Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy Bóg istnieje?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
12-05-2014 15:49avatar (62 punktów)Czy Bóg istnieje?
Ocena 3 na 3
Czy Bóg istnieje? - to często zadawane, ale niewłaściwe pytanie. Należało by raczej zapytać dlaczego tylu ludzi na świecie w coś wierzy i dlaczego religia odgrywa tak wielką rolę?

Dlaczego uważam że nie powinno się pytać czy Bóg istnieje? W moim przekonaniu odpowiedź powinna brzmieć - i tak i nie a to świadczy o niewłaściwości pytania.

Dlaczego jedna z odpowiedzi powinna brzmieć - tak? Trudno powiedzieć że coś nie istnieje skoro to coś jest w umysłach i na ustach większości ludzi. Jeśli pojęcie Boga jest tak powszechnie uznawane i powtarzane, jeśli ma ono tak wielki wpływ na życie i niestety co trzeba dodać śmierć wielu ludzi to trudno zaprzeczać jego istnieniu. Uważam zatem że Bóg istnieje, ale oczywiście nie materialnie w naszych umysłach, istnieje jako idea. Można by to porównać to do programu komputerowego który jest tylko informacją zapisaną na materialnym chipie lub dyskietce, ale właściwie jest czymś co nie posiada materialnej formy. Czy można powiedzeć przez to że na przykład program Windows nie istnieje?

Dlaczego druga odpowiedź na powyżej postawione pytanie według mnie brzmi - nie.
Nie potrafię się sam przekonać ani nikt inny jak dotąd nie potrafił mnie przekonać że Bóg istnieje jako konkretny byt. Byt, który jest w określonym miejscu i tu i wszędzie. To dla mnie zbyt abstrakcyjne a ściślej mówiąc nieprawdopodobne. Czytałem na ten temat wiele książek i rozmawiałem z wieloma osobami i niestety im bardziej się tym interesuję tym bardziej upewniam się w swoim przekonaniu.

A zatem mogę powiedzieć że wierzę w istnienie Boga, ale jedynie jako niezwykle potężną i wpływową ideę.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 Dalej..
#1
12-05-2014 16:44
 Ocena 20 na 22
tatajarek (1122 punktów)Odp: Czy Bóg istnieje?
> wierzę w istnienie Boga, ale jedynie jako niezwykle potężną i wpływową
>ideę.

Nie jest taka potężna.
Tysiące pań katechetek i miliony mam i dziadziusiów
muszą wczesnie infekować gapowate umysły dzieci, żeby ta głupizna się utrzymywała
w narodzie.

#2
12-05-2014 16:47
 Ocena 7 na 7
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy Bóg istnieje?
>Dlaczego uważam że nie powinno się pytać czy Bóg istnieje? W moim przekonaniu odpowiedź powinna
>brzmieć - i tak i nie a to świadczy o niewłaściwości pytania.
Odpowiedź powinna brzmieć nic na to nie wskazuje, albo dla skrótu nie. Pytając o istnienie boga raczej mało kto ma na myśli ideę czy wyobrażenie postaci z takiej czy innej mitologii. To są dwie różne sprawy i dwa różne pytania - czy istnieje bóg (zostawiając na boku kwestię tego cóż to jest ów bóg i o którego chodzi) i czy ludzie mają wyobrażenie boga.


The only good is knowledge and the only evil is ignorance.

#3
12-05-2014 17:27
 Ocena-5 na 5
Brzostowski (7067 punktów)Odp: Czy Bóg istnieje?
>Czy Bóg istnieje?

Jest to wysoce prawdopodobne. Wg współczesnej wiedzy materia i energia istnieje od zawsze. Zatem w tym nieskończonym okresie trwania świata, mógł wyewoluować organizm - byt, który potrafi panować nad materią i energią na bardzo zaawansowanym poziomie. Dla nas byt taki jest po prostu bogiem: może uzdrawiać, materializować się - czynić cuda wszelakie, może nawet kopiować nasz mózg po śmierci ciała i przenosić do świata, który nazwał niebem ...piekłem...

Nie oczekujcie lepszej definicji boga, bo jej nie mam. Nie wiem czy jest dobry, czy zły, czy wpływa na świat, czy pozwala mu "dziać się", czy stworzył "nasz świat" (BB), czy tylko nas zaprojektował, jak się nazywa ten bóg, itd... nie wiem.

Jedyne co można powiedzieć o bogu na pewno, to tyle, że jest wysoka szansa, iż istnieje.

#4
12-05-2014 17:44
 Ocena 2 na 2
Anna Salman (16360 punktów)Odp: Czy Bóg istnieje?
Masz zadatki na dobrego socjologa:
>... Trudno powiedzieć że coś nie istnieje skoro to coś jest w umysłach i na ustach większości ludzi. Jeśli pojęcie Boga jest tak powszechnie uznawane i powtarzane, jeśli ma ono tak wielki wpływ na życie i niestety co trzeba dodać śmierć wielu ludzi to trudno zaprzeczać jego istnieniu. Uważam zatem że Bóg istnieje, ale oczywiście nie materialnie w naszych umysłach, istnieje jako idea. ...
>A zatem mogę powiedzieć że wierzę w istnienie Boga, ale jedynie jako niezwykle potężną i wpływową ideę.

Z Wikipedii:
Cytat:
Klasyczna definicja Durkheima:
" Jest faktem społecznym wszelki sposób postępowania, utrwalony lub nie, zdolny do wywierania na jednostkę zewnętrznego przymusu; (...) taki, który jest w danym społeczeństwie powszechny, mający jednak własną egzystencję, niezależną od jego jednostkowych manifestacji."

Według Durkheima religia jest faktem społecznym, a bóg jako idea jest podstawą ideologii czyli religii. Tyle, że większość z tutejszych komentatorów skupia się na bogu, ja wolę na religii.

#5
12-05-2014 18:05
 Ocena 6 na 6
Piękny Lolo (2082 punktów)Odp: Czy Bóg istnieje?
>Czy Bóg istnieje?

Na tym forum to i w co trzecim wątku.

Następny wątek o Bogu.
Zaraz odwiozą mnie do Tworek.

   

#6
12-05-2014 18:40
 Ocena 2 na 4
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy Bóg istnieje?
>Czy Bóg istnieje?

Ktory?

#7
12-05-2014 19:12
 Ocena 3 na 7
Jan Własnowolny (377 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy Bóg istnieje?
>Czy Bóg istnieje?

*******************

Ludzie są jak owce - idą za przewodnikiem.
Przewodnicy aspirują na dyrygentów,
a wszyscy razem to istoty dążące do przyjemności.

Ile bogów wiar i wyznań, tyle kontynuatorów tego intratnego zawodu.

Bóg to bajka dla zakamuflowania właściwego celu hodowców kultu.
Ukrycia prawdziwych intencji tej pasożytniczej grupy zawodowej.
***********************

Podczas mszy ksiądz zbierał pieniądze na tacę.
Gdy doszedł do starszej pani,
ta wysupłała z portmonetki jakieś drobne.
Te grubsze, te grubsze babciu - mówi ksiądz.
Oooo, te grubsze to ja mam na fryzjera proszę księdza.
Nooo, babciu - Maria nie chodziła do fryzjera.
Oj, proszę księdza - Jezus nie jeździł mercedesem.

PLEBANI jako że lud śpiewa:

"My chcemy Boga
My poddani
On naszym Królem
On nasz Pan"

wykorzystują te pragnienia w celu uzyskania środków,
dla utrwalania lukratywnej mitologii i dyrygentury
melodii, na którą ma śpiewać.

Wykorzystują również strach ludzi przed śmiercią

Idylla maleńka taka
Wróbel połyka robaka
Wróbla kot dusi niecnota
Pantera rozrywa na części kota
Panterę lew
Lwa człowiek
A sam po śmierci
Staje się łupem robaka
Idylla maleńka taka

LUD CHCE BOGA
--------------- Bo jak bida, to do Żyda
------------------------------------ A jak trwoga, to do Boga

#8
12-05-2014 19:18
 Ocena-5 na 9
Brzostowski (7067 punktów)Odp: Czy Bóg istnieje?
W odpowiedzi Jan Własnowolny
U Ciebie Jasiu ..., że tak zapytam, wszystko w porządku?

#9
12-05-2014 19:26
 Ocena 3 na 5
Jan Własnowolny (377 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy Bóg istnieje?
W odpowiedzi Brzostowski
>U Ciebie Jasiu ..., że tak zapytam, wszystko w porządku?

*****************************

Jasiu ....

to u fryzjera

drzwi otwiera....

**********

#10
12-05-2014 19:44
 Ocena 8 na 8
kiryl (2975 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy Bóg istnieje?
W odpowiedzi rafal73
>>Czy Bóg istnieje?
>Ktory?
Bóg Brzostowskiego napewno istnieje w wysokiej szansie.

#11
12-05-2014 19:45
 Ocena 2 na 2
Brzostowski (7067 punktów)Odp: Czy Bóg istnieje?
W odpowiedzi Jan Własnowolny
>>U Ciebie Jasiu ..., że tak zapytam, wszystko w porządku?
>*****************************
>Jasiu ....
>to u fryzjera
>drzwi otwiera....
>**********

Czyli pytanie moje było retoryczne...

Jan Własnowolny (377 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy Bóg istnieje?
W odpowiedzi Brzostowski
>Czyli pytanie moje było retoryczne...

***************************

Tak,

tym razem pytanie

bez znaku zapytania

jest retoryczne.

Tak więc ....

No comment

************

#13
12-05-2014 20:27
 Ocena 4 na 4
niestadny (2492 punktów)Odp: Czy Bóg istnieje?
W odpowiedzi rafal73

>>Czy Bóg istnieje?
>Ktory?
A o którym pisałeś, że go nie ma?
Cytat:

stado czyni myślących bezmyślnymi
/Zbyszek Bryłowski/

#14
12-05-2014 20:38
 Ocena 2 na 2
niestadny (2492 punktów)Odp: Czy Bóg istnieje?

Poproszę o zdefiniowanie podmiotu "Bóg".


stado czyni myślących bezmyślnymi
/Zbyszek Bryłowski/

#15
12-05-2014 20:38
 Ocena 11 na 11
KORUND (4922 punktów)Odp: Czy Bóg istnieje?
W odpowiedzi Brzostowski
>>Czy Bóg istnieje?
>Jest to wysoce prawdopodobne.
-Aby określić czyjeś istnienie jako wysoce prawdopodobne muszą być ku temu poważne przesłanki, poszlaki, nawet gdy nie widać samego "poszukiwanego". W przypadku boga nie ma cienia poszlak świadczących o jego istnieniu, jego byt nie jest potrzebny do wyjaśnienia czegokolwiek co już wiemy. Sam "nieskończenie długi" okres trwania świata nie czyni prawdopodobieństwa jego istnienia wysokim.

>Jedyne co można powiedzieć o bogu na pewno, to tyle, że jest wysoka szansa, iż istnieje.
-Jedyne co można powiedzieć, to że gdyby istniał, byłaby "wysoka szansa", że coś byśmy o tym już wiedzieli, bo o większości rzeczy, które rzeczywiście istnieją, coś jednak już wiemy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365