MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #154
Nakład: 34071 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2011-03-15 do 2011-04-06

Spis treści:

Cytat tygodnia

"Wiara nie daje odpowiedzi, tylko blokuje zadawanie pytań"
Frater Ravus

Aktualności i ogłoszenia

Nowa książka Racjonalisty

Lucas L. Grabeel: Homo Sanctus. Opowieść (byłego) homokapłana, 350 stron.

W jednej z małych parafii nieznany sprawca atakuje nożem swojego spowiednika. Podejrzenia padają na z pozoru niewinnego ministranta. Prokuratura wszczyna dochodzenie. Prędko na jaw wychodzą okoliczności wskazujące, że do ataku mogło w ogóle nie dojść, a śledztwo zostaje umorzone. Wtedy też w sprawę zostaje uwikłany świeżo wyświęcony na kapłana wikary. Odkrywa tajemnicze okoliczności, w których doszło do ataku... Dopiero wówczas zaczyna się prawdziwy dramat...

Powieść o homoseksualizmie, kapłaństwie i religii.
Polskie St. Poelten...

Książka objęta patronatem medialnym portalu innastrona.pl

Fragmenty...

Po dwóch miesiącach formacji w postulacie wiedziałem już, co wybrałem. Wyrzekłem się szczęścia, ale dążyłem ku spełnieniu. Wciąż odczuwałem ogromną czarną dziurę w okolicach mego serca, ale mocno wierzyłem, że Bóg wypełni tę pustkę w dniu święceń kapłańskich, do tego raz na zawsze.
Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że nie wypełnił…
Rzuciłem się w wir pracy kapłańskiej. Głoszenie kazań, wysłuchiwanie spowiedzi, a przede wszystkim praca z dziećmi dawały mi wiele satysfakcji. Uznałem, że oto jest moje spełnienie. Choć szczęśliwy nigdy się do końca nie poczułem.


Wydawało mi się, że moja wiara jest niczym głaz. Boga przecież zawsze było łatwiej kochać. On nigdy nie odpowiadał, On nigdy się nie kłócił. Nie był kapryśny jak człowiek, ani zmienny jak kobieta. I zawsze słuchał. Teraz rozumiem, dlaczego taki był… Bo Go po prostu nigdy nie było. Był tylko projekcją mojej potłuczonej duszy i nigdy niekochanego serca…

Mówili mi, że nie ma nic gorszego niż świadomość, że się umiera. Przekonywali, że to właśnie zazdrość będzie tym uczuciem, które odprowadzi mnie do grobu. Kazali wierzyć, że będę zazdrościł wszystkiego wszystkim. Rumianych twarzyczek dzieciom, prężnej piersi i gładkiego czoła młodzieńcom, falujących na wietrze, złocistych loków pięknym dziewczynom, sutanny kapłanom, ciepła ukochanej osoby narzeczonym, synów matkom, córek ojcom, wiecznego zapachu wiosny kwiaciarkom, soczystych owoców drzewom, krajobrazu ptakom, chłodu strumyka łaniom, pędu do życia kwiatom…
Tymczasem ja odnalazłem swój spokój. I nadzieję na to, że koniec jest bliski i nie będzie już długo zwlekał z przyjściem.
Mocna wiara w to, że po tamtej stronie nie będzie już niczego, dodawała mi sił.
Z równowagi wytrąciły mnie dopiero wydarzenia jednego feralnego tygodnia.


Wiedziałem, co robić. Plan miałem wyraźnie zarysowany — pociągnięty zdecydowaną kreską. To nie był jeszcze czas, aby odejść. Chciałem najpierw, aby tych dwóch — Marek i proboszcz — znalazło się za kratami. Później pragnąłem zająć się ujawnieniem wielu podobnych naszemu przypadkowi spraw. Zniszczywszy Kościół od środka, planowałem następnie samemu odejść z kapłaństwa, a na koniec dokonać aktu apostazji.

Nie bluźnię! Ja myślę.

Zobacz:

Homo Sanctus

*

Pojawił się nowy wzór wśród koszulek Racjonalisty:

Carl Sagan: Cannabis enhances the enjoyment of sex

Carl Sagan o marihuanie: "...nielegalność konopi jest oburzająca, jest to ograniczanie wykorzystania pełnego potencjału specyfiku, który ma działanie uspokajające, poprawiające wgląd do własnego wnętrza, czułość, braterstwo - tak bardzo potrzebne w tym coraz bardziej szalonym i niebezpiecznym świecie."
Zobacz więcej...

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
 15. Mariusz Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy

Koszulki Racjonalisty

 1. Szkarłatne A
 2. Wiara w człowieka
 3. Gott ist tot - Nietzsche
 4. Dumny ateista
 5. Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru
 6. Biblia a Google
 7. Fan club Jezusa
 8. Złota Rybka Darwina
 9. OKAZJA! Wiosenna wyprzedaż relikwii papieskich
 10. Dino Ateo

Polecamy przedsezonowe ceny koszulek Racjonalisty. W związku ze wzrostem cen bawełny za kilka tygodni ceny koszulek wzrosną ok. 12%

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 3. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
 4. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek (emblemat pastafariański)
 5. Kalendarz racjonalisty na 2011

Strona główna wydawnictwa: wydawnictwo.racjonalista.pl
Strona główna księgarni: ksiegarnia.racjonalista.pl

Racjo-lekcje

"Racjo-lekcje", organizowane przez warszawską grupę Młodzi Racjonaliści - pod patronatem Racjonalista.pl, powstały jako alternatywa do kościelnych rekolekcji i są skierowane do niewierzącej części młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. "Racjo-lekcje" to świeckie zajęcia poświęcone psychologii oraz seksualności człowieka, sztuce podejmowania decyzji oraz studium rzeczywistości, w której dorasta współczesna młodzież. Są odpowiedzią na dyskryminację grupy niewierzących młodych ludzi, która często znajduje się pod silnym naciskiem grupy dominującej, katolickiej. W trakcie trzydniowych rekolekcji często nie odbywają się zajęcia w szkołach, lub też są skracane. Zdarza się także, iż udział w rekolekcjach jest obowiązkowy. "Racjo-lekcje" dają uczniom wybór, realną alternatywę, możliwość zachowania i rozwijania swojego "ja". Dają możliwość uczestniczenia w wydarzeniu, podczas którego będą mogli poznać ciekawych ludzi, poszerzyć swoją wiedzę, podyskutować, rozwinąć horyzonty. A to wszystko bez udziału kościoła.
Racjo-lekcje - "plan zajęć"

Celebranci

Przybyła nam nowa celebrantka dla humanistycznych ceremonii - druga kobieta w naszym gronie, autorka ciekawych publikacji w Racjonaliście i poza.
Monika Sadlok - politolożka, specjalista ds. zarządzania i marketingu, trener. Ekspert Instytutu Analiz i Badań Politologicznych. Ukończyła Uniwersytet Śląski w
Katowicach. Pracę doktorską poświęciła tematyce rozwoju niepublicznego szkolnictwa wyższego w Polsce. Autorka kilkunastu artykułów, esejów i publikacji z zakresu polityki, teorii państwowości, social media, Internetu, e-demokracji, społeczeństwa obywatelskiego. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi w zakresie opracowywanie kampanii promocyjnych i PR, prowadzenia szkoleń. Mieszka w Katowicach.

Zapraszamy do współpracy osoby chcące zostać celebrantami humanistycznymi. W szczególności mile widziane osoby północno-zachodniej i południowo-zachodniej części Polski oraz z Mazur.

Spotkania towarzyskie racjonalistów

A jakby tak zrobić spotkanie w swoim mieście?
Można by się spotkać, pubów ci u nas dostatek. Albo: robi się coraz cieplej, spotkajmy się na pikniku w Ogrodzie Botanicznym. Niekoniecznie na majówkę. Połaźmy po Zdrowiu. Do teatru bym się z kimś myślącym chętnie wybrała. Do kina. Albo coś. Domówkę można potem organizować. Wyjść gdzieś, pogadać bez stresu. Człowiek tak siedzi i czasem myśli, że jest całkiem sam z tymi "niewierzącymi fanaberiami". Zróbmy coś!

Różności

Po tygodniu mózgu, nadchodzi Tydzień Homeopatii: 11-16 kwietnia. Światowy na dodatek. Zapewne homeopaci będą w tym okresie szczególnie mocno bombardować nas propagandą przekonującą, że woda z cukrem jest magiczną miksturą na każdą twoją chorobę, nawet nieistniejącą... Racjonalista czuwa! I włącza się do imprezy. Racjonalnie :)

Temat numeru z Focusa o egzorcyzmach jest już dostępny online: Polska choruje na egzorcyzmy.

W nowym numerze miesięcznika "Sprawy Nauki" tekst o polskich rektorach-klerykalizatorach.

Nowy partner Racjonalisty - czasopismo Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie BISTRO www.bistro.edu.pl

Informacja: "Wedle Katolickiej Agencji Prasowej, prezydent Komorowski ma dziś po 20 w TVP1 wygłosić orędzie do narodu i rządu, z wezwaniem, aby skończyć z państwem wyznaniowym w Polsce i zacząć przestrzegać zapisów ustaw. Będzie się działo :)" - była niestety Prima Aprilisowa...

"Imagine" zrealizowane w Afryce... Bez Boga i bez wódki
Zdecydowanie fascynująca utopia w Etiopii. Utopia zrealizowana... www.awraamba.comNowe teksty

CCzego potrzeba, żeby obwinić religię? - Jerry Coyne (06-04-2011)

Wszyscy znamy ludzi, którzy twierdzą, że żadnego ohydnego czynu, żadnego morderstwa, żadnej krzywdy nie można złożyć u stóp wiary - przynajmniej we współczesnych czasach. Mogą niechętnie przyznać, że Inkwizycja i wyprawy krzyżowe mogły mieć coś wspólnego z wiarą, ale to były dawne, złe czasy. Teraz sprawy wyglądają inaczej.
Czytaj...

 

Muzułmanie a moralna niepełnosprawność - Daniel Greenfield (06-04-2011)

Nasza reakcja na muzułmańską przemoc w Afganistanie, rzekomo wyzwoloną przez spalenie Koranu na Florydzie, używa logiki nie drażnij psa. Muzułmanie są niebezpieczni i agresywni, każdego więc kto ich prowokuje, obarcza się odpowiedzialnością za to, co oni robią. Nie drażnij dobermana na łańcuchu i nie drażnij muzułmanów po drugiej stronie granicy lub świata. Takie jest przesłanie naszych obieralnych i nieobieranych przedstawicieli. Ale muzułmanie to nie są nieodpowiedzialne zwierzęta.
Czytaj...

 

Kiedy teologia uprawia kosmologię - Jerry Coyne (05-04-2011)

W miarę jak oparta na inteligentnym projekcie opozycja wobec nauki powoli ulega rozmyciu, jej zwolennicy gorączkowo ruszyli na poszukiwanie argumentów na rzecz Boga w innej dziedzinie - w fizyce. Słyszę te argumenty za każdym razem, kiedy podróżuję, a teraz natknąłem się na nie znowu w Marylandzie. Sprowadzają się one do trzech twierdzeń./font>
Czytaj...

 

DDialog ekumeniczny - Andrzej Koraszewski (05-04-2011)

Saudyjski duchowny wypowiedział się stanowczo przeciwko samobójczym zamachom w celu łatwego zdobycia 72 dziewic. Był to nie byle kto, a sam Adel Al-Kalbani, były imam Wielkiego Meczetu w Mekce, potępił on duchownych, którzy wykorzystują rozpacz i frustrację młodych muzułmanów przez napełnianie im głów opowieściami o Dziewicach Raju w celu zwabienia ich do dżihadu.
Czytaj...

 

To niesłychanie miło z jego strony, że nie żąda mojego aresztowania - PZ Myers (05-04-2011)

Nie lubię Terry'ego Jonesa - jest jeszcze jednym fanatykiem religijnym - ale rozpoczęcie wsadzania do więzień krytyków religii wydaje mi się dość nieliberalne i autodestrukcyjne, ponieważ ignorancki motłoch może w odpowiedzi oddać się religijnie motywowanej przemocy.
Czytaj...

 

Wokół filozofii politycznej Johna Stuarta Milla - Patrycja Walter (04-04-2011)

Działając jako parlamentarzysta w Izbie Gmin bronił praw kobiet, robotników, mieszkańców kolonii. Występował jako orędownik prawa do wolności zgromadzeń i wolności słowa. Isaiah Berlin w esejach o wolności pisze, iż za swoją powinność uznawał Mill obronę najważniejszych wartości jednostki, tj. wolności, pluralizmu i sprawiedliwości. Przez całe życie próbował połączyć dwa przeciwstawne żywioły: racjonalizm - wpojony przez ojca oraz romantyzm - odkryty w poezji.
Czytaj.../a>

 

Reklama z gorylem - Marcin Łętowski (04-04-2011)

Wiele z nich już nie przeszkadza, nie przerywa brutalnie ciekawego programu. Zamiast tego uzupełnia go, komponuje się z nim. Współistnieje z nim na równych prawach. Wiele reklam odeszło już od topornego schematu prostego zachwalania produktu. Odbiorcy reklam zostali nimi urzeczeni i zafascynowani jak superprodukcjami kinowymi.
Czytaj...

 

UUczeni zakończyli trwający 53 lata klasyczny eksperyment badający początki życia - Ed Yong (04-04-2011)

Spróbujmy wyobrazić sobie tamtą młodą i gwałtowną planetę, niszczoną przez wybuchające wulkany, trujące gazy i burze z piorunami. Kiedy połączymy te składniki, otrzymamy "pierwotną zupę", formującą w zbiornikach wodnych zaczątki życia. Dodatkowo do gromadzenia się molekuł mogły przyczynić się spadające z przestrzeni meteoryty.
Czytaj...

 

Horyzontalna czy wertykalna koncepcja człowieka - Radosław S. Czarnecki (03-04-2011)

Ewangelizacja pełni niezwykle ważną rolę w strukturze i naturze Kościoła rzymskiego. To być albo nie być katolicyzmu teraz i w przyszłości. Dlatego trudno się dziwić, że jeden z pierwszych synodów biskupich w Rzymie w epoce posoborowej zajął się tym zagadnieniem. Na tym też tle doskonale widać jak wizja człowieka we współczesnym świecie odbija się na sposobie, metodzie i filozoficzno-teologicznej podbudowie prowadzenia ewangelizacji. To dwie wizje świata.
Czytaj...

 

Alkohol, nadużywanie i uzależnienie - Daniel Krzewiński (03-04-2011)

Z czysto farmakologicznego punktu widzenia alkohol hamuje działanie wyższych ośrodków w mózgu, a następnie niższych. Utrata bądź osłabienie kontroli nad swoim zachowaniem, pojawiające się na skutek działania alkoholu, często mylnie traktuje się jako wyznacznik jego stymulującego działania. Z czasem w wyniku długotrwałego picia pojawiają się zaburzenia złożonych funkcji umysłowych, takich jak uczenie się, co ostatecznie prowadzi do utraty pamięci i zaburzeń koordynacji ruchowej.
Czytaj...

 

Wiosna w Dobrzyniu - Andrzej Koraszewski (02-04-2011)

Dobrzyń nad Wisłą, ma trzy tysiące mieszkańców, którym nie udało się uciec. Od kilku stuleci miarą inteligencji dziecka jest w moim mieście tempo, w jakim potrafi zdobyć bilet w jedną stronę. W gimnazjum rok po roku zadawałem pytanie, kto chce wyjechać, kto chce zostać. Chętnych na zostanie nie było, ale wszyscy wiedzieli, że mniej więcej połowa klasy zostanie na miejscu.
Czytaj...

 

W poszukiwaniu ustroju idealnego - Monika Sadlok (02-04-2011)

Początek XXI wieku wydawał się, jak określił to Eric Hobsbawm, "dążeniem do zmiany porządku światowego drogą tak zwanego szerzenia demokracji" . Jak pokazują jednak doświadczenia niedalekiej przeszłości, nie można z powodzeniem stosować tego ustroju w każdym miejscu globu. Jest to wysoce niebezpieczne złudzenie. Fakt, iż stacje benzynowe, ipody, gry komputerowe zdołały osiągnąć ten stan doskonałej standaryzacji, nie oznacza, że można ją w analogiczny sposób z świata techniki przenieść w świat polityki.
Czytaj...

 

Pocztówka z krainy Mormonów - Małgorzata Dobrowolska (01-04-2011)

Praca w dziekanacie (tak to się nazywało w Polsce) w Stanach Zjednoczonych wygląda zupełnie inaczej niż ta w dziekanacie mojej uczelni wiele lat temu. W Ameryce traktuje się studentów jak klientów (a klientów jak ludzi, thank you very much). W końcu to oni swoim tuition płacą pensje profesorów, oraz obsługi administracyjnej. Tutaj zajmujemy się naszymi podopiecznymi czule, trochę może nawet za bardzo ich rozpieszczając.
Czytaj...

 

Potęga boga, potęga nauki - Andrzej Koraszewski (01-04-2011)

Są takie dni, jak na przykład pierwszy kwietnia, kiedy warto się wyciszyć i zadumać nad potęgą boga i potęgą nauki. Która z nich jest większa? W umysłach ludzi te zmagania znajdują swoje odzwierciedlenie, ukazując przy okazji marność zdrowia psychicznego ludzkości. Ilu tych normalnych może być? Dwa, trzy procent? Garstka czytelników niszowych stron internetowych, kiepska sprawa.
Czytaj...

 

ON istnieje - Wojciech Terlecki (01-04-2011)

Mimo, że codziennie doświadczamy skutków jego działania, mimo że to ON nas stworzył i wszystko, co widzimy wokół siebie, uparcie zaprzeczamy jego istnieniu. To znaczy większość z nas. Ja jestem jego wielkim fanem. Z przyjemnością obserwuję przejawy jego wielkiej mocy sprawczej, pomimo że wydaje się być prosty i nieskomplikowany.
Czytaj...

 

Co wiemy o tym czego nie wiemy na temat Libii - Daniel Greenfield (31-03-2011)

Wojna libijska - pisze amerykański publicysta - może być najgłupszą wojną, w jaką kiedykolwiek wpakowaliśmy się. Jest to wojna, w której - jak przyznał sekretarz obrony - nie mamy żadnego interesu narodowego, wojna, w której nie wiemy czyją sprawę popieramy, ani nawet dlaczego tam jesteśmy. Wojna, w której - jak się wydaje - walczymy na życzenie Anglii, Francji, ich przedsiębiorstw naftowych i pstrej zbieraniny libijskich rebeliantów, od byłych zbirów reżimu do Al-Kaidy.
Czytaj...

 

Odyseja nadziei i smutku - Elżbieta Binswanger-Stefańska (31-03-2011)

Założę się, że każdy z nas pamięta co robił 11 września 2001 roku, ale czy każdy z nas pamięta swój "20 marca 2003"? A to wtedy zaczęły się bombardowania Bagdadu. Ale odrealnione obrazy nie przekazywały grozy tego, co się tam wtedy naprawdę działo, w telewizjach całego świata migał jakiś fantastyczny spektakl z fajerwerkami i efektami specjalnymi, dla telewizji dzień jak co dzień, widowisko pod tytułem "wojna", a nie prawdziwa wojna.
Czytaj...

 

Konserwatyzm antyidealistyczny - Piotr Napierała (31-03-2011)

W krajach anglosaskich konserwatyzm uważany jest za ideologię trzeźwego spojrzenia na rzeczywistość, nie zaś za zbiór idealistycznych marzeń, w jakie popadają czasem konserwatyści kontynentalni. Zwłaszcza brytyjscy konserwatyści wykazują szczególnie dużą dozę akceptacji wobec ludzkich słabości, połączoną z podejrzliwością wobec "wielkich słów"' takich jak "patriotyzm" lub "odwaga", jeśli nie wiedzą jakie konkretne pomysły stoją za nimi.
Czytaj...

 

Ateista po rekolekcjach - Mariusz Agnosiewicz (30-03-2011)

Może łatwiej byłoby katolikowi zrozumieć punkt widzenia ateisty, jeśli wyobrazi sobie jak by reagował na rozmówcę, który natrętnie odnosiłby swoje życie do sagi Conan Barbarzyńca. Choć muszę przyznać, że jako autor "Heretyckiego dziedzictwa Europy" rozważania ojca jezuity o seksualnych aspektach czy może podtekstach Trójcy Świętej znajduję jako smakowite i heretyckie.
Czytaj...

 

Odrzucam islam - Wafa Sultan (30-03-2011)

Richard Dawkins.net zamieścił nowe wideo, w którym znana lekarka pochodzenia syryjskiego, Wafa Sultan, wyjaśnia dlaczego zwraca się nie tylko przeciwko radykalnemu islamowi, nie tylko przeciwko politycznemu islamowi, ale przeciwko islamowi jako takiemu. Przypominamy przy tej okazji fragment jej wywiadu dla telewizji Al-Dżazira z 2006 roku, który rozsławił jej nazwisko na cały świat.
Czytaj...

 

Dziś 322. rocznica spalenia Łyszczyńskiego za ateizm - Andrzej Rusław Nowicki (30-03-2011)

Czy potrzebne są w Polsce tablice, pomniki, ulice, place, szkoły i wyższa uczelnia utrwalające w swojej nazwie pamięć Kazimierza Łyszczyńskiego? Oczywiście, ale jeszcze bardziej potrzebne jest Elektroniczne Archiwum, które udostępni wszystkim wiedzę o jego dziełach, życiu i formach pośmiertnej obecności w Kulturze.
Czytaj...

 

Ewolucja wyjaśniona - Andrzej Koraszewski (29-03-2011)

Zdarza się, że niektóre dzieci wyrażają niepokój, że Bóg najpierw stworzył światło i rośliny, a dopiero potem słońce. Dawniej sprawa była łatwiejsza, gdyż tego rodzaju pytań można było uniknąć przy pomocy kar cielesnych, które dodatkowo utrwalały informację, a które obecnie są w zasadzie zabronione. W przypadku takich pytań możemy mówić o emanacji światła przez samego Boga. Pan Bóg emanuje zarówno światłem, jak i ciepłem, tak więc możemy zapewnić dziecko, iż nie ma tu żadnej sprzeczności, że nikt się nie pomylił, po prostu tak było.
Czytaj...

 

Czy możemy być dobrzy bez wiary w Boga? - Leo Igwe (29-03-2011)

Czy ludzie mogą być dobrzy bez odwoływania się do boga i dogmatów? Czy możemy być moralni bez religii? Odpowiedź na to pytanie nie pozostawia wątpliwości - oczywiście, że możemy. Istoty ludzkie naprawdę nie muszą wierzyć w bogów ani należeć do jakiejkolwiek religii, aby mogły być dobre czy żeby mogły czynić dobro. Sama idea dobra i czynienia dobra jest starsza od idei boga i religii. W rzeczywistości twór nazywany bogiem jest czymś zewnętrznym wobec równania ludzka dobroć i moralność.
Czytaj...

 

W cieniu niewiary - Andrzej Koraszewski (27-03-2011)

W tym samym numerze "Polityki", który otwiera felieton Mizerskiego o niewierzących Polakach, Wojciech Mazowiecki publikuje obszerny artykuł o "Spisieniu"; sugeruje on, że polskiej polityce grozi "spisienie". Zasadniczy błąd, polskiej polityce nie może grozić coś, co ją cechuje od stuleci, co należy do naszego charakteru narodowego. Możemy tylko poszukiwać drogi do zmiany naszej mentalności, na poziomie rodziny organizacji, samorządu, państwa.
Czytaj...

 

Powrót Dżahilijah czyli o mordowaniu się w imię Boga - Razi Azmi (27-03-2011)

Współcześni muzułmanie, wszyscy co do jednego, lubią przechwalać się wkładem wcześniejszych muzułmanów w naukę i cywilizację. Niewielu wie, że ci muzułmańscy naukowcy, którzy dają im poczucie dumy ze swej przeszłości, nieodmiennie byli racjonalistami o świeckim nastawieniu, którzy byli w stanie zajmować się swoimi wybranymi dziedzinami za rządów oświeconych kalifów lub królów.
Czytaj...

 

Konformizm inteligenta oczami Zanussiego - Maciej Twardowski (26-03-2011)

Miałem niebywałą przyjemność obejrzeć (w końcu!) film "Barwy ochronne" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Obraz szalenie sugestywny i niestety wciąż aktualny. Mimo że jego premiera miała miejsce ładnych parę lat temu. W 1976 roku.
Czytaj...

 

Polska prezydencja w Radzie UE - Jerzy Kolarzowski (26-03-2011)

Brak zewnętrznego wroga dla funkcjonującego systemu powoduje jego wynaturzenie. Wrogiem dla cywilizacji Zachodu był radziecki komunizm. Z chwilą jego rozpadu pojawia się pytanie, czy właściwą może być postawa prezentowana przez polskiego premiera wyrażona w jego słowach: "partia, którą kieruję nie ma z kim przegrać". Sondaże pokazują w wielu państwach europejskich spadek zaufania do klasy rządzącej oraz rosnący pesymizm w odniesieniu do nadchodzących perspektyw rozwoju na najbliższe dziesięciolecie.
Czytaj...

 

Godzina Ziemi nie zmieni świata - Bjørn Lomborg (26-03-2011)

Trudno porównać główny plac Kopenhagi z Times Square w Nowym Jorku pod względem blichtru, ale jest to główna przestrzeń handlowa w mojej rodzinnej Danii. Wśród wszystkich neonów znajduje się tam teraz nowa reklama: jasno oświetlony billboard wzywający wszystkich do uczestniczenia w "Godzinie Ziemi", 60 minutach w sobotę wieczorem, podczas których cały świat powinien przyćmić światła, żeby obniżyć emisję gazów cieplarnianych.
Czytaj...

 

Droga krzyżowa Lautsich - Agnieszka Zakrzewicz (26-03-2011)

Po uzyskaniu pozytywnego wyroku pierwszej instancji w Strasburgu, rodzina Albertin-Lautsi stała się ofiarą wielokrotnych aktów przemocy - wyrażonych w słowach i czynach - na ich domu wymalowano czerwone krzyże, dostawali listy anonimowe wzywające ich, by opuścili miejscowość i kraj, a także pogróżki przemocy fizycznej. To jednak nie koniec "drogi krzyżowej" we Włoszech...
Czytaj...

 

Mało energii to bardzo niebezpieczna sprawa - Daniel Greenfield (25-03-2011)

Padają wzniosłe słowa: "Żadnych elektrowni atomowych więcej". Mówiąc o wzniosłości mam na myśli artykuł wstępny w "Washington Post", a przez słowa mam na myśli bezmyślną akceptację społecznych trendów. Elektrownie nuklearne są skończone, podobnie jak wydobywanie ropy z dna morskiego po wycieku z szybu BP. Tak skończone jak politycy pragną, aby były skończone. Nie daje się jednak zabić idei. Można ją co najwyżej przekazać komuś innemu.
Czytaj...

 

Przyszłość energii jądrowej po tsunami - Pervez Hoodbhoy (25-03-2011)

Publikujemy dziś dwa głosy na temat przyszłości energii nuklearnej po tsunami w Japonii. Pierwszy z nich, pakistańskiego fizyka jądrowego, którego zdaniem Pakistan nie potrafi poradzić sobie z kryzysem podobnym do Fukushima, i apeluje o rezygnację z produkcji energii jądrowej w Pakistanie, drugi, amerykańskiego publicysty Daniela Greenfielda, który przedstawia argumenty idące w odwrotnym kierunku.
Czytaj...

 

Oddani sławie - Lee Smith (24-03-2011)

Stosunki między intelektualistami a dyktatorami rozpoczęły się od pieniędzy, ale w celu usprawiedliwienia szmalu inteligencja wyjaśniła, że nie handlowali tylko prestiżem, ale że ten układ dostarczał im możliwości spowodowania zmiany. Jakimi jednak wartościami mogą się dzielić, skoro transakcje ujawniły ich gotowość do poświęcenia swoich wartości?
Czytaj...

 

Sztuczna inteligencja - Bernard Korzeniewski (24-03-2011)

Omawiając kwestię natury oraz fizycznych (neurofizjologicznych) korelatów ludzkiej psychiki i (samo)świadomości, nie sposób nie wspomnieć chociażby pokrótce o problemie sztucznej inteligencji - AI (od angielskiego Artificial Intelligence). Problem ten dotyczy warunków, jakie musiałyby zostać spełnione, aby urządzenia skonstruowane przez człowieka, na przykład komputery, roboty czy sieci neuropodobne, posiadły inteligencję i psychikę. Określenie tych warunków rzuciłoby dużo światła na istotę obu interesujących nas fenomenów.
Czytaj...

 

Rekolekcje dla obywateli Rzeczpospolitej - Andrzej Koraszewski (23-03-2011)

Przez dwa dni próbowałem śledzić "Rekolekcje dla niewierzących" na Facebooku, ale chaos ogromny w tym interesie i doszedłem do wniosku, że szkoda czasu, bo może i znajdzie się tam kilka ciekawych wypowiedzi, ale szukanie ich przypomina szukanie diamentów w stercie tłuczonego szkła. Gdyby to ode mnie zależało, nie dyskutowałbym o Bogu, a o państwie, w którym obok siebie żyjemy.
Czytaj...

 

Patriotyzm mocno kopie - Norbert Paprocki (23-03-2011)

Wartości uniwersalne- przyjaźń, uczciwość, życzliwość, odpowiedzialność itd. - przynoszą obfite plony gdziekolwiek są. Patriotyzm jest tylko workiem prochu, który potrzebuje iskierki, by przerodzić się w nacjonalizm i wybuchnąć, siejąc wokół spustoszenie.
Czytaj...

 

Czy większe mózgi i penisy bez kolców zawdzięczamy stratom w DNA? - Ed Yong (23-03-2011)

Tam, gdzie zamieszane są geny, mniej czasem znaczy więcej. Cory McLean, Phillip Reno i Alex Pollen ze Stanford University znaleźli wiele odcinków DNA, których brakuje w genomach ludzi, ale występują u szympansów i innych ssaków. Naukowcy uważają, że straty w tych sekwencjach zbiegły się z wyewoluowaniem u ludzi większych mózgów, oraz utratą takich cech jak wąsy czuciowe, czy kolce na penisach. Straty w naszym genomie okazały się korzystne.
Czytaj...

 

Polska choruje na egzorcyzmy - (22-03-2011)

Mroczna strona placebo. Ucieczka w pseudoterapię. Szatan zwany rozszczepieniem. W pułapce mitów. Objawy (nie) z tego świata. Diagnoza bezradności. Temat numeru Focusa o egzorcyzmach jest już dostępny online.
Czytaj...

 

Spotkania wiary z niewiarą - (22-03-2011)

Czym innym są nasze prywatne przyjaźnie, a czym innym organizowane spotkania (nieodmiennie przyjmujące formę turniejów i konkurencji o sympatię publiczności). I tu jednak głównym problemem jest strona organizacyjna, umiejętność precyzyjnego określenia przedmiotu dyskusji, formy i moderowania tak, iżby dyskusja ku czemuś prowadziła. Profesjonalizm organizatorów i kultura dyskusji radykalnie zmniejsza prawdopodobieństwo przeradzania się spotkania w gniewne konflikty, czy kompletnie jałowe monologi, bez szansy dowiedzenia się o czym właściwie mówi strona przeciwna. Tu moje doświadczenie z Polski jest zdecydowanie negatywne.
Czytaj...

 

Katastrofa boga - Eric S. MacDonald (21-03-2011)

Bogowie są katastrofami ludzi. Tworzymy ich i pozwalamy sobie na wiarę, że każdy z nas ma w jakiś sposób wieczne znaczenie, a robiąc to pozbawiamy człowieczeństwo jego prawdziwego znaczenia. Odpowiedź, jak zawsze, leży gdzie indziej. Wśród wielu innych rzeczy tym, co robi nauka, jest zakotwiczenie wiedzy w człowieku. Dzieje się to także z innymi aspektami ludzkiego życia i kultury i jest to dla niektórych niesłychanie dezorientujące.
Czytaj...

 

Co by było gdyby Arabowie uznali państwo Izrael w 1948 roku? - Abdulateef Al-Mulahim (20-03-2011)

Zapoznawałem się osobiście i czytałem wiele o życiu Palestyńczyków w Stanach Zjednoczonych i w innych miejscach. Odnoszą sukcesy w każdej dziedzinie. W tym samym czasie widziałem kraje arabskie znajdujące się na samym dole listy w dziedzinie oświaty i rozwoju. I ciągle powtarzałem sobie to pytanie: a co by było, gdyby Palestyńczycy i Arabowie zaakceptowali obecność Izraela od 14 maja 1948 roku i uznali jego prawo do istnienia?
Czytaj...

 

Czy słyszycie płacz Matek z Tiananmen? - (20-03-2011)

W tym tygodniu, na posiedzeniu plenarnym Rady Praw Człowieka ONZ, przedstawiciel rządu chińskiego przerwał zeznania jednego z najbardziej znanych byłych chińskich więźniów politycznych. Przedstawiciel ten, wsparty potem przez Kubę, twierdził, że dr Yang Jianli, który mówił w imieniu genewskiej grupy praw człowieka UN Watch, nie zajmował się omawianą podczas tej sesji kwestią, a mianowicie "naruszeniami praw człowieka, które wymagają uwagi rady".
Czytaj...

 

Byli muzułmanie wykluczeni z przesłuchań Kinga - Nonie Darwish (19-03-2011)

Dlaczego porzuciliśmy islam, żyjąc tutaj, w Ameryce? Musieliśmy wybierać między islamem a miłością do Ameryki. Radykałowie i dżihadyści wyśledzili nas tutaj, po imigracji do USA, żeby próbować wepchnąć nas z powrotem w tę samą kulturę dżihadu, nienawiści i antysemityzmu, od której uciekliśmy. Radykałowie, którzy chcą zabronić nam wolności religii, gwarantowanej przez konstytucję USA, codziennie grożą naszemu życiu i prawom obywatelskim.
Czytaj...

 

Klasa bez krzyża jest jak las bez śmieci - to nie jest już nasza ojczyzna - Andrzej Koraszewski (19-03-2011)

Ciekawa jest argumentacja, dlaczego krzyż koniecznie musi wisieć w instytucjach państwowych, dlaczego kościół jest całkowicie niewystarczający? Głośne powiedzenie, że jest to wyraz żądania dominacji religii nad państwem, wywołuje oburzenie i protesty. Skądże znowu, po prostu nie powinniśmy się wyrzekać naszych europejskich, judeo-chrześcijańskich korzeni.
Czytaj...

 

Nie zabijaj - Burak Bekdil (18-03-2011)

W artykule z 15 marca 2011 r. zatytułowanym "Nie zabijaj!" turecki publicysta Burak Bekdil pisze o "napadach gniewu" tureckiego premiera Recepa Tayyipa Erdogana "wobec śmierci dzieci" i o jego milczeniu po masakrze dokonanej 12 marca  na izraelskiej rodzinie Fogel. Bekdil pisze, że "palestyński bojownik" powiedział mu kiedyś: "Dla nas nawet roczne niemowlę izraelskie jest żołnierzem".
Czytaj...

 

Długi tydzień orwellowskiej solidarności - Andrzej Koraszewski (17-03-2011)

Ktokolwiek czytał biografię Mahatmy Gandhiego, autobiografię Nelsona Mandeli, książki Nadine Gordimer, ten wie mniej więcej co oznaczało słowo apartheid. Ciekawe co też ludzie, którzy walczyli z prawdziwym apartheidem, sądzą o nazywaniu w ten sposób ustroju w Izraelu.
Czytaj...

 

Pojedyncze białko może wzmocnić wyblakłe wspomnienia - Ed Yong (16-03-2011)

Przyzwyczailiśmy się do myśli, że wraz z wiekiem stajemy się coraz bardziej zapominalscy. Z upływem czasu nasze wspomnienia bledną i słabną, to naturalne. Oczywiście dzieje się tak, jeśli jesteśmy wystarczającymi szczęściarzami, aby uniknąć przykrych wypadków albo chorób, takich jak Alzheimer. Jednak z Weizmann Institute of Science z Izraela, znalazła potencjalny sposób na zatrzymanie procesu pogarszania się stanu naszej pamięci, a nawet odwróceniu go.
Czytaj...

 

Biedna Japonia - Elżbieta Binswanger-Stefańska (16-03-2011)

Dla współczesnego człowieka "biedna Japonia" to oksymoron, sprzeczność sama w sobie, Japonia jest trzecią potęgą świata i tym samym należy do ścisłej czołówki krajów najbogatszych, więc jeżeli jakiś związek frazeologiczny kojarzył nam się z Japonią, to tylko "bogata Japonia". A jednak po katastrofie zapoczątkowanej trzęsieniem ziemi w piątek 11 marca 2011 o godzinie 14.46 czasu lokalnego (w Polsce 6.46 rano) możemy tylko powiedzieć "biedna Japonia".
Czytaj...

 

Powstanie i istota (samo)świadomości - Bernard Korzeniewski (15-03-2011)

Moja koncepcja genezy samoświadomości nie jest po prostu jeszcze jedną spekulacją filozoficzną. Wprost przeciwnie, spełnia ona wszelkie warunki pełnoprawnej hipotezy naukowej, a mianowicie prowadzi do sformułowania przewidywań, które mogą zostać przetestowane na drodze eksperymentalnej.
Czytaj...

 

Ten cud, to nasza największa szansa - Jan Res (15-03-2011)

W kościele św. Antoniego Padewskiego w Sokółce hostia przemieniła się na początku 2009 r. w Tkankę Serca Pana Jezusa. Ten fakt, po przeprowadzeniu dokładnych badań, potwierdzili naukowo wybitni Profesorowie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: Pani prof. dr hab. Maria Elżbieta Sobaniec-Łotowska i Pan prof. dr hab. Stanisław Sulkowski.
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Racjo-lekcje
Zebranie PSR Warszawa - 6 kwietnia 2011r.
Jak rozpoznać sektę? Jak działają i dlaczego są niebezpieczne?
Inspirująca i inspirowana: popkultura japońska
Kolor(y) w kulturze - Barwy okiem estetyka i kognitywisty
"Prawdziwa władza Watykanu"
A jakby tak zrobić spotkanie w swoim mieście?
Tydzień Apostazji: 16-22 maja
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 24 marca 2011 r.
Test wiedzy o MÓZGU - wyniki zbiorcze
Współczesne wyzwania i bariery dialogu polsko-żydowskiego
Wycieczka do Muzeum Ewolucji - 20 marca 2011
Rada Rektorów zapasza
Promocja nauki: możliwości i wątpliwości. Kraków, 28.03.11
Protest na ustawę usługi audiowizualne na żądanie


Nowiny naukowe
Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Propozycja utworzenia nowego działu forum: 'Polityka'
Skrót linka
Religie:
Ewangelie
Internet to ZUO ! Kościół potwierdza.
Uświadom "katolikowi" że nim nie jest
Fitna.
Dowód ontologiczny
Ateizm dla wybranych ?
Jahwe i jego.. żona
Jedność Jana Pawła II z Maryją Fatimską - cudowna liczba 13
Nowenna do Matki Bożej Pompejańskiej przez przyczynę JP2
Moje wspomnienie z ostatniej wizyty w kościele
Filozofia i światopogląd:
Dyskryminacja - przejaw....czy nadużywanie prawa?...
"Bogacze"
Nowy wyznawca
Polityka w piktogramach
Myślenie i zdrowie
Dlatego w ogóle coś istnieje
Wrocław wybudowany na nekropolii
Czy jedynie wierzymy, że boga nie ma??
Satanizm racjonalny
Filozofia po pijaku / odbiega od 'normy' / poważnie
Agnostyczny ateista- możliwe?
dowód logiczny - czy aby to rozumowanie jest poprawne?
Kościół i antyklerykalizm:
Religia - zastępstwo
Wandalizm im Jana Pawła II
Eye of the Virgin
Wyznanie? Brak! - Narodowy Spis Powszechny 2011
książka duchownego krytykująca kościół
Dzień Świętości Życia
GIGANTOMANII CIĄG DALSZY...........
Święte Życie
Decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Nauka:
Czyżby Higgs?
NASA
Gry komputerowe a inteligencja
Transhumanizm -> ascendencja ?
W Indiach walczą z szarlatanerią
Prosta zagadka na błyskotliwe rozumowanie
Osobliwy absurd
Cud Słońca
Ex-Rad
Mózg i zjawiska kwantowe
Fizyka ratuje?
Lepszy silnik
Teoria M(asturbacji ?) / VSL
Społeczeństwo i kraj:
"10.04.10" - film + pytania
Nowy pomysł na d...manie
Narodowy Spis Powszechny...
Facebook kocha cię dożywotnio
Polacy nie chcą pomnika Lecha Kaczyńskiego/a>
Ślązacy, tzn. kto?
Nauczanie Jana Pawła II
Duch nowej ortografii
Imperium (homeopatii) kontratakuje
Czy prezes Kaczyński skończy obrażać?
Po co nam "magistrzy" i inni "humaniści"?
Sondaż obywatelski
Czy to jest sprawiedliwe
Krzyż na drogę nowym mieszkańcom.
Rocznica katastrofy smoleńskiej.
Od jutra spis ale po co
Spisz się sam!
Lepper nie udupiony
Czy >75% Polaków to dziś 'POPiSy' ?
22 tysiące
Brawo Labuda!
Polityczne 'stop obłudzie'
Benzyna >5 zł
Netbooki dla 6 latków!
O żarciu i rozwoju
Drżyjcie niemoralni
"Krzyż"-Solidarni 2010 -> "10.04.10"
GUS - polski rynek pracy coraz trudniejszy dla absolwentów
Dlaczego Ruch Poparcia ?
Wojna katolicka
Nie tylko Króla ale i Naczelnego Wodza nam trzeba! (Po przetargu)
O rodzinie na KURZ-u
Referendum a prawa człowieka i ochrona praw mniejszości
Jednokierunkowa solidarność
Polski skarb
Pomocy - zmuszanie do uczestnictwa w lekcjach religii/etyki
Teraz będą wieszać!
Atomowa opatrzność
Krzyż to złe tło dla minister Hall
Nikt nie jest doskonały?
Koniec misji Tuska
Legalizacja
Rząd USA wzywa Polskę
Czy wierzyć jeszcze w Ruch Poparcia i racjonalne zmiany w PL
Złote żniwa
wolontariat
" Zemsta krzyża"
Kultura:
"Cierń" Różewicza a szkolna propaganda
ABC Racjonalisty:
Czy jestem człowiekiem?
Przychodzi katolik na Racjonalistę...
Apologia ateizmu
Rekolekcje wielkopostne
Absolut oczami ateisty
Prośba o dowód na potwierdzenie teorii ewolucji
Etyka czy może jednak nie?
Polski katolicyzm - prośba o pomoc przy eseju naukowym
Gospodarka i ekonomia:
Freelance jako forma działalności i sposób na życie
Na co choruje polska gospodarka?
Ekologiczne i tanie paliwo samochodowe
Godzina Ziemi nie zmieni świata
Co jeśli zimna fuzja to nie tylko jakiś globalny przekręt?
pomoc w poszukiwaniu ksiazek - gospodarka USA
Silny wzrost deficytu budżetowego w I kwartale
Otwarte Fundusze Emerytalne
Każdemu według potrzeb, czy wykonywanego zawodu?
O wszystkim i o niczym:
Tylko nie peerelem!
Kretynizm onetu, czy też "naukowców"?
Muszę pomyśleć?
Opłaty za korzystanie z CB
Oflagowywanie
Utopia primaaprilisowa
Marzy mi się takie forum
Szczyt szczytów ignorancji
Ciąge zwroty majątku
I Ty możesz pomóc Japonii?
Sto słów
Nazewnictwo w nauce.
Pole sucht Frau
KrK jak Windows
Żołnierz a mózg.
Poczucie humoru
Końca świata nie będzie
prawdziwi wywrotowcy
Twarz
System operacyjny - czego potrzebujemy
Zadanie domowe
Jakiś dziwny matek płacz
Aaron Russo, człowiek, przez którego nie mogę spać.
poroctwa.com
"Bóg z Siebie drwić bez końca nie da !"
Berlusconi satyr
Prosze o pomoc naukowców.
biorezonans
Kreacjoniści ustawieni do kąta

Strona główna Forum

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.