MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #50
Nakład: 2170 (odbiorców mailingu)

Spis treści:
Cytat tygodnia

Nasz idol, nasz Bóg

"Mówi się, że Ojciec święty tym różni się od Pana Boga, że on już wszędzie był, a Pan Bóg wszędzie jest."

Ksiądz wypowiadający się w TVP, 15 XI 2003.


Aktualności i ogłoszenia

Koordynacja polskich ruchów laickich

7 grudnia wziąłem udział w spotkaniu w biurze poselskim prof. Marii Szyszkowskiej, na którym obecni byli przedstawiciele szeregu organizacji działających na rzecz rozdziału państwa od kościoła oraz wprowadzenia modelu państwa neutralnego dla społeczeństwa wieloświatopoglądowego, m.in. Stowarzyszenie Neutrum (Cz. Janik), Federacja Humanistyczna, Bez Dogmatu (A. Dominiczak), Towarzystwo Kultury Świeckiej (Z. Słowik), Polskie Stowarzyszenie Wolnomyślicieli (K. Mróz), Antyklerykalna Partia Postępu Racja (P. Musiał), Salon 101 (M. Bocheńska), Fundacja Edukacji Europejskiej im Stefana Okrzei (P. Siła-Nowicki), Międzynarodowe Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek na rzecz Kultury w Polsce (Sz. Niemiec), Zieloni 2004 (K. Legierski), Federacja Młodych Unii Pracy  (P.W. Kaźmierczak, K. Matuszewska), klub i pismo Gnosis (T. Serwatka, M. Bojarski), Grupa Inicjatywna Wolnego Kościoła Reformowanego (pastor E. Ivanovos) i in.

Z bieżących spraw omawiano przede wszystkim inicjatywę legislacyjną Marii Szyszkowskiej - ustawę o związkach partnerskich. Prof. Szyszkowska opowiadała o losach projektu. Dwa tygodnie temu miała do czynienia w Lublinie z atakiem skinheadów, którzy w czasie odczytu pobili jedną osobę a później wtargnęli na spotkanie. 

Według ustawy, osoby zarejestrowane w takim związku miałyby prawo do dziedziczenia po zmarłym partnerze; korzystania z najniższej (rodzinnej) stawki podatku spadkowego; ubezpieczenia zdrowotnego na takiej samej zasadzie jak członek rodziny; wspólnego opodatkowania się; świadczeń po zmarłym partnerze/partnerce (emerytura, renta). Jeżeli chcesz wspomóc tę regulację, wyślij swoje poparcie na adres:

Biuro Senator Marii Szyszkowskiej
ul. Rumuńska 20
03-971 Warszawa

Wspólne spotkania mają stanowić forum koordynacji działań w trzech głównych kierunkach: rozdziału Kościoła od państwa; pacyfizmu; obrony mniejszości seksualnych. W tym celu powołano 11 zespołów roboczych dla realizacji konkretnych celów, m.in. Zespół ds. ”Invocatio Dei” w Preambule Konstytucji UE, który został przez zebranych zobligowany do przygotowania wspólnego dla wszystkich organizacji tekstu protestu przeciwko zamieszczaniu w preambule Konstytucji UE zapisu odwołującego się do wartości chrześcijańskich. Poza tym Zespół ds. oceny skutków Konkordatu; Zespół ds. kontaktu z mediami; Zespół ds. inicjatyw legislacyjnych. Pomiędzy uczestnikami zawiązała się ścisła współpraca na poziomie wymiany informacji. 

Wygraliśmy  konkurs!

Gratulacje!!! Zgłoszona przez Ciebie strona zajęła 1 miejsce w konkursie TOP WEB, organizowanym przez serwis NEV.PL. Pozdrawiamy i życzymy miłego dnia! Redakcja Polskiego Portalu Webmasterskiego - NEV.PL

Serwis Racjonalista zwyciężył listopadową edycję konkursu TOP WEB, deklasując 80 innych rywali, we wszystkich kategoriach (grafika, technika, treść), poza wydajnością, która zależna jest jednak głównie od szybkości serwera. Zobacz wyniki rankingu

Chcesz do nas dołączyć?

Jeśli nie piszesz artykułów, a chciałabyś/chciałbyś współpracować z naszym serwisem - napisz do nas. Poszukujemy osób do skanowania wartościowych pozycji do naszej czytelni, do prowadzenia serwisów informacyjnych ze świata nauki (newsy m.in. dot. astronomii, biologii, kosmologii) i in. email: wspolpraca@racjonalista.pl 

Czasopisma

M. Agnosiewicz, "Frakcje w Kościele", Dziś, listopad 2003, str.132-135.


Nowe teksty

Nauka, sceptycyzm

Cybernetyczna definicja życia - Bernard Korzeniewski (29-11-2003)

"Jest prosta, użyteczna i uniwersalna". Definicja życia polskiego uczonego, uwzględniająca nawet formy pozaziemskie, spotkała się z niekłamanym uznaniem specjalistów z całego świata
Czytaj...

Nowy autor: dr hab. Bernard Korzeniewski - biolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego (Instytut Biologii Molekularnej i Biotechnologii). Twórca cybernetycznej definicji życia, łączącej paradygmaty biologii, cybernetyki i teorii informacji. Zajmuje się biologią teoretyczną - m.in. komputerowym modelowaniem oddychania w mitochondriach. Jest kierownikiem kilku grantów naukowych, laureatem Nagrody Prezesa Rady Ministrów za habilitację oraz stypendystą uniwersytetów w Cambridge, Bordeaux, Halle oraz Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Autor książek: "Absolut - odniesienie urojone" (Kraków 1994); "Powstanie i ewolucja życia" (Rzeszów 1996); "Trzy ewolucje: Wszechświata, życia, świadomości" (Kraków 1998). "W swoich pracach chcę zsyntetyzować ogół nauki przyrodniczej w spójną wizję świata" - mówi.

Opinia o serwisie: "Mam duże uznanie zarówno dla poziomu edytorskiego, jak i merytorycznego tej strony internetowej. Cieszę się też, że w siermiężnej polskiej rzeczywistości komuś się chce podjąć taką inicjatywę. Miło mi, że mój tekst znalazł się w dobrym towarzystwie. Dla mnie osobiście troszkę za bardzo proporcje tematyczne przesunięte są w stronę religii (czyli krytycznej, a nie konstruktywnej strony racjonalizmu), ale zdaję sobie sprawę, że to naturalne w socjologicznych uwarunkowaniach naszego kraju."

 

Jak powstało życie? - Marcin Klapczyński (20-11-2003)

Ok.3,5 mld lat temu młoda Ziemia nie wydawała się zbyt przyjazna życiu. Bezkresne oceany prebiotycznego roztworu, brak tlenu, powierzchnia chłostana promieniami ultrafioletowymi...
Czytaj...

Nowy autor: Marcin Klapczyński - Ukończył biologię molekularną na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje jako Research Specialist in Health Science w Department of Physiology and Biophysics na University of Illinois w Chicago. Zajmuje się ekspresją białek 'od zera', hodowlą linii komórkowych, symulacją in vitro procesów zachodzących w komórkach. Jego pasją jest teoria ewolucji, w szczególności ewolucja systemów biochemicznych i pochodzenie życia we Wszechświecie.

 

Dylematy kreacjonizmu naukowego - Andrzej Joachimiak (06-12-2003)

Kreacjonizm naukowy jest dziwaczną próbą nadania znaczenia doktrynom kreacjonistycznym. Jego wyznawcy przyjmują, że opisy biblijne są bezwzględnie prawdziwe, i potrafią tego dowieść na drodze naukowej
Czytaj...

Nowy autor: prof. Andrzej Joachimiak - Biofizyk. Ukończył biologię molekularną w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Stopień doktora chemii uzyskał na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dyrektor Structural Biology Center, Argonne National Laboratory (ANL); profesor Northwestern University. Autor licznych prac naukowych, także podręczników szkolnych ("Biologia w pigułce").

 

Piramidalne bzdury - Marceli Kołodziejski (22-11-2003)

W Polsce tradycyjna szarlataneria coraz częściej oddaje pola nowej - spod znaku magii, Wschodu oraz pseudonauki. O Forum Wiedzy Tajemnej, piramidkach, horoskopach, astrologii i numerologii.
Czytaj...

Filozofia

Bractwo pitagorejskie - Mariusz Agnosiewicz (30-11-2003)

Fascynujący świat greckiej filozofii, nauki i religii: Boski Pitagoras. Pitagorejska polityka, etyka, wierzenia i badania. Nauka o duchu a duch nauki. Numerozofia. Muzyka sfer a drgania superstrun
Czytaj...

 

Filozofia a nauka - Bernard Korzeniewski (22-11-2003)

Filozofia na rozdrożu: między rzetelnością a jałowością - śmiała ale konstruktywna krytyka dorobku filozoficznego i jego wartości dla zaspokajania pragnienia poznawania świata.
Czytaj...

 

Kto się boi filozofii? - Wiesław Jaszczyński (26-11-2003)

Jakiś czas temu prasa informowała o listach protestacyjnych pracowników naukowych i studentów filozofii przeciwko wykreśleniu propedeutyki filozofii z programu nauczania w szkołach średnich
Czytaj...

Nowy autor: dr Wiesław Jaszczyński - dwukrotny wiceminister zdrowia i opieki społecznej (w Rządzie Mazowieckiego, z uwagi na solidarnościowy rodowód, i po 1993 r.), oraz Główny Inspektor Sanitarny Kraju w latach 1994-1998. Emerytowany lekarz (specjalista medycyny morskiej i tropikalnej) i pilot. Przez dwa lata jako lekarz naczelny Międzynarodowego Portu Lotniczego w Trypolisie zabezpieczał medycznie muzułmańskie pielgrzymki do Mekki. Był też lekarzem ekipy filmowej "W pustyni i w puszczy" w czasie kręcenia scen w Afryce. Laureat Złotej Honorowej Odznaki Fundacji Promocji Zdrowia (2000), odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001), jako pierwszy Polak otrzymał godność honorowego patrona Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI (2002).

Opinia o serwisie: "To prawdziwa uczta duchowa czytać Wasze opracowania i informacje! Wasza strona jest bardzo piękna i świetnie zorganizowana, będę Was propagował wśród moich przyjaciół, niech krąg racjonalnie myślących poszerza się. Pozdrawiam serdecznie."

Światopogląd

Metoda poznawcza racjonalizmu - Mariusz Agnosiewicz (14-11-2003)

Jako replika na atak serwisu Katolik.pl na moje teksty, jako obrona własnego światopoglądu, postawy i rozumowania - prezentuję katolicko-ateistyczną wyprawę na smoka!
Czytaj...

 

Deus ex ratio? - Michał Przech (24-11-2003)

Vaticanum I ogłosił że błądzi ten, kto utrzymuje, iż nie da się do Boga dojść rozumem. Krytyka aspektu teologii Kościoła, odnoszącego się do możliwości naturalnego poznania Boga.
Czytaj...

 

Życie po religii - Leon Bod Bielski (20-11-2003)

W naszym nowym "życiu po religii" nie możemy wybaczyć umysłowej kastracji, jakiej nas poddali owi świątobliwi kapłani miejscowej odmiany ogólnoświatowej religijnej cepeliady.
Czytaj...

   

Istnienie Boga okiem fizyka - Alfred Bahr (21-11-2003)

W oparciu o współczesną naukę- kosmologię kwantową, autor wyjaśnia dlaczego w jej świetle niemożliwe jest istnienie Boga o jakim mówią teologowie oraz wskazuje na implikacje tej konkluzji
Czytaj...

Nowy autor: Alfred Bahr - Publicysta, mieszka w Atenach.

Ekohumanizm

Nowy dział! Otwieramy nowy dział (aktualnie jako poddział) w naszym serwisie - ekohumanizm, w którym poruszać będziemy szeroko rozumianą tematykę ochrony środowiska, spraw związanych z ekologią, współczesnym kryzysem ekologicznym. Pojęcie ekohumanizm rozumiem tutaj nieco szerzej niż się zwykle przyjmuje, stąd obejmować on będzie u nas także np. ochronę zwierząt. Dałem temu wyraz w jednym ze swych ostatnich tekstów ("Metoda poznawcza racjonalizmu"), w korespondencji z prof. B. Korzeniewskim doszedłem do przekonania, iż brak tak ważnej tematyki stanowi istotny mankament naszego serwisu. Ekohumanizmem interesuje się Kaz Dziamka, stąd można się wkrótce spodziewać jego tekstów na ten temat. Dr Jaszczyński najprawdopodobniej przyśle tekst Wielka Tama Asuańska jako przyczyna katastrofy ekologicznej. Zainteresowanych tematyką, zapraszamy do współpracy!

Krwawa prawda - Bartłomiej Kubiak (06-12-2003)

Humanitaryzm jest zasługą Oświecenia. Do dziś idea ta jest selektywna. Wokół nas dzieją się rzeczy wstrząsające i oburzające, które pouczają jak krucha jest granica między człowiekiem a zwierzęciem!
Czytaj...

Etnologia, kultura

Stosunek do ciała - Wiesław Jaszczyński (09-12-2003)

Tzw. miłość francuska ("oral-genital contact") znana była już w starożytności i traktowana zupełnie normalnie. Stosunek do własnego ciała u Starożytnych Egipcjan. Chrześcijańska anatomia
Czytaj...

 

Stosunek do śmierci - Wiesław Jaszczyński (04-12-2003)

O stosunku do śmierci w kontekście rozwoju cywilizacyjnego człowieka po raz pierwszy zacząłem zastanawiać się kiedy wylądowałem w Egipcie w 1970 r i stanąłem pod piramidami...
Czytaj...

 

Pies, świętym katolicyzmu - Bogdan Motyl (26-11-2003)

Radna Antypiuk uroiła sobie że pies obraził jej religijne uczucia. Otóż w katolicyzmie psi ród może poszczycić się św. Guinefortem. Ów wielce czcigodny święty był za życia... wyżłem
Czytaj...

Państwo, społeczeństwo, polityka

Reforma służby zdrowia wg "S" - Wiesław Jaszczyński (08-12-2003)

Czy można sobie wyobrazić dopuszczenie ginekologa do operacji mózgu? Myślący człowiek posądziłby tak pytającego o problemy z jego głową. - Uwagi byłego wiceministra zdrowia o reformie służby zdrowia
Czytaj...

 

Elementy filozofii polityki - prof. Maria Szyszkowska (20-11-2003)

Filozofia polityki tworzy się po 1989 r.; jest ukierunkowana antropologicznie i stanowi jeden z działów filozofii, który przedmiotem dociekań czyni politykę i stara się określić jej istotę.
Czytaj...

 

Panika a skuteczność działań - Wiesław Jaszczyński (08-12-2003)

Refleksje Głównego Inspektora Sanitarnego na tle Wielkiej Powodzi w 1997 r. Czy Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawdziła się? Jak radziły sobie poszczególne elementy machiny antykryzysowej państwa?
Czytaj...

 

Czcigodny Parlamencie... - Bogdan Motyl (13-11-2003)

Ludzie, którzy powinni zboże kosić, masować krowie wymiona, ludzie mali, acz ambitni, często ograniczeni i źli, pod baldachim parlamentu, przebujają w dostatku co najmniej cztery lata.
Czytaj...

Państwo i Kościół
 

Konkordat - Altera Pars - prof. Ryszard M. Małajny (18-11-2003)

Obiekcje prawne: Nauka religii w szkołach publicznych; Subsydiowanie szkół wyznaniowych. Zasada równouprawnienia obywateli. Duch konkordatu. W stronę państwa wyznaniowego.
Czytaj...

 

Nowy Konkordat Polski - prof. Michał Pietrzak (18-11-2003)

Konkordat jako forma regulacji statusu prawnego Kościoła katolickiego w państwie świeckim. Tryb przygotowania konkordatu. Konkordat a obowiązująca Konstytucja i ustawodawstwo.
Czytaj...

 

Kościół a konstytucja - Mariusz Agnosiewicz (23-11-2003)

Walka przeciwko ustawie zasadniczej przed referendum w maju 1997 r., była największym bodaj przejawem bezpośredniego i otwartego zaangażowania się Kościoła w agitację polityczną.
Czytaj...

 

Rozdział Kościoła od państwa - Wiesław Jaszczyński (23-11-2003)

3 lipca 1905 r. parlament francuski uchwalił historyczną ustawę o rozdzieleniu Kościoła od państwa, kładąc kres obowiązującemu od stu lat konkordatowi. Kiedy u nas nastapi taka normalizacja?
Czytaj...

Felietony i eseje

Tajemnice Internetu - Andrzej S. Przepieździecki (08-12-2003)

Oprócz zwykłego Internetu istnieje coś co roboczo nazywam "Internetem tajnym". Są to strony tak samo zbudowane jak wszystkie inne, ale o adresach niedostępnych przy użytkowaniu legalnych wyszukiwarek
Czytaj...

 

Internet w służbie oświecenia - Irridius (08-12-2003)

Lobotomia wirtualna i demencja indoktrynacyjna indukowane są w nas od pierwszych dni, aż do zupełnej mimowolności i poziomu odruchów Pawłowa, byle od hordy nie odstawać, bo stado odmieńca odrzuci
Czytaj...

 

Skromna propozycja - dr Kaz Dziamka (08-12-2003)

TVN w przeciwieństwie do innych mediów podaje "całą prawdę całą dobę". Tak przynajmniej zapewnia co godzinę przypominając swoim widzom o tym niezwykłym osiągnięciu medialnym na skalę światową
Czytaj...

 

Być gejem w małym mieście - Jacek Maciej Krawczyk (29-11-2003)

Niski poziom tolerancji jest szczególnym problemem w małych miastach. Wystarczy samo słowo homoseksualizm, by spowodować paraliż narządów mowy albo też gwałtowny wzrost adrenaliny
Czytaj...

 

Aktualności Polityczne - Andrzej S. Przepieździecki (22-11-2003)

Sytuacja gospodarcza Polski ciągle się pogarsza. Jakie będą tego ostateczne konsekwencje, zobaczą ci, którzy dożyją, ale zastanówmy się czy są jakieś możliwości zmian na lepsze.
Czytaj...

 

Ducha Świętego Działania - Andrzej S. Przepieździecki (13-11-2003)

O poprzednim konklawe przed następnym czyli prawdy i fikcje o tym jako to Duch Święty papieży wybiera stosując się posłusznie do zaleceń wszystkich zainteresowanych.
Czytaj...

 

Antywiktymologia - Andrzej S. Przepieździecki (16-11-2003)

Wiktymologia zajmuje się m.in. cechami predysponującymi do stania się ofiarą. Powinno być coś takiego jak antywiktymologia, zajmująca się metodami prowadzącymi do antonimu klęski czyli do sukcesu
Czytaj...

 

Ropa śmierdzi od głowy - Leon Bod Bielski (22-11-2003)

20 listopada Polsat pokazał niezwykłe - co dało się wyczuć po przejętym głosie prowadzącej - a widać z niemałym trudem wykryte zjawisko "chciwości pewnego prałata małej wsi Ropa"!
Czytaj...

 

Algorytm wszelkich reform - Wiesław Jaszczyński (08-12-2003)

Każda reforma, w dowolnej bądź dziedzinie, jeżeli ma być przeprowadzona z powodzeniem, musi przebiegać według stałego, niezmiennego algorytmu. Spróbujmy przeanalizować jego poszczególne punkty
Czytaj...

Religioznawstwo i wierzenia

Wędrujące dusze - Jerzy Tomasz Bąbel (02-12-2003)

Reinkarnacja, Szamani i Psychologowie. Opowieści szamanów, kapłanów i starożytnych mędrców. Koncepcje duszy: od Żydów do Eskimosów. Od Junga do Grofa czyli opowieści psychoterapeutów
Czytaj...

Nowy autor: dr Jerzy Bąbel - autor wielu prac z zakresu "archeologii ducha", wierzeń plemion praindoeuropejskich oraz ogólniej przedchrześcijańskich Europy Środkowej i Azji. Jego pasją jest "demistyfikacja historii" obciążonej wieloma przesądami nowego współczesnego wcielenia epoki megalitycznej sprzed tysiącleci.

 

Bóg... Dzieło człowieka - Bogdan Motyl (05-12-2003)

Bóg jest najwznioślejszym wymysłem homo sapiens. Najdonioślejszym wynalazkiem człowieka, jest kapłan. Ale najwartościowszym odkryciem człowieka jest uświadomienie sobie, że posiada rozum.
Czytaj...

 

Szatan w chrześcijaństwie - Bogdan Motyl (22-11-2003)

Kim był Lucyfer? Lucyfer - Światłoniosący. Jak wytłumaczyć, że "światło", "światłość", "wiedza", "mądrość" są tak ściśle powiązane z Lucyferem, synonimem Zła w chrześcijaństwie?
Czytaj...

 

Chrześcijańskie anioły - Bogdan Motyl (16-11-2003)

Według katolickiej klasyfikacji anielski ród dzieli się na dziewięć chórów, uporządkowanych hierarchicznie. Kościół porządek taki ustalił, a niebiosa położyły pod tym swoją pieczęć
Czytaj...

 

Skąd pochodzimy? - Bogdan Motyl (04-12-2003)

Mity w poszukiwaniu prawdy. Opowieści o Olbrzymach w różnych mitologiach. Prapoczątki świata i człowieka w mitach perskich, greckich, indyjskich. Czy księga Henocha to pierwowzór biblijnej Genesis?
Czytaj...

 

Mormoński okultyzm - Artur Marek Wójtowicz (04-12-2003)

Pisząc książkę na temat mormońskiej wizji Boga zastanawiałem się nad "świadectwem" samego Smitha, które starało się jakoby w swojej treści zamknąć walory okultystyczno-masońskie.
Czytaj...

 

Chrześcijański koniec świata - Bogdan Motyl (01-12-2003)

Ludzie od tysięcy lat zadają sobie pytanie: czy będzie kiedyś koniec świata? Jaki będzie miał przebieg; jak długo będzie trwała zagłada; jakie będą jej skutki? Wreszcie na skutek czego nastąpi?
Czytaj...

 

Latające cudo katolickie - Bogdan Motyl (29-11-2003)

Domek loretański... To cudo papieskiej wiary i religii jest nabytkiem-zabytkiem par excellence sakralnej katolickiej architektury. Ta budowla miała szczególne upodobania do lewitacji.
Czytaj...

 

Co różni papieży od Jezusa? - Bogdan Motyl (18-11-2003)

Wyklęty ksiądz A.Loisy stwierdził: "Jezus zapowiedział nadejście królestwa bożego, powstał natomiast Kościół." Chrześcijaństwo ewangelii i księży, nie jest jednym i tym samym.
Czytaj...

 

De tribus impostoribus - oprac. Bogdan Motyl (25-11-2003)

Jako pierwsi w Polsce publikujemy zapomniany anonimowy (przypisywany Fryderykowi II) traktat, który z powodzeniem może ubiegać się o miano średniowiecznego "katechizmu racjonalizmu".
Czytaj...

 

Tak zwane ewangelie - Bogdan Motyl (26-11-2003)

Włoski filozof P.Pomponazzi twierdził, że wszystkie religie zostały zmyślone przez mądrych ludzi w celu wodzenia tłumu po należytej drodze, i że wszystkie one są przemijalne.
Czytaj...

Seks, erotyka i sprawy pokrewne

Duchowy onanizm - Bogdan Motyl (04-12-2003)

Rozkosz jest potrzebna psychice normalnego człowieka, jak pokarm organizmowi. Ci, którzy się jej świadomie wyrzekli, stanęli do walki nie tylko z naturą, ale przede wszystkim z samym sobą...
Czytaj...

 

Grzech onanizmu - Wiesław Jaszczyński (26-11-2003)

Uta Ranke-Heinemann napisała: Każdy czas cierpi na swój własny obłęd. Takim obłędem chrześcijańskiej etyki seksualnej w wiekach XVIII, XIX i dużej części wieku XX, była masturbacja
Czytaj...

 

Święta pornografia - Bogdan Motyl (08-12-2003)

Na początku XXw odkryto pewien wstydliwy szczegół bazyliki św.Piotra. Oto na kolumnach najsłynniejszego ołtarza chrześcijańskiego, ukazany został przebieg porodu! Artysta zakpił sobie z papieża.
Czytaj...

 

Ustawa antyaborcyjna - Wiesław Jaszczyński (08-12-2003)

Trwa w Polsce walka, a właściwie nasila się, o złagodzenie tzw. ustawy antyaborcyjnej, która jest jedną z najbardziej restrykcyjnych w Europie obok irlandzkiej i maltańskiej.
Czytaj...

 

Daleko do Iranu Ajatollahów! - Wiesław Jaszczyński (26-11-2003)

Porównajmy jak do problemu przeludnienia podchodzi islamski Iran. Zajrzyjmy do dokumentu "Family Planning in Islamic Republic of Iran" i porównajmy to ze stanowiskiem Watykanu...
Czytaj...

 

Pieśń nad Pieśniami - Bogdan Motyl (18-11-2003)

Z tego utworu czerpali natchnienie propagatorzy kultu Marii. Maskując pod pozorem pobożności swoje pragnienia, przelewali je nie tyle na postać matki Syna Bożego, ile na Marię-kobietę.
Czytaj...

Powiastki fantastyczno-teologiczne

Apokatastaza - Lucjan Ferus (22-11-2003)

Mottem tego opowiadania fantystyczno-teologicznego są słowa Pascala: Ludzie nigdy nie popełniają zła tak bezgranicznie i ochoczo jak wtedy gdy czynią je pod wpływem religijnych przekonań
Czytaj...

Rozrywka

Ustawy na wynos - Maciej Psyk (08-12-2003)

Obładowany reklamówkami wypełnionymi stówami wszedłem do poczekalni Kancelarii Grupy Trzymającej Władzę. W środku czekało już pięć osób. - Dzień dobry. Tu z kupowaniem ustaw? - Upewniłem się...
Czytaj...

 

Teologia dedukcyjna - Maciej Psyk (25-11-2003)

- No więc miałem ważne spotkanie biznesowe. Wszyscy siedzą w Armanim, palą kubańskie cygara. Sekretarki można aresztować za imitacje spódniczek. - Mów dalej. Wyznaj wszystkie grzechy synu...
Czytaj...

 

Ósma mila - Jan P. Matuszyński (16-11-2003)

Eminem założył ośmiomilowe buty i jest nie do poznania. Przefarbowany na bruneta śpiewa kołysankę swojej młodszej siostrze. Jak zwykły człowiek. Nie bardzo to zachwyciło fanów hip hopu.
Czytaj...

 

Gosford Park - Jan P. Matuszyński (16-11-2003)

Po obejrzeniu "Gosford Park" Altmana trzymamy w pamięci dokładny obraz światowych salonów lat trzydziestych świeżo minionego wieku. A jest to piękny obraz...
Czytaj...

 

Pogoda na starą i starych - Jan P. Matuszyński (16-11-2003)

Po obejrzeniu "Starej baśni" Hoffmana oraz "Pogody na jutro" Stuhra uzmysłowiłem sobie ile w nich jest wspólnych elementów. A czym różnią się te dwie współczesne bajki dla dorosłych?
Czytaj...

 

Krąg-ielnia wiecznie czynna - Jakub Jan Pudełko (13-11-2003)

Jeżeli obejrzawszy japoński "Krąg" uważamy, iż o tym filmie nie można już nic więcej powiedzieć - możemy się grubo mylić. Zajmijmy się teraz dziełem Verbinskiego - "The Ring" (2002).
Czytaj...

Historia Kościoła

Talibowie a chrześcijanie - Bogdan Motyl (29-11-2003)

Świat cywilizowany został zbulwersowany poczynaniami talibów w Afganistanie z obiektami innej religii. Jeśli zaglądniemy w annały historii, na Zachodzie znajdziemy coś znacznie gorszego!
Czytaj...

 

Prawda o św. Wojciechu - Robert Roguszka-Akszugor (29-11-2003)

Trupowi Wojciecha Prusowie ucięli głowę, dwóch pozostałych misjonarzy puścili wolno. Ci wrócili do kraju i podali fałszywą wersję zdarzeń, upiększając i wychwalając poświęcenie Wojciecha
Czytaj...

Nowy autor: Robert Roguszka-Akszugor - publicysta neopogański.

 

W ojczyźnie Jürgena Stroppa - Artur Marek Wójtowicz (30-11-2003)

Prześladowania czarownic w Lemgo były wynikiem konfliktów między stanami społecznymi. Rozliczne partie tym właśnie sposobem starały się osiągnąć władzę. Inkwizycja była zatem "atutem sprawiedliwości"
Czytaj...

 

Duńsko-niemiecka inkwizycja - Artur Marek Wójtowicz (22-11-2003)

Chcąc dociec winy "łowcy czarownic" zdecydowali się na sąd Boży w postaci "próby wody". Heinrich Spars został zmuszony do związania matki i wrzucenia jej do pobliskiego stawu.
Czytaj...

 

W studenckim mieście czarownic - Artur Marek Wójtowicz (13-11-2003)

Od 1598 władze Padernborn oddały procesy czarownic kapitule katedralnej. Jednym z większych inicjatorów polowań na czarownice na terenie Westfalii był biskup Dietrich von Fürstenberg.
Czytaj...

 

Helweckie czarownice - Artur Marek Wójtowicz (16-11-2003)

Procesy czarownic w Europie Zach. zbierały największe żniwo w czasach nowożytnych. Tak też było na terenie dzisiejszej Szwajcarii. "Czarna śmierć". Prześladowania "zatruwających źródła"
Czytaj...

 

Watykan a niepodległość Polski - Bogdan Motyl (22-11-2003)

Po wybuchu I wojny światowej, Watykan nie był zainteresowany odrodzeniem niepodległej Polski w jej historycznych granicach. Dzisiaj zakłamuje się prawdę na temat postawy Watykanu.
Czytaj...

 

Watykan a obie wojny światowe - Wiesław Jaszczyński (25-11-2003)

Nie ma bardziej niebezpiecznej mieszanki dla ludzkości jak mieszanka religii z polityką. Historia Kościoła rzymsko-katolickiego daje szczególne tego dowody.
Czytaj...

 

Watykan, skarby SS i antysemityzm - Wiesław Jaszczyński (25-11-2003)

Przed wojną, mając 8 lat, słuchając tego co dzieje się w Niemczech, zadawałem rodzicom pytania na które otrzymywałem odpowiedź: - Żydów trzeba nienawidzić, bo Żydzi zamordowali Chrystusa!
Czytaj...

Historia

Wunderwaffe: cudowna broń - Andrzej S. Przepieździecki (29-11-2003)

Historia cudownej broni: Wunderwaffe nr 1 czyli mgr Ulianow. Wernher i V-2. Era rakietowo-nuklearna. Gwiezdne wojny. Bomba neutronowa. Al Quaida 2.0 czyli jak stuknąć Wielkiego Diabła.
Czytaj...

  

Do czego to jest podobne? - Wiesław Jaszczyński (08-12-2003)

Jestem obecnie w trakcie czytania książki Joachima C. Festa Hitler II (wydawnictwo Michał Urbański 1996). Moją uwagę zwróciły następujące ciekawe wątki tej książki z księgi piątej: Przejęcie władzy...
Czytaj...

Ludzie

Lekarz niezwykły - Wiesław Jaszczyński (08-12-2003)

Z Józiem Bujakiem znaliśmy się prawie 30 lat, łączyły nas dwie pasje: medycyna i lotnictwo. Był znakomitym pilotem, lekarzem, historykiem, pedagogiem, filozofem. Jego droga życiowa nie była łatwa.
Czytaj...

 

Kofi Annan i prawa człowieka - Bartłomiej Kubiak (29-11-2003)

Przez wielu Kofi Annan uważany jest za jednego z największych obrońców praw człowieka. I trudno się z tym nie zgodzić. 10 grudnia 2001 roku został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.
Czytaj...


Neutrum

Biuletyn Neutrum Nr 1 - (04-12-2003)

Spojrzenie wstecz i w przyszłość. Kobiety austriackie w sprawie projektów penalizacji aborcji. Dziewięć powodów dla których aborcja powinna być legalna. W obronie godności bycia niekatolikiem w Polsce
Czytaj...

 

Zawiadomienie o przestępstwie - (04-12-2003)

Informuję, że działania Kuratora i Dyrektora Zespołu Szkół w sprawie Bożeny P. stanowi naruszenie art. 194 i 231 Kodeksu Karnego w związku z art. 53 ust. 7 Konstytucji RP.
Czytaj...

 

10 lat Neutrum - Czesław Janik (25-11-2003)

Od 1990 Neutrum jako organizacja pozarządowa czynnie uczestniczy w wydarzeniach mających związek z wolnościami i prawami człowieka, a przede wszystkim z wolnością sumienia i wyznania
Czytaj...

 

Rozmowa z Cz. Janikiem - (22-11-2003)

Rozmowa z członkiem Zarządu Stowarzyszenia Neutrum: o okolicznościach powstania i celach Stowarzyszenia, o państwie wyznaniowym i neutralnym światopoglądowo, o problemie klerykalizacji
Czytaj...

 

Biuletyn Neutrum nr 5/92 - (22-11-2003)

Co zrobiliśmy w sprawie ustawy? Czterdzieści razy o "Neutrum". Kronika niepojętej agresji. Chcę, aby prawa były łagodne. Prof. Kozakiewicz w sprawie aborcji. Kiedy aborcja jest zabroniona.
Czytaj...

 

Biuletyn Neutrum nr 4/92 - (22-11-2003)

Nowa formuła działania? Zdjąć Rzecznika. Refleksje z pobytu w Ameryce. Rezolucja IHEU w sprawie obrony praw kobiet w Polsce. Ochrona nieszczęśliwego poczęcia. Groźba tolerancjonizmu
Czytaj...

 

Freedom of conscience in schools - Neutrum (17-11-2003)

The Observance of Freedom of Conscience and Religion in Public Schools in Poland - The Polish Association For Ideologically-Free Stare "Neutrum". Report sponsored by PHARE.
Czytaj...Znalezione w sieci

Nasze szaleństwo narodowe (12-11-2003)
Autor: MARCIN KRÓL
Źródło: Rzeczpospolita
Czy my musimy wracać do sporów, które dzieliły Europę kilkadziesiąt lat temu, a teraz nas dzielą od Europy, czy musimy być aż tacy anachroniczni, czy Polacy są aż tak dobrymi katolikami?
Zgłoszone przez: Roman
Czytaj..

Z powołaniem zakonnym jak się rzeczy miały... (19-11-2003)
Autor: MARZENA BAUM
Źródło: Onet/Obyczaje
Kobieta: małżeństwo, staropanieństwo albo życie w klasztorze
Zgłoszone przez: Roman
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...

Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Dawid Ropuszyński
Listy od Czytelników

Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...

Polecane ostatnie wątki:
buddyzm
Breatharianie
Racjonaliści:) a może tak racjonalne pomysły rozwiązujące problemy kraju
Jezus-samobójca?
Pomocy!!!
Chrześcijaństwo w konstytucji prawie pewne
wolno-mysliciele
fantasja i philozofia
Wybryk natury
kara śmierci
GDZIE SPRZECZNOŚĆ?
Dlaczego bogowie milczą?
Św. Jan
Maszyna czasu
Wszechświaty i życie pozagrobowe
Czy Jezus wskrzeszał zmarłych?
Wierzący mają łatwiej
Pierwszy wątek w Bazgrołach :)
S(T)RA TEGIA
obraza uczuć religijnych?
Pytanie
Początek Kościoła
Światowe centrum szarlatanerii
Kundelki larum grają!
Faszyzm
CAŁA PRAWDA
Do p. red. M. Agnosiewicza.
Wy jesteście nienormanli
CAŁA PRAWDA
Tradycyjne merudzenie
To właśnie mój świat

Strona główna Forum


Księgarnia Racjonalisty

Nowości:
Artur Sandauer - Bóg, Szatan, Mesjasz i...
W. Krajewski - Prawa nauki. Przegląd zagadnień metodologicznych i filozoficznych
N. Postman - W stron XVIII stulecia
R. Dawkins - Rozplatanie tęczy. Nauka, złudzenia i apetyt na cuda
R. Dawkins - Rzeka genów
Nietzsche - Niewczesne rozważania
M. White - Leonardo da Vinci pierwszy uczony
Davies P.C.W. i Brown J.R. / Duch w atomie
P. Rossi - Zatonięcie bez świadka. Idea postępu

Strona główna Księgarni


Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst

Przydatne linki

Racjonalista CD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ

THE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org
A European forum for reason and rationality.

The Doomsday Machine - John Chuckman (04-12-2003)

Goodbye to democracy? America may scrap the Constitution and set up a military government.
Czytaj...

 

Defining a Secular Humanist - Kaz Dziamka (25-11-2003)

Humanism is more than pacifism, but without being grounded in pacifism, humanism is not worth a single editorial.
Czytaj...

 

A Letter to US troops in Iraq - Stan Goff (18-11-2003)

Dear American serviceperson in Iraq! I am a retired veteran of the army, and my own son is among you, a paratrooper like I was.
Czytaj...


News
Read more...

Editor: Dawid Ropuszyński

Links
The American Rationalist: Information, Subscription, Issues: Read...
The Rationalist: Editorial staff Read...


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszam do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY
/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org  -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/