Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.635.513 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 355 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Ralph Waldo Emerson - Szkice 1.
Michel Henry - Narkotyki: dlaczego legalizacja jest nieuchronna?
Agnieszka Zakrzewicz - Papież i kobieta
Anatol France - Bogowie pragną krwi

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Cieszę się, gdy ktoś jest blisko Boga, ale lękam się, gdy staje się zbyt pewnym siebie rzecznikiem Pana Boga wobec innych.
Odpowiedzi na wasze pytania

RACJONALISTA NIE JEST BRYKIEM!

Z naszej ankiety wynikało, że wielu czytelników Racjonalisty korzysta z naszego portalu jako pomocy naukowej (szkoła, studia itp.), co jest oczywiście bardzo pozytywne i na czym twórcom portalu oczywiście bardzo zależy. Chcę jednak wierzyć, że chodzi tutaj o pomoc edukacyjno-naukową, jedną z iluś tam, a nie o źródło gotowych tematów, bo to drugie już bynajmniej pozytywne nie jest - ani dla nas, ani dla tych, którym ma to służyć. Tymczasem ostatnio odnoszę wrażenie, że zbyt wiele osób zaczyna traktować nas jako źródło "bryków". Jestem zasypywany pytaniami, które nie pozostawiają wątpliwości o co tutaj chodzi. Nawet gdybym chciał odpowiadać na takie pytania, nie miałbym możliwości, aby to uczynić, gdyż musiałbym siedzieć całymi dniami i rozwiązywać problemy jakie inni dostają do samodzielnego opracowania. Zresztą na wiele tych pytań są odpowiedzi w Racjonaliście, czyli autorzy wielu z tych listów są na tyle leniwi, że nawet nie skorzystają z naszej wyszukiwarki. Oczekują po prostu gotowej odpowiedzi na pytanie jakie "pani zadała". Jestem zdecydowanie negatywnie nastawiony do takich tendencji. Podobnie zresztą jak jestem przeciwnikiem serwisów typu "Ściąga" itp.

Jest to całkowite wypaczenie idei Racjonalisty, gdyż my jesteśmy od uczenia samodzielnego myślenia i radzenia sobie z problemami intelektualnymi a nie od udzielania odpowiedzi na pytania. Cieszy mnie takie oddziaływanie serwisu, które stymuluje myślenie, refleksję, poszukiwania. Nawet jeśli pozornie takie prowokacje intelektualne obracają się przeciwko nam, to i tak służą one racjonalizmowi, bo racjonalizm to próba samodzielnego myślenia a nie preparowanie jakichś obowiązujących poglądów. Ja zresztą osobiście, bez względu na zacięcie polemiczne w obronie danej tezy, nie dałbym się "ukrzyżować" w imię obrony pewności żadnego chyba mojego poglądu, wyjąwszy moje poglądy estetyczne i aksjologiczne, choć przecież jestem "optymistą poznawczym" i nie uważam, że wiedza jest tak niepewna, że należy się oddać najczarniejszemu sceptycyzmowi.

Dlatego Racjonaliście powinien przyświecać nie ten cel, który realizuje de facto nasz system pseudoedukacji, który stawia generalnie nie na naukę myślenia, lecz wtłoczenia w siebie mniejszy lub większy zasób informacji i wiedzy. Nasza rola ma być wybitnie stymulacyjna, a jedynie akcesoryjnie informacyjna. Nasz ogrom materiałów ma być tylko środkiem do celu a nie jakąś postacią celu. Wiem, że nasza rola stymulacyjna też funkcjonuje, lecz nie chcę, aby nasi czytelnicy wyrobili sobie fałszywe przeświadczenie czym my, autorzy Racjonalisty, się zajmujemy w całokształcie naszego dzieła.

Tak więc na pewno nie zajmujemy się udzielaniem odpowiedzi na szkolne pytania. Bo pytanie na które podsunie się komuś pod nos odpowiedź jest pytaniem straconym. I to jest sprzeczne z sensem naszej pracy. Proszę więc nie przysyłać do mnie listów z których jasno wynika, że pytający traktuje Racjonalistę jako źródło bryka a nie żadną pomoc. Razi mnie to, zachęcam tez innych aby takie pytania ignorować. A łatwo jest poznać kiedy ktoś naprawdę chce się czegoś dowiedzieć, a kiedy pisze, bo sam woli się zająć czymś "przyjemniejszym" niż poszukiwanie wiedzy i tworzenie choć trochę samodzielnej odpowiedzi na pytania. Zwłaszcza takie lekceważenie dotyka te dziedziny z którymi nie jesteśmy wąsko związani profilowo. I później mamy przyrodników i ścisłowców, którzy gardzą "humanami", jako bzdurami, które trzeba było przejść, a z drugiej strony humanistów, którzy stają się gorącymi orędownikami niepewności wiedzy naukowej, czarnego sceptycyzmu itd., bo kiedyś unikali nawet tylko popularnej wersji tej wiedzy ścisłej i przyrodniczej jak diabeł wody święconej. Ja miałem to szczęście, że w mojej edukacji były etapy zarówno bardziej ścisłe, jak i bardziej humanistyczne i każdemu to polecam, jeśli nie w ramach edukacji instytucjonalnej, to choć własnej. Nie można się we wszystkim specjalizować, ale można być "ogólnie oświeconym" :)

Pozwólcie mi więc zachować wiarę, że korzystacie z Racjonalisty jako pomocy naukowej w pozytywnym sensie tego słowa i nie zadawajcie mi więcej pytań, w których sugeruje się, że potrzeba kogoś kto poprowadzi za rączkę.
MA


Przegląd możliwości portalu Racjonalista.pl

Dlaczego Racjonalista ?

Dlaczego Wolter-deista jest waszym patronem ?

Co można dla was zrobić ?

Czym się różni mózg wierzącego i niewierzącego ?

Czy jesteście przeciw wszystkim Kościołom ?

Skutki i sposoby wystąpienia z kościoła

Dlaczego to robicie ? Wszędzie widzicie tylko zło ?!

Nie rozumiem was, jesteście beznadziejni, weźcie się do nauki!

RACJONALISTA NIE JEST BRYKIEM!

Nienawidzę księży, kill'em all !

Cóż macie do zaoferowania Człowiekowi ? Jaką nadzieję mu dajecie ?

Czy można kopiować/publikować wasze teksty ?

Czy Forum jest moderowane ?

Jeżeli chcę zamieścić wasz link..

Polityka prywatności

Czym są punkty czytelników?

Nie mogę się dostać do portalu, strona nie pojawia się.

W plikach PDF waszych stron nie ma polskich liter.

Czy istnieje możliwość zmiany danych po zarejestrowaniu się ?

Jak funkcjonuje sekcja angielska ?

Jak liczone są odwiedziny na stronie ?

Polityka Cookies

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365