Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
167.952.918 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7335 tekstów. Zajęłyby one 28952 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 836 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Jeszcze Polska, jeszcze raz Polska. Co zrobimy z odzyskaną wolnością? Chwilowo przykościelni spierają się, czy nadal prosić Boga, żeby zwrócił ojczyznę wolną, czy żeby ją już teraz wolną zachował. Pan Bóg czeka na dalsze instrukcje. Zatroskani chcą, żebyśmy byli podobni do największej demokracji świata, czyli do Indii, Kaliszan nie widać, ci, którzy wczoraj handlowali dolarami pod kinem, budują..

Dodaj swój komentarz…
Arminius - Klilka milionów?  0 na 2
"Miłośnicy kultury pruskiej uważają, że w Polsce żyje kilka milionów >potomków dawnych Prusów".
Jeżeli uznać powyższą liczbę za odpowiadającą prawdzie ( moim zdaniem jest ogromnie przesadzona) - to w takim razie, per analogiam - ilu potomków dawnych Niemców (koloniści w miastach i po wsiach) żyje w obecnej Polsce???
A czy jest jakiś obiekt w Polsce pochodzenia staropruskiego wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO? A ile jest takich obiektów mających jednoznaczną genezę niemiecką?

"Obecnie najważniejszymi projektami infrastrukturalnymi, które ku temu prowadzą jest przekop Mierzei Wiślanej..."
Budowa przekopu przez Mierzeję Wiślana - ma bardziej wymiar polityczny niż ekonomiczny. I jako taka kojarzy się - niestety - z erą gospodarki gierkowskiej, kiedy to budowano w myśl zasady "mierz siły na zamiary". Koszta budowy przekopu i jego utrzymania ( szczególnie teraz, po bardzo zaostrzonych warunkach narzuconych przez dyrektywę środowiskową) są nieproporcjonalne o korzyści które on przyniesie. Elbląg z obiektywnych względów nie ma szans na konkurencję z innymi portami polskimi.
Autor: Arminius  Dodano: 07-01-2019
Reklama
Arminius - pierwiastek pruski?   1 na 1
"Polacy w krucjatach czyli dziedzictwo pruskie"
Weredycznie i rewizjonistycznie- bez próby politycznego dyskontowania sprawy pruskiej- i również bardzo generalnie, ze względu na brak miejsca sprawy miały się tak: Prusowie (i Jaćwingowie) zostali ostatecznie podbici i kulturowo oraz w dużym stopniu fizycznie zniszczeni skutkiem wysiłków książąt piastowskich, zakonu krzyżackiego ( sprowadzonego przez tych pierwszych, papiestwa oraz w mniejszym stopniu Litwinów i Rusinów. Było to unicestwienie całej nacji - za co współodpowiedzialność ponoszą podmioty wyżej wymienione. Ludność pruska wtopiła się kulturowo w Niemców ( nazwa Prusacy), Litwinów i Mazurów( Polaków). Przy czym w przypadku Polski - jej wpływ na kulturę kraju był istotny tylko w jej północno wschodniej części. W związku z powyższym trudno jest mówić o kulturze pruskiej jako bazie późniejszej kultury polskiej/sarmackiej. Jeżeli bowiem Prusom przyznamy takową rolę - to tym bardziej trzeba będzie to zrobić z innymi pierwiastkami etnicznymi, które zdecydowanie mocniej odcisnęły się w krajobrazie kulturowym Rzeczpospolitej - na przykład niemieckim czy ruskim.
Autor: Arminius  Dodano: 07-01-2019
Psyklok   1 na 5
A co by takiego złego było, jakby nas zgermanizowali.Byśmy byli od setek lat zniemczeni i by było ok.A może by było lepiej i całkiem fajnie.Patrząc na dzisiejszą sytuację Niemiec a Polski to raczej byśmy mieli lepiej.A może z tego wymieszania kultur by wyszło coś dobrego.Tego nie wiemy.Raczej w takim mieszanym państwie nie powstał by nazizm.Niemiecka solidność i dobra organizacja by nam nie zaszkodziła, wręcz przeciwnie.To tylko takie gdybanie.Ale to nie wiadomo co by wtedy było.Nie można zakładać z góry negatywnie.
Autor: Psyklok  Dodano: 07-01-2019
Jasimban   1 na 1
Inspirujący tekst. Autor wraca do dawnej formy :) Tekst nie jest pozbawiony kontrowersyjnych i nie do końca przemyślanych stwierdzeń (op.cit. Arminius; współczesne kategorie polskości i niemieckości w opisie stosunków póżnośredniowiecznych np. "Kościół stał się ostoją polskości") jednak popularyzuje ważny wątek historyczny, niemal całkowicie pomijany w historiografii zarówno RP jak i Prus Hohenzollernów. Szlachta pruska jak się wydaje znacząco pomogła Rzeczpospolitej Obojga Narodów chociaż częściowo zaabsorbować wielki dorobek cywilizacyjny państwa zakonnego, który w czasach Grunwaldu był benchmarkiem całej ówczesnej Europy. Ciekawą jest kwestia, czy gdyby nie wcześniejszy dorobek cywilizacyjnych Prusów, to czy Państwo Krzyżackie rozwinęłoby się równie wspaniale? Widzę też wielki potencjał w badaniach relacji Prusów z Wikingami i ich wpływ na ziemie ruskie.
Autor: Jasimban  Dodano: 07-01-2019
Psyklok
Ja akurat mieszkam w dawnym pruskim grodzie o który toczyły się w średniowieczu zacięte walki i w końcu Bolesław Krzywousty go zdobył.Ciekawa historia tego miejsca...
Autor: Psyklok  Dodano: 07-01-2019
Klopton
A czy nie jest tak, że konie i "sarmacje" na ziemiach Prusów pozostawili Goci?
Sarmacja to lud typowo koczowniczy czyli ze stepów i raczej nie mogła wlewać się do Polski tylko od strony Prus bo to są już późne dzieje. Wcześniej to Goci zadomowili się na ziemiach pobliskich Sarmacji, a ich ojczyzną ma być Szwecja więc przez Bałtyk, Prusy, Dniepr najbliższa droga dla łodzi a potem na step. Tam mieszają się obyczaje i co raz to częściej siadano na konie. Prusy to raczej teren rzek, jezior i lasów a nie trawiastych pastwisk, więc konie ktoś im musiał tam wcześniej przywieść. Prawdopodobnie jako nieliczni najdłużej zachowali stare obyczaje, oparli się zmianom i stąd ich cała średniowieczna specyfika.
Autor: Klopton  Dodano: 08-01-2019
Psyklok  0 na 2
Takie dochodzenie co kto pozostawił, co kto komu przyniósł itp. kto jest Polakiem a kto nie jest bez sensu. Po pierwsze brak prawie źródeł pisanych. Po drugie "Polacy" to mieszanina polsko-rosyjsko-niemiecko-żydowsko-tatarsko... i nie będę ciągnął dalej(plus setki wojen). Przez wieki były takie mieszanki narodowe i etniczne, że nie ma czystych Polaków. Jesteśmy totalnie wymieszani i podnoszenie jakiejś "polskości" to bzdura. Polskość to stan umysłu a nie kategoria etniczna.Nawet ta nasza sławna husaria to wynalazek węgierski.
Zresztą to widać w języku polskim-30% naszych słów to zapożyczenia obce.Najwięcej w Europie.
Autor: Psyklok  Dodano: 08-01-2019
Psyklok  -1 na 3
Przypomnę tylko, że Polacy i Krzyżacy przez 100 lat byli wielkimi przyjaciółmi i razem wyrzynali niewiernych.Nawet Jagiełło przyjaźnił się i trzymał sztamę z Wielkim Mistrzem.Poróżnili się dopiero później.
Autor: Psyklok  Dodano: 08-01-2019
makrysz
Interesujace, choc zabraklo mi wzmianki o Herkusie Monte
Autor: makrysz  Dodano: 08-01-2019
Mariusz Agnosiewicz - @Makrysz
O Herkusie Monte wzmianka jest implicite, poprzez odesłanie do Konrada Wallenroda, który oparty został na Herkusie Monte.
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 08-01-2019
Rafał Poniecki   1 na 1
Ciekawy i potrzebny przyczynek do historii Polski. Historykiem nie jestem, a w ogólniaku to historię miałem ... na pewno nie w małym palcu. I bardzo dobrze, bo teraz nie muszę odkręcać tych szkolnych bzdur.
Autor: Rafał Poniecki  Dodano: 09-01-2019
Psyklok
Akurat Konrad Wallenrod to postać fikcyjna, nie było kogoś takiego. Był Mistrz Zakonu o takim nazwisku, ale nie współpracował z Litwą.
Autor: Psyklok  Dodano: 09-01-2019
hyperion - @Psyklok
"A co by takiego złego było, jakby nas zgermanizowali.Byśmy byli od setek
lat zniemczeni i by było ok.A może by było lepiej i całkiem
fajnie.Patrząc na dzisiejszą sytuację Niemiec a Polski to raczej byśmy
mieli lepiej."
.
Ale przecież Polska jest kolonią Niemiec ;) a pozatym jeśli ktoś czuje się Niemcem to łatwo może tam wyjechać, czyż nie?
Autor: hyperion  Dodano: 12-01-2019
schlawiner
Układ wojskowo-gospodarczy, zwany gdzieniegdzie "hołdem pruskim", był tylko przykrywką dla doniosłej dla kształtu obecnej Europy sekularyzacji Zakonu. Zachodnie komturie do dziś boleją nad tą stratą. Poprzedziły ją nie tylko pogawędki mistrza Albrechta z Luthrem, lecz także konsultacje społeczne z udziałem rdzennych Prusów.
Podobno potomkiem tych ostatnich był Immanuel Kant.
Autor: schlawiner  Dodano: 05-02-2019

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365