Racjonalista - Strona głównaDo treści
Żołnierze wyklęci

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
28-02-2013 17:00Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
Żołnierze wyklęci
Ocena 1 na 1
Jak to naprawdę było z żołenierzami wyklętymi?
Z jednej strony pochody narodowców o średniej wieku, kiedy jeszcze się nie trzeba golić, a z drugiej artykuły takie jak ten:
zolnierzeprzekleci.wordpress.com/

Jaki był bilans ich działalności? Ile na plus, a ile na minus?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Dalej..
#91
04-03-2013 01:15
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi mariawol
>>Jaki terroryzm ??? Toż to była normalna walka partyzancka... Terrorystów to sobie szukaj u Binladena
>W tamtych czasach nie używało się terminu - terroryzm.
>A jak można nazwać nienawistną, bezrozumną walkę ( o niewinnych ofiarach nie wspomnę )
A to nie o Żołnierzach wyklętych piszesz.
>przeciwko władzy i ludziom zaangażowanym w odbudowę kraju, którego ustrój został określony przez wypadkową historycznych faktów. Tzw. żołnierze wyklęci liczyli na III wojnę światową ?
Jakbyś poczytał to byś wiedział że nie liczyli, dlatego większość poddała się amnestii , a wróciła do walki jak zaczęli ich mordować.
>Według dzisiejszych kryteriów, byli to terroryści.
Chyba tych komunistycznych.


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#92
04-03-2013 01:21
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi slik
Broni się tablic upamiętniających bandytów - to pokazuje jak zostało zniszczone społeczeństwo przez komunę.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#93
04-03-2013 07:07
 Ocena 8 na 8
Meretseger (61860 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi galvani
>Tych żołnierzy wyklętych to dziś chyba wiecej niż wtedy...
Trafna uwaga, chyba w ogóle liczba kombatantów (wszelkich opcji) ma tendencję do wzrastania z upływem czasu, choć teoretycznie powinna maleć.

#94
04-03-2013 12:19
 Ocena 2 na 2
Konowal (6291 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi big_zyd
>>Skoro Cię to interesuje..
>Mam nadzieję, że nie odebrałeś tego jako wścibskiego wtrącania się w prywatność.
>Zapytałem z powodów retorycznych - zdecydowaną większość z istniejących dziś w Polsce publicznych uniwersytetów i politechnik założyła ta Komuna Nieludzka,
Już niejeden raz przywoływałem ten przykład: Dwóch skinów rozmawia i jeden się chwali - Wiesz wczoraj uratowałem staruszkę ........... przestałem ją kopać.
Tak i z tymi publicznymi budowlami - pewnie je wujo Józek przywiózł w w wagonach i rozdał.


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#95
04-03-2013 12:22
 Ocena 3 na 5
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi maceox
>Pozwolę sobie w tym miejscu zwrócić się do Ciebie z pytaniem. Czy mógłbyś polecić jakieś książki lub opracowania dotyczące historii Śląska Cieszyńskiego, a w szczególności historii luteranizmu na tych ziemiach?

Żałuję, ale nie bardzo - cała moja wiedza opiera się na różnych, dość dawno czytanych, rozproszonych artykułach.
Wykonałem szybki risercz i to i owo "w temacie" wyszperałem, ale że nic z poniższego w rękach nie miałem, trudno mi się wypowiadać o zawartości.
Tak czy owak, są na świecie prace np. takie:

- [zbior.] Śląsk Cieszyński. Zarys dziejów Cieszyn 1998
- [zbior.] Śląsk Cieszyński. Zarys kultury materialnej i duchowej Cieszyn 2000
- [zbior.] Stan i potrzeby badań nad dziejami Śląska Cieszyńskiego Cieszyn 2000
- [zbior.] Stosunki wyznaniowe na Śląsku Cieszyńskim od średniowiecza do współczesności Ratingen, Kraków 2000
- [zbior.] Pojednajcie się. Pastoralny i społeczno-kulturowy wymiar ekumenizmu na Śląsku Cieszyńskim Bielsko-Biała 2000
- [zbior.] Z historii Kościoła ewangelickiego na Śląsku Cieszyńskim Katowice 1992
- F. Popiołek Szkice z dziejów Cieszyna (?) 1957
- F. Popiołek Szkice z dziejów Śląska Cieszyńskiego Katowice 1958
- J. Kuś Szkice z dziejów kościelnych Śląska Cieszyńskiego Kraków 1983
- J. Wańtuła Karty z dziejów ludu Śląska Cieszyńskiego Warszawa 1954
- a też i monograficzny nr Literatury ludowej (4/1957) poświęcony Śląskowi Cieszyńskiemu.

Tyle tak na szybko.

Myślę, że najlepszym pomysłem byłoby zwrócenie się do Muzeum Śląska Cieszyńskiego - to ponoć muzeum bardzo dobre, też z nieźle wyposażoną biblioteką, z pewnością więc tam Ci pomogą najbardziej kompetentnie.

>Śledzę Twoje posty od pewnego czasu

Dziękuję - miło mi .

>i pomyślałem sobie, że będziesz w stanie coś doradzić,

Tylko tyle, co wyżej, niestety...

...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

#96
04-03-2013 12:25
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi big_zyd

>45 lat komunizmu w Polsce kosztowało mniej ofiar niż działania AK-owskich Patriotów przez 2 tygodnie.
Bzdura - przypisujesz zbrodnie niemieckie polskiemu wojsku, to jest po prostu wstrętne.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#97
04-03-2013 12:36
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Kiełczewski

>W nawiązaniu do powyższego trudno bilansować ,a wydaje mi się,że jest to poprostu niemożliwe.
Ogólnie masz rację, ale bilans jest prosty : tym co walczyli za Polskę idzie na plus, tym co walczyki za komunizm idzie na minus.


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#98
04-03-2013 12:44
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi szarley
Czad.Brakuje tylko jakiejś domieszki ze Lwowa w ramach przesiedleń na Ziemie Odzyskane . W 97' jak była wielka powódź i nadawali relację z zatopionych obszarów to słucham a babinka trajkoce po naszemu, już myślałem że to jakieś podtopienia na Bugu, ale się okazało że relacja spod Wrocławia a babinka wywieziona z Polski wschodniej. Ech pokręcone te nasze dzieje niekiedy.


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#99
04-03-2013 12:56
 Ocena 3 na 3
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi szarley
>Żałuj

Żałuję.

>Na wschodzie miasto Bielsko - Biała (przez środek biegnie historyczna granica Śląska i Małopolski)
>w centrum Cieszyn (przez środek biegnie granica Polski i Czeskiej Republiki)
>za zachodzie Ostrawa (Polska Ostrawa na Śląsku, Morawska Ostrava na Morawach - znów granica w środku miasta)
>i Frydek - Mistek (przez środek jak w Ostrawie biegnie historyczna granica Śląska i Moraw)
>Moi rodzice urodzili się w jednym mieście w tym samym czasie, a mieli różne obywatelstwa

www.youtube.com/watch?v=7F8njkvbsj4

>Kiedy w 1938 polskie wojsko wchodziło do Czechosłowacji, Ojciec śpiewał "Jeszcze Polska nie zginęła"
>w 1968 z tej samej okazji "Kde domov můj"
>A w środku ja Kiedy w Warszawie przyznaję się że jestem Ślązakiem, pytają czy jestem Niemcem, choć moje miasto krócej należało do Niemiec niż Warszawa

Warszawa dłużej należała do Królestwa Prus - a to nie było to samo, co "Niemcy" czyli ówcześnie Święte Cesarstwo Rzymskie. Jeśli zaś liczyć tzw. "Wielkie Niemcy" z okresu 1939-45 to jednak wychodzi ponad 4 miesiące krócej.

>I Każde pokolenie inaczej pisze nazwisko

Pomyśleć, że jeśli ktoś urodził się przed stu laty w takim np. Jabłonkowie/Jablunkovie/Jablunkau i przez całe życie tam mieszkał, zdążył do dziś być Austriakiem, "poddanym" Tymczasowego Rządu Krajowego Księtwa Cieszyńskiego, "Czechosłowakiem", Polakiem, Niemcem, znowu Polakiem, znowu "Czechosłowakiem", Czechem i wreszcie obywatelem UE - nie ruszając się z miejsca .


...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

#100
04-03-2013 13:14
 Ocena 2 na 4
hubin (2274 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Konowal

Należy wspomnieć o "Poległych pod Smoleńskiem", dopiero teraz zaczyna się o nich mówić...

Zapomniałeś jeszcze o więźniu sumienia przetrzymywanym "bezprawnie" przez rząd Tuska ps. "Staruch"...

Parafrazując: Ideologia śmierdzi!

#101
04-03-2013 13:24
 Ocena 8 na 10
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Konowal
>>45 lat komunizmu w Polsce kosztowało mniej ofiar niż działania AK-owskich Patriotów przez 2 tygodnie.
>Bzdura - przypisujesz zbrodnie niemieckie polskiemu wojsku, to jest po prostu wstrętne.

Przypisuję je całkowicie słusznie obłąkańczym decyzjom KG AK.

W Warszawie mury będą się walić i krew poleje się strumieniami, aż opinia światowa wymusi na rządach trzech mocarstw zmianę decyzji z Teheranu - gen. Okulicki.
Krótko mówiąc: Armia Krajowa świadomie i celowo wzięła ludność własnej stolicy na zakładników, licząc na to, że mocarstwa się, uważasz, wzruszą i oddadzą AK władzę nad Polską, bo jak nie, to krew - polska przecież - poleje się strumieniami.

Już to jedno wystarczałoby do uznania AK (a przynajmniej jej dowództwa) za organizację zbrodniczą.


...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

#102
04-03-2013 13:30
 Ocena 5 na 5
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Konowal
>zdecydowaną większość z istniejących dziś w Polsce publicznych uniwersytetów i politechnik założyła ta Komuna Nieludzka,
>Już niejeden raz przywoływałem ten przykład: Dwóch skinów rozmawia i jeden się chwali - Wiesz wczoraj uratowałem staruszkę ........... przestałem ją kopać.

Przykład - co dla Ciebie jak najbardziej typowe - jest kretyński i pasuje jak pięść do karety.

>Tak i z tymi publicznymi budowlami - pewnie je wujo Józek przywiózł w w wagonach i rozdał.

Wyższa uczelnia - wbrew temu, co zapewne Ci się wydaje, nieboraku - to nie jest dokładnie to samo, co zajmowane przez nią budynki.


...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

#103
05-03-2013 00:34
 Ocena 5 na 5
Andrzej Bogusławski (52275 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Meretseger
.
>Rozkazy z Moskwy to może wykonywało najwyższe dowództwo, ale nie przypominam sobie, by brat mojego dziadka i jego dwaj synowie przyjmowali z Moskwy jakieś rozkazy.
Mój ojciec po trzech latach Korpusu Kadetów wrócił w swoje okolice i założył lokalny oddział partyzantki podporządkowany organizacji "Pług i Miecz". Walczyli z Niemcami jak mogli aż przyszli Rosjanie. Zdradzony, dostał się w łapy NKWD, gdzie po raz pierwszy dowiedział się, że - jako pański syn - jest wrogiem ludu. Udało mu się uciec i zgłosić do II Armii LWP, gdzie został ranny i otrzymał Krzyż Virtuti Militari, ale tam zaraz po wojnie wykryto, gdzie służył podczas wojny, a taką przynależność już zasady uznawano za zdradę i znowu musiał się ukrywać - skazany zaocznie na śmierć - aż do 1956 roku.
Czym mentalnie różnią się dzisiejsi "rycerze bez skazy" od tamtejszych specjalnych służb ideologicznych?

Pozdrawiam serdecznie.

@@@
.

#104
04-03-2013 14:42
 Ocena 4 na 6
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Konowal
>>Mieszkańcy kraju nad Wisłą żadnej opinii ws. tego, kto ma nimi rządzić, od tysiąclecia (z przerwą na lata 1919-1926) nie wyrażali.
>A co inni wyrażali??

Jacy inni?

>A powstania to były pewnie żeby dać wyraz

Głupocie.

>>Z punktu widzenia polskiego państwowego patriotyzmu - w takich warunkach jakie ówcześnie były realnie dane - na rzecz tzw. interesu narodowego działali właśnie komuniści, podziemie zaś działało przeciw niemu.
>Rozumiem że w interesie narodu mordowano Polaków, katowano, skazywano na karę śmierci po fikcyjnych procesach,

Błąd, Konowal - podziemie skazywało na śmierć bez procesów.

>ograniczano wolność. Właściwie to masz rację. Szkoda tylko że nie dopowiedziałeś że to było robione w interesie narodu sowieckiego, bo na pewno nie polskiego.

Sam nie dasz rady się zastanowić - ale doproś rodzinę, sąsiadów, kolegów i kogo tam jeszcze, a następnie spróbujcie wspólnie wysilić te szare i wyobrazić sobie odpowiedź na pytanie: co stałoby się, gdyby powojennemu podziemiu udało się jednak obalić komunistyczną władzę i jak to coś miałoby się do polskiego interesu państwowego (ew. - jeśli Ci tak łatwiej - narodowego)?


...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

#105
04-03-2013 14:50
 Ocena 4 na 4
DyktaFon (9281 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Meretseger

>Ludzie mieli jasność - przyjdzie polska czy sowiecka bezpieka, to wiadomo, czego się spodziewać, ale jak przyjdzie "partyzant", to już nie za bardzo.
>Za taką "walkę o wolność" to ja serdecznie dziękuję.

Tak się niestety składa, że wszelka "walka zbrojna" kończy się czyjąś nieodwołalną śmiercią. I potem tylko zostaje uzasadnić, dlaczego "mu się należało". Tak było za czasów dzidy i maczugi, tak było za czasów pepeszy i jest nadal za czasów terrorystów. Niestety, nie opracowano jeszcze innego rozwiązania, więc zapewne będzie tak nadal. Ten wątek doskonale pokazuje, że nie ma jednomyślnej oceny niczego, a już na pewno nie ma jednomyślnej oceny tak wiotkiego zjawiska jak czyjeś zachowanie i poglądy. Nawet bieżące, a co tu mówić o 50 latach? Czy wiekach, jak w przypadku bardziej zaszłych zdarzeń.
Ale dzięki temu można sobie podyskutować i wieszać psy na rozmówcach Co oczywiście nic nie zmieni, ale co sobie ulżyliśmy, to nasze...

Najlepszym rozwiązaniem jest nie wypowiadać swojej opinii w takich tematach, bo zawsze może się to okazać opinią niewłaściwą.

Dlatego ograniczam się wyłącznie do czytania opinii innych... i gorąco to polecam

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365