Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.558.851 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 246 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Istnienie staje się, nieporównywalnie bardziej interesujące, gdy poszerza się nasz horyzont doznań, uczuć i przemyśleń. I gdy praktycyzm życiowy nie ogranicza widzenia świata do perspektywy tego co własne, jednostkowe. Nie wstydźmy się marzeń. Ich najgłębszym sensem jest bowiem pobudzenie nas do działania. Człowiek czynu stara się kształtować swoje życie na miarę własnych tęsknot i pragnień skrystaliz..
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
Jaki może być powód rewolucji? - czyli o układach społecznych oczami fizyka (03-04-2011)

Rewolucje, czyli znaczące zmiany społeczne, zachodzące zazwyczaj w stosunkowo krótkim czasie, wybuchały w całej historii ludzkości. Dlaczego rewolucje wybuchają nagle w danym momencie? Jakie są ich ogólne przyczyny? Dlaczego np. protest głodowy w polskich więzieniach wybuchł akurat wiosną 2004 roku? Dlaczego poparcie pewnej opcji politycznej gwałtownie spadło w danym okresie? Dlaczego ludzie nagle zaczęli strajkować? Takie zjawiska i ich konkretne przyczyny próbuje się wyjaśniać. Problem w tym, że nie można przewidzieć, czy i kiedy w przyszłości pojawi się kolejny przewrót. Dlaczego tak się dzieje? Na kwestie będzie można spojrzeć oczyma profesor fizyki, zajmującej się modelowaniem układów złożonych dr Katarzyny Weron.

Wykład pt. "Jaki może być powód rewolucji? - czyli o układach społecznych oczami fizyka" zostanie wygłoszony dnia 4 kwietnia (poniedziałek) 2011 r., godz. 17.00 w Rektoracie Uniwersytetu Szczecińskiego - Sala Obrad Senatu przy al. Papieża Jana Pawła II 22a.

Od października 2009 roku Katarzyna Weron jest kierownikiem Zakładu Układów Złożonych i Dynamiki Nieliniowej, a od maja 2010 roku również zastępcą kierownika Katedry UNESCO Studiów Interdyscyplinarnych przy Uniwersytecie Wrocławskim. W roku 2010 została członkiem komitetu redakcyjnego prestiżowego czasopisma "Physica A", zajmującego się interdyscyplinarnymi zastosowaniami fizyki statystycznej.

Dr Katarzyna Weron jest autorką 30 artykułów naukowych opublikowanych w anglojęzycznych czasopismach z listy filadelfijskiej; opiekunką naukową prac dyplomowych i doktorskich; organizatorką i współorganizatorką siedmiu konferencji międzynarodowych; edytorką i współedytorką trzech tomów specjalnych, opublikowanych przez wydawnictwo Springer i "Physica A". Wielokrotnie zapraszana była przez zagraniczne instytucje naukowe i organizatorów konferencji, na których wygłosiła ponad 30 wykładów. W latach 2002-2003 była stypendystką Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Wykład odbywa się w ramach cyklu SZCZECIN HUMANISTYCZNY, kórego celem jest szerokie upowszechnianie treści humanistycznych, propagowanie kultury humanistycznej, krzewienie idei studium humanitatis, prezentacja humanistycznych intencji edukacji w duchu tolerancji i dialogu. Swoje wykłady w szczecińskim cyklu miały już takie gwiazdy polskiej nauki, jak prof. Jan Miodek, prof. Leszek Balcerowicz czy prof. Tadeusz Gadacz.

[oprac. na podstawie informacji o wydarzeniu]


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26226 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365