Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.295.973 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 583 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Dość dobrze znam - i to nie tylko w literackim wydaniu - chrześcijańską mitologię i nie znajduję tam niczego dobrego czy pięknego. Czytałem lepsze.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Większość nastolatków z zaburzeniami odżywiania musi się obyć bez odpowiedniej opieki (04-04-2011)

Nawet około 3% amerykańskich nastolatków cierpi z powodu zaburzeń odżywiania, jednak większość z nich nie jest objęta specjalistyczną opieką. Tak wynika z badań sfinansowanych przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego (NIMH) i opublikowanych online w dniu 7 marca 2011 na łamach Archives of General Psychiatry.

Dr Kathleen Merikangas z NIMH oraz jest współpracownicy przeanalizowali dane uzyskane w ramach projektu National Comorbidity Study-Adolescent Supplement (NCS-A) - badań przeprowadzonych na reprezentatywnej grupie 10 tysięcy amerykańskich nastolatków w wieku 13-18 lat.

Wyniki wcześniejszych badań wskazywały, że około 20% nastolatków w tej grupie wiekowej może cierpieć z powodu poważnych zaburzeń psychicznych, jednak większość nie zostaje w tym okresie objęta opieką ze strony specjalisty w dziedzinie zdrowia psychicznego.

W aktualnych badaniach naukowcy skupili się na określeniu częstości zaburzeń odżywiania oraz podjęli próbę ustalenia, jaka część nastolatków cierpiących z powodu tego typu zaburzeń psychicznych otrzymuje odpowiednią pomoc specjalistyczną.

Uzyskane wyniki wskazują, że około 0,3% nastolatków cierpi z powodu anoreksji, 0,9% z powodu bulimii i około 1,6% z powodu kompulsywnego objadania się. Naukowcom udało się również ustalić częstość zaburzeń odżywiania znanych z klasyfikacji medycznych jako zaburzenia odżywiania nie określone. Zaburzenia odżywiania się nie określone nie spełniają w pełni kryteriów diagnostycznych pozwalających na rozpoznanie specyficznych zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja (jadłowstręt psychiczny) czy bulimia (żarłoczność psychiczna), mogą jednak wpływać negatywnie na jakość życia cierpiących z ich powodu osób. Zaburzenia odżywiania się nie określone stają się obecnie jednymi z najczęściej rozpoznawanych zaburzeń odżywiania. Około 0,8% nastolatków wykazywało symptomy zbliżone do anoreksji, a u około 2,5% występowały symptomy zbliżone do kompulsywnego objadania się.

Co ciekawe, występowanie danego typu zaburzeń odżywiania związane jest z pochodzeniem osób badanych. Bulimia najczęściej występuje u nastolatków pochodzenia latynoskiego, z kolei u białych - anoreksja.

Większość nastolatków, u których rozpoznano zaburzenia odżywiania, cierpiała z powodu co najmniej jeszcze jednego zaburzenia psychicznego, na przykład depresji. Niezależnie od rodzaju, zaburzenia odżywiania pozostają pozytywnie skorelowane z występowaniem myśli samobójczych.

Częstość występowania zaburzeń odżywiania i ich powiązanie z innymi zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami przystosowania społecznego i myślami samobójczymi wskazuje, że zaburzenia odżywiania stanowią poważny problem z zakresu zdrowia publicznego. W dodatku znacząca ilość przypadków zbliżonych do specyficznych zaburzeń odżywiania sugeruje, że zaburzenia odżywiania obejmują pewne szersze spektrum symptomów i mogłyby być lepiej rozpoznawane przez lekarzy, gdyby ci zwracali uwagę na szerszy zestaw objawów. Na koniec, co wydaje się oczywiste, wyniki badań wskazują na konieczność umożliwienia lepszego dostępu do leczenia zaburzeń odżywiania dla dzieci i młodzieży.

[Tłum./oprac. C. O. Reless]

Źródło: Most Teens with Eating Disorders Go Without Treatment

Referencje dokumentu: Swanson SA, Crow SJ, LeGrange D, Swendsen J, Merikangas KR. Prevalence and correlates of eating disorders in adolescents: results from the National Comorbidity Survey Replication Adolescent Supplement. Archives of General Psychiatry. Online ahead of print March 7, 2011.


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26269 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365