 |
Ateizm - nadaje sens? Jest indywidualny? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 26-03-2012 20:48 | pankleszcz (36 punktów) | Ateizm - nadaje sens? Jest indywidualny?
1 na 1 | Witam serdecznie, głupio mi tak trochę pisać, nowy tu jestem w zasadzie, póki co forum sobie jeno przeglądałem i gdzieś mi śmiałości brakło coby się odezwać. No a teraz, jak już coś piszę, to od razu tak z konkretem wyskakuje, ale cóż, trudno. W każdym razie, prowadzę badania na temat ateizmu, a mianowicie próbuję znaleźć odpowiedź na pytania czy ateizm jest światopoglądem, czy jest sensotwórczy, indywidualny czy mający swoje podwaliny w jakimś nadrzędnym, względem poszczególnych ateistów, wzorze. Tendencje czy orientacje w myśleniu na temat religii czy jej braku się w naszym społeczeństwie ostatnimi czasy pluralizują, a ja skupiam się na bliżej niezdefiniowanym młodym pokoleniu, które owe zmiany doświadcza i nad którymi reflektuje. I tyle. I zasadniczo, owszem, proszę o pomoc ewentualnych zainteresowanych. Dyletantem nie jestem, badania trochę już trwają, literatury trochę już zjadłem, kilka tematów na tutejszym forum przejrzałem. Ale stwierdziłem, że mi mało, że potrzebuje mięsistych opinii. Reasumując, jeśli będzie miał ktoś czas i chęć skrobnąć mi kilka słów w tym wątku, będę bardzo wdzięczny. Zresztą, zdążyłem zauważyć, że na racjonaliście dyskusje kwitną, więc może potraktowanie tego wątku jako próby syntezy ateizmu w odpowiedzi na moje pytanie, urodzi jakieś ożywcze konkluzje? Kto wie.
Dzięki i pozdrawiam. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Dalej..#31 3 na 3 | Miroslaw Rybka (2480 punktów) | Odp: Ateizm - nadaje sens? Jest indywidualny? |
>a mianowicie próbuję znaleźć odpowiedź na pytania czy ateizm jest światopoglądem, czy jest >sensotwórczy, indywidualny czy mający swoje podwaliny w jakimś nadrzędnym, względem poszczególnych >ateistów, wzorze.
Ateizm nie jest światopoglądem, bo jest zbyt wąski. Czy brak wiary w gremliny nazwałbyś światopoglądem? Ateizm nie jest sensotwórczy. Celem ateizmu jest tylko i wyłącznie demaskowanie jednego nonsensu.
br |
#32 1 na 1 | pankleszcz (36 punktów) | Odp: Ateizm - nadaje sens? Jest indywidualny? | > Czy brak wiary w gremliny nazwałbyś światopoglądem?
Szczerze to nie miałbym z tym problemu, bo dlaczego nie? Ludzie tworzą sobie światopoglądy z łatwością niebywałą. Poza tym, ja staram się niczego nie nazywać, ja staram się dowiedzieć jak ludzie sami sobie nazywają to w czym jakoś partycypują. Pozdrawiam. |
#33 1 na 1 | Nebires (14 punktów) | Odp: Ateizm - nadaje sens? Jest indywidualny? | >...czy jest sensotwórczy, indywidualny...
Można powiedzieć, że w jakiś sposób nadaje sens działaniom doczesnym. Drugiego życia nigdy nie dostaniemy i gdy to, które mamy teraz się skończy więcej nam nic się nie przydarzy. Należy więc wykorzystać wszystko jak tylko się da. |
#34 -13 na 19 Parys (592 punktów) (zablokowany) | Odp: Ateizm - nadaje sens? Jest indywidualny? | > > czy mający (ateizm) swoje podwaliny w jakimś nadrzędnym, względem poszczególnych ateistów, wzorze.> Tak. W racjonalizmie.Czyżby ? Ateizm ignoruje logikę i zasadę przyczynowo- skutkową czyli podstawę racjonalizmu: odrzucając niematerialną przyczynę materii (nazywaną Bogiem) twierdzi tym samym,że: (innych możliwości nie ma) a) materia jest wieczna a więc bez przyczyny albo b) materia samopowstała i samoistnieje czyli absurd: przyczyna-materia jest jednocześnie skutkiem-materią. |
| setarkos (10757 punktów) | Odp: Ateizm - nadaje sens? Jest indywidualny? | > .. nadaje sens działaniom doczesnym. (..) Należy więc wykorzystać wszystko jak tylko się da.W myśl zasady: "po mnie choćby potop"? |
#36 5 na 5 | setarkos (10757 punktów) | Odp: Ateizm - nadaje sens? Jest indywidualny? | Z głowy Waść bierzesz swe nieustanne powtórzenia czy z jakiegoś mechanicznego odtwarzacza? |
#37 1 na 11 Parys (592 punktów) (zablokowany) | Odp: Ateizm - nadaje sens? Jest indywidualny? | > Z głowy Waść bierzesz swe nieustanne powtórzenia czy z jakiegoś mechanicznego odtwarzacza?To nie ważne ! Ważne jest czy mam rację czy nie. |
#38 7 na 7 | Scorp (5381 punktów) | Odp: Ateizm - nadaje sens? Jest indywidualny? | > b) materia samopowstała i samoistnieje czyli absurd: przyczyna-materia jest jednocześnie skutkiem-materią.Zasady tego forum powstrzymują mnie przed udzieleniem stosownej odpowiedzi, ale... zaryzykuję i narażę się moderatorom komentując Twoje rewelacje cytatem znalezionym w Sieci: pieprzysz jak sarenka u wodopoju!- |
#39 1 na 1 | Scorp (5381 punktów) | Odp: Ateizm - nadaje sens? Jest indywidualny? | > To by było coś może, kto wie, ale tfu, tfu co by nie zapeszyć  Tylko nie napisz wszystkiego jednym ciągiem i nie nadużywaj 'narracji'...  - |
#40 3 na 3 | liliac (147340 punktów) | Odp: Ateizm - nadaje sens? Jest indywidualny? | Nieustanne, uporczywe wklejanie tych samych treści będzie traktowane jak spam.
|
#41 11 na 11 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Odp: Ateizm - nadaje sens? Jest indywidualny? | > To nieważne !> Ważne jest czy mam rację czy nie.Nie masz. Idź sobie i nie zawracaj gitary.
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin |
#42 2 na 2 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Odp: Ateizm - nadaje sens? Jest indywidualny? | > Młode pokolenie (w odróżnieniu od np pokolenia z lat 80-tych) nie styka się z opozycją: -sowiecki okupant, instytucjonalny ateizm, rusyfikacja/radziecyzacja> -kościół, wiara, polskośćEkhem. Jako przedstawicielka wymienionego pokolenia, ten tego, chciałabym, panie dzieju... Co to ma do rzeczy? Że nacisk środowiskowy? > - odczeptyzm - "ja nie neguję Boga, ale dajcie mi wszyscy spokój (nie każcie chodzić do kościoła, nie pytajcie, co rozumiem przez swoją wiarę itp)".To akurat ma nazwę - apateizm. Ostrzegam - polska wersja artykułu ssie.
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin |
#43 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Ateizm - nadaje sens? Jest indywidualny? | > >>>To nie ateizm ludzi motywuje, a np. naturalizm, sceptycyzm, racjonalizm - ateizm jest tylko efektem tych postaw i światopoglądów.> Długo się zastanawiałam nad tym zdaniem. Nasunęły mi się pytania- Co z ludźmi, którzy nie wierzą "od zawsze"? Nie możemy im odmówić racjonalizmu. Z drugiej strony zdarzają się ateiści całkowicie nieracjonalni, którzy wierzą np. Danikenowi, czy w zjawiska paranormalne.Zaczyna się problem z definiowaniem. Definicji ateizmu mamy wiele, dla mnie ateizm, to przekonanie o nieistnieniu boga, a współczesny - o nieistnieniu jakiejkolwiek nadrzeczywistości. Jak każde przekonanie może być różnie uzasadnionym. Począwszy od wiary to że bóg nie istnieje, skończywszy na naturalizmie ontologicznym. Czyli obejmuje wszystkie wymienione przez Panią przypadki. Podobnie jest z racjonalizmem. Redaktor Agnosiewicz o naszym portalu pisze: Racjonalista jest serwisem propagatorów racjonalnego myślenia, prezentujących racjonalny obraz świata. Serwisem, który poza tym tropi absurdy, przesądy, szarlatanerię, uprzedzenia, kłamstwa, fobie i głupotę. Racjonalista jest miejscem w polskiej przestrzeni społecznej, gdzie można myśleć, mówić i kształtować się na zasadzie autonomii i odwagi intelektualnej, bez ograniczenia ideologiczną poprawnością.I dalej we "wprowadzeniu"Kiedy rozum śpi, budzą się upiory Jako rzecznicy myślenia racjonalnego, opartego na logice i tzw. zdrowym rozsądku, opowiadamy się za racjonalizmem. Uważamy, że z rozumem i rozsądkiem nie można iść na kompromisy, jeśli ustrzec się chcemy błędów irracjonalizmu. Racjonalizm połowiczny to pseudoracjonalizm lub wybiórcza racjonalność. Odrzucamy więc wszelkie formy fideizmu i inne postawy deprecjonujące rozum.
Rys socjologiczny: racjonaliści, czyli ludzie, którzy chcą aby społeczeństwa rządziły się rozumem, to w większości ci, którzy na swoim przykładzie dostrzegają, że jest to narzędzie sprawne - choć niedoskonałe, lecz najskuteczniejsze; zaś piewcy fideizmu i irracjonalizmu, czyli ludzie, którzy eksponują głównie ułomności rozumu, to w większości ci, którzy nie mieli okazji przekonać się o skutecznym działaniu narzędzia racjonalności. Kto nie potrafi rozumować sprawnie, siłą rzeczy nie będzie głosił wymagającego racjonalizmu, gdyż z racjonalności wielu pożytków sam nie wyciągnie. "Dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i głupota ludzka, choć co do Wszechświata to nie byłbym tak całkiem pewny." - mówił Einstein. Skoro niesporne jest to, że powszechnie głupota i ignorancja zawsze królowały nad inteligencją i wiedzą, tedy oczywiste się staje dlaczego racjonalizm był zawsze poglądem mniejszościowym. Takim też pozostanie, choć może być wyjątkowo aktywny. Zarazem bycie racjonalistą i sceptykiem oznacza przynależność do elitarnego grona. "Ci, którzy mają szczęście należeć do wykształconej i myślącej mniejszości rodzaju ludzkiego, nie uświadamiają sobie nawet, jaką garstkę stanowią - zauważa Bergen Evans. - Nie myślą o tym, jak niewielu ludzi czyta cokolwiek poza nagłówkami, dowcipami i wiadomościami sportowymi. (...) Nie orientują się też, jak niewielu ludzi myśli racjonalnie, jak bardzo do dziś ograniczona jest wiedza, jak rzadko sceptycyzm stanowi natchnienie dla nauki."
Oczywiście to jest zasada ogólna, bowiem można być człowiekiem inteligentnym i uprzedzonym, jeśli wzbrania się rozpatrzenia jakiejś kwestii na sposób racjonalny. Brak uprzedzeń to całkowite otwarcie się na racjonalne argumenty. Uprzedzenia zaś biorą się z niedostatków wiedzy ogólnej. Ten racjonalizm wywiedzionym jest z pewnej tradycji (czy ideologii) intelektualnej www.racjonalista.pl/kk.php/s,247Jest to swoiste światopoglądowe rozumienie "racjonalizmu" - przyjmowane przez większość uczestników tego forum za własne. Pozdrawiam. @@@ . |
#44 4 na 4 | Nebires (14 punktów) | Odp: Ateizm - nadaje sens? Jest indywidualny? | > Ateizm ignoruje logikęJeśli ateizm ignoruje logikę, to teizm i tak bije go w tym na głowę. W czym bowiem wszechwiedzący, wszechmocny, niematerialny twór bez początku i końca jest bardziej logiczny i racjonalny od materii, która istniała od zawsze? |
#45 1 na 1 | Nebires (14 punktów) | Odp: Ateizm - nadaje sens? Jest indywidualny? | > W myśl zasady: "po mnie choćby potop"?Można to tak nazwać. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|