Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.108.981 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 161 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Tolerancja jest to gotowość przyznania przedstawicielowi innego światopoglądu tej samej dozy inteligencji i dobrej woli, co sobie."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Psychologia
Wiedz, co czyni prawica i lewica twoja! (23-03-2011)

Osoby praworęczne podświadomie kojarzą dobro z prawą stroną przestrzeni, a zło z lewą. Niemniej eksperyment przeprowadzony przez naukowców z USA pokazuje, że to skojarzenie można szybko zmienić. Badania, których wyniki zostały opublikowane w internetowym czasopiśmie Psychological Science, ujawniają że nawet kilkuminutowe posługiwanie się lewą ręką sprawniej niż prawą może odwrócić ocenę dobra i zła u praworęcznych, powodując uznawanie przez nich lewej strony za "właściwą" część przestrzeni.

Naukowcy Daniel Casasanto z Instytutu Psycholingwistyki im. Maxa Plancka w Holandii i Evangelia Chrysikou z Uniwersytetu w Pensylwanii w USA wyjaśnili, w jaki sposób pojęcia dobra i zła są zakorzenione w doświadczeniach cielesnych ludzi i mogą podlegać zmianie wraz ze zmianą wzorców tych doświadczeń.

W języku pozytywne idee są powiązane z prawą stroną, a negatywne z lewą. Na przykład dobrze być "prawym", ale źle parać się "lewizną". W artykule, który ukazał się w czasopiśmie Psychological Science, naukowcy zauważają, że różne konotacje z lewą i prawą są również widoczne w rozmaitych tekstach religijnych. Przytaczają przykład z Biblii, który mówi, że "Serce mędrca skłania się ku jego stronie prawej, lecz serce głupca ku jego lewej" i zauważają, że "według prawa islamskiego, muzułmanie powinni używać prawej ręki do jedzenia i picia, ponieważ tylko szatan używa lewej".

W czasie eksperymentów osoby praworęczne pytane o to, który z dwóch produktów kupić, którego z dwóch kandydatów zatrudnić czy które z dwóch stworzeń z kosmosu wydaje się inteligentniejsze skłaniali się do wyboru produktu, osoby lub stworzenia po prawej, podczas gdy większość leworęcznych wskazywała na lewą stronę. Aby wyjaśnić tę skłonność dr Casasanto wysunął tezę, że pojęcia dobra i zła zależą po części od sposobu, w jaki ludzie używają rąk. "Ludzie mogą sprawniej działać wykorzystując swoją dominującą rękę i zaczynają podświadomie kojarzyć dobre rzeczy ze swoją biegłą stroną przestrzeni" - zasugerował.

© Instytut Psycholingwistyki im. Maxa Plancka

Aby sprawdzić tę teorię dr Casasanto zbadał, w jaki sposób osoby naturalnie praworęczne myślą na temat dobra i zła, kiedy ich prawa ręka jest upośledzona z powodu uszkodzenia mózgu albo nawet znacznie mniej ekstremalnego ograniczenia, jak np. założona rękawica narciarska. Naukowcy poprosili pacjentów po udarze o wykonanie zadania, które ujawnia ukryte skojarzenia między przestrzenią a dobrem u zdrowych pacjentów. Wyniki badań pokazały, że chorzy, którzy utracili władzę w lewej ręce wykazywali powszechne przekonanie, że prawa strona jest dobra. Niemniej osoby, które utraciły władzę w prawej ręce w następstwie uszkodzenia lewej półkuli mózgu kojarzyli dobro z lewą stroną, tak jak osoby naturalnie leworęczne.

Ten sam wzorzec odkryto u zdrowych studentów, którzy wykonywali zadania wymagające sprawności motorycznej z założoną nieporęczną rękawicą na lewej dłoni - aby zachować ich praworęczność - lub na prawej, aby przemienić ich chwilowo w leworęcznych. Po upływie mniej więcej 12 minut jednostronnego doświadczenia motorycznego ocena niepowiązanego zadania przez badanych z rękawicą na prawej dłoni wykazała tendencję "dobre jest po lewej stronie", jak u naturalnie leworęcznych.

"To odkrycie nie wyklucza możliwości, że wrodzone czynniki neurobiologiczne mają również swój udział w charakterystycznych dla ciała mapowaniach, które zostały zaobserwowane u naturalnie prawo i leworęcznych" - przyznają naukowcy. "Niemniej fakt, że ocena praworęcznych ulegała odwróceniu w następstwie długo lub krótkofalowych zmian w sprawności motorycznej wskazuje, że doświadczenie motoryczne jest wystarczające do określenia kierunku skojarzeń przestrzenno-wartościujących, a nawet zagłuszają wszelką wrodzoną predyspozycję do kojarzenia "dobra" ze stroną naturalnie dominującą".

"Ludzie na ogół sądzą, że ich sądy są racjonalne, a pojęcia stałe" - zauważa dr Casasanto. "Niemniej jeżeli noszenie rękawicy przez kilka minut może odwrócić zwykłą ocenę człowieka tego, co jest dobre a co złe, to być może umysł jest bardziej plastyczny niż sądziliśmy".

Naukowcy podsumowują: "Wyzwaniem dla dalszych badań będzie scharakteryzowanie mechanizmów neurokognitywnych, na podstawie których doświadczenie fizyczne generalizuje się, kształtując abstrakcyjne koncepcje dobra i zła".

© Unia Europejska 2005-2011

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Casasanto, D., et al. (2011) When Left Is "Right": Motor Fluency Shapes Abstract Concepts. Psychological Science. Publikacja internetowa z dnia 9 marca 2011 r. DOI: 10.1177/0956797611401755.


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26215 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365