Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.194.965 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 575 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Prawdę trzeba wyrażać prostymi słowami."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Neuronauki
Pestycydy – mózg w niebezpieczeństwie (13-03-2011)

Wyniki najnowszych badań wskazują na występowanie związku między używaniem przez farmerów dwóch pestycydów o nazwach rotenone i paraquat a podwyższonym ryzykiem wystąpienia choroby Parkinsona. U farmerów, którzy byli wystawieni na kontakt z którymkolwiek z tych pestycydów, zapadalność na chorobę Parkinsona jest około 2,5 raza wyższa niż wśród farmerów, którzy nie używają tych substancji w swoich gospodarstwach.

Badania zostały zrealizowane jako wspólne przedsięwzięcie naukowców afiliowanych w amerykańskim National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS), który jest częścią Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH), i naukowców z Parkinson's Institute and Clinical Center w Sunnyvale w Kalifornii (USA). Oprócz naukowców związanych z amerykańskimi instytucjami w projekcie wzięli również udział naukowcy z Argentyny, Kanady i Niemiec.


Tydzień Mózgu

"Rotenone bezpośrednio hamuje działanie mitochondriów, struktur komórkowych dostarczających energię na potrzeby komórki" - mówi dr Freya Kamel, związana z wewnętrznym programem badawczym realizowanym w NIEHS, a jednocześnie współautorka artykułu, który ukazał się online w Environmental Health Perspectives. "Paraquat doprowadza do zwiększonego wytwarzania pewnych pochodnych tlenu, które uszkadzają struktury komórkowe. U ludzi, którzy mieli regularny kontakt z tymi pestycydami, lub innymi o podobnym mechanizmie działania, ryzyko zapadnięcia na chorobę Parkinsona jest istotnie wyższe".

Autorzy raportu przebadali w sumie 110 osób z chorobą Parkinsona i 358 osób z grupy kontrolnej. Osoby badane pochodziły z kohorty objętej Farming and Movement Evaluationa Study (FAME) - projektem badawczym, którego celem jest ocena związków między występowaniem choroby Parkinsona a narażeniem w rolnictwie na kontakt z pestycydami i innymi czynnikami o potencjalnie toksycznym oddziaływaniu na tkankę nerwową.

FAME to badanie porównawcze przypadków, które jest realizowane w ramach większego przedsięwzięcia - Agricultural Health Study, obejmującego badania nad stanem zdrowia osób trudniących się zawodowo rolnictwem u blisko 90 tysięcy licencjonowanych użytkowników pestycydów i ich współmałżonków.

Rozpoznanie choroby Parkinsona zostało postawione przez lekarzy specjalistów od zaburzeń ruchowych. Do oceny stopnia ekspozycji na działanie obu wspomnianych wcześniej pestycydów w ciągu życia osób badanych wykorzystano szczegółowe wywiady.

Na szczęście, używanie obu pestycydów w Stanach Zjednoczonych jest dopuszczalne tylko przez licencjonowanych i zarejestrowanych użytkowników. Używanie środka paraquat jest już od dawna zastrzeżone wyłącznie dla certyfikowanych użytkowników, a wprowadzenie owych obostrzeń było w dużym stopniu związane z niepokojącymi wynikami badań naukowych, które wcześniej prowadzono nad chorobą Parkinsona na zwierzętach. Na przykład, wyniki badań prowadzonych na myszach już wcześniej wskazywały, że paraquat, obok wysokich dawek żelaza, jest przyczyną wyższej zapadalności na chorobę Parkinsona.

Z kolei rotenone może być ostatnio wykorzystywany w Stanach Zjednoczonych jedynie w celu eliminowania inwazyjnych gatunków ryb, i był to jedyny dozwolony prawem sposób wykorzystania tej substancji chemicznej.

"Wyniki przedstawionych badań mogą okazać się pomocne w lepszym zrozumieniu podłoża choroby Parkinsona, co może mieć istotne znaczenie dla profilaktyki, a w końcu - leczenia choroby Parkinsona" - podsumowuje dr Caroline Tanner, dyrektor do spraw badań klinicznych Parkinson's Institute and Clinical Center.

W samych Stanach Zjednoczonych diagnozuje się około 160 tysięcy nowych przypadków choroby Parkinsona rocznie.

[Tłum./oprac. C. O. Reless]

Źródło: NIH study finds two pesticides associated with Parkinson's disease

Referencje dokumentu:Tanner CM, Kamel F, Ross GW, Hoppin JA, Goldman SM, Korell M, Marras C, Bhudhikanok GS, Kasten M, Chade AR, Comyns K, Richards MB, Meng C, Priestly B, Fernandez HH, Cambi F, Umbach DM, Blair A, Sandler DP, Langston JW. 2011. Rotenone, paraquat and Parkinson's disease. Environ Health Perspect; doi:10.1289/ehp.1002839

Dalsze informacje: Iron and Paraquat are Synergistic Risk Factors for Parkinson's Disease


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26268 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365