Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.048.924 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 157 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Polska jeszcze nie zginęła, potem niemal zginęła, wreszcie po słynnych osiemnastu dniach, zginęła: jak i dzisiaj, na przekór śląskim i wschodniopruskim ziomkostwom, Polska jeszcze nie zginęła."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Biotechnologia
Czy owoce mogą być użyteczne w leczeniu choroby Alzheimera? (05-03-2011)

Czy niektóre warzywa, owoce i zioła mogą przyczynić się do leczenia choroby Alzheimera? Odpowiedź na to pytanie przynieść mają badania prowadzone pod kierunkiem prof. dr. hab. Zdzisława Targońskiego w Katedrze Biotechnologii, Żywienia Człowieka i Towaroznawstwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Badania te realizowane są w ramach programu Unii Europejskiej "Innowacyjna Gospodarka", i finansowane są przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W czym rzecz? Otóż, choroba Alzheimera jest szybko postępującą chorobą wyniszczającą centralny układ nerwowy osób zwykle po 65 roku życia, lecz występują incydentalne przypadki zachorowań o wiele młodszych osób (po 40 roku życia, zwykle z powodu predyspozycji genetycznych oraz poważniejszych uszkodzeń mechanicznych mózgu).

fot. Keith Weller/USDA

Ponieważ choroba Alzheimera uszkadza nerwy cholinergiczne układu kojarzeniowego w płatach czołowych mózgu, chory przestaje prawidłowo orientować się w przestrzeni, traci dotychczasowy zasób słów, zapomina sposób wykonania czynności dnia codziennego itp. W tym momencie rozpoczyna się terapia polegająca na podawaniu pacjentowi inhibitorów acetylocholinoesterazy (esterazy właściwej, obecnej w neuronach, szczelinie synaptycznej neuronów kojarzeniowych mózgu i mięśni szkieletowych i erytrocytach krwi obwodowej) i butyrylocholinoesterazy (tzw. esterazy rzekomej, rozmieszczonej w komórkach glejowych mózgu i w surowicy krwi).

W Katedrze Biotechnologii, Żywienia Człowieka i Towaroznawstwa Żywności prowadzone są prace badawcze nad hamowaniem aktywności acetylocholinoesterazy i butyrylocholinoesterazy przez wybrane rośliny jadalne. Badania przesiewowe mają na celu wytypowanie potencjalnych źródeł (warzyw, owoców, ziół) zawierających inhibitory acetylocholinoesterazy i butyrylocholinoesterazy, a następnie identyfikację tych związków z wykorzystaniem metod instrumentalnych (chromatografia cieczowa i gazowa z detekcją UV-VIS, polarymetryczną, refraktometryczną, MS, NMR).

Ponadto, prowadzone są badania nad zmianami w ekspresji genów MAPT i APP w aspekcie przeciwdziałania rozwojowi choroby Alzheimera lub ograniczania jej następstw. Wykonywane są także analizy wybranych parametrów stresu oksydacyjnego i neurodeneracji w badaniach in vivo z użyciem zwierząt doświadczalnych. Wyniki tych badań poznamy wkrótce.

© UP w Lublinie

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26215 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365