cenę powinno zostać zachowane dla przyszłych pokoleń. Wiedza na temat różnorodności mikroflory bytującej w ludzkim układzie pokarmowym może zostać wykorzystana między innymi do opracowania nowych probiotyków.

[Tłumaczenie i opracowanie: C. O. Reless]

Źródło:
Impact of diet in shaping gut microbiota revealed by a comparative study in children from Europe and rural Africa


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26235 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365