Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.594.504 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Między osobistą trwogą egzystencjalną a władzą nad ciałem i duszą innych ludzi rozciąga się obszar, gdzie czają się metafizyczni rozbójnicy, czerpiący profity z duchowej i intelektualnej nędzy swych bliźnich.
 Kościół i Katolicyzm » Kościół i seksualizm

Daleko do Iranu Ajatollahów!
Autor tekstu:

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej dr Wojciech Maksymowicz oraz pełnomocnik rządu d/s rodziny, dr Kazimierz Kapera w imię wartości chrześcijańskich wprowadzili pełną odpłatność za środki antykoncepcyjne. Jest to jeden z elementów polityki głoszonej przez Kościół katolicki.

Aberracyjne podejście Kościoła do spraw seksualizmu człowieka bierze swój początek z celibatu, który został zresztą wprowadzony ze względów ekonomicznych. Majątek kapłana, nie posiadającego rodziny, przechodził bez problemu na własność Kościoła i stąd wywodzi się jego bogactwo. Nie ma na świecie innego państwa religijnego podobnego do Państwa Watykan. Własności banków, udziały w czołowych firmach światowych to tylko drobna, wiadoma część spraw wychodzących na jaw przy okazji afer (jak np Banku Ambrosiano).

Polityka Kościoła dotycząca planowania rodziny i podejścia do seksu jest zresztą identyczna z polityką jaką prowadziły Niemcy Hitlera i Rosja Stalina. Można się o tym przekonać sięgając do źródeł historycznych.

Pontyfikat Jana Pawła I trwał tylko 33 dni. Uśmiechnięty papież zmarł śmiercią nagłą w okolicznościach niewyjaśnionych. Co było przyczyną śmierci? Wiele wskazuje na to, że zawiódł oczekiwania członków Kurii Watykańskiej bo był zbyt wrażliwy na niedolę ludzką na ziemi i miał zamiar wstrząsnąć generalną polityką Watykanu. Był rzecznikiem sztucznej regulacji urodzeń co miało wielkie znaczenie polityczne, wstrząsające podstawami polityki Watykanu i dlatego okazał się bardzo niebezpieczny. Świadczyć o tym może zapis jego końcowej rozmowy z kardynałem Jeanem Villotem, który podaję za Deschnerem: - "Eminencjo, przez trzy kwadranse dyskutowaliśmy o antykoncepcji. Jeśli prawdziwe są dane, jakie otrzymałem, te różne statystyki, to w czasie naszej rozmowy ponad tysiąc dzieci w wieku poniżej pięciu lat zmarło z niedożywienia. W ciągu następnych trzech kwadransów, kiedy to i Eminencja, i ja będziemy z przyjemnością oczekiwać następnego posiłku, umrze z niedożywienia dalszy tysiąc dzieci. Jutro o tej porze okaże się, że zmarło trzy tysiące dzieci, które teraz jeszcze żyją — że zmarło z niedożywienia. Nasz Pan nie zawsze troszczy się o to, żeby nam niczego nie brakowało". Deschner konkluduje, że: — ...nic nie wydaje się bardziej naturalne niż nienaturalna śmierć Lucianiego.

Wzrastające przeludnienie i szybkie powiększanie się obszaru nędzy oraz wzrastające w związku z tym wyniszczanie środowiska i problemy ekologiczne nie trafiają do przekonania obecnych przedstawicieli Watykanu. Papież uporczywie wygłasza swoje średniowieczne poglądy, nie przystające zupełnie do czasów współczesnych. Stosunkowo łatwo było przeprosić za Galileusza i uznać teorię Kopernika, że ziemia jest okrągła bo dzieli nas od tego wydarzenia 400 lat. To samo dotyczy przeprosin za Inkwizycję. Ale nie tak łatwo jest wycofać się ze stanowiska Watykanu w czasie II Wojny Światowej i poparcia nazistów czy ostatnich stwierdzeń papieża w sprawach środków antykoncepcyjnych i aborcji. A gdyby się wycofał, to co z dogmatem o nieomylności papieża? Uznając swego czasu taki dogmat Kościół uwikłał się we własne sidła, bo teraz trudno wycofać się na świeżo z takich błędnych założeń nie tracąc twarzy i nie podważając głównych podstaw religii chrześcijańskiej za które te założenia uznano.

Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia podają, że w krajach rozwijających się umiera około 13 milionów dzieci do lat pięciu rocznie. Są to dzieci już urodzone, umierają z wycieńczenia i głodu a dobijają je różne choroby. Co na to Kościół? Ano Kościół trwa przy swoim zdaniu.

Dla omawiania problemu przeludnienia i głodu organizuje się obecnie konferencje światowe z udziałem głów państw i próbuje się sformułować zasady polityki globalnej w tym zakresie. Nawet kraje rozwijające się doskonale rozumieją te problemy i są w czołówce postępu.

Popatrzmy jednak jak podchodzą do tych spraw nawet tak fundamentalistyczne kraje jak islamski Iran. Zajrzyjmy do dokumentu: Family Planning in Islamic Republic of Iran. Pigułki antykoncepcyjne i prezerwatywy rozdawane są bezpłatnie w Domach Zdrowia, (każdy Dom obsługuje przeciętnie około 1500 mieszkańców), gdzie kobiety w wieku reprodukcyjnym są specjalnie informowane o zasadach i możliwościach stosowania różnych metod antykoncepcyjnych. Przypadki wymagające zastosowania wkładki domacicznej, wszczepienia środka antykoncepcyjnego czy innego rodzaju bardziej skomplikowanej sterylizacji są kierowane do ośrodków medycznych wyższego rzędu. Organizowane są również ruchome zespoły medyczne dokonujące wasektomii czy podwiązania jajowodów dla chcących poddać się takiemu zabiegowi na wsiach.

W planowaniu rodziny podkreślana jest rola islamskich przewodników religijnych, którzy mogą szczególnie efektywnie szerzyć w społeczeństwie wiedzę o stosowaniu środków antykoncepcyjnych. Odpowiednie materiały o planowaniu rodziny włączono także do podręczników dla dzieci w szkołach.

Sprawa planowania rodziny i stosowania wszelkiego rodzaju środków antykoncepcyjnych jest zawsze uwzględniona w podręcznikach dla pracowników medycznych — nielekarzy w krajach rozwijających się. Problem jest niezmiernie ważny dla dalszego istnienia ludzkości w ogóle albowiem liczba ludności na świecie zbliża się do punktu krytycznego.

Dla omawiania tego problemu organizuje się obecnie konferencje światowe z udziałem głów państw i próbuje się sformułować zasady polityki globalnej w tym zakresie. Jak widać, kraje islamskie i inne rozwijające się doskonale rozumieją te problemy i są w czołówce postępu.

Ale zajrzyjmy jeszcze do innych dokumentów.

Na konsultacjach zorganizowanych przez Kanadę przed Konferencją Kairską w sprawach ludności i rozwoju ustalono, że: (...) jakiekolwiek naciski fizyczne, ekonomiczne czy psychologiczne (ze strony państwa lub jakichkolwiek innych instytucji) w tych sprawach uznane zostaną za łamanie praw człowieka. Podobnie przedstawiała się sytuacja z postanowieniami dotyczącymi wolności w zakresie wychowania seksualnego i planowania rodziny. Biorący udział w konsultacjach przedstawiciele Misji Watykanu nie zabierali głosu.(...) Jest to zdumiewające, najwięcej szumu robi się w naszym kraju, natomiast na forum międzynarodowym milczy się dyskretnie!

Rzymski teolog Jan Visser na pytanie z telewizji niemieckiej, czy Kościół godzi się, w związku ze swym tradycyjnym nauczaniem, na beznadziejne przeludnienie, odpowiedział: "Tak. Jeśli będzie przekonany, że taki jest nakaz Boga, to sądzę, że pogodzi się z tym. Choćby świat miał zginąć, sprawiedliwości musi stać się zadość."

O ile wiem, samobójstwo jest źle widziane w Kościele katolickim. Samobójców księża chowają na cmentarzach daleko, pod płotem.

Zapadają nad nami mroki średniowiecza i jakże nam daleko do Iranu.

[Opublikowano: Trybuna 31.03.1998 i FiM nr 28/2000.]


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Demoralizacja seksualna kleru
Grzech onanizmu

 Dodaj komentarz do strony..   


« Kościół i seksualizm   (Publikacja: 26-11-2003 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Wiesław Jaszczyński
Doktor medycyny. Emerytowany lekarz (specjalista medycyny morskiej i tropikalnej), i pilot (latał m.in. w Afryce), były wiceminister zdrowia i opieki społecznej, oraz Główny Inspektor Sanitarny Kraju w latach 1994-1998. Przez dwa lata jako lekarz naczelny Międzynarodowego Portu Lotniczego w Trypolisie zabezpieczał medycznie muzułmańskie pielgrzymki do Mekki. Laureat Złotej Honorowej Odznaki Fundacji Promocji Zdrowia (2000), odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001), jako pierwszy Polak otrzymał godność honorowego patrona Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI (2002). Mieszka w Szczecinie.   Więcej informacji o autorze

 Liczba tekstów na portalu: 36  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Ostatni lot
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 3094 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365