Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.198.113 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 676 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Propaganda jest matką wydarzeń.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2011, Kwiecień (19)

Ewolucja
Jak muszka owocówka skolonizowała Europę (29-04-2011)
Jeszcze 10 tys. lat temu poszukiwanie muszki owocówki Drosophila melanogaster w Europie i Azji zakończyłoby się niepowodzeniem, gdyż w owym okresie gatunek ten występował wyłącznie w Afryce subsaharyjskiej. Obecnie muszka owocówka występuje równie powszechnie poza Afryką, jak i na jej terenie. Tymczasem wyniki nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu pokazują, że chociaż rozprzestrzenienie się muszki owocówki na północ zbiega się z intensyfikacją rolnictwa i związanymi z nią zmianami środowiskowymi, to tak naprawdę czynniki genetyczne, a nie środowiskowe uruchomiły kolonizację Europy i Azji przez muszkę ..(jeszcze 3514)»

Kosmologia
Voyagery wkraczają w przestrzeń międzygwiezdną (29-04-2011)
Ponad 30 lat od wystrzelenia, sondy Voyager opuszczają Układ Słoneczny. Wciąż działają, i codziennie wiązką radiową wysyłają wiadomość, która brzmi: "Spodziewaj się niespodziewanego". Przygoda zaczęła się pod koniec 1970, kiedy sondy skorzystały z rzadkiej konfiguracji planet zewnętrznych dla bezprecedensowego Grand Tour. Voyager 1 odwiedził Jowisza i Saturna, podczas gdy Voyager 2 przeleciał obok Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. (Voyager 2 wciąż jest jedyną sondą, która odwiedziła Urana i Neptuna). Lista odkryć Voyagerów obejmuje odkrycie wulkanów na księżycu Jowisza Io; dowody na ocean pod lodowatą powierzchnią Europy; wskazówki na opady deszczu ..(jeszcze 474)»

Ekologia
Ochrona przyrody, czyli strategia win-win w działaniu (28-04-2011)
Zgodnie z wynikami najnowszych badań, prowadzonych w Wielkiej Brytanii, w pierwszym szkockim rezerwacie morskim objętym całkowitą ochroną stwierdzono już obecność kilku gatunków glonów, o których wiadomo, że sprzyjają bioróżnorodności, oraz cennych pod względem komercyjnym przegrzebków. Założony na wyspie Arran w 2008 r. rezerwat morski powstał po latach kampanii toczonej przez Community of Arran Seabed Trust (COAST) na rzecz zakazu połowu i innych działań wydobywczych. Celem była ochrona niewielkiego obszaru zatoki Lamlash wyspy Arran, aby umożliwić odbudowę naturalnych ekosystemów i ich rozkwit. Wyniki badań przeprowadzonych przez Uniwersytet ..(jeszcze 3936)»

Psychologia
Niezależnie od orientacji seksualnej i depresji – wsparcie ma znaczenie (27-04-2011)
Nastolatki - geje, lesbijki i osoby biseksualne, przebywające w otoczeniu społecznym, w którym cieszą się większą tolerancją i społeczno-emocjonalnym wsparciem ze strony innych, rzadziej wybierają samobójstwo jako sposób na rozwiązanie swoich problemów. Wyniki badań opublikowano 18 kwietnia w internetowym wydaniu czasopisma Pediatrics. Amerykańskie nastolatki z grupy LGB, które wychowują się w bardziej tolerancyjnym otoczeniu, podejmują próby samobójcze o około 20% rzadziej niż nastolatki LGB żyjące w otoczeniu, w którym mogą liczyć na mniejsze wsparcie ze strony lokalnych społeczności. Podobną tendencję zaobserwowano jednak nie tylko wśród nastolatków ..(jeszcze 2843)»

Medycyna
Wykryj łatwo, co z przeszczepem (25-04-2011)
Pełna ocena ewentualnego odrzucania narządu po przeszczepie wymaga wykonania biopsji przeszczepionego organu i oceny histopatologicznej (badanie mikroskopowe) pobranej próbki. Jest to procedura inwazyjna i dość długotrwała. Za szczególnie trudną i ryzykowną uważa się biopsję endomiokardialną wykonywaną po przeszczepie serca - jest to badanie drogie, a jego wyniki nie zawsze pewne i jednoznaczne. Próby znalezienia dlań alternatywy - skupiające się zwłaszcza na metodach biologii molekularnej - trwały już od dawna, ostatnio zaś obiecujące wyniki takich badań zaprezentowało czasopismo "Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America". W ..(jeszcze 2534)»

Paleontologia
Życie na lądzie mogło się zacząć już miliard lat temu (20-04-2011)
Jeżeli sądzicie, że życie na lądzie zaczęło się 500 mln lat temu, to zastanówcie się nad tym raz jeszcze. Naukowcy z Wlk. Brytanii i USA odkryli nowe dowody wskazujące, iż miało to miejsce miliard lat temu. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Nature, rzucają światło na zmiany życia na lądzie od małych, prostych (prokariotycznych) do większych, bardziej złożonych (eukariotycznych) komórek, skutecznie umożliwiające fotosyntezę i rozmnażanie płciowe. Zespół z Uniwersytetu w Sheffield i z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wlk. Brytanii oraz z Boston College w USA przeprowadził badania wokół Loch Torridon, fiordu na zachodnim wybrzeżu Szkocji w regionie ..(jeszcze 3764)»

Zdrowie
Samoleczenie - forma samoopieki czy nadużywanie leków? (19-04-2011)
Wyniki nowych badań przeprowadzonych przez hiszpańskich naukowców pokazują, że statystycznie istnieje większe prawdopodobieństwo, iż to kobieta zażyje lek bez recepty niż mężczyzna. Naukowcy z Uniwersytetu im. Króla Juana Carlosa w Madrycie odkryli również w toku badań, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Pharmacoepidemiology and Drug Safety, że samoleczenie jest ściśle powiązane z narodowością, poziomem dochodów oraz spożyciem alkoholu i paleniem tytoniu. Samoleczenie i samoopieka to sposób na zachowanie zdrowia bez uciekania się do profesjonalnej porady medycznej. Zważywszy na fakt, że ma on zarówno pozytywne, jak i negatywne implikacje, Światowa ..(jeszcze 3951)»

Fizyka
Taniec wirów w ciele stałym (17-04-2011)
Wir kojarzony jest zwykle z ruchem wody. Niełatwo wyobrazić sobie podobne zjawisko wewnątrz kryształu, a jednak tam także jest ono możliwe. Strukturę krystaliczną ciała stałego tworzą regularnie ułożone atomy. Jądra atomowe pozostają zazwyczaj w swoich ustalonych miejscach, podczas gdy lekkie elektrony z powłok atomowych mogą być wymieniane pomiędzy atomami. Mogą też pojawiać się miejsca, w których chwilowo brakuje elektronów, czyli dziury. Dziury i uwolnione elektrony mają swoją dynamikę, w szczególności mogą przyciągać się i tworzyć rodzaj stanów związanych nazywanych ekscytonami. Ekscytony są więc lokalnymi zaburzeniami "porządku" na powłokach elektronowych ..(jeszcze 5252)»

Neuronauki
Antydepresanty sprzyjają powstawaniu nowych neuronów (15-04-2011)
Finansowani ze środków unijnych naukowcy z Instytutu Psychiatrii King's College London w Wlk. Brytanii jako pierwsi odkryli w modelu człowieka, jak leki przeciwdepresyjne tworzą nowe komórki mózgu, co oznacza, że teraz naukowcy mogą opracować lepsze i skuteczniejsze leki zwalczające depresję. Badania zostały częściowo przeprowadzone w ramach projektu MOODINFLAME, który został dofinansowany z tematu "Zdrowie" Siódmego Programu Ramowego (7PR). Chociaż wcześniejsze badania pokazały już, że leki przeciwdepresyjne tworzą nowe komórki w mózgu, to jednak do tej pory nie wiadomo było, jak to się odbywa. Badania, których wyniki ..(jeszcze 4595)»

Biologia
Wodooszczędne nasiona? (14-04-2011)
Naukowcy w Wlk. Brytanii opracowali nowy sposób na wytwarzanie wodooszczędnych nasion, które ich zdaniem pomogą roślinom zwiększyć odporność na suszę, co pomoże poprawić globalne bezpieczeństwo zasobów żywności. Badania zostały częściowo sfinansowane ze środków projektu PHARMA-PLANTA (Zrekombinowane farmaceutyki roślinne do ochrony zdrowia człowieka), który otrzymał 12 mln EUR z tematu "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia na rzecz zdrowia" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE. Potrzeba wyhodowania roślin odpornych na suszę staje się coraz pilniejsza, ponieważ skutki zmiany klimatu zaczynają być odczuwalne na całym świecie i susza staje się problemem w ..(jeszcze 4049)»

Różności
Plastik zamiast wosku (11-04-2011)
Naukowcy z Niemiec opracowali doskonalszy sposób hodowania larw pszczelich w warunkach laboratoryjnych. Ich metoda, zaprezentowana w czasopiśmie Methods in Ecology and Evolution, pomoże naukowcom rzucić światło na powód uszczuplania się populacji pszczół. Wiadomo, że pszczoły odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu żywności ludziom, dzięki swojej znakomitej zdolności zapylania roślin uprawnych. Ich populacje kurczą się niestety i naukowcy dążą do odkrycia przyczyn tego problemu. Połączenie rozmaitych czynników, takich jak rolnicze środki chemiczne, utrata siedliska czy choroby, zmusza naukowców do rozpoczęcia wyścigu i poszukiwania rozwiązań w laboratorium. ..(jeszcze 4136)»

Psychologia
Osoby ciężko chore wolą żyć lepiej, a nie dłużej (10-04-2011)
W toku badań naukowych ustalono, że osoby terminalnie chore wolałyby raczej podnieść jakość swojego życia, aniżeli wydłużać jego czas. Badania zrealizowano w ramach projektu PRISMA (Odzwierciedlenie pozytywnego zróżnicowania priorytetów europejskich w zakresie badań i wymiaru opieki paliatywnej), który otrzymał 1,65 mln EUR z tematu "Zdrowie" Siódmego Programu Ramowego (7PR) na opracowanie zintegrowanego programu koordynowania priorytetów naukowych i praktyki. Partnerzy projektu PRISMA, pracujący pod kierunkiem King's College London w Wlk. Brytanii, ..(jeszcze 3804)»

Medycyna
Paramedycyna wobec szczepień a stan zdrowia dzieci (09-04-2011)
Amerykańskie dzieci pochodzące ze stanu Waszyngton (leżącego na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych, nad Pacyfikiem, przy granicy z Kanadą, stolica stanu: Olympia), które pozostawały pod opieką dostawców usług paramedycznych, wykorzystujących w swoich praktykach metody tzw. medycyny komplementarnej i alternatywnej (dalej: MKA), za sprawą swoich niefrasobliwych rodziców i pozbawionych skrupułów pseudoterapeutów mogą być narażone na poważne niebezpieczeństwo. Nie z powodu tego, co MKA oferuje, ale wprost przeciwnie, z powodu tego, czego - w porównaniu do medycyny konwencjonalnej - zwyczajnie nie potrafi im zapewnić. Jak zauważa dyrektor amerykańskiego ..(jeszcze 9079)»

Paleontologia
Prawdopodobnie najstarsze białko, które zostało poddane sekwencjonowaniu (06-04-2011)
Brytyjscy naukowcy zbliżyli się o jeden krok do identyfikacji starożytnych skamielin dzięki wykonanej przez nich niedawno ekstrakcji białka z kości mamuta sprzed 600 tys. lat. Badania, których wyniki zaprezentowane zostały w czasopiśmie Geochimica et Cosmochimica Acta, dostarczają informacji na temat sposobu, w jaki białko przetrwało tak wiele lat w wyjątkowo starych okazach. Bioarcheologowie z uniwersytetów w Yorku i Manchesterze wykorzystali spektrometrię mas ultrawysokiej rozdzielczości do wygenerowania kompletnej w 85% sekwencji kolagenu słonia z West Runton - szkieletu mamuta stepowego, który został odkryty 11 lat temu na brytyjskich klifach w ..(jeszcze 3748)»

Medycyna
Czarnobyl i rak tarczycy – 25 lat po katastrofie (04-04-2011)
Wyniki badań prowadzonych pod auspicjami amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) jednoznacznie wskazują, że podwyższone ryzyko zachorowania na raka tarczycy u osób, które w dzieciństwie i w okresie adolescencji były narażone na kontakt z radioaktywnym opadem, powstałym po awarii w elektrowni w Czarnobylu, nadal się utrzymuje. Jak twierdzą naukowcy, niemal w ćwierć wieku po katastrofie w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie kontakt z radioaktywnym izotopem jodu I-131, pochodzącym z opadu radioaktywnego, nadal może być odpowiedzialny za występowanie raka tarczycy u ludzi, którzy żyli w rejonie Czarnobyla i byli wówczas w wieku dziecięcym lub ..(jeszcze 5503)»

Medycyna
Większość nastolatków z zaburzeniami odżywiania musi się obyć bez odpowiedniej opieki (04-04-2011)
Nawet około 3% amerykańskich nastolatków cierpi z powodu zaburzeń odżywiania, jednak większość z nich nie jest objęta specjalistyczną opieką. Tak wynika z badań sfinansowanych przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego (NIMH) i opublikowanych online w dniu 7 marca 2011 na łamach Archives of General Psychiatry. Dr Kathleen Merikangas z NIMH oraz jest współpracownicy przeanalizowali dane uzyskane w ramach projektu National Comorbidity Study-Adolescent Supplement (NCS-A) - badań przeprowadzonych na reprezentatywnej grupie 10 tysięcy amerykańskich nastolatków w wieku 13-18 lat. Wyniki wcześniejszych badań wskazywały, ..(jeszcze 3261)»

Wydarzenia
Jaki może być powód rewolucji? - czyli o układach społecznych oczami fizyka (03-04-2011)
Rewolucje, czyli znaczące zmiany społeczne, zachodzące zazwyczaj w stosunkowo krótkim czasie, wybuchały w całej historii ludzkości. Dlaczego rewolucje wybuchają nagle w danym momencie? Jakie są ich ogólne przyczyny? Dlaczego np. protest głodowy w polskich więzieniach wybuchł akurat wiosną 2004 roku? Dlaczego poparcie pewnej opcji politycznej gwałtownie spadło w danym okresie? Dlaczego ludzie nagle zaczęli strajkować? Takie zjawiska i ich konkretne przyczyny próbuje się wyjaśniać. Problem w tym, że nie można przewidzieć, czy i kiedy w przyszłości pojawi się kolejny przewrót. Dlaczego tak się dzieje? Na kwestie będzie można spojrzeć oczyma profesor fizyki, zajmującej się modelowaniem ..(jeszcze 1899)»

Chemia
Nietypowa struktura dwufluorku ksenonu pod wysokim ciśnieniem (03-04-2011)
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Cornell University przewidzieli nietypowe zachowanie jednego z najprostszych związków gazów szlachetnych - dwufluorku ksenonu. Wyniki ich badań, opublikowane w najnowszym wydaniu czasopisma Inorganic Chemistry, wskazują, iż pod ciśnieniem dwóch milionów atmosfer ten kowalencyjny związek powinien przekształcić się w kryształ jonowy. Przez ponad sześć dekad od ich odkrycia pod koniec XIX wieku gazy szlachetne (hel, neon, argon, krypton, ksenon oraz radon) były uznawane za niezdolne do tworzenia związków chemicznych. Pogląd ten został obalony w 1962 roku w wyniku pierwszej syntezy związku zawierającego ksenon. ..(jeszcze 2976)»

Wydarzenia
Bracia Muzułmanie na ławie oskarżonych (03-04-2011)
W dniu 4 kwietnia 2011 we Wrocławiu, ul. Więzienna 8, Budynek C Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, sala 301 C, godz. 10-17 odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa: "Bracia Muzułmanie na ławie oskarżonych". W ramach konferencji naukowcy różnych specjalności, m.in. arabiści, orientaliści, politolodzi, filozofowie, prawnicy i działacze religijni będą próbować (w kontekście ostatnich wydarzeń w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu) odpowiedzieć na pytanie: Czy wzrost znaczenia politycznego i społecznego Braci Muzułmanów oraz innych współczesnych ruchów islamskich stanowi zagrożenie - dla demokracji, dialogu kultur, Zachodu? <p ..(jeszcze 1954)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26282 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365