Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dział - PSYCHOLOGIA

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Sprawy portalu
NapisanoAutorTytuł
23-07-2016 01:05krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Dział - PSYCHOLOGIA
0 na 2
Dziwię się, że jeszcze go nie ma. Większość rozmów już teraz toczy się w tym przedmiocie a w najbliższej przyszłości, wg mnie psychologia zdominuje wszystko inne.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dział - PSYCHOLOGIA
W odpowiedzi dajmonion
Nie. Psychologia to niepotrzebna pseudo nauka, a to co jest w niej wartościowe pochodzi właśnie z neurobiologii, badań nad zachowaniami ludzi (antropologii, socjobiologii). Ten miszmasz różnych nauk jest bez sensu. Psychologię uważam za gorszą bo zawiera wiele nienaukowych teorii.

dajmonion (3663 punktów)Odp: Dział - PSYCHOLOGIA
W odpowiedzi olson
>No właśnie sądzisz, a nie masz takich podstaw, dlatego ontologię zostaw w spokoju
Przy każdej nauce zakładasz, że coś istnieje. Nie możesz zatem abstrahować od ontologii.

dajmonion

#183
23-08-2016 14:08
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52272 punktów)Odp: Dział - PSYCHOLOGIA
W odpowiedzi dajmonion
.
>Przy każdej nauce zakładasz, że coś istnieje.
Nauka to istnieje tylko jedna, choć dzieli się na wiele gałęzi: www.racjon(*)m.php/z,0/d,3/s,711506#w711883 i jest narzędziem poznawczym człowieka istniejącej obiektywnie rzeczywistości. Oczywiście, kręcić, mącić, fantazjować i spekulować można do woli:
Dla poznania nie ma ram. Poznajesz na przykład, że istniejesz. Nie jesteś w stanie przeprowadzić ani żadnego dowodu w tej sprawie, ani żadnego eksperymentu. Jednocześnie nie jest to poznanie czysto formalne. I jesteś w tej kwestii bardziej utwierdzony niż w jakiejkolwiek innej. To jeden z powodów, dla którego nie stawiam poznaniu granic i dotyczy to też poznania matematycznego. Skoro nie stawiam poznaniu granic, to chyba logiczne jest, że naturę poznania traktuję jako nie do końca wyjaśnioną? prawda?

> Nie możesz zatem abstrahować od ontologii.
www.racjonalista.pl/forum.php/s,249295#w249360
www.racjon(*)m.php/z,0/d,1/s,371540#w371750
www.racjon(*)m.php/z,0/d,1/s,371540#w371757
www.racjon(*)m.php/z,0/d,9/s,350120#w350371
www.racjon(*)m.php/z,0/d,4/s,399997#w400503
www.racjon(*)m.php/z,0/d,6/s,474426#w479372
www.racjon(*)m.php/z,0/d,7/s,539097#w542538
W naturalizmie "ontologicznym" (czyli metafizycznym) żadna metafizyka nie jest potrzebną, gdyż istnieje tylko jeden byt - dostępny człowiekowi za pomocą zmysłów bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystaniem narzędzi - a "niebytu", czy też "wielobytowości", po prostu nie ma, a więc rozważania na te tematy są puste. Czyli zajmując się naukowym poznaniem świata spokojnie mogę abstrahować od ontologii.

@@@
.

olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dział - PSYCHOLOGIA
W odpowiedzi dajmonion
>>No właśnie sądzisz, a nie masz takich podstaw, dlatego ontologię zostaw w spokoju
>Przy każdej nauce zakładasz, że coś istnieje. Nie możesz zatem abstrahować od ontologii.

Mogę bo mówimy o epistemologii. O ontologii możesz realnie powiedzieć tylko, że "coś" istnieje.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Wróć do listy wątków działu Sprawy portalu
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365