MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #155
Nakład: 34528 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2011-04-07 do 2011-05-08
(aby obejrzeć cały biuletyn należy włączyć wyświetlanie obrazków w wiadomości)

Spis treści:

Cytat i foto tygodnia

"Nie czyni mi krzywdy to, że mój sąsiad mówi, iż istnieje dwudziestu bogów albo, że żadnego boga nie ma."

Thomas Jefferson, trzeci prezydent USA

Przychodzi wierny ze święconką do Grobu Pańskiego, a tam ...Chrystus w Tupolewie, czyli martyrologiczna paranoja polskiego Kościoła...

Sklep reklamuje "bieliznę komunijną". Komunijny szał coraz bardziej groteskowe wymiary przybiera. Być może lokalny duszpasterz preferuje jak komunistki noszą majteczki w krzyżyki? Mamusia kupi!

Laski Jana Pawła II!


Aktualności i ogłoszenia

Racjonalista.pl rozszerza zasięg

Fundacja Wolnej Myśli, wydawca portalu Racjonalista.pl, podpisała umowę z portalem Onet.pl, mającą na celu prezentowanie treści Racjonalisty na łamach Onetu. Zgodnie z umową przynajmniej 4 teksty Racjonalisty miesięcznie będą publikowane również w portalu Onet.pl, a Racjonalista będzie miał w Onecie swój wyodrębniony dział z tekstami.
   Umowa ma charakter niefinansowy i polega na wzajemnej wymianie dóbr: portal Racjonalista dostarcza Onetowi treść, zaś Onet daje nam promocję, reklamę i aktywne linkowanie.
   W związku z zawartą umową zmianie ulega regulamin publikacji tekstów w Racjonaliście: każdy autor nadsyłający swoje publikacje zgadza się automatycznie na ich ewentualną publikację w portalu Onet.pl, zaś jeśli ktoś sobie tego nie życzy, należy zastrzec to z góry.
   Do portalu Onet.pl umowa z Fundacją Wolnej Myśli wniesie wolnomyślicielską optykę postrzegania i ujmowania religii, zaś Racjonaliście pozwoli rozszerzyć zasięg i pozyskać nowych czytelników.

Interwencje

Modlitewny reżim nowego kuratora małopolskiej oświaty - Skarga u wojewody na działalność Małopolskiego Kuratora Oświaty

Czy polskie szkoły powinny eksponować flagi Watykanu?

W czerwcu 2010 r. pomagaliśmy w interwencji w sprawie budowy kościoła na białostockim osiedlu Antoniuk. Spiesząc przed zbliżającą się 2 turą wyborów ksiądz-karierowicz postanowił pobudować kapliczkę (w perspektywie kościół) w środku osiedla domków jednorodzinnych, na jednej z wykupionych parceli. Otrzymaliśmy email, że mieszkańcy podjęli interwencje w urzędach. Ostatecznie ksiądz zaniechał budowy i myśli o innej lokalizacji - happy end :)

Spływa do nas coraz więcej Waszych zgłoszeń. Niestety nie jesteśmy w stanie większości "obsłużyć", ze względu na skromne zasoby ludzkie zaangażowane w tego rodzaju aktywność i pomoc. Postaramy się stworzyć większy zespół, który będzie udzielał tego rodzaju pomocy. Aktualnie jednak prosimy was, abyście formułowali własne pisma na wzór tych, które wam pokazujemy. Możemy je wysyłać wzmacniając podmiotem organizacyjnym Wasze interwencje. Sami staramy się zajmować sprawami różnymi i nie podejmujemy raczej podobnych wątków, aby zaprezentować jak najwięcej przykładowych interwencji.

Andrzej Wendrychowicz opublikował niedawno w Racjonaliście obszerne streszczenie pisma niemieckich prawników, którzy starają się pozwać papieża przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, głównie w związku ze sprawą molestowania dzieci w Kościele. Pismo zdobyło rekordowe poparcie w Racjonaliście (w kilka dni od publikacji rekomendowało je na fb 610 osób) i Polacy zaczęli pisać z głosami wsparcia do prawników z Niemiec. Wobec tego przesłali oni wiadomość do Andrzeja z apelem o szersze wsparcie ich interwencji w "papieskiej Polsce".

Ceremonie humanistyczne

Rozpoczął się w tym roku "sezon ślubów humanistycznych". Drugi w tym roku ślub humanistyczny odbył się w Muzeum Ziemi. Jego świadkami byli nie tylko zebrali goście, ale miliony lat ewolucji oraz wielkie zwierzęta, które niegdyś biegały tam gdzie dziś leży Warszawa... Ślub prowadzony był w języku polskim i hiszpańskim i poprzedzony został aktem w urzędzie cywilnym.

Zapraszamy do współpracy osoby chcące zostać celebrantami humanistycznymi. Napisz: info@ceremoniehumanistyczne.pl

Zob. więcej: www.ceremoniehumanistyczne.pl

Patronaty

O społecznych "mądrościach" słów kilka... Harry Oliver: "Czarne koty i prima aprilis. Skąd się wzięły przesądy w naszym życiu? - niniejszym patronatem rozpoczynamy współpracę z krakowskim Wydawnictwem Literackim.

Spotkanie racjonalistów

Takie tendencje integracyjne nam ostatnio na forum kiełkują - może by tę inicjatywę rozszerzyć na cały kraj i wspólnie racjonalnie i krajoznawczo odwiedzić Świebodzin? Letni ateopiknik u stóp Godzilli Świebodzińskiej...

Lista ateistów

Na liście ateistów i agnostyków (lista.racjonalista.pl) jest już 18775 osób. Nowi profesorowie na liście ateistów: Mirosława Humiczewska-Rajska (biolog ze Szczecina), Krzysztof Woźniakowski (literaturoznawca z Krakowa).

Różności

Fejsbukowe grono racjonalistów przekroczyło 10.000 "bezdusznych".

Poznański hip-hop (Hans alias Przemysław Frencel) i wrocławski rock (OFFreason) - stworzyli utwór, który może być hymnem Racjonalisty :)

Wydawnictwo Racjonalisty

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
 15. Mariusz Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy
 16. Lucas L. Grabeel: Homo Sanctus. Opowieść homokapłana

Koszulki Racjonalisty

 1. Szkarłatne A
 2. Wiara w człowieka
 3. Gott ist tot - Nietzsche
 4. Dumny ateista
 5. Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru
 6. Biblia a Google
 7. Fan club Jezusa
 8. Złota Rybka Darwina
 9. OKAZJA! Wiosenna wyprzedaż relikwii papieskich
 10. Dino Ateo

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 3. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
 4. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek (emblemat pastafariański)
 5. Kalendarz racjonalisty na 2011

Strona główna wydawnictwa: wydawnictwo.racjonalista.pl
Strona główna księgarni: ksiegarnia.racjonalista.pl

Fundusz Racjonalisty

Wasza pomoc pozwoli nam zachować niezależność i rozwijać naszą pracę. Po dziesięciu latach istnienia nasi czytelnicy wiedzą już kim jesteśmy i co reprezentujemy. Z każdym rokiem nasz portal jest bardziej dostrzegany w polskim środowisku medialnym. Nasz dalszy rozwój jest jednak w dużym stopniu uzależniony do Waszej pomocy.

Fundacja Wolnej Myśli
nr konta: 10 1140 2017 0000 4002 1048 6365
Inne formy płatności: dotpayNowe teksty

Kara boska za ateizm i aborcje - Agnieszka Zakrzewicz (08-05-2011)

Przygotowując się na 11 maja zastanawiam się tylko, dlaczego i za co Bóg miałby pokarać trzęsieniem ziemi Rzym - kolebkę i serce chrześcijaństwa, w której mieszka sam papież? I dlaczego miałby zrobić to akurat tuż po beatyfikacji Jana Pawła II? Może miałaby to być kara boska za przestępstwa seksualne w Kościele katolickim i za ich przemilczenie?
Czytaj...

 

Dlaczego nie mogę przebrnąć przez nową książkę Sama Harrisa - Eric S. MacDonald (08-05-2011)

Ateistyczna krytyka bardzo mało traci z powodu nie dość głębokiego rozumienia religii, a to z bardzo prostego powodu. Religie znacząco różnią się od siebie, często prezentując głęboko sprzeczne twierdzenia o naturze transcendentnego świata i tego czego się od nas oczekuje w wyniku istnienia takiego świata. Już to pozwala zakwestionować twierdzenia religii na temat wierzeń, transcendencji i nadnaturalnych bytów, jak również na temat zobowiązań, jakie te byty na nas nakładają.
Czytaj...

   

Racjonalista.pl podpisał umowę z Onet.pl - (07-05-2011)

Fundacja Wolnej Myśli, wydawca portalu Racjonalista.pl, podpisała umowę z portalem Onet.pl, mającą na celu prezentowanie treści Racjonalisty na łamach Onetu. Zgodnie z umową przynajmniej 4 teksty Racjonalisty miesięcznie będą publikowane również w portalu Onet.pl, a Racjonalista będzie miał w Onecie swój wyodrębniony dział z tekstami.
Czytaj...

 

Dziękuję za Kolosa ze Świebodzina! - Andrzej Dymkowski (06-05-2011)

Sekta Kaczyńskiego jest tak samo prymitywna i pretensjonalna jak bałwochwalczy Kolos ze Świebodzina. Zdałem sobie sprawę, że to nie jest wcale margines polskiego kościoła katolickiego: to jest prawdziwe oblicze mojego kościoła.
Czytaj...

 

Państwo wyznaniowe w XXI wieku - Andrzej Koraszewski (06-05-2011)

Uroczystości związane z świętem konstytucji są od lat całkowicie zdominowane przez Kościół. Tak jak w dyskusjach wokół konstytucji dla Kościoła najważniejsza była kwestia preambuły i odwołania do Boga (czytaj wyższości doktryny religijnej nad prawem), tak porwanie święta konstytucji wydawało się celem niemal równie ważnym jak krzyż w Sejmie i krzyże w szkolnych klasach.
Czytaj...

 

Muzułmańska kultura gwałtu i Lara Logan - Daniel Greenfield (06-05-2011)

Na Zachodzie gwałt jest przestępstwem, ponieważ jest napaścią na człowieka. W islamie jest przestępstwem tylko dlatego, że jest to pozamałżeński stosunek seksualny. W wielu krajach islamskich "Zina", co znaczy cudzołóstwo oraz ogólnie niemoralne prowadzenie się, jest oskarżeniem, które można rzucić zarówno na gwałciciela, jak na jego ofiarę.
Czytaj...

 

Bin Laden zdradził swoją religię, rodzinę i świat - Tariq Alhomayed (05-05-2011)

W artykule z 3 maja 2011 r. zatytułowanym "Bin Laden zabity w swoim domu!" w londyńskiej gazecie "Al-Sharq Al-Awsat", redaktor naczelny Tariq Alhomayed napisał: "Ten, który zwiódł naszych synów i wepchnął ich do piekła, nie zginął na polu bitwy - ale pośrodku luksusowego domu, chowając się za swoją żoną".
Czytaj...

 

David Hume (1711-1776) - Daniel Krzewiński (05-05-2011)

Hume rozciąga sceptycyzm również i na sprawę istnienia Boga. Postawa sceptyczna w tej sprawie łączy się u niego z obroną deizmu, jako oparcia moralności. Poddaje krytyce racjonalistyczne dowody istnienia Boga, odrzuca możliwość cudów i wypowiada przekonanie, że religie zawsze były źródłem niesnasek między ludźmi.
Czytaj...

 

Krytyczne podsumowanie pontyfikatu Jana Pawła II - Mariusz Agnosiewicz (04-05-2011)

W dziesięć lat po pierwszym całościowym podsumowaniu krytycznym pontyfikatu Jana Pawła II, piszę nową syntezę tej krytyki, uzupełniając ją o nowe istotne wątki, i rezygnując z zarzutów czysto wewnętrznych. W ujęciu czysto świeckim Wojtyła był zasłużonym hamulcowym rozwoju społecznego, którego wiele aktywności cechowało moralne rozchwianie.
Czytaj...

 

Papież przed Trybunałem Karnym w Hadze? - Andrzej Wendrychowicz (04-05-2011)

Molestowanie dzieci Kościół katolicki w swoim prawie zaliczył do tej samej kategorii, co znieważenie hostii, naruszenie tajemnicy spowiedzi, czy niedozwolone celebrowanie mszy. Dwóch niemieckich adwokatów złożyło w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez papieża, dr Josepha Ratzingera. Przedstawiamy obszerne streszczenie ich uzasadnienia.
Czytaj...

 

Arcybiskup Canterbury jest żałosną starą gadułą, która nie rozumie ewolucji - Jerry Coyne (04-05-2011)

Coraz więcej naukowców widzi świadomość jako trudny problem, ale taki, który w zasadzie da się wyjaśnić. W końcu, kiedy dajesz komuś narkozę, świadomość znika. Kiedy przerywasz narkozę, wraca. Znaczy to, że jest to zjawisko oparte na materii. Tak, wiele jeszcze musimy wyjaśnić, ale nie jest to rodzaj teologicznego ględzenia, które kiedyś powoływało się na diabły zakopujące skamieliny. Są to badania naukowe, nie zaś apologetyka.
Czytaj...

 

Państwo świeckie. Ważność światopoglądowej neutralności w Polsce - Konrad Szocik (04-05-2011)

Neutralność światopoglądowa państwa przedstawiana jest jako gwarancja wolności i pluralizmu. Społeczeństwa europejskie, również polskie, nie są monolitem kulturowym. Innowiercy i ateiści są obecni nie tylko w poszczególnych miejscowościach, ale także w tradycyjnie katolickich rodzinach. Ta różnorodność kulturowa i światopoglądowa sprawia, że zdominowanie życia publicznego przez jedną koncepcję światopoglądową jest niewskazane. I przede wszystkim niesprawiedliwe i nieuczciwe wobec tych, którzy jej nie podzielają.
Czytaj...

 

Dokarmianie bogów, czyli rzecz o kanibalizmie rytualnym - Paulina Król (03-05-2011)

Zjawisko zjadania ludzi nosi nazwę antropofagii /gr. antropos - człowiek, fagein - jeść/, które to zjawisko dzieli się z kolei na endoantropofagię /zjadanie zmarłych przyjaciół i krewnych, by oddać im część/ oraz egzoantropofagię /zjadanie zmarłych wrogów bądź też ofiar składanych bóstwom/.
Czytaj...

 

1 Maja - święto Pracy czy Święto Wiary? - Agnieszka Zakrzewicz (03-05-2011)

"Włochy to naprawdę dziwny kraj - choć mamy 365 dni w roku, to papież Niemiec musi beatyfikować papieża Polaka akurat 1 Maja, w święto Pracy" - powiedział rzymski aktor i reżyser Ascanio Celestini, podczas koncertu zorganizowanego przez związki zawodowe na placu przed Bazyliką Laterańską. Włosi to naprawdę dziwny naród, a Rzym dziwne miasto... Jednego i tego samego dnia może się tu odbyć beatyfikacja, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, a nawet mecz AS Roma...
Czytaj...

 

Piekła nie ma - PZ Myers (03-05-2011)

Nie potrafię wyobrazić sobie, że mógłbym być Rossem Douthatem. W jego mózgu jest coś tak dziwacznego i pokręconego, że w żadnym wymiarze nie mogę zrozumieć jego punktu widzenia - jest to taki typ mózgownicy, w której wszystkie białka zostały połączone jednym utrwalaczem - religią. Ostatnio Douthat utrzymuje, że Piekło musi istnieć.
Czytaj...

 

Hurra, Osama bin Laden trafiony - Andrzej Koraszewski (02-05-2011)

Czy zabicie bin Ladena osłabi morale bojowników Al-Kaidy? Ci, którzy znają realia wyrażają wątpliwości. Od dłuższego czasu bin Laden był raczej symbolem niż faktycznym przywódcą. Al-Kaida ma wiele niezależnych centrów, jest tylko jedną z bardzo wielu muzułmańskich organizacji terrorystycznych.
Czytaj...

 

Afryka potrzebuje wzrostu, nie zaś litości i wielkich planów - Matt Ridley (02-05-2011)

Warto wyjaśnić, dlaczego wybrałem Afrykę i zmianę klimatu za "dwa wielkie pesymizmy panujące dzisiaj". Odpowiedź jest prosta: gdy tylko mówię o optymizmie i ktoś na sali protestuje: "Ale z pewnością nie możesz uważać, że kiedykolwiek rozwiążemy..." tematami, które poruszają najczęściej, są bieda afrykańska i ocieplenie globalne.
Czytaj...

 

Krytycy islamu pochylcie głowy - Amil Imani (02-05-2011)

Dzisiejsze wiadomości zdominowane są przez informację o śmierci Bin Ladena. Jak to wydarzenie wpłynie na "wojnę z terrorem"? Czy istnieje szansa na osłabienie morale dżihadystów? Czy też mamy do czynienia z wielkim sukcesem, który wiele nie zmieni? Wszelkie spekulacje na temat wpływu tego wydarzenia na przyszłość są bezpłodne.  Publikujemy napisany kilka dni temu artykuł mieszkającego w Stanach Zjednoczonych Irańczyka poświęcony kwestii islamu i islamskiego radykalizmu.
Czytaj...

 

Obrona źródeł Ciemogrodu - Radosław S. Czarnecki (01-05-2011)

Ktoś mi zarzuci zapewne, że mówiąc o Ciemnogrodzie obrażam, postponuję, stygmatyzuję, potępiam. Nie, idę jedynie tropem myśli tych właśnie ludzi, którym się wydaje iż posiedli jedyną, absolutną prawdę i na dodatek chcą tą prawdą (dla mego dobra i zbawienia - cokolwiek by powiedzieli ma to takie same znaczenie) mnie uszczęśliwić. I to jest właśnie Ciemnogród.
Czytaj...

 

Chwileczkę, sądziłem, że oni wierzą w absolutną moralność? - PZ Myers (01-05-2011)

Zawsze jest ciekawe, kiedy jakiś boży oszołom doprowadza swoją wiarę do jej logicznych wniosków końcowych - w zasadzie musi wtedy przyznać, że jeśli zaczynasz czcić tyrańskiego potwora, kończysz racjonalizacją potwornych tyranii.
Czytaj...

 

Jaki Bóg tacy święci - Andrzej Koraszewski (30-04-2011)

Steve Wells, autor amerykańskiego blogu "The Skeptics Annotated Bible" zbadał oskarżenia o zabójstwa popełnione przez Boga i te popełnione przez szatana. Studia nad źródłami biblijnymi i innymi wskazują, że opinia o Bogu jako masowym mordercy absolutnie nie jest przesadzona.
Czytaj...

 

Przeciw abstrakcji, czyli czy religia może być racjonalna - Piotr Napierała (30-04-2011)

Oświeceniowi piewcy tolerancji tacy jak David Hume promowali koncept religii naturalnej, z której prostymi założeniami zgodziłby się każdy zdroworozsądkowy człowiek. Religia naturalna w wersji oświeceniowej zawierała mniej więcej (zależnie od filozofa) takie same założenia moralne jak chrystianizm, lecz wzbogacone o idee uniwersalne takie jak prawa człowieka i tolerancja.
Czytaj...

 

Czy polskie szkoły powinny eksponować flagi Watykanu? - (29-04-2011)

"Flaga Watykanu już na trwałe wpisała się w nasz krajobraz. Identyfikowana bywa z barwami Kościoła katolickiego, przypomina o papieżu, staje się znakiem naszego przywiązania do wartości chrześcijańskich. Nienotowany dotąd popyt na nią zaobserwowali sprzedawcy w związku ze śmiercią Jana Pawła II" (ks. Maciej Szczepaniak)
Czytaj...

 

Moja droga do ateizmu - Lucjan Ferus (29-04-2011)

Moje dzieciństwo nacechowane było silną indoktrynacją religijnymi "prawdami" i wartościami, choć wtedy nie zdawałem sobie z tego sprawy. W moim przypadku zajmowali się tym dziadkowie, którzy (chyba jak w większości polskich rodzin) mając więcej wolnego czasu, tradycyjnie już przekazywali - i zapewne przekazują nadal - swoim wnukom i wnuczkom katolickie wartości, wpajając silną w nie wiarę.
Czytaj...

 

Kalokagatia i wór nawozu. Przemiany w postrzeganiu ciała od starożytności - Igor Mencel (29-04-2011)

Grecy nosili brody. Była ona granicą dzielącą chłopców i mężczyzn. Przyszłych i prawowitych już obywateli polis. Rewolucję wprowadził Aleksander Wielki. To za jego przykładem Rzymianie rozpoczynali każdy dzień od golenia, co w owych czasach oznaczało całą twarz w rozcięciach i bliznach ze względu na jakość brzytew.
Czytaj...

   

Start-up - Andrzej Koraszewski (29-04-2011)

Dla tych którzy interesują się ekonomią, innowacjami, przedsiębiorczością, tytułowy termin jest znajomy i wiedzą oni również, że od pewnego czasu jest on silnie obecny w polskiej literaturze fachowej. Pojawia się czasem pisany z myślnikiem, czasem bez, ale nieodmiennie towarzyszy mu entuzjazm i przekonanie, że nie można się już bez tego pojęcia obejść i że nikt nie zamierza się wysilać i tworzyć jego polskiego odpowiednika. Chodzi tu o młode firmy, wchodzące na rynek z nowymi pomysłami czy to produktów technicznych, czy usług. Te firmy, tworzone zazwyczaj przez ludzi młodych, często z niewielkim kapitałem startowym, bazujące na kapitale pomysłów, uważane są za główny nośnik innowacyjności.
Czytaj...

 

Karol Wojtyła - wielki obskurantysta - Agnieszka Zakrzewicz (28-04-2011)

Prasa amerykańska prześciga się w pisaniu o tym, że Wojtyła na aureolę nie zasłużył. Maureen Dowd - popularna felietonistka "New York Timesa" konkuruje z Johnem L. Allenem z "National Catholic Report" - publicystą "Newsweeka", o to, kto dosadniej powie, że to Jan Paweł II ponosi winę za politykę przymykania oczu na seksualne wykorzystywanie nieletnich przez księży i dowodem na to jest sprawa Marcial Maciela Degollado.
Czytaj...

 

Ludzie: dlaczego zatriumfowali - Matt Ridley (28-04-2011)

Kiedy już rozpoczął się "postęp" w produkowaniu nowych narzędzi, różnych sposobów życia i wzrastających populacji, przyspieszenie nastąpiło na całym świecie doprowadzając do rolnictwa, miast, alfabetyzacji i całej reszty. A przecież wydaje się, że wszystkie składniki ludzkiego sukcesu - wytwarzanie narzędzi, duże mózgi, kultura, ogień, nawet język - już istniały od pół miliona lat i nic się nie działo.
Czytaj...

 

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Jakóbski v. Polska - (27-04-2011)

Poniżej publikujemy pełen tekst wyroku Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Jakóbski versus Polska. Skarżący zarzucał naruszenie art. 9 Konwencji polegające na odmowie zapewnienia mu diety bezmięsnej podczas odbywania kary pozbawienia wolności, co stało w sprzeczności z zasadami wyznawanej przez skarżącego religii.
Czytaj...

 

Czy modlitwa może wspomóc chirurgię? - PZ Myers (27-04-2011)

"The American Journal of Surgery" opublikował zapis mowy prezesa zatytułowanej, Can prayer help surgery? (Czy modlitwa może wspomóc chirurgię? Moja pierwsza myśl była taka, że to absolutnie kapitalne - jakiegoś faceta namówiono do wygłoszenia wielkiej mowy na zjeździe i wybrał temat, przy którym mógł wstać, powiedzieć "NIE" i usiąść ponownie. Jeśli chciał pokazać, że jest bardziej wygadany, mógłby dodać do swojej jednowyrazowej przemowy - "Nie wygłupiajcie się".
Czytaj...

   

Aletta Henriëtta Jacobs - Racjonalistka z przełomu wieków (1854 – 1929) - Patrycja Walter (26-04-2011)

W 1883 roku Jacobs wyraziła chęć wzięcia udział w wyborach miejskich. Zgłosiła się do burmistrza Amsterdamu, by wpisano ją na listę obywateli uprawnionych do głosowania. Jej prośba została odrzucona. Postanowiła nadać sprawie rozgłos i zapoczątkowała debatę o prawie wyborczym dla kobiet. Jednocześnie złożyła do sądu pozew o uchylenie decyzji burmistrza argumentując, że konstytucja Holandii nie zabrania kobietom uczestnictwa w wyborach. Sąd nie przychylił się do jej wniosku.
Czytaj...

 

Naukowcy i postacie publiczne wyjaśniają swoją wiarę - Jerry Coyne (26-04-2011)

Ostatni magazyn niedzielny w "The New Statesman" (z 17 kwietnia br.) poświęcony był religii i zawierał długi artykuł, w którym Andrew Zak Williams poprosił 25 wybitnych ludzi, żeby wyjaśnili, dlaczego wierzą w Boga (lub w duchowego odpowiednika Boga). Mnie szczególnie interesuje ośmioro naukowców. Zawsze mnie ciekawiło dlaczego ktoś poświęca swoje życie pracy, w której akceptuje tylko to, co jest poparte dowodami, ale odrzuca tę postawę w swoim życiu "duchowym".
Czytaj...

 

Wszystkie grzechy świętego - Agnieszka Zakrzewicz (25-04-2011)

Karol Wojtyła pobił nowy rekord. Jest Sługą Bożym najszybciej wyniesionym na ołtarze, bo o 15 dni wyprzedził nawet Matkę Teresę z Kalkuty. Do świętości pozostał już tylko jeden krok... Nie brakuje jednak głosów, że cały ten pośpiech był dość dziwny. I o wątpliwościach - dwa tygodnie przed beatyfikacją - przypomniał nie byle kto - bo nowojorski "Newsweek".
Czytaj...

 

Pytania i odpowiedzi o Dobrej Książce. Świeckiej Biblii - Anthony C. Grayling (25-04-2011)

Niemal wszystkie słowa w Dobrej Książce pochodzą od wielkich umysłów z przeszłości, od ludzi, którzy wiele przeżyli i mieli głębokie przemyślenia, i w niemal wszystkich wypadkach byli ludźmi o wielkim intelekcie - kiedy więc ludzie atakują Dobrą Książkę, atakują Arystotelesa, Pliniusza, Cycerona, Konfucjusza, Mo Di... Aż do Spinozy, Hume'a, Chesterfielda, Milla i Patera.
Czytaj...

 

Odpowiedź na krytyki - Sam Harris (25-04-2011)

Wśród wielu dylematów, z którymi pisarz musi się zmierzyć po opublikowaniu kontrowersyjnej książki jest pytanie jak, lub czy w ogóle odpowiadać na krytykę. Wydawałoby się co najmniej rozsądne, by poprawiać błędne rozumienie i wypaczenia w ocenach, gdziekolwiek się nie pojawią, ale wkrótce odkrywa się, że nie istnieje jeden dobry sposób, by to robić.
Czytaj...

 

Ziemia nie tak już jałowa - Andrzej Koraszewski (25-04-2011)

Gdzie nie spojrzę kazania. Radio wyłączone, pudło telewizora w piwnicy, ale słowa i tak docierają. Biskup Tadeusz Pieronek: "Z całą pewnością Wielkanoc jest centralną uroczystością chrześcijańską. Ten czas to skupienie uwagi na tym, co chrześcijaństwo niesie ze sobą, czyli czas skupienia na życiu wiecznym."
Czytaj...

 

Urządzić cały kraj… - Romana Kolarzowa (24-04-2011)

Życie publiczne toczy się w Polsce torami nader nie-prawymi, wyznaczanymi przez afery, awantury i skandale. Ale to nie złe prawa tworzą afery i skandale, nie one wdają się w awantury; nie prawa wreszcie do tego wszystkiego przyzywają media. Wszystko to (i wiele jeszcze nieprawości pomniejszych) czynią ludzie, w świadomości których wszelkie normy, reguły czy przepisy są tylko formalnością do ominięcia. Te stronnictwa oraz instytucje, znieprawiające przestrzeń publiczną w Polsce, tworzą najzwyklejsi obywatele. Wnoszą w posagu nie co innego, tylko swoją osobistą kulturę prawną
Czytaj...

 

Dlaczego rozum wzbrania się przed wiarą w Boga, którego mogą pożreć myszy? - Konrad Szocik (24-04-2011)

Analiza dogmatów zawiodła Mesliera do określenia katolickiego Boga jako Boga - ciasta - mąki, którego największym przeciwnikiem są myszy, a dopiero w drugiej kolejności, Diabeł. Po prostu istnienia myszy nikt nie kwestionuje, podczas gdy realne istnienie Diabła jest nieporównanie trudniejsze do wykazania.
Czytaj...

 

Czy zmartwychwstanie jest sprzeczne z nauką?  - Jerry Coyne (24-04-2011)

Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale co w tym nie jest naruszeniem praw natury? Martwy to martwy. Jeśli zaś rozszerzasz koncepcję biologii i fizyki tak, że zmartwychwstanie staje się "prawem natury" - tyle tylko, że jeszcze go nie zrozumieliśmy - to jakim sposobem przejawiło się ono tylko raz? Oczywiście, każdy cud można przeinterpretować na prawo natury, ale kiedy to zrobisz, to nie masz już dłużej cudu, o którym sądziłem, że jest zawieszeniem praw natury przez Boga.
Czytaj...

 

Kara boska za homoseksualizm - Agnieszka Zakrzewicz (23-04-2011)

"Katastrofy są strasznym, ale ojcowskim głosem Boga" - powiedział po trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii włoski historyk Roberto De Mattei - wiceprezes Państwowej Rady Badawczej i profesor historii Kościoła na Rzymskim Uniwersytecie Europejskim. Jego nowe mądrości naukowe znowu wywołują skandal - "Upadek Cesarstwa Rzymskiego, jest winą homoseksualistów, którzy zarazili Kartaginę. Opatrzność posłużyła się barbarzyńcami, aby oczyścić imperium rzymskie z homoseksualistów".
Czytaj...

 

Drodzy koledzy niewierzący - Christopher Hitchens (23-04-2011)

Naszą bronią jest umysł ironiczny przeciwko dosłownemu; umysł otwarty przeciwko łatwowiernemu; odważne poszukiwanie prawdy przeciwko zastrachanym i służalczym siłom, które ustanowiłyby ograniczenia dla badań (i które głupio twierdzą, że już mamy wszelką potrzebną nam prawdę). Być może ponad wszystko zatwierdzamy życie przeciwko kultom śmierci i ludzkich ofiar, i obawiamy się nie nieuniknionej śmierci, ale raczej takiego życia ludzkiego, które jest ścieśnione i wypaczone przez żałosną potrzebę oferowania bezmyślnych pochlebstw lub mroczną wiarę, że prawa natury reagują na zawodzenia i zaklęcia.
Czytaj...

 

Martin Heidegger i koncepcja życia autentycznego - Daniel Krzewiński (23-04-2011)

Egzystencjalizm Heideggera jest z pewnością reakcją na reifikujący człowieka, degradujący go do roli ,,kreta w tunelu", wulgarny naturalizm behawioryzmu, na naturalizm mieszczańskiej socjologii empirycznej, ujmującej osobowość człowieka jako zwykłą wypadkową ,,wiązkę ról społecznych", na pozytywizm logiczny, starający się opisać świat ludzki w kategoriach nauk przyrodniczych.
Czytaj...

 

Nowa chiromancja - PZ Myers (22-04-2011)

Istnieje cały niewielki przemysł naukowych chiromantów, którzy pracowicie korelują proporcje długości palców z wszystkim właściwie, i mam wrażenie, że dryfują ku mierzeniu losowego szumu. To zdumiewające, co można opublikować w szacownych pismach i następnie uzyskać olbrzymie zainteresowanie prasy.
Czytaj...

 

Rozum zdradzony o świcie - Andrzej Koraszewski (22-04-2011)

Bracia i siostry w braku Chrystusa Pana. Męczy mnie jak Żydzi Pana Jezusa w Wielki Piątek pytanie, czy jeść to jajko na twardo, czy raczej pryncypialnie gardzić i jajkiem, i szyneczką? Ateistyczna liturgia na niedzielę wielkanocną co właściwie mówi tym, którym żadna palma nie odbiła? Azaliż w dzień wielkopiątkowy myć ręce i pościć, koszerną golonką świętować lubo też korki do uszu włożyć i udawać, że piątek jak piątek?
Czytaj...

 

Obecność symbolu religijnego w szkole publicznej - (21-04-2011)

Poniżej publikujemy pełen tekst wyroku Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Lautsi versus Włochy wraz z motywacją i głosami odrębnymi. Zdaniem skarżących, krucyfiks jest niewątpliwie symbolem religijnym, a usiłowanie przypisania mu wartości kulturowej stanowi w istocie rozpaczliwą próbę znalezienia argumentu na poparcie niedającej się obronić tezy.
Czytaj...

 

Masoneria i nauka a Kościół i boży ład - Piotr Napierała (21-04-2011)

W wielu publikacjach masoneria stylizowana jest na tajną siłę kierującą losami świata, siłę, która obalała monarchów wprowadzała demokrację (m.in. w USA - kraju, którym od początku rządzili masoni), zwalczała religię i kontrolowała bieg historii. Czy ten obraz jest prawdziwy? Czy nie przypisuje się masonom zbyt wielkich możliwości?
Czytaj...

 

Wywiad z dyrektorem British Muslims for Israel, Hasanem Afzalem - Adam Levick (21-04-2011)

Jestem praktykującym muzułmaninem i pochodzę ze świeckiej rodziny. W naszym domu polityka i religia nigdy się właściwie nie mieszały, kwestie takie jak islamizm, burka, wpływy wahabizmu, były bardzo odległe. W rzeczywistości o tym, czym jest burka, dowiedziałem się z wiadomości; przedtem nie było to nawet przedmiotem rozmowy przy obiedzie.
Czytaj...

 

Habemus papam – nie tylko papież potrzebuje psychoterapeuty - Agnieszka Zakrzewicz (21-04-2011)

Trzeba przyznać, że watykanista Salvatore Izzo nie mógł zrobić większego prezentu Nanniemu Morettiemu swoim listem opublikowanym na łamach dziennika "Avvenire", w którym apeluje do katolików, by nie szli do kin na film "Habemus papam", bo ten film obraża uczucia religijne. Lepszej reklamy przed beatyfikacją włoski reżyser nie mógł się spodziewać!
Czytaj...

 

Wiara w Boga z mąki - Konrad Szocik (20-04-2011)

Natura ludzka jest ateistyczna, świecka, człowiek rodzi się jako ateista, ewentualnie stając się religijnym wskutek oddziaływania kontekstu wychowawczego i społecznego. Dlatego ma prawo domagać się uzasadnienia, dla którego ma wierzyć w Boga ulepionego z wody i mąki, a nie np. w ideę naukowości, ludzkości, lub w Boga - Słońce.
Czytaj...

 

Skutek i przyczyna - Matt Ridley (20-04-2011)

Naukowcy lubią przypominać nam, że nie powinniśmy mylić przyczyny i skutku. Sami jednak nie są zabezpieczeni przed popełnianiem tego błędu. Na przykład w zeszłym tygodniu wiele artykułów socjologicznych wywodzących się z pewnej konferencji zawierało twierdzenie, że prawdopodobieństwo zgonu w ciągu 10 lat starych mieszkańców Tajwanu, którzy codziennie robią zakupy, jest o 27% niższe niż tych, którzy robią zakupy raz w miesiącu.
Czytaj...

 

Krótkie wprowadzenie do reizmu - Michał Haraburda (20-04-2011)

Kotarbiński, aby 'zgolić brodę' Platonowi i wszystkim platonizującym ziomkom, rozważa najpierw kwestie ilości kategorii ontologicznych, w szczególności te zaproponowane przez Wilhelma Wundta, a mianowicie: rzeczy, cechy, stany i stosunki, a także uwzględnia jednokategorialną teorię nazw Stanisława Leśniewskiego, która pociąga za sobą jednokategorialną ontologię. 
Czytaj...

 

Po pierwsze: Naród - Krzysztof Pałosz (19-04-2011)

Nowa nacjonalistycznie-religijna nowela konstytucyjna dla Węgier została właśnie przegłosowana 262 głosami przeciwko 44. Wartości chrześcijańskie przenikają cały tekst konstytucji, nadając kierunek zmianom instytucjonalnym proponowanym przez Fidesz. Pozycja Boga i jego relacja do "narodu" została umieszczona w preambule w słowach: "niech Bóg błogosławi Węgrów".
Czytaj...

 

Tak naprawdę chodzi o Koran - Eric S. MacDonald (19-04-2011)

Kiedy ktoś pali świętą księgę jakiejś religii, musi spodziewać się krytyki. W odwecie spalona może zostać nasza święta księga, możemy spotkać się z wyzwiskami. Jednak najlepszym sposobem poradzenia sobie w tej sytuacji byłoby wykazanie, że obawy, które doprowadziły do spalenia księgi, nie były uzasadnione i że muzułmanie potrafią pokojowo współżyć z ludźmi innych wyznań czy ateistami. Jeżeli islam nie potrafi tego osiągnąć, będzie uważany za niebezpieczny, nawet gdyby nie był niebezpieczny.
Czytaj...

 

Poszukiwania skarbu kończą się znalezieniem niezwykłej skamieliny - Ed Yong (18-04-2011)

Knecht znalazł wciśnięty między dwie płyty piaskowca odcisk, pozostawiony przez małego latającego owada, przypominającego bardziej współczesną jętkę, tyle że pochodzącą sprzed około 310 milionów lat. Stworzenie mogło być spragnione. Ale równie dobrze mogło zwiać je z trasy lotu. W każdym razie quasi-jętka wylądowała na płyciźnie, osiadając na błotnistym dnie zanim zdołała wzbić się do lotu ponownie.
Czytaj...

 

Gdzie u licha zaczął się język? - Jerry Coyne (18-04-2011)

Język powstał w Afryce, gdzie zachował znaczną liczbę fonemów-przodków, a potem rozprzestrzenił się poprzez kolejne wydarzenia z efektem założyciela na resztę świata, tracąc fonemy z powodu "dryfu lingwistycznego" przy każdym wydarzeniu. To, oczywiście, wymagałoby czegoś, co lingwiści uważają za niemal niewiarygodne: że współczesne języki zachowują szczątki struktury, jaką miały 60 do 10 tysięcy lat temu, w okresie, kiedy nowocześni ludzie kolonizowali glob.
Czytaj...

 

Nowy ateizm, jaki nowy ateizm? - Andrzej Koraszewski (17-04-2011)

Zapytała mnie pewna dama, czy jestem nowym ateistą? Nie będę nikogo oszukiwał, wiem, że na nowego to ja już nie wyglądam. Odpowiedziałem, że jestem starym ateistą. Okazało się jednak, że sprawa była natury zasadniczej. Czytelniczka chciała mnie włożyć do odpowiedniej szufladki, a że jak się okazało jest osobą pedantyczną, chciała również szufladkę opisać.
Czytaj...

 

Ateizm francuskiego Oświecenia - Daniel Krzewiński (17-04-2011)

Religia to plaga ludzkości. To źródło fanatyzmu zaślepiającego ludzi, źródło zatargów, tyranii i występków. Czego żąda od ludu duchowieństwo? - pyta Helwecjusz. Ślepej pokory, bezgranicznego zaufania, dziecięcego, panicznego lęku - odpowiada. Religia kaleczy człowieka, usiłuje zgasić w nim wszelkie pragnienia, wszelkie dążenia do życia, działalności i swobody. 
Czytaj...

 

Norman Davies... dobry według Polaków, mierny według Anglików - Piotr Napierała (17-04-2011)

Czy polonofilstwo Daviesa jest mitem? Wystarczy wspomnieć jego wypowiedzi na temat I RP na youtube , które są wręcz laurkowe na zasadzie: "och jakże cudowny był to kraj, taki wolny, taki demokratyczny, taki wspaniały, taki wielonarodowy -ach och" Nie powinniśmy zapominać, że archaiczny i niewydolny system I RP, połączony z przekupnością polskich "szlacheckich demokratów" doprowadził do rozbiorów, które są - jak naucza szkoła krakowska od niemal 150 lat - naszą własną winą, bo każde państwo powinno przede wszystkim umieć przetrwać - więc cóż z tego, że "wolne" (a chłopi pańszczyźniani?) skoro niewydolne?
Czytaj...

 

Anachronizm apostazji  - Amil Imani (16-04-2011)

Pojęcie i praktyka apostazji jest haniebną plamą na sumieniu ludzkości. Dla każdego systemu wiary jest czymś nikczemnym uparte trzymanie się dehumanizującego anachronizmu apostazji, gdy jego odpowiednik, niewolnictwo, już jest pogrzebane na cmentarzu minionych infamii ludzkości.
Czytaj...

 

Przesądy w naszym życiu - Harry Oliver (16-04-2011)

To niezwykle interesujące; praktycznie każdy z nas, może z wyjątkiem największych racjonalistów, wierzy w jakieś przesądy - nieważne, czy są to niezrozumiałe i mało znane drobiazgi, czy też ogólnie akceptowane społecznie "mądrości", według których żyjemy każdego dnia nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Czytaj...

 

Żadnych elektrowni nuklearnych? - Bjørn Lomborg (15-04-2011)

Kiedy część Japonii została niedawno zdewastowana przez trzęsienie ziemi i następujące po nim tsunami, informacje o ludzkich ofiarach zostały szybko przyćmione przez globalny niepokój o opad radioaktywny z elektrowni nuklearnej Fukuszima Daiczi. Niepokój był zrozumiały: promieniowanie bardzo przeraża. Dorastałem w Danii w czasach, kiedy strach przed energią nuklearną był wszechobecny.
Czytaj...

 

Jak ważny jest poziomy transfer genów? - Jerry Coyne (15-04-2011)

Niedawne prace molekularne ujawniły szereg wypadków, w których geny przeszły między niespokrewnionymi (często bardzo niespokrewnionymi) gatunkami. Jednym z najbardziej uderzających przykładów, o którym pisałem w maju zeszłego roku, było przechwycenie genów grzyba przez mszycę, które doprowadziło do adaptacyjnego polimorfizmu w kolorze ciała mszycy.
Czytaj...

 

Zawracanie Wisły kijem - Andrzej Koraszewski (14-04-2011)

Antysemityzm jest irracjonalny, jest również osobliwym papierkiem lakmusowym świata. Koszmary zaczynają się zazwyczaj od fali antysemityzmu. Tak było w średniowieczu, tak było w czasach nowożytnych. Czy jest tak, że obecnie świat wszedł w tę samą koleinę, w której był w latach trzydziestych ubiegłego wieku? Bardzo wiele na to wskazuje.
Czytaj...

 

Lynn Margulis krytykuje ewolucję w czasopiśmie Discover - Jerry Coyne (14-04-2011)

Trawersując stary polityczny slogan: sława deprawuje, a sława absolutna deprawuje absolutnie. Nie jest to zawsze prawdą, lecz jeśli naukowiec zdobywa znaczną popularność i podziw, zawsze pojawia się pokusa, by myśleć, że wszystko, o czym mówisz na dany temat ma szczególne znaczenie i wagę. Tego typu solipsyzm zwykle rozwija się u osób takich, jak Margulis, które muszą przeforsować poprawną teorię przeciw głęboko zakorzenionemu zwątpieniu i pogardzie współpracowników.
Czytaj...

 

Bóg zastępczy - Eric S. MacDonald (14-04-2011)

W najnowszym wydaniu czasopisma "Free Inquiry"  Jennifer Michael Hecht, opublikowała artykuł zatytułowany "Nie masz prawa". Rozpoczyna ona od stwierdzenia, iż zakładała zawsze, że religijne argumenty przeciwko samobójstwu są bałamutne, że nigdy nie usłyszała dobrego świeckiego argumentu przeciwko samobójstwu i że satysfakcjonowała ją buntowniczość zawarta w obronie samobójstwa. Teraz jednak twierdzi, że zmieniła zdanie.
Czytaj...

 

Homeopatia pod lupą. Kogo chroni UOKiK: producenta czy konsumenta? - Andrzej Gregosiewicz (13-04-2011)

Wnoszę skargę do UOKiK na firmę homeopatyczną, która oznakowaniem swego produktu wprowadza konsumentów w błąd. Ulotka dołączona do produktu homeopatycznego oscillococcinum powinna zawierać określenie "informacja czynna" zamiast "substancja czynna". Pacjent musi bowiem dokładnie wiedzieć, czy produkt zawiera: 1/ Materialną substancję czynną, czy 2/ Duchową informację czynną.
Czytaj...

 

Życie ateisty - Romana Kolarzowa (13-04-2011)

Jestem nauczycielem akademickim, z blisko ćwierćwiekowym stażem. Pracuję w Polsce południowo-wschodniej. Ateiści nie mają lekko na uczelni. Pewna słuchaczka studiów zaocznych zdecydowała, że będzie pisać o mękach czyśćcowych według jakiejś mistyczki. Próba "ucywilizowania" tego podejścia (wytłumaczenie, co to jest literatura przedmiotu, co to jest literatura krytyczna, itd.) poskutkowało... złożeniem skargi
Czytaj...

 

Mit o złych Sasach i "genialnym" sarmacie - Piotr Napierała (13-04-2011)

W Polsce mamy do czynienia z powieściowo-filmowym trudnym do przezwyciężenia mitem pochodzenia pruskiego dotyczącym rzekomej słabości rządów saskiej dynastii Wettinów i równie rzekomego upadku Rzeczpospolitej w latach 1697-1763. Człowiekiem, który przyczynił się do tego stanu rzeczy był Józef Ignacy Kraszewski, który (w powieściach: "Hrabina Cosel", "Brühl", "Z siedmioletniej wojny") ośmieszał wygórowane, jego zdaniem ambicje Wettinów.
Czytaj...

 

Ataki ciemnogrodu w Polsce - kontynuacja - Radosław S. Czarnecki (12-04-2011)

W dniu 31.03.2011 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się konferencja naukowa dotycząca zasad legitymizmu. Organizatorami tej konferencji byli: Koło Doktryn Politycznych i Prawnych działające przy ww. Wydziale, Klub Monarchistów Polskich oraz Katolickie Stowarzyszenie im. P. Skargi: Tradycja, Rodzina i Własność. Temat Konferencji brzmiał (kuriozalnie): Państwo katolickie i jego wrogowie.
Czytaj...

 

Nauka pokonała religię, ale nie jej zło - Nick Cohen (12-04-2011)

Początkowo Fundacja nie czyniła tajemnicy ze swojego podziwu dla duchownych cwaniaków. Teraz przeszła w bardziej ekskluzywne regiony i nagradza intelektualistów, którzy pozwalają religii ocierać się o naukę; którzy sugerują, niezależnie od tego, jak niewyraźnie, że oparte na dowodach badania i starożytne bajki da się jednak pogodzić.
Czytaj...

 

Wieżo z kości słoniowej, módl się za nami…. - Andrzej Koraszewski (11-04-2011)

Ponad sześćdziesiąt lat temu w małym, drewnianym kościele przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu, słysząc to błaganie, mały chłopiec cokolwiek się zapowietrzył. Sześćdziesiąt lat później pamiętał jeszcze swoje zdumienie i niedowierzanie, że usłyszał właśnie to, co usłyszał. Zapamiętał jak przyglądał się z ciekawością wypowiadającym te słowa z powagą, bez uśmiechu i bez zażenowania.
Czytaj...

 

Amerykańskie wpadki homeopatii - Caden O. Reless (11-04-2011)

Uprawdopodabnianiu efektywności homeopatii w oczach konsumentów ma służyć mętne teoretyzowanie, sprzeczne ze współczesną nauką lub najzwyczajniej niedorzeczne, ale pozwalające na przetrwanie, a nawet prosperowanie na dość głębokim rynku paramedycznym, oraz chwytliwe kampanie społeczne, wzorowane na wydarzeniach organizowanych przez zasłużone instytucje, takie jak obchodzony co roku w kwietniu Tydzień Świadomości Homeopatii.
Czytaj...

 

Pod sztandarem Niebios - Phoebe Kate Foster (11-04-2011)

Puszką Pandory wszelkich religii są objawienia. Wykorzystanie "wewnętrznego głosu" dyktującego czyny bywa zabójcze. Nigdy nie wiadomo jaki będzie rezultat - bez wątpienia, czasem dobry, ale jest to również otworzenie drzwi dla ekscesów i nadużyć, dostarczające łatwego usprawiedliwienia dla dziwacznych i gwałtownych zachowań ludziom z psychopatyczną osobowością.
Czytaj...

 

Przypadkowość czy konwergencja? - Victor J. Stenger (11-04-2011)

Cel stanowi dzisiaj główną arenę konfliktu między religią i nauką. Religia nadal upiera się, że wszechświat ma cel, a ludzkość znajduje się w jego centrum. Żadne dowody naukowe nie potwierdzają jednak tego marzenia. Świat wygląda dokładnie tak jak powinien wyglądać, jeśli nie jest częścią jakiegoś boskiego planu.
Czytaj...

 

Życie zanalizowane - Milton Mermikides (10-04-2011)

Zawdzięczam życie Nauce - nie boskiemu planowi, lecz nie dlatego podziwiam ją i nie dlatego widzę ją jako szczyt cywilizacji i ewolucji. Naukowa metoda jest jedynym mechanizmem, dzięki któremu możemy ominąć nasze uprzedzenia i skłonność do samooszukiwania i zrozumieć nasze maleńkie, lecz prawdziwie budzące szacunek miejsce we wszechświecie.
Czytaj...

 

Europa wieku oświecenia a świat islamu - Piotr Napierała (10-04-2011)

Czym był islam i kim byli muzułmanie dla Europejczyków XVIII stulecia; kimś zupełnie obcym czy znajomym? Od XVI wieku muzułmańskie Imperium Osmańskie było stałym elementem europejskiej gry politycznej i dyplomatycznej, dlatego trzeba było przejść nad tym faktem do porządku dziennego. Duch krucjatowy właściwie wygasł, dlatego na przykład niemieccy protestanci mogli cieszyć się z postępów tureckiej armii, które nie pozwalały cesarzowi Karolowi V wysłać wszystkich swych sił na tłumienie "herezji".
Czytaj...

 

Nieuporządkowane otoczenie sprzyja stereotypizacji i dyskryminacji innych - Ed Yong (10-04-2011)

W lutym 2010 roku pracownicy sprzątający holenderskie stacje kolejowe rozpoczęli strajk, który trwał kilka tygodni. W niedługim czasie na stacjach zapanował brud i nieporządek, lecz większości podróżujących to nie przeszkadzało. Poparcie społeczne dla tego strajku było znaczne. Jednak dwóch naukowców z Uniwersytetu w Tilburgu - ucieszyło się. W rosnącym chaosie stacji ujrzeli szansę na przetestowanie koncepcji, że nieuporządkowane otoczenie sprzyja stereotypizacji i dyskryminacji innych.
Czytaj...

 

Jean Meslier – prekursor oświecenia - Daniel Krzewiński (09-04-2011)

Po śmierci Mesliera znaleziono w jego papierach trzy obszerne manuskrypty, adresowane do parafian, zatytułowane ,,Memories des pensees et des sentiments de J. Meslier". W krótkim czasie zaczęły krążyć wśród społeczeństwa odpisy tych manuskryptów, sprzedawane po wysokich cenach. Na okładce rękopisu znajdował się napis: ,,Na własne oczy widziałem i poznałem błędy, nadużycia, próżność, szaleństwa i złe postępki ludzi; oburzyły mnie i znienawidziłem je, nie śmiałem wyznać tego za życia, lecz wyznam to przynajmniej umierając i po mojej śmierci".
Czytaj...

 

Antarktyczne jezioro naprowadza na ślad wirusów atakujących inne wirusy - Ed Yong (09-04-2011)

Na pierwszy rzut oka Antarktyczne Jezioro Organiczne wydaje się wrogie dla życia. Jak można oczekiwać, jego woda jest zimna, ekstremalnie słona i pozbawiona tlenu. Ale kiedy przyjrzeć się jej pod mikroskopem, zobaczymy tam masę żyjątek. Są tu bakterie i glony. Są i wirusy, które zarażają glony. Oraz najbardziej zdumiewające ze wszystkich, wirusy atakujące wirusy.
Czytaj...

 

Pocztówki z kraju Mormonów część druga - Małgorzata Dobrowolska (08-04-2011)

Dezercje z szeregów kościoła nie są oczywiście reklamowane przez hierarchów, lecz czasem w lokalnej gazecie, w rubryce ogłoszeń, można znaleźć informację o spotkaniu "Ex-Mormon Support Group", albo kobiet, którym udało się uciec z poligamicznego związku FLDS (fundamentaliści mormońscy).
Czytaj...

 

Osocze z polskiej krwi - Andrzej Koraszewski (08-04-2011)

Jarosław Kaczyński jest twarzą domu wariatów. Nie jedyną. Musimy porzucić autostrady i szpitale i zająć się budową pomnika prezydenta i jego 95 ofiar. No i musimy wyjaśniać, wyjaśniać, wyjaśniać. Co wyjaśniać? Nasz charakter narodowy? Ułańską fantazję, wiarę w cuda? Arogancję durni wyniesionych do władzy uważających, że prawa fizyki mają się zastosować do nich, a nie oni do praw fizyki?
Czytaj...

 

Religia truje Tatry - Paweł Szczepanek (07-04-2011)

W Tatrach zapanowało nowe dziwactwo. Co roku w rocznicę śmierci Jana Pawła II o godzinie 21.37 grupa osób oświetla krzyż na Giewoncie. Towarzyszy temu smród spalin, hałas i światło. Potwierdzają się słowa Christophera Hitchensa, że religia zatruwa wszystko. W tym wypadku dosłownie. Zresztą oceńcie Państwo sami.
Czytaj...

 

Prawdziwa cywilizacja życia czyli świat areligijny - Piotr Napierała (07-04-2011)

W XVII wieku w Anglii zauważono, że ludzie mający coś do zaproponowania społeczeństwu mogą się porozumieć tylko wówczas, gdy ich prywatne wierzenia zostaną wyłączone z dyskusji. Taka idea właśnie przyświecała założycielom Royal Society (1660). Anglikanie, sekciarze protestanccy i ludzie obojętni religijnie (coraz liczniejsi deiści idący w ślady Johna Tolanda) obradowali na sesjach stowarzyszenia dla dobra ludzkości i cywilizacji.
Czytaj...

 

Dlaczego współczesne media są tak złe - Barry Rubin (07-04-2011)

Czytelnik zapytał mnie: Dlaczego informacje w mediach są tak tendencyjne (oczywiście z pewnymi zaszczytnymi wyjątkami). Pisałem na ten temat po raz pierwszy w 1974 roku. Wówczas problemy miały tradycyjny charakter: presja na szybkie pisanie i publikowanie (dziś proces ten został dodatkowo przyspieszony przez nowoczesne technologie), brak wiedzy o krajach i kulturach i temu podobne.
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Racjonalista.pl podpisał umowę z Onet.pl
Papież przed Trybunałem Karnym - poparcie
Festiwal Młodej Myśli
Zebranie PSR Warszawa-zmiana terminu!
Zbliża się IX Bałtycki Festiwal Nauki
Kto się boi Karola Darwina? Czyli o biofobii nauk społecznych
Etyka zabijania - konferencja
Jastrzębie Zdrój
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 28 kwietnia 2011 r.
Dni DNA 2011 - Poznań
JACY JESTEŚMY? Ankieta dla ateistów i agnostyków
Oświadczenie Klubu Sceptyków Polskich w sprawie homeopatii
Badania
Internetowa Promocja Nauki - KONKURS
Energetyka jądrowa - co się stało, co nas czeka?
Głosuj na świebodzińską makabryłę roku
L'Oréal Polska dla Kobiet i Nauki po raz jedenasty
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 14 kwietnia 2011 r.
Edukacja seksualna wobec wyzwań współczesności - konferencja
Wokół wpływu społecznego - konferencja
Międzynarodowy Dzień DNA 2011 - KONKURS
Mody w literaturze i kulturze popularnej - konferencja
"Seksualność w zwierciadle humanistyki" - konferencja


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe.

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Spam ateistyczny
"Religia rocka" czyli złowrogie szpony iluminatów i masonów
Ukrywanie wypowiedzi użytkownika
Mobilny Racjonalista?
Ocenianie artykułów
Usuwanie wpisu
Religie:
Bóg bez "chrześcijańskiej" otoczki
Dlaczego wierzący nienawidzą ateistów.
byt oceniający moralność
Mit o stworzeniu świata w średniwieczu.
Biblia wszystko już przewidziała :)
Awangarda sztuki w służbie Kościoła Katolickiego
jestem lepszy od Jezusa
Ateizm to przekonanie. Przekonanie to nie wiedza
W co wierzą Polcy
Koncepcja nieba
Chińscy komuniści budują klasztory
Zrób coś dla Afganistanu
Pierścień "palantów"
Muzułmanka w Playboyu
Interpretacje kabalistyczne
Kontemplacje nad Księgą.
test
Filozofia i światopogląd:
Szerzenie niewiary
NIe ma czego żałować
Wyciąg mądrych cytatów z JP2
Cuda, opętania
od niemnożenia bytów ponad konieczność do jogi i z powrotem
czary-mary w Watykanie
Sylogistyczny dowód - dusza!
Ateistą być...
Wielka noc
Jakie określenie pasuje takiego światopoglądu?
Wizja śmierci ateisty-problem z racjonalnością
Czemu nie wierzyć ludziom doświadczającym Boga?
Zmiana płci 10 latka
Największe Wielkie Pytanie ze Wszystkich
argument istnienia boga (dowolnego) z lotto
Na czym świat stoi?
Dziwaczny ateizm
ziwązek ateisty/ateistki i katolika/katoliczki
Bo coś się tutaj nie zgadza...
Homoseksualizm Związki i Prawa
Kościół i antyklerykalizm:
Ślub jednostronny
Eksmisja w Watykanie
Kolejna zbrodnia artysty malarza
Oko opatrzności
Krzyż to pieniądz
Zostałam przeklęta przez księdza
Masturbacja po katolicku
Zycie Intymne Ksiedza Biskupa Karola Wojtyly
Zakłócanie spokoju.
Majowy bigos
Crimen sollicitationis to fatamorgana?
Przejście dla ukrzyżowanego
Dylemat, seks, kościół itp.
Jak powiedzieć rodzicom ??
Krwawy rytuał katolicki
Ustalenie roku śmierci Jezusa
Ateista w szkole/pracy
Ksiądz strzela w kolano kościołowi
Paskudne osiągnięcia techniki oddalają od Boga
Jak to sobie można podyskutować z katolikiem.
Brzozy
wątek humorystyczny: KrK o Harrym Potterze
Uzasadnij, że JP2 szkodził ludziom
Czy konkordat jest zgodny z prawem?
Uwaga, atak ateistów! :/
Do księdza proszę pana to obciach?
Nauka:
Nasz Świat jest pusty
Mikroewolucja => Makroewolucja
OTW jeszcze prawdziwsza
Historia nauki jako wyzwalanie z iluzji
Międzyrzecze - Kobieta, Nil - Mężczyzna.
Extreme Light Infrastructure - pytanie do fizyków (?)
Twierdzenie Pitagorasa
a^3 + b^3 = c^3
super problem ześlizgującej się drabiny
spadjące drzewo
Samolubny gen czy egoistyczne stadko?
Spotkanie z obcymi
Dopalacze umysłu
Zadanie matematyczne
Dieta zgodna z grupą krwi - nauka to czy rodzaj homeopatii?
Nowy numer "Uniwersytetu Warszawskiego"
Kaldera Yellowstone - jest się czego bać ?
Stymulacja mózgu
50 rocznica pierwszego lotu człowieka w kosmos
Aktywność sejsmiczna
Ofiary na przykład ekskomuniki
Sir. Martin Rees i nagroda Telpentona
Społeczeństwo i kraj:
Tak rodzą się prawicowe bojówki
Tomasz Lis w TOK FM
katecheta wie
Prawo blasfemiczne po raz kolejny...
Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie
Z kim zjednoczy się Palikot ? DUŻY PROMIEŃ NADZIEI :)
Polska to monolit kulturowo-językowy ?
Rozterki Justyny
Kraków pozdrawia papiesko
Bezbożnica i szubienica
Nie ma siły na tradycję ?
Ruch Palikota wygrywa prawybory we Fromborku ;)
Przeszukania.
" Państwa nie ma"
PO - większa mafia
Ruch Palikota ? Lubię to !
Smoleńsk a kolejna granica zdrowego rozsądku...
Ruch Poparcia nie wystartuje w wyborach?
Nie-wyborcy
najszczęśliwsi na świecie
Nabyte prawo wyborcze
Taki mały incydencik wilekanocny...
Pseudolewica
Obrona gen.Jaruzelskiego
Debata "Jaki ateizm? Jaki antyklerykalizm?"
Legalność PiS
Jak stać się cząstką portretu Papieża Polaka
Polska z okna pociągu
Między panem i plebanem strefa szara
Hospicja dla dzieci - racjonalnie
Ruch Poparcia Palikota - ściema?
Kim jest kapitan, który zatapia okręt, by utrzymać stery?
Czy grozi nam kaczyzm?
Galeria Łobuzów
Radomska żywa biblioteka bez homoseksualisty
Nowa inicjatywa w sprawie pomnika.
Kto demoluje Polskę?
Pomnik Smoleński
Dość Kaczora Donalda
Poprawność językowa
Analizując demokrację od strony finansowej
Analizując demokrację od strony finansowej
po przeszczepie bez renty
Niemoralny 1% ?
Śledziony tanio
Dezinformacja
Kultura:
Naukowe nie-czytanie
Ważka informacja.
Czy istnieje w naszym kraju współczesna poezja ateistyczna?
Kulturowy cios w Amerykę
Nikt nie jest ateistą
Piss Christ
Darwin's Brave New World
Muzyka młodego pokolenia
Jest nadzieja - młody, " rozumny Hip-Hop"
ABC Racjonalisty:
Kreacja - nieciekawy pomysł
Teoria Ewolucji- skamieliny
Cuda, opętania
Legalizacja wszystkich narkotyków
Czy prawo zabrania komukolwiek nosić sutannę w miejscach publicznych
Samotność
Jaki bóg może istnieć?
Dalsze rozmyślania nad ateizmem
Jak spławić religijnych domokrążców w 2 sekundy
Religijność jako konwencja
Status prawny JP2 po beatyfikacji
Apologia wiary
Krytyka pewnych argumentów na rzecz Boga
Heraklitejski wieczny ogień
Biblia jako ciężki do obalenia argument
Gospodarka i ekonomia:
'biedacy' z KGHM
Zaboony a rzeczywistość
Na wakacje do Egiptu ? Już chyba nie.
Chińskie pociągi zwalniają...
Odsuwamy widmo kryzysu w roku wyborów...
O wszystkim i o niczym:
Cywilizacja śmierci - święty ząb
Brzydkie słowa
Wrocław - miejski Internet, a racjonalista.pl
Wypowiedź watykanu
z okazji pontyfikatu JPII zabito Bin Ladena.
Ciekawa reklama na portalu - Humor
co ma począć humanistyczny umysł po maturze?
Bin Laden zabity!
Facebóg
Karol szturchnij Starego?
PIS + SLD = Pakt Ribbentrop-Mołotow
Nasze zwierzęta
Zabawny argument kreacjonisty młodej Ziemi
Die Straße frei...
misteryjny paradoks
Kryzys ateizmu.
Pająki na prochach
O życzeniach, z życzeniami
Homofobia
O jedzeniu i o piciu
Uwolnić nie tylko Poczobuta
Gaz z łupków nie dla głupków.
Intuicja królicy
Polska ustami Boga
Gran Derbi
Gwałty w kościołach
Rosja - państwo pseudo-demokratyczne ?
Roztocza
Jak to możliwe i dlaczego znowu chrześcijanie ?
Ateista marksita
Ateopiknik pod kolosem
na kocią łapę
Proboszcz anty-GSM
Bezpośrednia przyczyna katastrofy pod Smoleńskiem
Uczciwa praca
Uzasadnij że JP II po wyborze na papieża pozostał patriotą
Są jeszcze dobrzy ludzie
burki
"kokurswy" po 2 zł + WAT za każde zgłoszenie
Rocznica 10 kwietnia
Dostałem list:
Perełki z sieci
Twarz wykluczenia
co się stało w Afganistanie?
Spotkanie z egzorcystą
Może ktoś rozjaśnić?
Tylko przesada czy już prowokacja?
nigdy więcej.

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.