Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.725.040 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 369 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Postulowanie niewidzialnych i niepoznawalnych czynników, które (..) systematycznie nie podlegają potwierdzeniu ani obaleniu, jest w religiach tak powszechne, że efekty takie traktuje się czasem jako symptomatyczne.
 Kościół i Katolicyzm » Kościół i seksualizm

Demoralizacja seksualna kleru
Autor tekstu:

Chcesz być spokojny o własne dziecko? Trzymaj je z dala od Kościoła. Nie można się jednak dziwić, iż coraz głośniej mówi się o seksualnych nadużyciach kleru — nie jest tak, że nagle diabeł ich opanował i ulegli kulturze panseksualizmu współczesnego (jak wytłumaczył aktualne skandale prefekt Kongregacji Duchowieństwa, kard. Hoyos). Te nadużycia były zawsze odkąd jest celibat, tylko nigdy się o nich nie mówiło. To nie mentalność liberalna współczesnych społeczeństw do tego się przyczynia, lecz system za pomocą którego Kościół urzeczywistnia kapłaństwo - brak święcenia kobiet, a przede wszystkim celibat. Dzięki niemu w klasztorach i seminariach ukrywać się mogą mężczyźni o wypaczonych skłonnościach seksualnych, które dodatkowo w tych warunkach wzmagają się i rozwijają. Należy znieść celibat i uczłowieczyć kapłaństwo — w to chyba dziś nikt trzeźwo myślący nie wątpi. I aby do tego dojść wcale nie potrzeba było obecnych skandali, bowiem i bez nich jest to uzasadnione i konieczne.

Kościoły zachodnie przeżywały już swoje fale seksualnych skandali. Obecnie dochodzą one do Polski i z całą pewnością nie koniec na sprawie Paetza.

Austria: Wielkim ciosem dla tamtejszego Kościoła była sprawa Hansa Hermanna Groëra — najwyższego hierarchy katolickiego w Austrii. Sprawa ta wywołała najpoważniejszy kryzys w austriackim Kościele, doprowadzając w nim do rozłamu niemalże. Najważniejszą tego przyczyną, oprócz makabryzmu nadużyć, było długie milczenie Kościoła, który dopiero po trzech latach od ujawnienia pierwszych zarzutów w 1995 roku uznał je za prawdziwe i podjął stosowne kroki. Na początku 1995 arcybiskup Gröer wystosował do wiernych list pasterski, w którym karci ich za ...rozpasanie seksualne. Wkrótce potem ujawniają się osoby, które utrzymują, iż jako dzieci byli przez arcypasterza molestowani seksualnie (m.in. w przyklasztornej szkole). Po ujawnieniu zarzutów biskupi solidaryzują się z Gröerem, utrzymując, że jest to "oszczerstwo, jakiego nie było od czasu nazistowskich procesów duchownych pod pozorem ich homoseksualizmu". W 1998 pojawiają się kolejne zarzuty, m.in. namawianie do stosunków współbraci w zakonie.

Francja: w 1998 ks. Rene Bisset aresztowany pod zarzutem gwałtu na 12 chłopcach (w 2000 r. skazany na 18 lat więzienia), biskup Pican oskarżony o ukrywanie tego faktu (skazany na 3 miesiące w zawieszeniu). Obecnie 'na celowniku' znalazł się biskup paryskiej diecezji Jean-Michel Di Falco, oskarżony o molestowanie seksualne nieletnich; ten jednak zaprzeczył i wniósł do sądu skargę o zniesławienie. Już przeniesiono go poza Paryż.

Irlandia: W latach 1980 -1998 w oskarżono łącznie 48 duchownych — księży, zakonników i zakonnice (w tej liczbie byłych księży, zakonników i zakonnice) o molestowanie seksualne. Jedną osobę uniewinniono, w stosunku do czterech postępowanie umorzono. Oskarżonych księży i byłych księży było 26. Były to różne rodzaje spraw — od oskarżeń o mniejszej wadze po bardzo poważne przestępstwa na tle seksualnym popełnione na nieletnich (spora część spraw dotyczyła zakonników pracujących w szkołach zawodowych i domach dziecka). W wyniku tego autorytet Kościoła w społeczeństwie znacznie osłabł. W lutym 2002 specjalna komisja państwowo-kościelna powołana w tej sprawie zdecydowała, że katolickie zakony w Irlandii wypłacą ofiarom molestowania seksualnego (3,500 ofiar) odszkodowania w wysokości 128 mln euro (!). Równocześnie rząd Irlandii ze swej strony wypłaci ofiarom ok. 500 mln euro.

Anglia: W roku 2000 toczyło się postępowanie wobec 21 księży katolickich, pedofilów. Rekordzistą był ks. Hill — dziesięć udowodnionych gwałtów.

USA: W 1999 roku ukazała się książka The Changing Face of Priesthood (Zmieniające się oblicze kapłaństwa) Donalda Cozzensa, profesora teologii z Cleveland w stanie Ohio, w której autor dowodził, że blisko połowa księży i seminarzystów w Stanach Zjednoczonych jest homoseksualistami. Od dwóch miesięcy Kościół amerykański przeżywa wielki kryzys związany z nadużyciami kleru wobec nieletnich, skargi przybrały masowy charakter (oskarżonych jest już 2.000 księży). Amerykańska prasa i telewizja pełne są relacji byłych ministrantów i alumnów, którzy z drastycznymi nieraz szczegółami — mimo publikowania za ich zgodą ich nazwisk i zdjęć — opowiadają jak byli seksualnie wykorzystywani. Mówi się też o jak najszybszej głębokiej reformie Kościoła (m.in. kapłaństwo kobiet i celibat). Już publicznie proszą wiernych o wybaczenie. Lecz nie tylko - potrzebne jest i aktywne wsparcie, bowiem ...odszkodowania przekraczają ich możliwości finansowe! 86 osób złożyło skargę wobec księdza Johna J. Geoghana, który dopuścił się nadużyć wobec 130 młodych chłopców (część z nich zgwałcił). Arcybiskup Bostonu, kardynał Bernard Law, wiedział o postępowaniu księdza od ponad 20 lat, ale skargi na księdza załatwiał w drodze tajnych układów z ofiarami, wypłacając im pokaźne sumy. Geoghan był tylko przenoszony z parafii do parafii, ale nadal bezkarnie wykorzystywał chłopców. Archidiecezja bostońska ma zapłacić 30 mln dolarów. Nie mają tyle. Muszą sprzedać część majątku kościelnego. W Palm Beach na Florydzie miejscowy biskup Anthony OConnell podał się do dymisji, kiedy jeden z jego byłych wychowanków Christopher Dixon ujawnił, że ponad 20 lat temu był przez niego molestowany. Poprzednik OConnella na tym samym stanowisku ustąpił pod naciskiem podobnych oskarżeń. W innych diecezjach hierarchom zarzuca się, że nie reagowali właściwie na doniesienia o gwałtach i molestowaniu przez podległych im księży. W Bridgeport w stanie Connecticut księży-pedofili osłaniał biskup Edward Egan, obecny kardynał i arcybiskup Nowego Jorku. W Filadelfii arcybiskup tego miasta, kardynał Anthony Bevilacqua, przeprosił za seksualne wykroczenia 35 księży. Po cichu wypłacane dotąd latami rekompensaty dla ofiar sięgnęły kwoty około miliarda dolarów. Niezależnie od tego, przeciw Kościołowi skierowano teraz liczne pozwy sądowe, które jeszcze bardziej uszczuplą jego zasoby finansowe.

W Polsce też od czasu do czasu słyszało się tu i ówdzie o kolejnych sprawach księży o przestępstwa seksualne (oczywiście utajnianych z powodów obyczajowych lub moralnych). W ubiegłym roku zaczęło się mówić o abp. Juliuszu Paetzie, co narodowi objawiono dopiero w ubiegłym miesiącu. Ale jeszcze dobrze hierarchowie potu nie obtarli po rozdmuchaniu sprawy Paetza, a tutaj kolejny wyprysk systemu — w niecały tydzień później. 44-letni ksiądz z Tomaszowa Lubelskiego podejrzewany o zgwałcenie 60-letniego dziadka z tej samej miejscowości! Jak zwierzył się wykorzystany nieborak, ksiądz nie opanował swoich żądz na początku lutego po spotkaniu towarzyskim przy alkoholu w mieszkaniu opodal miejsca zamieszkania dziadka. Po kilku dniach, jak doszedł po wszystkim do siebie — zawiadomił policję.

Ciekawe kiedy u nas Kościół doczeka się takich kar jak np. w USA ? Ale cóż tam, płaci się świadomie na autka, można więc iść z postępem — płacić na odszkodowania za wybryki seksualne księży, których zmogły okowy celibatu.

Choć te skandale niekoniecznie przyczynią się do upadku Kościoła, tak jedno jest pewne, że nagłaśnianie tych spraw spowoduje zupełną kompromitację celibatu i następca naszego nieprzejednanego papieża nie będzie miał wyjścia jak go po prostu znieść. Św. Paweł mówił wprawdzie o wyższości życia dziewiczego, lecz radził przy tym, aby zawierać małżeństwa, jeśli się nie da rady żądz na wodzy utrzymać. Nasi pasterze mają z tym coraz większe problemy. Ale jest jeszcze jedno rozwiązanie — Jezus wspominał, iż są rzezańcy, którzy pozbawili się odpowiednich organów "dla Królestwa niebieskiego", przeto skoro pasterze nie potrafią opanować chuci, a zarazem Kościół nie zezwala im ich zinstytucjonalizować, może więc należy ich kastrować na chwałę Bożą, a nasz spokój? Wszystko wedle słów Jezusa, które w Ewangelii znajdziecie !


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Grzech onanizmu
Eros ukrzyżowany

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (6)..   


« Kościół i seksualizm   (Publikacja: 21-05-2002 Ostatnia zmiana: 07-06-2003)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Mariusz Agnosiewicz
Redaktor naczelny Racjonalisty, założyciel PSR, prezes Fundacji Wolnej Myśli. Autor książek Kościół a faszyzm (2009), Heretyckie dziedzictwo Europy (2011), trylogii Kryminalne dzieje papiestwa: Tom I (2011), Tom II (2012), Zapomniane dzieje Polski (2014).
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 952  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 5  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Oceanix. Koreańczycy chcą zbudować pierwsze pływające miasto
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 321 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365