Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.205.404 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 177 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Najważniejsze, to przeżyć życie pogodnie, korzystając z racjonalnej lewej półkuli mózgu, a nie tej prawej, instynktownej, która sprowadza cierpienie i tragedie.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Ekologia
Społeczna percepcja zużycia i oszczędzania energii (22-08-2010)

Coraz powszechniej akceptuje się hipotezę, że antropogeniczne źródła emisji dwutlenku węgla przyczyniają się do zmian klimatycznych, co może wymusić znaczne zmiany w naszym stylu życia, jeżeli wdrożenie zdecydowanych rozwiązań tej kwestii będą odkładane na później.

Same Stany Zjednoczone odpowiadają za jedną piątą światowej antropogenicznej emisji dwutlenku węgla, z czego 98% związane jest z produkcją i konsumpcją energii. W badaniach przeprowadzonych w tym kraju, opublikowanych na łamach Proceedings of National Academy of Sciences (10.1073/pnas.1001509107) zwraca się uwagę, że dużą przeszkodę we wdrażaniu odpowiednich rozwiązań może stanowić nikła wiedza, jaką posiadają szersze kręgi społeczne na temat poziomu zużycia energii oraz efektywnych sposobów jej oszczędzania.

W badaniach przeprowadzanych online wzięło udział 505 osób, pochodzących z siedmiu amerykańskich obszarów metropolitalnych: Nowego Jorku, Filadelfii, Waszyngtonu, Houston, Dallas, Denver i Los Angeles, które w toku procedury badawczej udzielały odpowiedzi na pytania dotyczące efektywnych sposobów oszczędzania energii i poziomu zużycia energii przez różne urządzenia elektryczne w gospodarstwie domowym. Osoby badane oceniały również efektywność różnych zachowań, nawyków i strategii oszczędzania energii w dniu codziennym.

Wyniki badań wykazały, że powszechne przekonania na temat efektywności oszczędzania energii zazwyczaj znacznie odbiegają od rekomendacji ekspertów w tej dziedzinie. Na przykład, gdy osoby badane pytano o najbardziej efektywną strategię oszczędzania energii, jaką mogłyby zastosować w gospodarstwie domowym, większość z nich wskazywała na różne sposoby bezpośredniego ograniczania zużycia, to jest między innymi wyłączanie światła lub ograniczenie jazdy samochodem, zamiast używania urządzeń i instalacji o większej wydajności (na przykład energooszczędnych żarówek).

Oceny osób badanych co do poziomu zużycia energii przez różne urządzenia średnio różniły się o 2,8 razy od rzeczywistych wartości, przy czym zaobserwowano, że poziom zużycia energii przez urządzenia o niskim poborze energii jest zazwyczaj nieco przeszacowany, ale dla kontrastu, poziom zużycia energii przez urządzenia wysoko energochłonne jest oceniany jako zbyt niski, i to w znacznym stopniu.

W niektórych pytaniach uczestnicy, u których odnotowano wyższy poziom myślenia matematycznego i prezentujący postawy proekologiczne cechowali się wyższą trafnością ocen.

Błędna percepcja poziomu zużycia energii oraz efektywności poszczególnych strategii jej oszczędzania wskazują, że dobrze zaplanowane akcje edukacyjne i uświadamiające, skierowane do szerszych kręgów społeczeństwa, mogłyby w perspektywie długoterminowej przynieść wymierne korzyści.

[Tłumaczenie i opracowanie: C. O. Reless]

Źródło:
Public perceptions of energy consumption and savings


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (3)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26218 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365