Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.055.003 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 565 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Mówić dobrze może tylko ten, kto myśli rozumnie."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Neuronauki
Ciało migdałowate odkrywa swoje sekrety dzięki optogenetyce (26-03-2011)

Badania naukowe przeprowadzone z wykorzystaniem optogenetyki, techniki badawczej wykorzystującej fizykochemiczne właściwości światła, pozwoliły zidentyfikować obwody mózgowe, które mogą być uważane za potencjalne przełączniki reakcji lękowych. Jak dotąd badania tego typu prowadzono tylko na myszach. Niemniej jednak odkrycia, przedstawione niedawno na łamach Nature, mogą zostać wykorzystane do opracowania anksjolityków (leków przeciwlękowych) znajdujących zastosowanie u ludzi.

Zaburzenia lękowe dotykają w samych Stanach Zjednoczonych 20% populacji osób dorosłych, a charakteryzują się nasilonym poczuciem lęku i niepewności, utrzymującym się co najmniej przez pół roku lub dłużej. Symptomy zaburzeń lękowych mogą się również nasilać, jeżeli osoba cierpiąca z ich powodu nie zostanie objęta specjalistyczną opieką. Anksjolityki obecnie dostępne na rynku nie zawsze są skuteczne, co więcej - używanie niektórych z nich może prowadzić do lekomanii, inne mają silne efekty uboczne, przede wszystkim zaburzające funkcjonowanie poznawcze pacjenta, w tym myślenie i pamięć, mogą również, w niektórych przypadkach, prowadzić do zaburzeń oddychania.

Położenie ciała migdałowatego na tle struktur lewej półkuli mózgu - przekrój czołowy. Ilustracja: Gray's Anatomy.

Wyniki dotychczasowych badań jednoznacznie wskazują, że główną rolę w koordynowaniu reakcji lękowych, pojawiających się w odpowiedzi na bodźce zagrażające, odgrywa ciało migdałowate. Ciało migdałowate (amygdala, jądro migdałowate) to niewielka parzysta struktura, znajdująca się wewnątrz płatów skroniowych, w ich części przyśrodkowej, w okolicy podstawy mózgu. Mimo posiadania tej wiedzy, działanie połączeń i obwodów nerwowych zaangażowanych w kontrolę reakcji lękowych pozostaje nadal dość słabo poznane.

W celu zbadania przebiegu połączeń nerwowych aktywnych w czasie odczuwania lęku dr Karl Deisseroth wraz ze współpracownikami ze Stanford University wykorzystali nową technikę badawczą - optogenetykę.

Optogenetyka została rozwinięta przy udziale dr Karla Deisserotha i innych badaczy już przed kilkoma laty. Polega ona na wykorzystaniu inżynierii genetycznej w taki sposób, by wprowadzić do wybranych komórek nerwowych w mózgu myszy białka wrażliwe na światło, to jest takie, których właściwości zależą od działania na nie światła o różnej długości fali.

W ten sposób badacze mają możliwość aktywowania lub wyłączania komórek nerwowych w zależności od długości zastosowanej fali świetlnej. Światło jest doprowadzane do danego rejonu mózgu i znajdujących się tam komórek nerwowych za pomocą światłowodów.

Prace badawcze zostały zrealizowane między innymi dzięki grantowi amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH), w tym Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego (NIMH), Narodowego Instytutu Narkomanii (NIDA) oraz ze środków pochodzących z nagrody dyrektora Narodowych Instytutów Zdrowia: NIH Director's Pioneer Award. Jak już wcześniej wspomniano, wyniki badań zostały opublikowane w Nature, w wydaniu z dnia 9 marca 2011.

Naukowcy skoncentrowali się na połączeniach nerwowych, które łączą brzuszno-boczną część jądra ciała migdałowatego z jego jądrem środkowym. Badania prowadzone wcześniej przez inny zespół naukowców ze Stanford University z wykorzystaniem fMRI wykazały, że właśnie w tych rejonach można oczekiwać wystąpienia nieprawidłowych wzorców aktywności u pacjentów cierpiących z powodu zaburzenia lękowego uogólnionego. W tym zaburzeniu psychicznym lęk występuje niezależnie od okoliczności zewnętrznych i ma najczęściej charakter przewlekły. Pacjent ma skłonność do nadmiernego zamartwiania się, występuje niepokój ruchowy i skargi somatyczne, wskazujące na pobudzenie wegetatywnego układu nerwowego.

Myszy zazwyczaj unikają otwartej przestrzeni, ponieważ w warunkach naturalnych przebywanie na niej oznacza większe prawdopodobieństwo kontaktu z drapieżnikiem. Jednak w sytuacji, gdy zespół badawczy pod kierunkiem dr Deisserotha użył światła, by wybiórczo stymulować połączenia nerwowe w ciele migdałowatym, zachowanie myszy ulegało całkowitej zmianie. Gryzonie, przedtem bardzo ostrożne, stawały się znacznie bardziej ośmielone i spędzały znacznie więcej czasu na otwartej przestrzeni.

Natomiast, gdy w innej grupie myszy połączenia nerwowe dezaktywowano światłem, wówczas zwierzęta stawały się znacznie bardziej ostrożne i niechętne do podejmowania ryzykownych zachowań: poruszały się głównie wzdłuż ścian komory testowej i nigdy nie wychodziły na jej środek.

Naukowcy utrzymują, że udało im się zaprezentować znaczenie dalszych badań nad precyzyjnie wyodrębnionymi połączeniami między rejonami mózgu. Z tym podejściem wiążą na przyszłość znacznie większe nadzieje niż z badaniem jedynie poszczególnych typów komórek i ich aktywności w mózgu. Nie po raz pierwszy w neuronauce okazuje się, że równie istotne jak prowadzenie badań nad ośrodkami mózgowymi, jest badanie występujących między nimi połączeń. Dzięki badaniom zespołu dr Deisserotha udało się w sposób bardzo dokładny zidentyfikować połączenie nerwowe współtworzące obwód, który wydaje się ważny w kontroli reakcji lękowych.

"Zaburzenia lękowe są częstą, ale ciągle słabo poznaną chorobą psychiczną" - mówi dr Deisseroth. "Odkrycie nowego obwodu nerwowego, którego działanie polega na wygaszaniu lęku, a nie jego wzbudzaniu, wskazuje na potrzebę nowego teoretycznego ujęcia lęku, przebiegu jego regulacji i leczenia".

[Tłum.\oprac. C. O. Reless]

Źródła: Scientists Switch Off Brain's Anxiety Circuit - Amygdala circuitry mediating reversible and bidirectional control of anxiety

Dalsze informacje: Optogenetics - An optogenetic toolbox designed for primates - Deisseroth Lab


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26268 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365