 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 22-01-2016 11:40 | JanuszJurkowski (6 punktów) | Co to jest wiara?
1 na 1 | Wiara to naturalna funkcja mózgu wykształcona do przewidywania przyszłości. W tym momencie należy zastanowić się nad podstawowymi pojęciami: przeszłość, przyszłość i teraźniejszość. O ile przeszłość i przyszłość są w miarę zrozumiałe o tyle teraźniejszość stanowi problem. Nie jest punktem w czasie, trwa jakiś czas ale to inna historia. W każdym razie z punktu widzenia ludzkiego mózgu obserwowane zjawisko istnieje jako swego rodzaju połączenie przeszłości i przyszłości. Wiara to przewidywanie przyszłości w różnej skali. Mam nadzieję, czyli wierzę, że kupię chleb gdy skończę to pisać. Oznacza to, że przewiduję przy okazji całe mnóstwo wydarzeń. Począwszy od tego, że buty nie rozlecą mi się przy zakładaniu, zamek w drzwiach będzie działał podobnie jak ten w furtce. Że nie będzie dziury w chodniku i sklep będzie otwarty a samochód z pieczywem nie rozjedzie mnie na przejściu... Gdy lepiej się przyjrzeć okaże się, że przewidujemy całkiem trafnie ogromną ilość zdarzeń. Mój mózg wierzy w to co przewiduje i na ogół się to sprawdza. Tam gdzie się nie sprawdza potrzebna jest nauka przewidująca to bardziej trafnie. Z faktu, że automatycznie, bez zwracania na to uwagi, przewidujemy ogromną ilość zdarzeń wynika, że nasz mózg opiera się na wierze. Wierze w to, że to co było, będzie. Wierze, że jeśli postanowię pójść po chleb wszystkie zdarzenia do tego niezbędne nastąpią włącznie z tym, że słońce będzie świecić a powódź nie nastąpi. Podobnie działają mózgi zwierząt, kot widząc mysz umykającą do jakiejś dziury siada i czeka wierząc, że mysz z tej dziury wyjdzie. Nie zawsze się to sprawdza ale najczęściej tak. Mózg ludzki jest trochę bardziej złożony, na tyle bardziej, że z wiary potrafi zbudować religię.  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 Dalej..#1 6 na 8 | Spring (1174 punktów) | Odp: Co to jest wiara? | > Wiara to naturalna funkcja mózgu wykształcona do przewidywania przyszłości.> Wiara to przewidywanie przyszłości w różnej skali.Dlaczego więc istnieją osoby, które wierzą, że Ziemię stworzył Bóg? > Mam nadzieję, czyli wierzę, że kupię chleb gdy skończę to pisać.Wygląda na planowanie, przy czym pewnie zdajesz sobie sprawę, że chleba może w tym czasie w sklepie nie być. Gorszą sytuacją jest, gdy ktoś wierzy, że kupił chleb, ale nawet nie wychodził z domu (nie robił zakupów). > Począwszy od tego, że buty nie rozlecą mi się przy zakładaniu, zamek w drzwiach będzie działał podobnie jak ten w furtce. Że nie będzie dziury w chodniku i sklep będzie otwarty a samochód z pieczywem nie rozjedzie mnie na przejściu...Wierzyć oczywiście można we wszystko, jednak rzeczywistość wyprowadza nas z błędu (nie mam jadnak tu na myśli nałogowych hazardowców). > Wierze w to, że to co było, będzie.Echh, chciałbym znów być młody i piękny  > Wierze, że jeśli postanowię pójść po chleb wszystkie zdarzenia do tego niezbędne nastąpią włącznie z tym, że słońce będzie świecić a powódź nie nastąpi.Ja zbyt wiele nie zakładam i nie oczekuję, wiem że czasem shit happens...> Podobnie działają mózgi zwierząt, kot widząc mysz umykającą do jakiejś dziury siada i czeka wierząc, że mysz z tej dziury wyjdzie. Nie zawsze się to sprawdza ale najczęściej tak.Jeżeli jednak nie zawsze, to można z tego wyciągnać wniosek, nawet będąc kotem nie zagłodzić się na śmierć. > Mózg ludzki jest trochę bardziej złożony, na tyle bardziej, że z wiary potrafi zbudować religię.Wyobraźnia ludzka służy też do pożytecznych rzeczy. |
#2 2 na 4 | piotr35 (1843 punktów) | Odp: Co to jest wiara? | >do przewidywania przyszłości. A nie łatwiej jest zapytać wróżki? Efekt ten sam, a zaoszczędzony czas można przeznaczyć na pożyteczniejsze rzeczy. Realne. |
#3 4 na 6 | Andrzej Bogusławski (52275 punktów) | Odp: Co to jest wiara? | . >Wiara to naturalna funkcja mózgu wykształcona do przewidywania przyszłości. To wprost genialne! Sam Pan to odkrył, czy opiera się Pan na jakimś - nie daj Boże naukowym - autorytecie?
@@@ . |
#4 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52275 punktów) | Odp: Co to jest wiara? | . > Dlaczego więc istnieją osoby, które wierzą, że Ziemię stworzył Bóg?Bardzo ciekawe pytanie, tylko warto je sprecyzować, czy chodzi o wykształtowanie się postaw wiary w naszych umysłach w ewolucyjnym procesie antropogenezy? www.racjon(*),Czlowiek..fenomenalne.zwierzewww.racjon(*)/q,Malpi.ogon.homo.teologicusawww.racjonalista.pl/forum.php/s,509829/z,0www.racjonalista.pl/forum.php/s,524117/z,0Czy o osobowość kształtowaną w procesie genetyczno-socjologicznym? www.racjon(*).php/z,0/d,28/s,511985#w517041www.racjonalista.pl/forum.php/s,643658@@@ . |
#5 -1 na 1 Stefanowicz (2544 punktów) (zablokowany) | Odp: Co to jest wiara? | Wiara to podatność na sugestie. |
| Andrzej Bogusławski (52275 punktów) | Odp: Co to jest wiara? | |
| ROBINSON (137 punktów) | Odp: Co to jest wiara? | >Wiara to naturalna funkcja mózgu wykształcona do przewidywania przyszłości. Pochwaliłem tekst choć nie do końca się z nim zgadzam ale chodzi mi o sam kierunek, który wielokrotnie był na tym portalu poruszany. W skrócie, można przyjąć, że wiara to naturalna funkcja mózgu bo tak naprawdę bez wiary człowiek nie mógł by funkcjonować i nie ma tu znaczenia jak szeroko wiarę będziemy rozumieć. Wiem, że to poruszy grono tak zwanych ateistów ale nawet nie będę tego stwierdzenia uzasadniał, proszę zaglądnąć do literatury psychologicznej, antropologicznej, memetycznej i tak dalej. Zauważyłem, że popularny tu ateizm bardziej wygląda na dziecięcą przekorę czy powoływanie się na racjonalizm, z definicji opierający się na głównie rozumie. To "opieranie się" to duży minus bo rozum jest bardzo względnym pojęciem. Wiara w naszym życiu była i jest powszechna, dogmaty i autorytety opanowały również współczesną "naukę". Dobrze będzie zrozumieć funkcję wiary bo tylko tak można ograniczyć ją do marginesu naszego życia do stanu przejściowego czy chwilowego. |
Stefanowicz (2544 punktów) (zablokowany) | Odp: Co to jest wiara? | Mnie najbardziej dziwi, gdy "wierzący" mówi: "Bóg jest". Wiara jest przypuszczeniem, nie jest pewnikiem. Jeżeli wiarę miałbym określić w % to jest to przedział od 51% do 99%. A od 1% do 49% to przypuszczenie, że Boga niema. W skali Dawkinsa (gdzie 7 to przekonanie, że Boga nie ma) wiara to 2 i 3. |
#9 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52275 punktów) | Odp: Co to jest wiara? | . > W skrócie, można przyjąć, że wiara to naturalna funkcja mózguA skąd Pan to wziął? Nigdzie się z taką funkcją nie spotkałem: Mózg:( Lewa półkula, zawiera więcej istoty szarej. Uważana jest za dominującą. Odpowiedzialna za język mówiony i pisany. Ma charakter sekwencyjny, matematyczny i dosłowny. Myśli w sposób logiczny i ustala relacje między obiektami a faktami. Kontroluje prawą stronę ciała - wraz z kontrolą prawej półkuli i unifikacją świadomości.
Prawa półkula dominuje w sferze umysłowej. Odbiera wiele informacji jednocześnie. Zawiera więcej materii białej (dłuższe połączenia). Przestrzeń pojmuje w sposób globalny i intuicyjny. Kieruje oczami i rękami. Znajdują się w niej ośrodki odpowiedzialne za wyobraźnię, przestrzenność, metaforyczność, emocjonalność, uduchowienie, muzykalność, uzdolnienia plastyczne, seks i sny. Jej interpretacja świata jest realistyczna, a widzenie zdarzeń kompleksowe. Poza tym kontroluje lewą stronę ciała.
Trzeba jednak pamiętać, że mózg, pomimo jego skomplikowanej złożoności, począwszy od molekuł i białek, poprzez wyspecjalizowane struktury wewnątrzmózgowe, aż po korę obu półkul i konkretne obszary płatów korowych - jest jedną całością i sztucznie rozdzielone (nigdy całkowicie) półkule - nawet pomimo nieodczuwania przez pacjentów zmian w swojej świadomości - tracą wiele ze swojej dotychczasowej funkcjonalności. Mimo badań i doświadczeń, jeszcze bardzo długo nie będziemy mogli precyzyjnie określić szkód wywołanych chorobą lub ingerencją.) - w tzn. płatach których jest 4 w mózgu zawiera: - ośrodki: ruchowe, pisania, kojarzące (płat czołowy) - czuciowe, odbierają dotyk ciepło chłód (płat ciemieniowy) - ośrodek słuchu, mowy (płat skroniowy) - ośrodek wzroku (płat potyliczny)
Móżdżek: - reguluje utrzymanie równowagi i pionowej postawy ciała - utrzymuje napięcie mięśniowe - koordynuje ruchy mięśni, odpowiada za harmonijną współpracę mięśni i precyzje wykonywanych ruchów.
Rdzeń przedłużony: - reguluje czynność oddechowa (ośrodek oddechowy) - reguluje stan napięcia ścian naczyń krwionośnych (ośrodek naczynioruchowy) - istnieją również ośrodki: wymiotne, regulacji przemian materii, serca,
Rdzeń kręgowy: - Przesyła bodźce do mięśni - Przewodzi impulsy z i do mózgu - Unerwia skórę, mięśnie, gruczoły, układ Naczyniowy - Znajdują się w nim ośrodki odruchów bezwarunkowychZgadzam się, iż umysł jest funkcją mózgu, co obejmuje całokształt naszego myślenia (intelektu), ale od tego do uznania, iż wiara, sceptycyzm, racjonalizm światopoglądowy, fobie itp ludzkie przypadłości są funkcjami mózgu jeszcze droga daleka. www.racjon(*)/q,Na.poczatku.jest.mozg.gadziwww.racjon(*)raba.slonia.a.posilkiem.zachwywww.racjon(*)m.php/z,0/d,7/s,665367#w666115www.racjon(*)m.php/z,0/d,7/s,665367#w666166www.racjon(*)m.php/z,0/d,7/s,665367#w666172www.racjon(*).php/s,665367/z,0/d,12#w667017Według mnie wiara jest jedną z kilku podstawowych postaw poznawczych rzeczywistości występujących wśród ludzi i oczywiście, że tak jak wszystkie postawy jest wytworem mózgu, ale mam spore wątpliwości, czy można takie różne wszakże postawy nazywać funkcjami? @@@ . |
| Spring (1174 punktów) | Odp: Co to jest wiara? | > > Dlaczego więc istnieją osoby, które wierzą, że Ziemię stworzył Bóg?> Bardzo ciekawe pytanie, tylko warto je sprecyzować, czy chodzi o wykształtowanie się postaw wiary w naszych umysłach w ewolucyjnym procesie antropogenezy?> Czy o osobowość kształtowaną w procesie genetyczno-socjologicznym?Nietrudno zauważyć, że pytanie miało charakter retoryczny. Zostało użyte, by wykazać, że wiara nie dotyczy jedynie przyszłości. Nic ponad to. Co do pańskich pytań, to mogę jedynie powiedzieć, że skłonność do wiary jest cechą powszechną u ludów pierwotnych. Wynika ona ze znikomej wiedzy o świecie, strachu przed nieznanym, łatwemu uleganiu autorytetom i podatności na wszelkie cuda-błyskotki. Społeczeństwa ludzkie w miarę ewolucji świadomościowej powoli odchodzą od wiary i częściej korzystają z wiedzy. Natomiast większość współczesnych systemów religijnych powstała w sposób raczej rewolucyjny niż ewolucyjny. Były one zapoczątkowane przez pojedyńcze osoby bądź nieliczne grupy. |
| Andrzej Bogusławski (52275 punktów) | Odp: Co to jest wiara? | . > Dlaczego więc istnieją osoby, które wierzą, że Ziemię stworzył Bóg? Bardzo ciekawe pytanie, tylko warto je sprecyzować, czy chodzi o wykształtowanie się postaw wiary w naszych umysłach w ewolucyjnym procesie antropogenezy? Czy o osobowość kształtowaną w procesie genetyczno-socjologicznym?> Nietrudno zauważyć, że pytanie miało charakter retoryczny. Retoryka, to umiejętność dobrego i rzetelnego przekonywania rozmówców Pan mógł użyć swojego stwierdzenia tylko w celu wywołania silniejszego wrażenia, ale na czytelnik ma prawo do własnego jego rozumienia. > Zostało użyte, by wykazać, że wiara nie dotyczy jedynie przyszłości. Nic ponad to.Tak, to zupełnie oczywiste, iż aż banalne, że "wiara nie dotyczy jedynie przeszłości", ale mam ogromne wątpliwości, czy tym swoim pytaniem Pan to wykazał? > Co do pańskich pytań, to mogę jedynie powiedzieć, że skłonność do wiary jest cechą powszechną u ludów pierwotnych.Ależ ja nie mam do Pana żadnych pytań i właśnie moje powyższe przywołania pełniły rolę retoryczną (dobrego i rzetelnego przekonywania słuchaczy). Były poważnym merytorycznie odniesieniem się do problemów wynikających z Pańskiego pytania i do tych odniesień mógłby się Pan ewentualnie odnieść, gdyby Pan je ze zrozumiem przeczytał i miał coś w tych tematach do powiedzenia. > Wynika ona ze znikomej wiedzy o świecie, strachu przed nieznanym, łatwemu uleganiu autorytetom i podatności na wszelkie cuda-błyskotki. Społeczeństwa ludzkie w miarę ewolucji świadomościowej powoli odchodzą od wiary i częściej korzystają z wiedzy.> Natomiast większość współczesnych systemów religijnych powstała w sposób raczej rewolucyjny niż ewolucyjny. Były one zapoczątkowane przez pojedyńcze osoby bądź nieliczne grupy.Jak widać Panu szkoda było czasu na poznanie ich zawartości i Pan ich nie przeczytał lub nic z nich nie zrozumiał, ale tu publikujemy pod krytyczną ocenę wielu czytelników i sądzę, iż moja wypowiedź do nich dotarła. Pozdrawiam. @@@ . |
| Spring (1174 punktów) | Odp: Co to jest wiara? | |
#13 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52275 punktów) | Odp: Co to jest wiara? | |
#14 2 na 2 | ROBINSON (137 punktów) | Odp: Co to jest wiara? Coś bardzo potrzebnego. | > A skąd Pan to wziął? Nigdzie się z taką funkcją nie spotkałem....Niechętnie odpowiadam na komentarze moich postów. Cechuje je zwykły trolling, podważanie każdego zdania, każdego słowa bez jakiejkolwiek refleksji nad całością wypowiedzi. Ale niech będzie. Napisałem: "... choć nie do końca się z nim zgadzam (tekstem)...." "W skrócie, można przyjąć..." i to już powinno zwolnić z szukania takiej dosłownej funkcji w literaturze przedmiotu. Dwa, 100% ludzi i część zwierząt posługuje się stale wiarą w zrozumieniu psychologicznym a ponad 90% (ludzi) wiarą religijną i niby z działania jakiego to organu wynika? Wiara (również religijna) zapewnia bezpieczeństwo, równowagę, możliwość funkcjonowania w społeczności i identyfikowania się z nią, ogranicza dysonans poznawczy. Utrzymanie jednostki przy życiu to podstawowa funkcja mózgu. Trudno się poruszać w świecie niepewności wiedzy. Można by powiedzieć - zamieńmy dogmaty religijne na naukowe ale strach pomyśleć o konsekwencjach. Czy lepiej żyć dla boga czy jako nosiciel samolubnego genu? Może jeszcze z tym poczekajmy. Nie walczmy z wiarą religijną ale nie pozwólmy jej wykorzystywać do niecnych celów (dotyczy to też nauki). |
#15 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52275 punktów) | Odp: Co to jest wiara? | . A skąd Pan to wziął? Nigdzie się z taką funkcją nie spotkałem. Zgadzam się, iż umysł jest funkcją mózgu, co obejmuje całokształt naszego myślenia (intelektu), ale od tego do uznania, iż wiara, sceptycyzm, racjonalizm światopoglądowy, fobie itp ludzkie przypadłości są funkcjami mózgu jeszcze droga daleka.
Według mnie wiara jest jedną z kilku podstawowych postaw poznawczych rzeczywistości występujących wśród ludzi i oczywiście, że tak jak wszystkie postawy jest wytworem mózgu, ale mam spore wątpliwości, czy można takie różne wszakże postawy nazywać funkcjami?> Niechętnie odpowiadam na komentarze moich postów.Na szczęście tu nie ma takiego przymusu. Wystarczy własną mądrość wygłosić. > Cechuje je zwykły trolling, podważanie każdego zdania, każdego słowa bez jakiejkolwiek refleksji nad całością wypowiedzi.Tak, powyższe zdanie jest bardzo dobrą ilustracja tego co w nim Pan chce przekazać. > Ale niech będzie.Dzięki za łaskawość. > Napisałem: Pochwaliłem tekst choć nie do końca się z nim zgadzam ale chodzi mi o sam kierunek, który wielokrotnie był na tym portalu poruszany. W skrócie, można przyjąć, że wiara to naturalna funkcja mózgu bo tak naprawdę bez wiary człowiek nie mógł by funkcjonować i nie ma tu znaczenia jak szeroko wiarę będziemy rozumieć. Wiem, że to poruszy grono tak zwanych ateistów ale nawet nie będę tego stwierdzenia uzasadniał, proszę zaglądnąć do literatury psychologicznej, antropologicznej, memetycznej i tak dalej. Zauważyłem, że popularny tu ateizm bardziej wygląda na dziecięcą przekorę czy powoływanie się na racjonalizm, z definicji opierający się na głównie rozumie. To "opieranie się" to duży minus bo rozum jest bardzo względnym pojęciem. Wiara w naszym życiu była i jest powszechna, dogmaty i autorytety opanowały również współczesną "naukę". Dobrze będzie zrozumieć funkcję wiary bo tylko tak można ograniczyć ją do marginesu naszego życia do stanu przejściowego czy chwilowego. i to już powinno zwolnić z szukania takiej dosłownej funkcji w literaturze przedmiotu.A dlaczego? Na racjonalistycznym forum wypada jakoś tam racjonalnie własne przekonania uargumentować. Może Pan stwierdzić, iż to Pańska własna teza - nie mająca odniesienia do dorobku nauki, ale i wtedy argumenty na jej obronę wypada podać. Oczywiście Pan nie musi, każdy tu się wypowiada na własną odpowiedzialność. > Dwa, 100% ludzi i część zwierząt posługuje się stale wiarą w zrozumieniu psychologicznym a ponad 90% (ludzi) wiarą religijną i niby z działania jakiego to organu wynika? Wiara (również religijna) zapewnia bezpieczeństwo, równowagę, możliwość funkcjonowania w społeczności i identyfikowania się z nią, ogranicza dysonans poznawczy.Bardzo proszę o podanie własnej definicji wiary. Osobiście uważam, iż jest to termin bardzo wieloznaczny i dlatego poświeciłem mu cały wątek: www.racjonalista.pl/forum.php/s,545469 W nim przedstawiłem dosyć dokładnie własne stanowisko. > Utrzymanie jednostki przy życiu to podstawowa funkcja mózgu.Może być, choć tylko trochę mniej ważnym jest przekazanie genów potomstwu. > Trudno się poruszać w świecie niepewności wiedzy.Rozumiem pewność daje tylko wiara, ale choć Panu trudno w to uwierzyć spora grupa ludzkości - szczególnie ta bardziej wykształcona - wybrała niepewność wiedzy naukowej i uznała ją za większą wartość od pewności wiary. > Można by powiedzieć - zamieńmy dogmaty religijne na naukoweNie można tak powiedzieć. Nauka już z założenia jest antydogmatyczna. www.racjon(*)m.php/z,0/d,1/s,676953#w677282> ale strach pomyśleć o konsekwencjach.Jakoś radzą sobie z tym ludzie bardziej wykształceni, w bardziej cywilizowanych państwach, a całkowity zanik wiary ani nie jest możliwym, ani nie jest koniecznym. [Załącznik]> Czy lepiej żyć dla boga czy jako nosiciel samolubnego genu?A co ma piernik do wiatraka. Uważa Pan, iż miliardy ludzi wierzących, czy niewierzących w świat nadprzyrodzony ma jakiekolwiek pojęcie o teologii lub biologii, czy Pan potrafi podać weryfikowalną definicję Boga i opisać koncepcję samolubnego genu: Koncepcja samolubnego genu nie jest nowym poglądem, a kolejnym etapem rozwoju teorii ewolucji. Oskarżenie o kontrowersyjność mogą więc wynikać nie tylko z niedogłębnej znajomości koncepcji, lecz także z niedogłębnej znajomości pojęć, za pomocą których się oskarża. Myśląc i dysponując teoriami można w nauce przewidywać wiele ciekawych zjawisk, a przynajmniej stawiać hipotezy, które z dużym prawdopodobieństwem się sprawdzą. Naukowcy, zajmujący się teorią ewolucji, czeka jeszcze na pewno wiele pasjonujących odkryć i burzliwych sporów. Dalsze poznanie mechanizmów cech ewolucji będzie możliwe dopiero dzięki nowym danym oraz nowym koncepcjom. Na przykład z dziedziny zwanej biologią molekularną. > Może jeszcze z tym poczekajmy.Z czym? Z rozwojem nauki oraz z naukowym poznaniem i zrozumieniem otaczającej nas rzeczywistości? > Nie walczmy z wiarą religijnąWalka z wiarą podobnie jak z głupotą u ludzi dorosłych jest walką z wiatrakami. Postawę poznawczą wynosi się z dzieciństwa, a światopogląd kształtujemy sobie w młodości. www.racjonalista.pl/forum.php/s,511985#w517041> ale nie pozwólmy jej wykorzystywać do niecnych celów (dotyczy to też nauki).www.racjon(*).php/z,0/d,11/s,557342#w558361www.racjon(*)s,4867/q,Dyskurs.nauki.i.wiarywww.racjonalista.pl/forum.php/s,649005#w649154Aby nie pozwolić, to najpierw trzeba mieć wiedzę, a wiedzę zdobywa się tylko w warunkach wolności, tak głoszenia jak i nabywania różnorodnych przekonań, opartych na różnej podbudowie intelektualnej. Żadne reżymy ideologiczne na taką wolność nie pozwolą. @@@ . |
1 2 3 4 5 6 7 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|