Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
182.651.107 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7346 tekstów. Zajęłyby one 28991 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3315 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
Anatol France - Bogowie pragną krwi

Złota myśl Racjonalisty:
"Istnienie staje się, nieporównywalnie bardziej interesujące, gdy poszerza się nasz horyzont doznań, uczuć i przemyśleń. I gdy praktycyzm życiowy nie ogranicza widzenia świata do perspektywy tego co własne, jednostkowe. Nie wstydźmy się marzeń. Ich najgłębszym sensem jest bowiem pobudzenie nas do działania. Człowiek czynu stara się kształtować swoje życie na miarę własnych tęsknot i pragnień skrystaliz..
Odpowiedzi na wasze pytania

Dlaczego Racjonalista ?

Nowa nazwa jest moim pomysłem. Szybko jednak wokół niej pojawiła się pewna ideologia. Otóż okazało się, że przed wojną istniało czasopismo Racjonalista o bardzo podobnym charakterze, którego jednym z głównych autorów był prof. Tadeusz Kotarbiński. O treściach i charakterze wiele mówiła już sama odezwa w pierwszym numerze: "Kością w gardle nam stoi wyznaniowość z przymusu. Chcemy, aby obywatelom Rzeczpospolitej wolno było nie należeć do gmin wyznaniowych i obywać się bez kapłanów i obrzędów przy narodzinach, ślubach i pogrzebach. Nie chcemy, by maturę i wstęp do szkoły wyższej miał tylko ten, kto podda się irracjonalnym naukom apologetów. Domagamy się oddzielenia Kościoła od Państwa. Sądzimy, że te postulaty wyrastają z nieodpartych potrzeb warstw istotnie oświeconych i zmierzają ku niezbędnemu pogłębianiu godziwych i zbawiennych dla współżycia wolności obywatelskich w myśl pięknej tradycji ojczystej i wedle wzorów narodów przodujących. Zapraszamy do współpracy wszystkich myślących podobnie, szczególnie zaś nauczycielstwo w najszerszym tego słowa znaczeniu. Nie zamierzamy uprawiać bezpośredniej propagandy w szerokich masach, ani się do tego (bardzo ważnego zresztą) zadania przystosowywać pod względem idei albo stylu. Trzeba się policzyć, porozumieć i współdziałać, trzeba się społem bronić przed siłami, które krepując wolność obywatelską, przeszkadzają żyć rozumnie". (podpisano: Zarząd Tymczasowy Warszawskiego Koła Intelektualistów. T. Kotarbiński, H. Maurizio, J. Landau, Warszawa, sierpień 1930).
Moglibyśmy się pod tym podpisać obiema rękoma. Albo inny fragment, prof. Kotarbińskiego: "Czemu dziwią się cudzoziemcy odwiedzający licznie naszą aulę oraz rozpoczynanie roku akademickiego od nabożeństw i udział przedstawicieli Senatu Akademickiego w procesji Bożego Ciała. (...) Trudno nie rumienić się na myśl o tem, że Nauka w ten sposób korzy się przed doktryną, wedle której pewna porcja soku winogronowego, poddanego fermentacji alkoholowej, po wykonaniu w jej obecności i nad nią pewnych zabiegów psychofizycznych - staje się krwią człowieka zmarłego przed kilkunastu wiekami". Tematyka była oczywiście również wybiegająca poza sprawy 'religijne'. Oprócz tego pisali m.in. o moralności, o sprawach społecznych, edukacyjnych, trochę politycznych, generalnie to co było warte poruszenia z pozycji zdrowego rozsądku i racjonalizmu. Pismo zakończyło działalność po śmierci redaktora i wydawcy Józefa Landau w roku 1933.
Racjonalista jest polskim odpowiednikiem The American Rationalist oraz American Atheists. Redaktor naczelny The American Rationalist, dr Kazimierz Dziamka (agnostyk), tak mówił o roli tego pisma: "Jego celem jest promowanie racjonalizmu, czyli często po prostu wspieranie tego, co nazywa się 'zdrowym rozsądkiem'. Zajmujemy się więc także negatywną rolą kościołów chrześcijańskich w życiu społecznym i politycznym w ogóle, a w szczególności w USA".

MA
Przegląd możliwości portalu Racjonalista.pl

Dlaczego Racjonalista ?

Dlaczego Wolter-deista jest waszym patronem ?

Co można dla was zrobić ?

Czym się różni mózg wierzącego i niewierzącego ?

Czy jesteście przeciw wszystkim Kościołom ?

Skutki i sposoby wystąpienia z kościoła

Dlaczego to robicie ? Wszędzie widzicie tylko zło ?!

Nie rozumiem was, jesteście beznadziejni, weźcie się do nauki!

RACJONALISTA NIE JEST BRYKIEM!

Nienawidzę księży, kill'em all !

Cóż macie do zaoferowania Człowiekowi ? Jaką nadzieję mu dajecie ?

Czy można kopiować/publikować wasze teksty ?

Czy Forum jest moderowane ?

Jeżeli chcę zamieścić wasz link..

Polityka prywatności

Czym są punkty czytelników?

Nie mogę się dostać do portalu, strona nie pojawia się.

W plikach PDF waszych stron nie ma polskich liter.

Czy istnieje możliwość zmiany danych po zarejestrowaniu się ?

Jak funkcjonuje sekcja angielska ?

Jak liczone są odwiedziny na stronie ?

Polityka Cookies

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365