Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.038.329 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 654 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Cierpienie nie uszlachetnia
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2011, Marzec (43)

Archeologia
Ocalałe szczątki mózgu ofiary morderstwa sprzed 2,5 tysiąca lat (31-03-2011)
Według naukowców z Uniwersytetu w Yorku w Wlk. Brytanii, analiza czaszki z epoki żelaza, datującej się na 2500 lat wstecz, ujawniła że jej właściciel zmarł gwałtowną śmiercią. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Journal of Archaeological Science, sugerują że mężczyzna między 26 a 45 rokiem życia został powieszony, a następnie ścięto mu głowę. Jego mózg został pogrzebany osobno. Zespół z Yorku po raz pierwszy odkrył czaszkę i szczątki mózgu w 2008 r., zagłębione częścią twarzową w ciemnobrązowej, miękkiej i piaszczystej glinie o wysokiej zawartości związków organicznych. Zdaniem archeologów współpracujących z bioarcheologami, neurologami i ..(jeszcze 3205)»

Medycyna
Tarczyca i widzenie barw (31-03-2011)
Europejscy naukowcy dokonali nowych odkryć, które ujawniają powiązanie między niedoborem hormonu tarczycy a postrzeganiem barw. Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Journal of Neuroscience, podważają utrzymywane dotychczas założenie, że wrażliwość na barwy czopków siatkówki jest stała w dojrzałej siatkówce. Naukowcy z Austrii i Niemiec wykazali, że hormon tarczycy odgrywa istotną rolę w rozwoju oka, a zwłaszcza komórek wzrokowych czopkonośnych. Czopki są komórkami wzrokowymi odpowiedzialnymi za widzenie barw. Hormon tarczycy odgrywa zasadniczą rolę w rozwoju organizmu i jego układu nerwowego. Dzieci urodzone z niedoborem ..(jeszcze 3501)»

Psychologia
Dzieci w wieku 4 miesięcy są zdolne do rozpoznawania reguł gramatycznych (29-03-2011)
Nowe badanie finansowane przez UE ujawnia, że dzieci w wieku 4 miesięcy zdolne są do identyfikacji reguł gramatycznych nowo poznawanego języka. Badanie opublikowane w magazynie PLoS ONE znacząco zwiększa nasze zrozumienie procesu nauki języków u dzieci. Badanie zostało sfinansowane przez UE w ramach projektu CALACEI ("Uniwersalne i specyficzne właściwości kompetencji ludzkich. Narzędzia do badań nad przyswajaniem języka we wczesnym dzieciństwie: badania mózgu i zachowań ludzkich"). Projekt uzyskał 15 mln euro w ramach linii budżetowej "Nauka i technologia przyszłości" (NEST) Szóstego Programu Ramowego (6PR). Niemowlęta przyswajają języki ..(jeszcze 3114)»

Astronomia
Nowo odkryty brązowy karzeł w odległości 75 lat świetlnych od Ziemi (27-03-2011)
Obserwacje wykonane za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu VLT, należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego, a także dwoma innymi teleskopami, znalazły nowego kandydata na najchłodniejszą znaną gwiazdę: brązowego karła w układzie podwójnym. Brązowy karzeł ma temperaturę taką jak właśnie zaparzona herbata - czyli gorącą w ludzkim mniemaniu, ale niesamowicie chłodną w przypadku powierzchni gwiazdy. Obiekt jest na tyle chłodny, że może przekraczać niewyraźną granicę dzielącą małe, chłodne gwiazdy od dużych planet. Brązowe karły to nieudane gwiazdy: mają zbyt małą masę, aby grawitacja zapoczątkowała reakcje termojądrowe, dzięki którym świecą gwiazdy. Nowoodkryty ..(jeszcze 4775)»

Wydarzenia
Sztuczna inteligencja w kosmosie - inteligencja poza planetą Ziemia (27-03-2011)
W dniu 17 lipca 2011 r. w Barcelonie, Hiszpania, odbędą się warsztaty zatytułowane "Sztuczna inteligencja w kosmosie - inteligencja poza planetą Ziemia". Znaczna część badań nad sztuczną inteligencją bazuje na założeniu, że procesy myślenia człowieka i działania można modelować i opisać do tego stopnia, że roboty mogą posiąść niektóre z tych cech. Autorzy science fiction podchwycili ten pomysł i często łączą sztuczną inteligencję z robotami oraz podróżami w kosmosie. Wizja ta jest bez wątpienia odległa, niemniej metody wywodzące się z badań nad sztuczną inteligencją coraz częściej znajdują zastosowanie w obszarach powiązanych z inżynierią kosmiczną. ..(jeszcze 977)»

Medycyna
Fryzjer obniży ci ciśnienie (w przeciwieństwie do pastora) (27-03-2011)
Wyniki najnowszych badań amerykańskich wskazują, że fryzjerzy mogą okazać się bardzo skuteczni w udzielaniu pomocy mężczyznom pochodzenia afroamerykańskiego w zwalczaniu nadciśnienia tętniczego krwi. Artykuł, opublikowany w Archives of Internal Medicine, zwraca uwagę, jak istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej i promocji zdrowia w lokalnych społecznościach mogą być osoby cieszące się ogólną sympatią i zaufaniem, mające możliwość dotarcia z istotną wiedzą do osób, które mogą jej w danej sytuacji życiowej rzeczywiście potrzebować. W samych Stanach Zjednoczonych z powodu nadciśnienia może cierpieć nawet 72 miliony osób, czyli blisko 1 na 3 dorosłych. ..(jeszcze 5367)»

Neuronauki
Ciało migdałowate odkrywa swoje sekrety dzięki optogenetyce (26-03-2011)
Badania naukowe przeprowadzone z wykorzystaniem optogenetyki, techniki badawczej wykorzystującej fizykochemiczne właściwości światła, pozwoliły zidentyfikować obwody mózgowe, które mogą być uważane za potencjalne przełączniki reakcji lękowych. Jak dotąd badania tego typu prowadzono tylko na myszach. Niemniej jednak odkrycia, przedstawione niedawno na łamach Nature, mogą zostać wykorzystane do opracowania anksjolityków (leków przeciwlękowych) znajdujących zastosowanie u ludzi. Zaburzenia lękowe dotykają w samych Stanach Zjednoczonych 20% populacji osób dorosłych, a charakteryzują się nasilonym poczuciem lęku i niepewności, utrzymującym się co najmniej ..(jeszcze 5909)»

Paleontologia
Identyfikacja pozostałości tkanki miękkiej w skamielinach bez zniszczenia próbki (26-03-2011)
Naukowcy wykryli szczątki białka w skórze skamieniałego gada liczącego sobie 50 mln lat. Co najważniejsze, zespół dokonał tego wyczynu bez zniszczenia próbki. Obok wyposażenia paleontologów w narzędzie do badania próbek, które są zbyt cenne lub rzadkie, by je niszczyć, badania pozwoliły również rzucić światło na los odpadów zakopanych przez długi czas. Wyniki prac opublikowano w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B. Skamieliny kojarzą się najczęściej z twardymi strukturami takimi jak kości czy pancerze. Jednakże wiele ostatnich badań wykazało, że w czasie fosylizacji niektóre tkanki miękkie również mogą zostać zachowane. Problem polega na tym, że ..(jeszcze 4876)»

Psychologia
Wiedz, co czyni prawica i lewica twoja! (23-03-2011)
Osoby praworęczne podświadomie kojarzą dobro z prawą stroną przestrzeni, a zło z lewą. Niemniej eksperyment przeprowadzony przez naukowców z USA pokazuje, że to skojarzenie można szybko zmienić. Badania, których wyniki zostały opublikowane w internetowym czasopiśmie Psychological Science, ujawniają że nawet kilkuminutowe posługiwanie się lewą ręką sprawniej niż prawą może odwrócić ocenę dobra i zła u praworęcznych, powodując uznawanie przez nich lewej strony za "właściwą" część przestrzeni. Naukowcy Daniel Casasanto z Instytutu Psycholingwistyki im. Maxa Plancka w Holandii i Evangelia Chrysikou z Uniwersytetu w Pensylwanii w USA wyjaśnili, w jaki sposób pojęcia ..(jeszcze 4452)»

Nauki o Ziemi
Okresy globalnego ocieplenia znacznie częstsze, niż do tej pory uważano (22-03-2011)
Rezultaty najnowszych badań sugerują, że w przeszłości okresy silnego globalnego ocieplenia występowały na Ziemi znacznie częściej, niż do tej pory uważano. Wyniki te opublikowano w czasopiśmie Nature. Dowodzą one, że okresy ocieplenia były prawdopodobnie spowodowane uwalnianiem zasobów ditlenku węgla (CO2) z głębi oceanicznych. Zbadanie tych okresów ocieplenia umożliwi naukowcom przewidywanie wpływu obecnych zmian klimatycznych na ekosystemy i wzorce cyrkulacji oceanów. Prace były współfinansowane ze środków UE w ramach projektu "Zmiany klimatyczne, hydrografia i paradoks wymierania planktonu" (PLANKTON PARADOX), który uzyskał wsparcie w wysokości 265 000 ..(jeszcze 3865)»

Astronomia
Dramat narodzin gwiazd (20-03-2011)
Nowe zdjęcie z Bardzo Dużego Teleskopu VLT ujawnia szczegóły dramatycznego wpływu, jaki nowo narodzone gwiazdy mają na gaz i pył, z którego się uformowały. Mimo, że same gwiazdy nie są widoczne, materia, którą wyrzuciły, zderza się z otaczającymi obłokami gazu i pyłu i tworzy surrealistyczny krajobraz świecących łuków, kleksów i linii. Rejon gwiazdotwórczy NGC 6729 jest częścią jednego z najbliższych Ziemi gwiezdnych żłobków i z tego powodu jednym z najlepiej zbadanych. Nowe zdjęcie z Bardzo Dużego Teleskopu VLT ukazuje szczegółowy widok fragmentu tego dziwnego i fascynującego obszaru. Dane zostały wyszukane w archiwum ESO przez Sergeya Stepanenko w ramach ..(jeszcze 3736)»

Neuronauki
Od psychiatrii do neuropsychiatrii (20-03-2011)
W genomice i neuronauce, dwóch dziedzinach o podstawowym znaczeniu dla psychiatrii, byliśmy w ciągu ostatnich dwudziestu lat świadkami wprost rewolucyjnego postępu naukowego. Tymczasem metody diagnostyki i leczenia pacjentów z zaburzeniami psychicznymi praktycznie się nie zmieniły. Jednocześnie zatrważająco wrasta liczba osób cierpiących z powodu zaburzeń psychicznych, co staje się poważnym problemem dla zdrowia publicznego w wielu krajach świata. Zaburzenia psychiczne należą obecnie na świecie do najczęstszych przyczyn niepełnosprawności i podobnie jak AIDS czy nowotwory stają pilnym wyzwaniem, a także coraz częstszą przyczyną zgonów. ..(jeszcze 7188)»

Medycyna
Zmodyfikowane mRNA kluczem do nowatorskich terapii antynowotworowych? (20-03-2011)
Terapie genowe mogą pomóc w skutecznym leczeniu wielu chorób, w tym najbardziej złośliwych nowotworów. Obecnie metody te koncentrują się na zmienianiu DNA. Manipulowanie genomem jest jednak ryzykowne. Naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW) od lat pracują nad bezpieczniejszym sposobem: modyfikowaniem informacyjnego RNA. "We współpracy z Louisiana State University opracowaliśmy i opatentowaliśmy metody wydłużania trwałości mRNA i zwiększania jego wydajności w produkcji terapeutycznych białek. Dajemy biologom uniwersalne narzędzie, które potencjalnie umożliwia opracowanie skutecznych szczepionek przeciwko każdej chorobie nowotworowej" - ..(jeszcze 6569)»

Wydarzenia
Co wydarzyło się w Fukushimie? (20-03-2011)

W poniedziałek 21 marca 2011 roku w sali Sali Dużej Doświadczalnej w budynku Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Hoża 69, mgr Tomasz Jackowski, kierownik Zespołu Analiz Reaktorowych Centrum Informatycznego Świerk w Instytucie Problemów Jądrowych oraz jego współpracownicy wygłoszą seminarium, w trakcie którego opisane zostaną reaktory elektrowni jądrowej Fukushima Dai-Ichi i przebieg awarii mającej miejsce w elektrowni. Udzielone zostaną także odpowiedzi na pytania uczestników seminarium. Pytania można przesyłać na adres contact@fuw.edu.pl.

Seminarium rozpocznie się o godzinie 16:15.

[oprac. na podstawie informacji o wydarzeniu]

Ekologia
Mrówki na łasce (i niełasce) grzybów zombie (20-03-2011)
Brazylijscy, brytyjscy i amerykańcy badacze odkryli cztery nowe, występujące w Brazylii gatunki grzybów z rodzaju Ophiocordyceps unilateralis (O. unilateralis), pasożytujące na mrówkach szczepu Camponotini. Cztery nowo odkryte gatunki grzybów przejmujących kontrolę nad zachowaniem mrówek przedstawiono w czasopiśmie PLoS ONE. Badania były współfinansowane ze środków projektu ANT FUNGI EP ("Od ekologii do mechanizmów rozszerzonego fenotypu"), który otrzymał wsparcie w wysokości 214 000 euro w ramach grantu programu Marie Curie, stanowiącego część Siódmego Programu Ramowego (7PR). Według dra Harry'ego Evansa i dra Davida Hughesa z brytyjskiego Międzynarodowego ..(jeszcze 3949)»

Wydarzenia
Dzień Nanotechnologii w Instytucie Fizyki PAN (20-03-2011)
Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk zaprasza do udziału w Dniu Nanotechnologii. Impreza odbędzie się w poniedziałek, 28. marca, w budynku IF PAN przy Al. Lotników 32/46 w Warszawie (Budynek I, Sala D). Ponizej zamieszczamy program Dnia Nanotechnologii: 16:30 - Wprowadzenie - prof. Tomasz Wojtowicz 16:35 - Wytwarzanie struktur niskowymiarowych - dr Piotr Wojnar 16:55 - Szyfrowanie kwantowe przy pomocy sztucznych atomów - dr Łukasz Kłopotowski 17:15 - Zmniejszanie wymiarów struktur - mgr Magdalena Czapkiewicz 17:30 Zwiedzanie laboratoriów: MBE - dr Elżbieta ..(jeszcze 163)»

Neuronauki
HIV i mózg (19-03-2011)
HIV, czyli human immunodeficiency virus - ludzki wirus nabytego niedoboru odporności jest przyczyną AIDS. HIV atakuje system odpornościowy poprzez niszczenie limfocytów T (białych ciałek krwi, które są niezbędne w zwalczaniu infekcji). Zniszczenie tych komórek sprawia, że osoba zakażona HIV staje się bardzo podatna na infekcje, związane z nimi choroby i towarzyszące im różnorakie powikłania. AIDS jest ostatnim stadium zakażenia HIV. Diagnoza AIDS jest stawiana wówczas, gdy pojawiają się infekcje oportunistyczne (wywoływane przez wirusy, bakterie, grzyby i pierwotniaki niechorobotwórcze przy normalnym stanie systemu immunologicznego), będące następstwem ..(jeszcze 5774)»

Neuronauki
Jak pląsawica Huntingtona psuje neuronom mitochondria (18-03-2011)
Pląsawica Huntingtona to ciężkie, genetycznie uwarunkowane, nieuleczalne schorzenie neurodegeneracyjne. Spowodowana jest nadmierną ilością powtórzeń sekwencji CAG (kodującej aminokwas glutaminę) w genie htt na chromosomie 4. Produktem takiego wadliwego genu jest białko huntingtyna (HTT) z dużo dłuższym niż u zdrowego człowieka łańcuchem glutaminowym, przy czym ilość powtórzonych glutamin bezpośrednio koreluje z prędkością wystąpienia objawów i ich ciężkością. Wśród objawów pląsawicy, obok charakterystycznych zaburzeń ruchowych, którym choroba zawdzięcza swoją nazwę, warto wymienić także zaburzenia kognitywne z postępującą demencją i zmiany osobowościowe. Jakkolwiek ..(jeszcze 6345)»

Neuronauki
Geny czy doświadczenie - nieuprawniona alternatywa? (17-03-2011)
Fonetycy (specjaliści od fonetyki) umieją identyfikować najsubtelniejsze różnice pomiędzy dźwiękami. Nowe badania pokazują, że jest to zdolność jednocześnie wrodzona i wyuczona. Poza wskazaniem, że niektóre osoby mogą posiadać predyspozycje do zawodów wymagających dobrego słuchu, odkrycia te mają znaczenie w zakresie leczenia ludzi z takimi zaburzeniami jak dysleksja rozwojowa. Mogą się także okazać przydatne w dziedzinie nauki drugiego języka. Badanie było współfinansowane z funduszy UE ze środków grantu Międzynarodowe stypendia przyjazdowe programu Marie Curie. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Journal of Neuroscience. Dobrze znany jest fakt, że londyńscy ..(jeszcze 4690)»

Neuronauki
Wrażliwy mózg płodu naczelnych (17-03-2011)
Nie od dziś wiadomo, że styl życia matki w czasie ciąży ma duży wpływ na stan zdrowia dziecka i jego późniejsze losy życiowe. Przykładem destrukcyjnego wpływu stylu życia matki na stan płodu jest alkoholowy zespół płodowy, czyli FAS. Spożywanie znacznych ilości alkoholu przez ciężarną kobietę, czemu towarzyszą często inne braki diety i prowadzenie szkodliwego dla zdrowia stylu życia, może doprowadzić u płodu do nieodwracalnych uszkodzeń, skutkujących już w okresie postnatalnym różnymi zaburzeniami rozwoju dziecka. Ponieważ prowadzenie badań nad bezpośrednimi skutkami ..(jeszcze 6956)»

Neuronauki
Enzymologia pamięci mniej skomplikowana niż przypuszczano? (16-03-2011)
Jak ustalili naukowcy, poziom pewnego pojedynczego enzymu w mózgu szczurów pozostaje istotnie powiązany z trwałością śladów pamięciowych przechowywanych w magazynie pamięci długotrwałej. Wzrost poziomu enzymu w mózgu w znacznym stopniu polepsza pamięć długotrwałą i może prowadzić do odświeżenia nawet dawnych, zanikających już wspomnień. Spadek poziomu enzymu może prowadzić z kolei do ich wymazywania. Odkrycie jest o tyle przełomowe, że pozwoliło na identyfikację pojedynczego czynnika enzymatycznego, który na zasadzie prostej, niemal wprost proporcjonalnej zależności wpływa na funkcjonowanie pamięci długotrwałej, w tym jej trwałość, a przy tym jego działanie ..(jeszcze 6149)»

Medycyna
Putrescyna – nowa nadzieja na terapię padaczki wielolekoopornej (16-03-2011)
Trójwymiarowy model putrescynyPutrescyna zaliczana jest do amin biogennych, powstających podczas przemian aminokwasów (zwłaszcza ornityny) w organizmie ludzkim, w którym uczestniczą w wielu przemianach biochemicznych. Do tej pory znana była jedynie ze swojej negatywnej strony: odpowiada za nieprzyjemny zapach wydzielany podczas gnicia białek, jest toksyczna w dużych dawkach oraz jej duże stężenia występują w ośrodkowym układzie nerwowym po przebytym ataku epilepsji, co nasuwało podejrzenie, iż nasila ona uszkodzenia tkanki nerwowej, bądź pełni nieokreśloną rolę ochronną (co wydawało się ..(jeszcze 2871)»

Neuronauki
Pamięć w okienku (15-03-2011)
Stosunkowo mało znany, ale naturalnie występujący w mózgu czynnik wzrostowy znacznie poprawia pamięć i zapobiega szybkiemu zapominaniu u szczurów. Niestety, jego dobroczynny wpływ na funkcje pamięciowe ujawnia się tylko w bardzo wąskim tzw. okienku czasowym, w którym pamięć okazuje się szczególnie wrażliwa na jego działanie. Wspomniany czynnik wzrostowy znacznie poprawia zdolność zapamiętywania, a także zapobiega zapominaniu doświadczeń lękotwórczych u szczurów, ale musi dostać się do ośrodków pamięciowych w mózgu w krótkim czasie, gdy wspomnienia są jeszcze ulotne i podatne na zniekształcenia. W badaniach, sfinansowanych przez ..(jeszcze 6925)»

Medycyna
Niedobór witaminy D a choroby neurodegeneracyjne (15-03-2011)
Do niedawna witamina D była postrzegana jako związek przeciwkrzywiczy i przeciwosteoporotyczny. Obecnie coraz częściej łączy się niedobór witaminy D, głównie jej aktywnego metabolitu (25(OH)D) z ryzykiem wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych takich jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i choroba Alzheimera. Receptory dla witaminy D znajdują się w ośrodkowym układzie nerwowym (kora mózgu i hipokamp), sama witamina zwiększa ekspresje genu kodującego aktywność hydroksylazy tyrozynowej, enzymu kluczowego dla syntezy amin katecholowych takich jak adrenalina, noradrenalina i dopamina. Ponadto witamina D zwiększa uwalnianie czynników wzrostowych (glejowo pochodny czynnik wzrostu, ..(jeszcze 2500)»

Medycyna
Jak naprawić rdzeń kręgowy (14-03-2011)
Mikrotubule to rodzaj białkowych rurek współtworzących szkielet komórkowy, które biorą udział w najważniejszych aktywnościach komórek. Jako że nie stanowią struktur statycznych, a pozostają w ciągłym ruchu, ulegając nieustannej przebudowie (ciągłej polimeryzacji i depolimeryzacji), są kluczowe nie tylko dla samego kształtu i budowy komórki, ale też warunkują jej poruszanie się, transport wewnątrzkomórkowy, tworzenie wrzeciona kariokinetycznego podczas podziału, etc. Istotne zdają się również podczas procesów bliznowacenia - wszak biorą udział i w proliferacji czy różnicowaniu tkanek, i w sekrecji rozmaitych czynników wzrostowych tudzież białek macierzy zewnątrzkomórkowej. Tymczasem ..(jeszcze 4269)»

Medycyna
Wolny testosteron a choroba Alzheimera (14-03-2011)
Poziom wolnego testosteronu (BT) (niezwiązany z białkami transportującymi hormony płciowe) w grupie starszych mężczyzn może mieć wpływ na rozwój choroby Alzheimera. O ile niskie wartości BT można uznać za czynnik towarzyszący początkom demencji, o tyle wysokie wartości niezwiązanego testosteronu mogą stanowić czynnik protekcyjny. Do badań zakwalifikowano 153 mężczyzn w wieku powyżej 55 lat (średnio 72,7). W grupie tej wykonano badanie neurologiczne oraz ocenę funkcji poznawczych w oparciu o testy (MMSE, ADAS-cog), jak również oceniono stężenia testosteronu całkowitego (TT), wolnego (BT), białka wiążące hormony (SHBG) i ApoE. W początkowej fazie badania u 47 mężczyzn (31%) stwierdzane ..(jeszcze 1994)»

Neuronauki
Pestycydy – mózg w niebezpieczeństwie (13-03-2011)
Wyniki najnowszych badań wskazują na występowanie związku między używaniem przez farmerów dwóch pestycydów o nazwach rotenone i paraquat a podwyższonym ryzykiem wystąpienia choroby Parkinsona. U farmerów, którzy byli wystawieni na kontakt z którymkolwiek z tych pestycydów, zapadalność na chorobę Parkinsona jest około 2,5 raza wyższa niż wśród farmerów, którzy nie używają tych substancji w swoich gospodarstwach. Badania zostały zrealizowane jako wspólne przedsięwzięcie naukowców afiliowanych w amerykańskim National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS), który jest częścią Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH), i naukowców z Parkinson's ..(jeszcze 4328)»

Wydarzenia
Mózg uważa, że sztuczna trzecia ręka jest prawdziwa (12-03-2011)
Czy myśleliście kiedyś o posiadaniu trzeciej ręki? Szwedzcy badacze odkryli sposób przekonania ludzi, że posiadają dodatkową kończynę. W kontrolowanych warunkach laboratoryjnych naukowcom udało się zmylić uczestników, tak aby uwierzyli, że proteza ręki stanowi część ich ciała. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE. Badanie było współfinansowane ze środków grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council, ERC) w ramach unijnego Siódmego Programu Ramowego (7PR). Naukowcy prowadzący badania nad mózgiem od dawna uważają, że nasze postrzeganie ciała jest ograniczone wrodzonym planem jego budowy, możliwe jest więc odczuwanie ..(jeszcze 4438)»

Wydarzenia
Tydzień Mózgu 2011 w Racjonaliście (10-03-2011)
Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week, BAW) jest kampanią o zasięgu globalnym, organizowaną w celu podniesienia świadomości społecznej dotyczącej mózgu, a także postępów w badaniach nad mózgiem i płynących z nich wielorakich korzyści. Co roku w marcu w ramach BAW organizacje z całego świata, w tym uczelnie wyższe, szpitale, szkoły, agencje rządowe i profesjonalne stowarzyszenia, jednoczą się w całotygodniowych obchodach, w których centrum znajduje się ludzki mózg i układ nerwowy. W czasie trwania BAW partnerzy kampanii organizują liczne wydarzenia w celach edukacyjnych, jak również z zamiarem zainteresowania ludzi z wszystkich grup wiekowych problematyką badań ..(jeszcze 2774)»

Ekologia
Leki na grypę mogą stwarzać poważne ryzyko ekotoksykologiczne (10-03-2011)
Wiele leków stosowanych w celu zapobiegania grypie lub leczenia jej jest nadal aktywnych, kiedy dostają się do kanalizacji, a w przypadku pandemii znaczne ilości takich substancji mogą być odprowadzane do oczyszczalni ścieków. Czy oczyszczalnie będą w stanie sobie z tym poradzić? Międzynarodowy zespół naukowców dofinansowywany częściowo ze środków unijnych przyjrzał się tej kwestii. Badania, które poświęcone były analizie ekotoksykologicznych zagrożeń związanych z reakcją medyczną na hipotetyczną pandemię grypy, otrzymały dofinansowanie unijne za pośrednictwem trzech projektów: DYNANETS (Obliczanie cech rzeczywistych zjawisk w dynamicznie zmieniających się, ..(jeszcze 5460)»

Nauki o Ziemi
Wulkany nie pozostają uśpione tak długo, jak dotychczas uważano (09-03-2011)
Jeśli ktoś rozważał wakacje w pobliżu wulkanu, powinien może ponownie przemyśleć swoje plany. Wbrew powszechnemu przekonaniu wulkany nie pozostają w uśpieniu przez wiele stuleci. W ramach współfinansowanych ze środków UE badań francuscy i amerykańscy naukowcy wykazali, że erupcja wulkanów może nastąpić w ciągu kilku tygodni, a nie lat. Ich odkrycie może zachęcić innych naukowców do dokonania ponownej oceny zagrożeń ze strony uśpionych wulkanów, co z kolei powinno doprowadzić do opracowania nowych procedur awaryjnego planowania i ewakuacji. Przedstawione w czasopiśmie Nature badanie było współfinansowane ze środków projektu DEMONS ("Poznanie erupcji poprzez ..(jeszcze 4445)»

Ewolucja
Genetycy podważają model selekcyjnego wymiatania (08-03-2011)
Europejscy i amerykańscy naukowcy podważają tradycyjne pojęcie ewolucji gatunku ludzkiego. Przez ostatnie 35 lat genetycy za główny motor ewolucji gatunku ludzkiego uznawali klasyczne zjawisko selekcyjnego wymiatania (ang. selective sweep), kiedy to dochodzi do szybkiego rozprzestrzenienia się korzystnej mutacji genetycznej w całej populacji ludzkiej. Jednak wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie Science sugerują, że takie wydarzenia mogły mieć miejsce sporadycznie i nie wpłynęły w znaczący sposób na historię naszego gatunku. W badaniu zawarto tezę, że zamiast tego podstawowym napędem zmian w ludzkim fenotypie mogły być niewielkie modyfikacje w wielu genach, ..(jeszcze 4718)»

Neuronauki
Medytacja wywołuje strukturalne zmiany w mózgu (07-03-2011)
Amerykańskie Narodowe Centrum Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej (NCCAM) jest agencją federalną, która została powołana w celu prowadzenia badań nad różnymi formami medycyny niekonwencjonalnej w kontekście najwyższych standardów metodologicznych stosowanych w badaniach naukowych w medycynie, jak również w celu monitorowania bieżącego stanu doniesień naukowych na ten temat. Choć wyniki badań naukowych, rekomendowanych przez tę agencję, prowadzonych nad medycyną niekonwencjonalną w większości przypadków każą zachowywać daleko idący sceptycyzm i ostrożność (a ..(jeszcze 7140)»

Neuronauki
Niesprzyjające warunki w czasie ciąży a późniejsze zmiany funkcji mózgu (06-03-2011)
Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii sugerują, że nasz wzrost urodzeniowy i waga łożyska mogą dostarczyć wskazówek na temat sposobu, w jaki lewa i prawa półkula mózgu będą funkcjonować w stosunku do siebie w późniejszym okresie życia. Te intrygujące odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie PLoS ONE mogą przyczynić się do pogłębienia naszej wiedzy na temat szeregu problemów zdrowotnych powiązanych z lateralnością mózgu. Badania zostały przeprowadzone na Uniwersytecie w Southampton i Oddziale Epidemiologii Przebiegu Życia Rady Badań Medycznych przy Southampton General Hospital w Wielkiej Brytanii. W ramach badań zespół przeanalizował reakcje ..(jeszcze 3733)»

Wydarzenia
Re:generacja w Centrum Nauki Kopernik (05-03-2011)
W Centrum Nauki Kopernik powstała kolejna interaktywna ekspozycja pod nazwą "RE:generacja". W jej uroczystym otwarciu w dniu 3 marca brała udział minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka. "Ministerstwo Nauki jest dumne, że jako partner - wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Miastem Stołecznym Warszawa - może uczestniczyć w jednym z największych i najbardziej popularnych projektów naukowych w Polsce" - powiedziała minister Kudrycka podczas ceremonii otwarcia galerii finansowanej ze środków przekazanych przez MNiSW. Do końca 2010 roku Ministerstwo Nauki przekazało Centrum niemal 66,7 mln złotych, w tym roku jest to już 6,5 mln złotych. ..(jeszcze 1203)»

Nauki o Ziemi
Nowe szacunki tempa rotacji jądra Ziemi (05-03-2011)
Nowe badania unijne przedstawiają światu precyzyjne oszacowanie prędkości obrotowej jądra Ziemi, sugerując że jest znacznie mniejsza niż dotychczas sądzono. Niemniej jądro obraca się i tak szybciej niż pozostała część planety. Okrycia zaprezentowane w czasopiśmie Nature Geoscience stanowią dorobek projektu EARTH CORE STRUCTURE (Stan termiczny i strukturalny wewnętrznego jądra Ziemi na podstawie niesejsmicznych oscylacji), który został dofinansowany w formie grantu dla początkujących naukowców o wartości 1,2 mln EUR przyznanego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERBN) z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR). Informacje te umożliwią korektę wartości wykorzystywanych ..(jeszcze 4179)»

Biotechnologia
Czy owoce mogą być użyteczne w leczeniu choroby Alzheimera? (05-03-2011)
Czy niektóre warzywa, owoce i zioła mogą przyczynić się do leczenia choroby Alzheimera? Odpowiedź na to pytanie przynieść mają badania prowadzone pod kierunkiem prof. dr. hab. Zdzisława Targońskiego w Katedrze Biotechnologii, Żywienia Człowieka i Towaroznawstwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Badania te realizowane są w ramach programu Unii Europejskiej "Innowacyjna Gospodarka", i finansowane są przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W czym rzecz? Otóż, choroba Alzheimera jest szybko postępującą chorobą wyniszczającą centralny układ nerwowy osób zwykle po 65 roku życia, lecz występują incydentalne przypadki zachorowań o wiele młodszych ..(jeszcze 2287)»

Wydarzenia
Inauguracja Narodowego Centrum Nauki w Krakowie (04-03-2011)
Dzisiaj w Krakowie odbyły się uroczystości otwarcia Narodowego Centrum Nauki. Wzięli w nich udział premier Donald Tusk oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. Na czele Rady Narodowego Centrum Nauki stanął prof. Michał Karoński, a nowo powołanyn dyrektorem Centrum został prof. Andrzej Jajszczyk. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele polskiej nauki a także władz państwowych i lokalnych m.in. prof. Maciej Żylicz, doradca Prezydenta RP i szef Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. Wiesław Banyś, ..(jeszcze 1711)»

Wydarzenia
Charytatywny lodołamacz przebija szlaki dla uczelni bez barier (04-03-2011)
80 000 zł na stypendia dla niepełnosprawnych studentów oraz wyposażenie do pracowni tyfloinformatycznej o wartości 120 000 zł - to efekt tylko trzech ostatnich Bali Charytatywnych Rektora Politechniki Wrocławskiej. W najbliższą sobotę, 5 marca o godz. 20.00 (wybrzeże Wyspiańskiego 27, bud. A-1) rozpocznie się dziewiąty już bal. Dochód z niego po raz kolejny zasili fundusz stypendialny niepełnosprawnych studentów. Na tegoroczną licytację wystawionych zostanie 30 przedmiotów - prac autorstwa m.in.: studentów Akademii Sztuk Pięknych i Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wrocławska uczelnia techniczna konsekwentnie wdraża ideę ..(jeszcze 1121)»

Biologia
Czas to nektar (04-03-2011)
Jeżeli szkolisz się na odnoszącą sukcesy i wydajną pszczołę miodną, to musisz nauczyć się wywąchiwania obiecujących kwiatków na odległość. Rozwój kariery wymaga zbyt dużo pracy, by tracić cenny czas przelotu na niewypały. Czas to nektar - na szczęście jako pszczoła posiadasz umiejętność radzenia sobie z stromą krzywą uczenia się. Naukowcy z Niemiec przeanalizowali sposób, w jaki pszczoły doskonalą tę umiejętność i wyśledzili, w której części mózgu przechowują one pamięć zapachów. W badaniach udział wzięli naukowcy z Freie Universität (FU) Berlin i Centrum Neurologii Komputerowej im. Bernsteina w Berlinie, pracujący pod kierunkiem profesora Randolfa Menzela ..(jeszcze 3413)»

Astronomia
Nowe zdjęcia NGC 247 - galaktyki w gwiazdozbiorze Wieloryba (04-03-2011)
Zdjęcia wykonane w Obserwatorium La Silla Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) w Chile oferują zapierające dech widoki NGC 247, galaktyki w gwiazdozbiorze Wieloryba. To niezwykłe zerknięcie przez galaktyczne ogrodzenie w kierunku jednej z najbliższych galaktyk spiralnych na niebie południowym. Jak odległa jest galaktyka NGC 247? Nie aż tak bardzo, jak mogłoby się wydawać. Nowe kolorowe zdjęcie zostało wykonane za pomocą instrumentu WFI (ang. Wide Field Imager) zamontowanego na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO, który został bezterminowo wypożyczony ESO w Chile przez Max Planck Gesellschaft (MPG) w Niemczech. Obraz powstał ze zbioru monochromatycznych ..(jeszcze 3303)»

Neuronauki
Mózg - urządzenie zadaniowe (02-03-2011)
Część mózgu odpowiedzialna za czytanie wzrokowe w ogóle nie potrzebuje wzroku - wskazują wyniki nowych badań. Badania, których dorobek zaprezentowano w czasopiśmie Current Biology, zostały częściowo dofinansowane z unijnego projektu SEEING WITH SOUNDS (Neuronowe i behawioralne korelaty widzenia bez bodźca wzrokowego przy wykorzystaniu słuchowo-wzrokowej substytucji czuciowej u osób niewidomych i widzących). Projekt SEEING WITH SOUNDS otrzymał międzynarodowy grant reintegracyjny Marie Curie o wartości 100 tys. EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR). Naukowcy doszli do tego wniosku, kiedy obrazy badanych mózgów osób niewidomych, czytających słowa zapisane ..(jeszcze 4439)»

Biologia
Transgeniczny grzyb - skuteczny środek walki z malarią (02-03-2011)
Wirusologowie na całym świecie nie ustają w badaniach nad metodami walki z malarią - chorobą zakaźną człowieka rozprzestrzenianą przez komary, którą wywołuje pasożyt Plasmodium. Teraz brytyjscy i amerykańscy naukowcy pracujący pod kierunkiem Uniwersytetu w Maryland odkryli, że w walce z chorobą można wykorzystać genetycznie zmodyfikowane grzyby, które są nosicielami genów przeciwciała przeciwmalarycznego człowieka lub toksyny przeciwmalarycznej skorpiona. Prace mają zapewnić skuteczność i brak szkodliwego wpływu na środowisko. Eksperci twierdzą, że to dobre nowiny, zwłaszcza że istniejące pestycydy przeciwko komarom malarycznym tracą na atrakcyjności. Zaprezentowane ..(jeszcze 4686)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26281 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365