 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 04-07-2011 21:52 | tigerandlily (194 punktów) | Ratunku kreacjonizm!
9 na 9 | Witajcie, to mój pierwszy post na forum, a piszę go w desperacji  . Otóż przez przypadek, podczas jakiejś rozmowy okazało się, że bliska mi osoba "nie wierzy" w teorię ewolucji, a "wierzy" w kreacjonizm. Dodam, że jest to osoba o wyższym wykształceniu przyrodniczym (sic!) ale będąca luźno związana ze Świadkami Jehowy. Na "dowód" kreacjonizmu przyniosła mi dwie broszurki wydane przez nich "Czy życie zostało stworzone?" oraz "Pochodzenie życia, 5 pytań, które warto rozważyć". Klikając w tego linka (zgodnie z życzeniem Autorki wątku link usunęłam - M.) można sobie przeczytać jedną z nich. Nie chcę się tu rozpisywać o pseudonaukowym bełkocie, "bibliografii" i bezczelnym cytowaniu Dawkinsa jaki serwują nam te publikacje. Właściwie jest dla mnie trochę bez sensu polemizowanie z kimś, kto wierzy we wróżki, ale osoba, o której wspomniałam, jest dla mnie bardzo ważna. Chciałam więc w kilku zgrabnych punktach przedstawić tej osobie dowody na ewolucję. Wklikałam w google "dowody na ewolucję" i co otrzymałam na pierwszej stronie? właściwie NIC. Tekst na bryku, ściądze, filmik na youtubie. Na drugiej jeden warty uwagi tekst, plus tekst z Racjonalisty i link do strony inteligentnego projektu. Internet jest w tej chwili głownym źródłem wiedzy. Na pierwszych dwóch stronach nie pojawiają się informacje mające rzetelne źródła, ani strony o pewnym prestiżu naukowym. Przeciętny poszukiwacz informacji w google nie wychodzi poza dwie pierwsze strony. Dla porównania wklikałam to samo hasło po angielsku. Na pierwszym miejscu "Evolution FAQ". Potem też następuje trochę bełkotu (zastanawiające, czemu pod tym hasłem wyskakują w większości strony religijne, zamiast racjonalnych?  ) Czy nie uważacie, że warto stworzyć taką stronę po polsku? Dla uczniów, studentów, dla każdego. Wracam jednak do meritum. Głownym dylematem owej osoby "wyznającej" kreacjonizm jest pochodzenie białka, przynajmniej tak zrozumiałam. Oczywiście dla mnie jest jasne, że brak odpowiedzi na jakiś problem, w tym wypadku, pochodzenia/powstania, nie oznacza automatycznie, że jest ono magiczne/boskie. Jestem jednak psychologiem, nie biologiem, trudno mi rzucać naukowymi danymi dotyczącymi powstawania białek. Jak to jest z tymi białkami a ewolucją? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Dalej..#16 -5 na 5 | TATANATI (-8 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! |
"> Co do Jehowych - ci są fenomenalnymi manipulatorami".Tylko człowiek uprzedzony i ograniczony może wypowiadać takie opinie!. Poprzednia moja odpowiedź została zamieszczona w oślej ławce, więc zachęcam do zapoznania się z nią: www.racjonalista.pl/forum.php/d,101058 |
#17 6 na 6 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! |
Poprzednia wypowiedź była wyłącznie reklamą i niczego nie wnosiła. To forum dyskusyjne, nie reklamowe.
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#18 10 na 10 | spellbinder (8577 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! | > Tylko człowiek uprzedzony i ograniczony może wypowiadać takie opinie!.Tylko człowiek uprzedzony i organiczony może opowiadać precyzyjne głupoty na temat tego, co niepoznawalne. Począwszy od imienia boga (a skąd wy ludzie wiecie jak ten bóg się nazywa?)... Swoją drogą, właśnie wpadło mi do głowy takie absurdalne porównanie. Dwóch faciów - mechaników, dajmy na to, kłóci się o nazwę żuczka zamieszkującego rzekomo amazońską dżunglę... żuczka, którego nikt oczywiście nie widział. I kłócą sie - czy Świstałek bagienny, czy Żmijóżka siedmionoga - i biją, o to jak nazywa się prawdziwy Żuczek! ...skończywszy na pierdołach dotyczących końca świata. Istnienie religii jest najlepszym dowodem na ewolucję. Człowiek tak niedaleko odszedł od małpy, że wierzy na słowo w największe głupoty, idzie jak osioł za stadem, łyka najbardziej nieprawdopodobne historyjki (ba! zabija w obronie tych bajek, i daje się zabić), bo fajnie jest bawić się w synchroniczne klepanie czołem o marmurową posadzkę. Jak ta małpa, co bez pomarańczy z pułapki nie ucieknie. |
#19 7 na 7 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! |
> Swoją drogą, właśnie wpadło mi do głowy takie absurdalne porównanie. Dwóch faciów - mechaników, dajmy na to, kłóci się o nazwę żuczka zamieszkującego rzekomo amazońską dżunglę... żuczka, którego nikt oczywiście nie widział. I kłócą sie - czy Świstałek bagienny, czy Żmijóżka siedmionoga - i biją, o to jak nazywa się prawdziwy Żuczek!Chyba chybiłeś.... Religie mają to do siebie, iż ludzie z upośledzonym wiarą umysłem są pewni, że ich ten Jedyny Żuczek z dżungli realnie ugryzł w tyłek. Nie w dżungli, ale tu gdzie są. Jednego - Świstałek Bagienny, drugiego - Żmijóżka Siedmionoga. Poza tym: bomba!
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
#20 2 na 2 | aljen (377 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! | > A może by tak książkę przeczytać? Na przykład taką...Przy całym szacunku: ciągle tylko Dawkins. Dawkins i Dawkins. Trochę to monokulturą zajeżdża. by nie powiedzieć: kultem jednostki. I jest wodą na młyn różnych antyoświeceniowców, którzy powiedzą (i mówią): A ci racjonaliści to też religia i to z guru nazwiskiem Dawkins. Co racja, to racja...
"I tolerate this century but I don_t enjoy it" [Doctor Who] |
#21 4 na 4 | Kowalska (14008 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! | > Przy całym szacunku: ciągle tylko Dawkins. Dawkins i Dawkins. Ja kocham Dawkinsa i nieprawdą jest, że dach przeciekał, szczególnie, że prawie w ogóle nie padało.
"Wzmożona kontrola dźwignią społecznego zaufania" |
#22 3 na 3 KORIUS (14106 punktów) (zablokowany) | Odp: Ratunku kreacjonizm! | -Chyba zasadnicza kwestia też umknęła, czyli gdzie jest ten Wielki Kreator? Gdzie się schował? Czemu tak długo kombinował zanim wymyślił człowieka? Skąd tyle lat błędów i wypaczeń, czyli dlaczego tyle gatunków musiało wyginąć? Dlaczego nie objawił się wszystkim ludziom na całej Ziemi jednym imieniem, jedną księgą? No i te wszystkie atawizmy, po co nam owłosienie w różnych miejscach, ślepa kiszka. Pytań można zadawać tysiące, a łatwiej jet pytać niż wyjaśniać. -A te wszystkie cykle i obiegi materii, węgla, wody w przyrodzie wcale nie są takie doskonałe. Ciągle jakieś klęski i katastrofach, są susze i powodzie, wybuchają wulkany, trzęsie się ziemia, tornada zmiatają całe miasta, przymrozki i grad niszczą sady, dzieci umierają na białaczkę i inne paskudztwa, wirusy i bakterie wciąż mutują i zabijają, nawet pszczoły giną....gdzie tu doskonały projekt, to ciągła wojna, walka o przetrwanie. -Poza tym miałem wielokrotnie takie problemy z bliskimi osobami. Najważniejsze to wybić im z głowy przekonanie, że to Ty masz przekonywać. Nauka i fakty bonią się same, bzdury prędzej czy później się ośmieszą.
"Religia jest dla ludzi bez rozumu" - Józef Piłsudski |
| spellbinder (8577 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! | > Chyba chybiłeś....Chyba możliwe... > Religie mają to do siebie, iż ludzie z upośledzonym wiarą umysłem są pewniTak na marginesie - ja tam wolę o tym myśleć w ten sposób, że to ja jestem upośledzony "rozumem", a ta cała reszta jest normalna  |
#24 2 na 2 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! | > -Chyba zasadnicza kwestia też umknęła, czyli gdzie jest ten Wielki Kreator?Wszędzie! > Czemu tak długo kombinował zanim wymyślił człowieka?Jakie "długo"? To Bóg panuje nad czasem, a nie odwrotnie. > Skąd tyle lat błędów i wypaczeń, czyli dlaczego tyle gatunków musiało wyginąć?Przez zło wymyślone przez człowieka! Nie było zła na świecie wcześniej. Szatan nie istniał, a drzewo było Wiadomości Niewiadomoczego. Nie czytałeś Biblii? Przecie ciernie i osty dopiero po Edenie porosły. Trzęsienia Ziemi takoż. To i na biednych zwierzątkach musiało się odbić. I religijnym to wszystko pasuje jakby wiedzieli co mówią... ech... ............ > Najważniejsze to wybić im z głowy przekonanie, że to Ty masz przekonywać.Ba! Gdyby cywilizowana dysputa nie była im obca wszystko byłoby inaczej. W linkowanej broszurze też to wyłazi na wierzch: "obalenie" ewolucji na podstawie głupich wniosków ze spreparowanych danych , a własne banialuki już bez żadnego skrępowania choć przypominają naciąganie majtek przez głowę!
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
| Lodowy (1486 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! | > Przy całym szacunku: ciągle tylko Dawkins. Dawkins i Dawkins. Trochę to monokulturą zajeżdża. by nie powiedzieć: kultem jednostki.Wy, towarzyszu aljen uważajcie co mówicie, więcej szacunku do Sekratarza Dawkinsa.  |
#26 4 na 4 Maddy (12885 punktów) (zablokowany) | Krolik w prekambrze | Nie pamiętam czyje to słowa, ale pewien naukowiec, zapytany, jaki dowód przekonałby go, że teoria ewolucji jest z gruntu błędna, odpowiedział "skamieniałość królika w prekambrze".
Nic dodać- nic ująć.
Przypisy dla kojarzących inaczej, którzy tu czasem zaglądają:
To była metafora, chodzi o jakikolwiek dowód, który wywraca ewolucje do góry nogami, jakąkolwiek skamielinę która nie pasuje do swojego okresu geologicznego. Bo o ile znajdowano skamieliny organizmów "zbyt starych", mam dziś jeszcze "żywe skamieniałości" np. żółwie i krokodyle, o tyle nie znaleziono nigdy organizmu "zbyt młodego" - właśnie tego ssaka w warstwie, w której spodziewamy się co najwyżej mięczaków. Nawet odkrycie żywego dinozaura nie podważyłoby ewolucji. Ale jedne królik w prekambrze - to by było coś!
"II prefer my universe stringy not loopy" |
#27 2 na 4 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! |
> Wy, towarzyszu aljen uważajcie co mówicie, więcej szacunku do Sekratarza Dawkinsa.  Prawda jak łatwo religijnym przychodzi pluć? Dawkins ma wielki wkład w myśl naukową ludzkości. Dawkins jest aktywnym popularyzatorem rozumu i krytykiem religii. A religijni przez tysiąclecia nie wyprodukowali nawet jednego rozumnego zdana o Bogu. "Z kogo się śmiejecie? Z siebie się śmiejecie"
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
#28 2 na 2 | kinemator (151 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! | |
#29 1 na 1 | aljen (377 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! | > Prawda jak łatwo religijnym przychodzi pluć?O jakich religijnych mowa? > Dawkins ma wielki wkład w myśl naukową ludzkości. Dawkins jest aktywnym popularyzatorem rozumu i krytykiem religii.Dawkins jest nudny jak Dni Filmu Radzieckiego.  > A religijni przez tysiąclecia nie wyprodukowali nawet jednego rozumnego zdana o Bogu.Prawda, jak łatwo niedouczonym przychodzi pluć? To, co piszesz, to jest ideologiczne zacietrzewienie, nie mające z racjonalizmem nic a nic wspólnego,
"I tolerate this century but I don_t enjoy it" [Doctor Who] |
#30 1 na 1 | Arystyp z Cyreny (6368 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! | >Internet jest w tej chwili głownym źródłem wiedzy.
Nie rozumiem powyższego. Czym jest internet? W dodatku - polski internet?
"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
|
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|