Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy nieuctwo doprowadzi do zagłady człowieczeństwa?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
10-08-2016 20:58Šemū' el Lönneberg (1919 punktów)
(zablokowany)
Czy nieuctwo doprowadzi do zagłady człowieczeństwa?
Ocena 4 na 4
Hanna i Paweł Lis - Kuchnia Słowian:
Wydawać by się mogło, że znajomość zbóż to wiedza podstawowa. W dodatku codziennie je jemy. Dorośli nieźle sobie radzą z wymienieniem ich nazw, dzieci już niekoniecznie. Ale - o zgrozo! - kiedy prezentujemy kłosy i prosimy o ich nazwanie, to wszyscy maja problem nawet z rozpoznaniem tak charakterystycznych odmian jak pszenica czy owies.
   Oto smutny znak naszych czasów. Obecnie wszyscy doskonale rozpoznajemy laptopy i marki różnych firm, w tym spożywczych, nie rozpoznajemy natomiast podstawowych roślin, z których zrobione jest jedzenie. Ufamy produktom sterylnie zapakowanym w plastikowe opakowania i przetworzonym w wielkich fabrykach, boimy się zjeść roślinę zerwaną na łące. Wszak nie ma ona zaznaczonej daty przydatności do spożycia ani żadnego atestu.


   Etnobiolodzy na podstawie swoich badań stwierdzili, że społeczności łowców-zbieraczy oraz prymitywne ludy rolnicze dysponują ogromną wiedzą z zakresu botaniki praktycznej. Członkowie tych społeczności to chodzące encyklopedie wiedzy o środowisku naturalnym. Potrafią nazywać ponad tysiąc gatunków flory i fauny, opisać je oraz wskazać miejsca ich występowania, a także określić ich użyteczność.
Współcześni konsumenci wychowani przez wielkie korporacje, koncerny, kartele, konsorcja, syndykaty i holdingi by przetrwać niewiele muszą umieć - googlować i rozpoznawać oznaczenie kupowanych produktów. Uważam, że to znacznie łatwiejsze niż rozpoznawanie zbóż i umiejętność przyrządzania z nich smacznych i zdrowych posiłków.
Co z tego wynika?
Moim zdaniem coś straszniejszego dla naszej cywilizacji niż zderzenie z inną cywilizacją.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Dalej..
Šemū' el Lönneberg (1919 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy nieuctwo doprowadzi do zagłady człowieczeństwa?
W odpowiedzi Lilly Amina
>>Tak. Ale dawni Belgowie jedli frytki na łoju bo nic innego do jedzenia nie mieli. Frytki to jedna z tych potraw (jak np. pizza), które niegdyś kojarzono z bieda.
>A także ostrygi i krewetki
Obecnie z bieda kojarzy się pokrzywa i lebioda. Obie rośliny (zwłaszcza pokrzywa) powinny jednak wrócić do łask. Lebioda w Europie była uprawiana przez ludzi od prehistorycznych czasów m.in. dlatego, ze jest źródłem prowitaminy A. Bogactwo zastosowań pokrzywy chyba nie ma sobie równych.

Šemū' el Lönneberg (1919 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy nieuctwo doprowadzi do zagłady człowieczeństwa?
W odpowiedzi -jad-
>Rzecz tylko i wyłącznie w tym, czy chemia zawarta w naszym pożywieniu może nam zaszkodzić.
Czy takie substancje chemiczne jak cukier i sól uważasz za szkodliwe?

#63
15-08-2016 12:12
 Ocena 3 na 3
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Czy nieuctwo doprowadzi do zagłady człowieczeństwa?
.
>Proszę sobie wyobrazić jaka władze będą mieli ci, którzy opanują pola kukurydzy, ryżu i inne kluczowe uprawy. Z historii wiadomo jak ważne były pola obsiewane zbożem w rozwoju wielkich imperiów.
Tak, imperializm jest straszną perspektywą, ale może warto przypomnieć sobie imperia począwszy od cesarstwa rzymskiego, z którego głównego języka pochodzi samo to słowo, dalej: imperium osmańskie, imperium mongolskie, Imperium Rosyjskie, Imperium Inków, Imperium Mali, Imperium akadyjskie, imperium japońskie czy imperia kolonialne (imperium brytyjskie, francuskie czy hiszpańskie), a także Tysiącletnia Rzesza i Niezwyciężony Związek Radziecki. I co i były i upadły, choć oczywiście szkody wielorakie ludzkości uczyniły.

Tak, wyobraźnię mam sporą, ale jestem realistą i aktualnie w Polsce to bardziej PiS-u się boję, a na świecie też mamy sporo spersonifikowanego zła, którego obawiać się warto. Tak, np. Trump to także kukurydza i Monsanto, ale nie będę z tego powodu nazywał Stanów Zjednoczonych "Imperium zła".

@@@
.

#64
14-08-2016 18:36
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Czy nieuctwo doprowadzi do zagłady człowieczeństwa?
.
>Bogactwo zastosowań pokrzywy chyba nie ma sobie równych.
Tak. www.edusci(*)wiająca-przyroda/wpis/203

@@@
.

#65
14-08-2016 18:39
 Ocena 3 na 3
-jad- (18783 punktów)Odp: Czy nieuctwo doprowadzi do zagłady człowieczeństwa?
>Czy takie substancje chemiczne jak cukier i sól uważasz za szkodliwe?

Tylko gdy są przyjmowane w dużych ilościach.


śp. Jaskinia Trolli team

#66
14-08-2016 18:46
 Ocena 1 na 1
Marcin Trollosiewicz (1120 punktów)Odp: Czy nieuctwo doprowadzi do zagłady człowieczeństwa?
W odpowiedzi -jad-
>>Czy takie substancje chemiczne jak cukier i sól uważasz za szkodliwe?
>Tylko gdy są przyjmowane w dużych ilościach.

Kurde, to chyba spella matka, ona też ciągle o cukrze

#67
14-08-2016 18:48
 Ocena 7 na 7
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Czy nieuctwo doprowadzi do zagłady człowieczeństwa?
.
Rzecz tylko i wyłącznie w tym, czy chemia zawarta w naszym pożywieniu może nam zaszkodzić.
>Czy takie substancje chemiczne jak cukier i sól uważasz za szkodliwe?
Nawet H2O w nadmiarze jest szkodliwą. Ani cukier, ani sól używane w normie przez zdrowych ludzi szkodliwe nie są, a poprawiają smak potraw. Zresztą warto tu przypomnieć sobie historię propagandy szkodliwych i polecanych produktów spożywczych. Po dokładniejszemu przyjrzeniu się okazywało się to najczęściej tylko kitem powiązanym z czyimiś interesami. Zdrowy rozsądek i sceptycyzm wobec wszelakiego kitu jest najzdrowszym związkiem dla człowieka, a nawet najszlachetniejsze religie (np. weganizm) powiązane z fundamentalistyczną wiarą szkodzą.

@@@
.

#68
14-08-2016 19:46
 Ocena 1 na 1
Šemū' el Lönneberg (1919 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy nieuctwo doprowadzi do zagłady człowieczeństwa?
W odpowiedzi -jad-
>>Czy takie substancje chemiczne jak cukier i sól uważasz za szkodliwe?
>Tylko gdy są przyjmowane w dużych ilościach.
   Istotnie. Przyjrzyjmy się wiec historii aby sprawdzić jak w nasza cywilizacja uzależniła się od tych substancji.
   Sol od czasów prehistorycznych używano m.in do konserwacji żywności, głównie mięsa. Nasi przodkowie gotowali rosół z konieczności. Zasolone mięso nie nadawało się do bezpośredniego spożycia. Wkładano je wiec do wrzątku, dodawano jakieś warzywka do smaku i rozsalano.
Sol była towarem trudno dostępnym i cennym. Ci co mieli dostęp do złóż soli szybko się bogacili. Z czasem sol się upowszechniła, a dziś spożywamy jej zdecydowanie zbyt wiele soląc to, co słone być nie musi.
   Jako pierwsi dostrzegli słodki smak soku trzcinowego mieszkańcy Nowej Gwinei ok. 8000 p.n.e. 3000 l.p.n.e produkcje cukru rozpoczęto w Indiach. Następnie trzcinę zaczęli uprawiać Persowie i Arabowie zarabiając na tym sporo. W czasach kolonializmu handel cukrem przejęli europejczycy, jednak w produktach spożywczych na masowa skale zaczął się pojawiać gdy zaczęto wytwarzać go z nowych odmian buraków. Tak samo jak sol cukier przestał być rarytasem i obecnie ludzkość doslownie faszeruje się cukrem zupełnie niepotrzebnie, raczej z przyzwyczajenia (uzależnienia) niż z potrzeby dostarczenia organizmowi odpowiednich substancji odżywczych.
   Obie substancje sa przyczyna wielu chorób. Dlaczego nie wprowadzono ograniczeń w branży spożywczej tak, jak ograniczono niegdyś uprawę konopi w USA*?


* Naukowcy pracujący dla koncernu DuPond wynaleźli takie materiały jak nylon i lycra. Komisarz ds. leków w USA, Harry J. Anslinger, korzystając ze wsparcia magnata prasy brukowej Williama Randolpha Hearsta, rozpętali masową histerię na temat marihuany, całkowicie delegalizując uprawę konopi w USA, która zagrażała sprzedażny tkanin syntetycznych.

#69
14-08-2016 20:09
 Ocena 4 na 4
-jad- (18783 punktów)Odp: Czy nieuctwo doprowadzi do zagłady człowieczeństwa?
Ciekawy wykład ale co z tego wynika? Ty nie solisz i nie słodzisz?

śp. Jaskinia Trolli team

#70
14-08-2016 20:21
 Ocena 1 na 1
Marcin Trollosiewicz (1120 punktów)Odp: Czy nieuctwo doprowadzi do zagłady człowieczeństwa?
>Obie substancje sa przyczyna wielu chorób.

Sól i cukier są przyczyną chorób czy nadużywanie ich?

Šemū' el Lönneberg (1919 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy nieuctwo doprowadzi do zagłady człowieczeństwa?
W odpowiedzi -jad-
>Ciekawy wykład ale co z tego wynika?
Obie te substancje nie sa nam tak bardzo potrzebne jak to się może wydawać na pierwszy rzut oka, a jednak nie znikają z naszego talerza. I raczej nie znikną dopóki można dobrze zarobić na sprzedaży produktów słodzonych i solonych.
>Ty nie solisz i nie słodzisz?
Nie. Soli i cukru nie kupuje na kilogramy. Lubie za to pieprzyc. Oczywiście nie mam nic przeciwko śledziom i wole gdy konserwuje je sol, ale paluszki wole z makiem. Czasem tez pozwolę sobie na czekoladę, ale gorzka.

Šemū' el Lönneberg (1919 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy nieuctwo doprowadzi do zagłady człowieczeństwa?
>>Obie substancje sa przyczyna wielu chorób.
>Sól i cukier są przyczyną chorób czy nadużywanie ich?
Nadużywanie. Szczególnie groźny jest cukier, który łatwo uzależnia. Nie tylko cukier buraczany, ale tez inne jego rodzaje. Badania wykazały, ze nadmiar cukru szkodzi także inteligencji, wiec nie radze słodzić Bogusławskiemu.

#73
14-08-2016 21:20
 Ocena 1 na 1
Marcin Trollosiewicz (1120 punktów)Odp: Czy nieuctwo doprowadzi do zagłady człowieczeństwa?
>Nadużywanie.

Czyli tak jak z wszystkim.

>Szczególnie groźny jest cukier, który łatwo uzależnia.

No uzależnia, ja jestem uzależniony i żyję.

>Nie tylko cukier buraczany, ale tez inne jego rodzaje. Badania wykazały, ze nadmiar cukru szkodzi także inteligencji, wiec nie radze słodzić Bogusławskiemu.

Aaaa... stąd pewnie ten brak IQ u mnie.

#74
14-08-2016 22:05
 Ocena 4 na 4
-jad- (18783 punktów)Odp: Czy nieuctwo doprowadzi do zagłady człowieczeństwa?
>Obie te substancje nie sa nam tak bardzo potrzebne jak to się może wydawać na pierwszy rzut oka, a jednak nie znikają z naszego talerza.

Bo nam smakują. Jeśli nie szkodzą w rozsądnych ilościach, to czemu się ich pozbywać. Szczególnie, że konsument ma wybór i ma możliwość ich unikać czego jesteś najlepszym przykładem.

>Lubie za to pieprzyc.

Pieprz w nadmiarze również szkodzi. Tu najlepszy przykład na to, że nikt nie jest święty, że tak powiem. Życie trzeba sobie trochę umilać a nie tylko wydłużać je za wszelką cenę.

Ja też uwielbiam pieprz a czasem dużo ostrzejsze od niego przyprawy

śp. Jaskinia Trolli team

#75
14-08-2016 22:23
 Ocena 5 na 5
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Czy nieuctwo doprowadzi do zagłady człowieczeństwa?

> Szczególnie groźny jest cukier, który łatwo uzależnia.
Tak, wybitnie łatwo, szybciej niż morfina.

> Nie tylko cukier buraczany, ale tez inne jego rodzaje.
Oczywizda. Uzależniają sacharoza, glukoza, laktoza, fruktoza, maltoza, ksyloza.

> Badania wykazały, ze nadmiar cukru szkodzi także inteligencji,
Ciekawe nadmiar czego zaszkodził tym badaczom? Chyba pod wpływem nadmiaru C2H 5OH badania robili.

> wiec nie radze słodzić Bogusławskiemu.
Rzeczywiście nie trzeba, gdyż Bogusławski na żadne słodzenie nie łasy. Woli bardziej wyrafinowane gusta i przysmaki.

@@@
.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365