Racjonalista - Strona głównaDo treści
Żołnierze wyklęci

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
28-02-2013 17:00Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
Żołnierze wyklęci
Ocena 1 na 1
Jak to naprawdę było z żołenierzami wyklętymi?
Z jednej strony pochody narodowców o średniej wieku, kiedy jeszcze się nie trzeba golić, a z drugiej artykuły takie jak ten:
zolnierzeprzekleci.wordpress.com/

Jaki był bilans ich działalności? Ile na plus, a ile na minus?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Dalej..
#61
01-03-2013 22:27
 Ocena 2 na 2
Fafciu (953 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W ogóle jak powszechne było to mordowanie chłopów którzy otrzymali ziemię z reformy rolnej?

#62
01-03-2013 22:35
 Ocena 8 na 10
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi szarley
>>Zapytaj się dziadków, od kogo ziemię dostali.
>... a może zapytaj , kto dziadkom ziemię zabrał?

Myślisz, że Satyr z ziemiaństwa, a może i z Radziwiłłów-Lubomirskich-von-und-zu-Hutten-Czapskich jakich?
Głowy nie dam, ale obstawiam statystycznie, że nie za bardzo jednak .

>Ktoś mi kiedyś wypomniał, że dzięki komunistom zdobyłem wykształcenie. Nie przypominam sobie, żeby którykolwiek komunista zdawał za mnie egzaminy.

Jasne - szkoły podstawowe wszak odwiecznie same z siebie na drzewach kiściami całymi rosły.
Zechcesz może zdradzić - jaką wyższą uczelnię kończyłeś?

>Moi krewniacy, żyjący w Kanadzie też studia pokończyli nie dziekując komunistom.

A co ich aż za Ocean wygnało i kiedy?

...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

#63
01-03-2013 23:57
 Ocena 2 na 2
mariawol (215 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Satyr
Tak polskie były te władze jak ruskie pierogi są rosyjskie. Polacy nie mieli żadnego wpływu na obsadę stanowisk władzy.

W 1955 r., czy w 1975 r. ?
Pewnie czasy stalinowskie w Polsce skończyły się dopiero w 1989 r. ?

#64
02-03-2013 00:05
 Ocena 1 na 1
mariawol (215 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Satyr
Prawie to samo bym napisał.
Pozdrawiam.

#65
02-03-2013 00:33
 Ocena 2 na 4
mariawol (215 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Satyr
...bo taki był klimat PRL lat 40.

Nie wiem ile masz lat i jaką (z jakich źródeł) wiedzę historyczną, ale nie pomyślałeś sobie, że polityka PRL-u była spowodowana partyzancką, terrorystyczną działalnością, przeciwników ówczesnego ustroju ? Jestem przekonany, że w mentalności polaków nie mieściły by się takie represje, gdyby nie terroryzm podziemia.

#66
02-03-2013 06:03
 Ocena 2 na 4
gegebege (231 punktów)
(zablokowany)
Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi mariawol
>Jestem przekonany, że w mentalności polaków nie mieściły by się takie represje, gdyby nie terroryzm podziemia.



#67
02-03-2013 11:27
 Ocena 4 na 4
szarley (54911 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi big_zyd
>>Ktoś mi kiedyś wypomniał, że dzięki komunistom zdobyłem wykształcenie. Nie przypominam sobie, żeby którykolwiek komunista zdawał za mnie egzaminy.
>Jasne - szkoły podstawowe wszak odwiecznie same z siebie na drzewach kiściami całymi rosły.
>Zechcesz może zdradzić - jaką wyższą uczelnię kończyłeś?
>>Moi krewniacy, żyjący w Kanadzie też studia pokończyli nie dziekując komunistom.
>A co ich aż za Ocean wygnało i kiedy?

>

Skoro Cię to interesuje..
Matematykę na Uniwerystecie Karola
Fizykę na UJ jako stypendysta Ewangelickiej Cieszyńskiej Macierzy Szkolnej

Krewniaków wysiedlono jako Niemców, (wojenna pomyłka) a ponieważ Niemcami nie byli, Brytyjczycy ich wysłali za ocean zamiast za żelazną kurtynę

Twoja kolej się przedstawić

#68
02-03-2013 14:23
 Ocena 2 na 2
Konowal (6291 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi big_zyd
>>>Nie wiem czy są wyklęci. Opluwani na pewno.
>>A co w tym złego? Trudno żeby nie "opluwać" zdrajców,
>A kogo to niby "zdradzili"?
Naród polski kolaborując z sowietami.
>>którzy wprowadzili do Polski ustrój totalitarny,
>Jasne - znacznie lepiej było pozostawić tu hitleryzm .
Nie ma to nic do rzeczy. To nie ten przypadek że wróg mojego wroga jest moim przyjacielem.
>>walnie przyczyniając się do tego, że w Polsce zginęła nadzieja na normalny, liberalny, parlamentarny ustrój państwowy.
>A to była taka???
Oczywiście. Po to walczyli Żołnierze Wyklęci.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#69
02-03-2013 14:26
 Ocena 1 na 3
Konowal (6291 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Meretseger
>Rozkazy z Moskwy to może wykonywało najwyższe dowództwo, ale nie przypominam sobie, by brat mojego dziadka i jego dwaj synowie przyjmowali z Moskwy jakieś rozkazy.
No tak to sami sobie rozkazy wymyślali.
>Z kolei bratanek mojego drugiego dziadka wylądował w 1945 w kopalni na Uralu. Mam ogląd obu stron.
I co rozumiem że to było ok. bo przecież pomagał bratniemu krajowi który przyniósł nam wolność ???

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#70
02-03-2013 14:32
 Ocena 2 na 2
Konowal (6291 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Fafciu

>Zwłaszcza wymieniona przeze mnie Gwardia Ludowa WRN. Organizacja wojskowa pepeesowców. Której komendant główny, Pużak, został zakatowany w ubeckim więzieniu.
Bo ta organizacja jest niepoprawna politycznie, zrobiła największą zbrodnie współpracowała z AK i dlatego została przemilczana tak jak Żołnierze Wyklęci.


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#71
02-03-2013 14:39
 Ocena 2 na 2
Konowal (6291 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi slik
>> Takie strony jak podałeś to zwykła propaganda przeciwko Żołnierzom Wyklętym ,
>Obecnie mamy podobną propagandę, z tym że w przeciwną stronę. Zastanawiająca jest próba gloryfikowania NSZ, który podczas okupacji były krytycznie oceniane również przez AK.
Krytyka mogła być, incydenty różne też, ale dopiero teraz wychodzi skala propagandy i kłamstw jakie stosowali sowieci w celu dyskredytacji tych sił wojskowych, zarówno w czasie wijny jak i po wojnie.
>Zadziwiający jest fakt, że dopiero teraz rozpoczął się ten proces - być może wcześniej żyło zbyt wielu świadków tamtych wydarzeń i swoimi wspomnieniami psuli kreowaną idylliczną wizję "bohaterskich bojowników".
>Warto wspomnieć, że imieniem Józefa Kurasia działającego w dosyć kontrowersyjny sposób po 1945 na Podhalu, nazwano ulicę w Łodzi, którą jednak w 1999 roku przemianowano na Złotniczą.

wpolityce.(*)spektywy-i-patriotyzmu-pejzazu


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#72
02-03-2013 14:58
 Ocena 3 na 5
warchołł (718 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Konowal
Wy, konował, jak zwykle udajecie idiotę.

A poza tym uważam, że worek kości powinien zostać zablokowany.

#73
02-03-2013 15:07
 Ocena 7 na 7
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Konowal
>>>A co w tym złego? Trudno żeby nie "opluwać" zdrajców,
>>A kogo to niby "zdradzili"?
>Naród polski kolaborując z sowietami.

Jakiś Ty w Durnocie swej ogoniastej przewidywalny, Konowal...

>>>którzy wprowadzili do Polski ustrój totalitarny,
>>Jasne - znacznie lepiej było pozostawić tu hitleryzm .
>Nie ma to nic do rzeczy.

No, właśnie - nie przesadzajmy już tak z tą III Rzeszą i II wojną .
To w końcu tylko ot, takie tam epifenomenki były, po kątach Wizji Konowalowych się pętające Nieśmiało .

>To nie ten przypadek że wróg mojego wroga jest moim przyjacielem.

W polityce w ogóle nie ma czegoś takiego jak przyjaźń - mniejsza jednak o to.
Jeśli dobrze Twą "myśl" rozumiem, to zdruzgotanej po wojnie Polsce do pełni szczęścia brakowało tylko wojny ze Związkiem Radzieckim?

>>>walnie przyczyniając się do tego, że w Polsce zginęła nadzieja na normalny, liberalny, parlamentarny ustrój państwowy.
>>A to była taka???
>Oczywiście.

Nie było, mizeroto mózgowa biedna.
Pomijam fakt, że znacznej części podziemia ani w głowie było zaprowadzanie w Polsce normalnego, liberalnego, parlamentarnego ustroju państwowego - bo to, czego oni tam sobie chcieli/nie chcieli znaczenia politycznego żadnego nie miało.
Znaczenie polityczne miało wyłącznie to, czego chciał Stalin - a Stalin normalnego, liberalnego, parlamentarnego ustroju państwowego w Polsce sobie nie życzył i to zamykało dyskusję.
To jeszcze nie były, Konowal, te czasy, że Jarosław Kaczyński mógłby na Stalina Nakrzyczeć a Natupać i ten Stalin Zły Bardzo by się Przejął i Przestraszył i Uciekł jak Niepyszny .

>Po to walczyli Żołnierze Wyklęci.

Dyć nie po to, rybeńko, nie po to...
www.racjonalista.pl/forum.php/s,551020#w551261
www.racjonalista.pl/forum.php/s,551020#w551284


...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

#74
02-03-2013 17:06
 Ocena 2 na 2
Kiełczewski (439 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci

>Jaki był bilans ich działalności? Ile na plus, a ile na minus?

Po przeczytaniu wszystkich dotychczasowych wypowiedzi jestem zdziwiony,że tak miałko/czytaj nijako/potraktowano
problem wyklętych,przeklętych żołnierzy.Od Manifestu PKWN do końca wojny ,minęło trochę czasu/22.071944-9.05.1945/.Żadna armia nie zezwoli by na zapleczu,czy w strefie przyfrontowej były niepodległe rozkazom dowództw armi jakiejkolwiek grupy militarne, i to niezależnie przyjazne czy wrogie.NKWD i SZMERASZ,szczególnie ten drugi musiał działać aktywnie.Nie tylko zbierał zwłoki "krasnoarmiejców,ale wyznaczał komendatów wojennych prowadzących administrację na zajętych terytoriach,rekrutujących się ze zwyklych dekowników,mających wsparcie partii itp.
W latach 1944 do 1946 i na ziemiach poniemieckich tzw. odzyskanych niekiedy dużo póżniej/1950 i więcej,np.kopalnia uranu/,trwał zwykły terror armi wyzwoleńczej.Wówczas zapełniono ponownie KC Lagier Majdanek,Oświecim i parę innych patriotami polskimi,oraz zwyklym hultajstwem,które jak grzyby pojawiają się w czasie wojny(szmalcownicy Warszawskiego Getta,bimbrownicy z Burakowa itd.) i po niej.Nic więc dziwnego,że po ujawnieniu żołnierze AK wracali do lasu albo z gen.Walterem ginęli na Nysie Łużyckiej.Podobny los spotykał żołnierzy B Ch.
W nawiązaniu do powyższego trudno bilansować ,a wydaje mi się,że jest to poprostu niemożliwe.
Zbyt wiele racji przemawia za,a równie niemało przeciw i tak mamy powtórkę po Powstaniu Styczniowym,kiedy to
artystycznie skłócono polaków.Ale to był car wszechrusi a nie Stalin-mechanizm ten sam.

#75
02-03-2013 23:03
 Ocena 2 na 4
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi szarley
>Skoro Cię to interesuje..

Mam nadzieję, że nie odebrałeś tego jako wścibskiego wtrącania się w prywatność.
Zapytałem z powodów retorycznych - zdecydowaną większość z istniejących dziś w Polsce publicznych uniwersytetów i politechnik założyła ta Komuna Nieludzka, istniała więc statystycznie duża szansa, że Twa odpowiedź będzie mi pasować do argumentacji...

>Matematykę na Uniwerystecie Karola
>Fizykę na UJ

...ale się przeliczyłem akurat .

>Krewniaków wysiedlono jako Niemców, (wojenna pomyłka) a ponieważ Niemcami nie byli, Brytyjczycy ich wysłali za ocean zamiast za żelazną kurtynę

Najdziwniej ta wojna rzucała ludźmi po świecie...

>Twoja kolej się przedstawić

Absolwent etnologii na UJ - pozdrawiam zatem kolegę z uczelni .
Na Twe ręce składam też pozdrowienia dla Śląska Cieszyńskiego - bardzo ciekawy to region, żałuję, że empirycznie niemal mi nieznany.

...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365