Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.150.322 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Zawsze intelekt polski obejmował bardzo rozległe horyzonty myślowe. A teraz przeżywamy jeden z najpotężniejszych przewrotów historycznych, a przeto także umysłowych. Trzeba zwracać się do tych, którzy mają odwagę myśleć o rzeczach, o których nikt jeszcze nie myślał, wdawać się w rozmowę z prawdą, przez nikogo jeszcze nie spotkaną i zarejestrowaną, sięgać ramieniem umysłu tam, dokąd nikt jeszcze nie..
« Filozofia  
Kto się boi filozofii?
Autor tekstu:

Jakiś czas temu prasa informowała o listach protestacyjnych pracowników naukowych i studentów filozofii polskich uniwersytetów skierowanych do Ministerstwa Edukacji Narodowej przeciwko wykreśleniu propedeutyki filozofii z programu nauczania w szkołach średnich. Decyzję skreślenia podjął, arbitralnie i wbrew opinii środowisk akademickich, jeszcze minister Mirosław Handke.

Od momentu wprowadzenia lekcji religii katolickiej do szkół (o innych religiach nie słyszałem) wiadomo było, że usunięcie propedeutyki filozofii jest tylko kwestią czasu. Filozofia (połączenie greckich wyrazów fileo + sophia czyli miłość mądrości) do prawdziwego poznania wymaga logiki myślenia i nie znosi dogmatów a religia opiera się wyłącznie na dogmatach i na tle obecnej wiedzy o człowieku upodabnia się już do bajek dla dzieci.

W moim gimnazjum i liceum im. Władysława IV w Warszawie tuż po wojnie istniały obok siebie: propedeutyka filozofii, której wykładał prof. Janusz Lubicz-Borowski i religia, wykładana przez ks. Szczepana Blezienia. Panowie byli w stałym przedmiotowym konflikcie, a my mieliśmy okazję oceniać argumenty i wyrabiać sobie niezależne poglądy. Prof. Borowskiego szanowaliśmy niezwykle, a zeszyt z jego lekcji, jako jedyny z tamtego okresu, zachowałem do dzisiaj, chociaż od matury minęło 51 lat. Profesor był bardzo wymagający a jednocześnie potrafił nas zachęcić do swojego przedmiotu, szczególnie przez podanie na początku żartobliwej definicji: — Filozofia jest to nauka, która pozwala człowiekowi być nieszczęśliwym w bardziej inteligentny sposób. Z pasją wtedy czytaliśmy książki Bertranda Russella, Władysława Tatarkiewicza, Artura Schopenhauera, czytaliśmy i chodziliśmy do teatru na sztuki G.B.Shawa, czytaliśmy wychodzący wówczas miesięcznik „Problemy" w którym było dużo artykułów na temat Teorii Darwina i początków rozwoju człowieka na ziemi. Ksiądz miał ogromne problemy, żeby wyjaśnić nam logicznie sprawy w zadawanych mu po takich lekturach pytaniach, a my mieliśmy satysfakcję, że nie mógł sobie z tym poradzić i często kończyło się na zdenerwowaniu i nazywaniu nas niedowiarkami i bezbożnikami. Oczywiście zarzucał, że to prof. Borowski ma na nas taki zgubny wpływ. Jakżeż łatwo mają obecni katecheci w szkołach, gdy nikt nie zadaje „głupich pytań" na które bardzo trudno odpowiedzieć, bazując na dogmatach wiary katolickiej, a przekaz pseudowiedzy religijnej jest raczej tylko jednostronny w kierunku katecheta — uczeń.

Niemniej zmieniły się czasy i znane są ogólnie fakty przeprosin Kościoła: — za prześladowania Galileusza i tym samym uznanie teorii Kopernika (w 23 lata po wylądowaniu Amerykanów na księżycu!), — za wojny krzyżowe i popełnione w ich czasach zbrodnie, — za Inkwizycję, torturowanie oraz mordowanie w sposób bezwzględny inaczej myślących i chorych psychicznie, uznawanych za opętanych przez szatana, — uznanie w końcu teorii ewolucji Darwina, która ma się nijak do opowiadania o Adamie i Ewie.

Do wyjaśnienia poza tym pozostaje jeszcze mnóstwo spraw. Ostatnio istnieje przecież poważne podejrzenie, że Kościół korzystał w czasie wojny z pracy niewolniczej jeńców wojennych i ludzi wywożonych przez Niemców do pracy przymusowej [ 1 ], co nie jest zresztą dziwne znając jego poparcie dla Hitlera, Mussoliniego i Franco. Wyjaśnień wymaga również rola Kościoła w przerzutach zbrodniarzy hitlerowskich z Europy do innych krajów w celu uniknięcia prze nich odpowiedzialności za zbrodnie wojenne. Dochodzi do tego pytanie za jakie pieniądze i co się z nimi stało. To wszystko powoduje ogromne podważenie zaufania i rodzi wątpliwości co do prawd i rzetelności głoszonych przez Kościół.

Obecna młodzież ma jednak znacznie szerszy dostęp do wiedzy przy pomocy obecnych środków masowego przekazu z Internetem włącznie. Wychodzi mnóstwo pism młodzieżowych na które, na szczęście, Kościół nie ma wpływu, a one publikują masowo artykuły o seksie i różnych światopoglądach. To niepokoi Kościół najbardziej. I nie pomoże zakaz lekcji z propedeutyki filozofii czy uświadomienia seksualnego. Młodzieży na nabożeństwa do kościoła przychodzi coraz mniej. Kościół sięga nawet po wypróbowane komunistyczne metody sprawdzania udziału w niedzielnych mszach przez katechetów przy pomocy wydawanych w kościele po nabożeństwie kartek kontrolnych do okazania katechecie w szkole. Projektuje się nawet wprowadzenia stopnia z religii do średniej oceny ucznia, stawiając tym samym niebiorących udziału w tych lekcjach na gorszej pozycji.

Widzimy w Kościele ogromny przerost formy nad treścią (wielkie i przebogate, kapiące od złota spotkania z Papieżem, nawołującym do posłuszeństwa, pokory i ubóstwa, przypominają jako żywo zloty młodzieży socjalistycznej z czego przecież nic nie wynikło, ustrój i tak upadł). Irytacja Kościoła z powodu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Owsiaka, która gromadzi więcej młodzieży niż imprezy kościelne, dowodzi nieskuteczności działania i wielkiego niepokoju hierarchii kościelnej. Czy takie zakazy spowodują chętniejsze garnięcie się owieczek (do strzyżenia!) do Kościoła, bardzo w to wątpię.

Dlatego podpisuję się pod apelami i listami protestacyjnymi pracowników akademickich w sprawie lekcji propedeutyki filozofii w szkołach średnich. Optymistycznie dla mnie zabrzmiała informacja, że niektóre uniwersytety w kraju nie zgodziły się na otwarcie w ich murach wydziałów teologicznych. Jest to zrezygnowanie z udziału księży w senatach tych uczelni oraz kontroli i nacisku Kościoła na programy studiów i struktury uczelni.

[Opublikowano: FiM 28/2000.]


 Zobacz także te strony:
Sposób na Sokratesa
 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
O istocie rozmowy
Czy filozofia jest potrzebna?

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (15)..   


 Przypisy:
[ 1 ] Obecnie jest to już pewne. — przyp.red.

« Filozofia   (Publikacja: 26-11-2003 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Wiesław Jaszczyński
Doktor medycyny. Emerytowany lekarz (specjalista medycyny morskiej i tropikalnej), i pilot (latał m.in. w Afryce), były wiceminister zdrowia i opieki społecznej, oraz Główny Inspektor Sanitarny Kraju w latach 1994-1998. Przez dwa lata jako lekarz naczelny Międzynarodowego Portu Lotniczego w Trypolisie zabezpieczał medycznie muzułmańskie pielgrzymki do Mekki. Laureat Złotej Honorowej Odznaki Fundacji Promocji Zdrowia (2000), odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001), jako pierwszy Polak otrzymał godność honorowego patrona Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI (2002). Mieszka w Szczecinie.   Więcej informacji o autorze

 Liczba tekstów na portalu: 36  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Ostatni lot
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 3097 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365