Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
187.276.926 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7363 tekstów. Zajęłyby one 29029 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5311 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Podejrzewam, że ta deklarowana katolickość to konformizm, bardzo głęboko zakorzeniony w naszej mentalności. Jesteśmy konformistami. Nie wiadomo, jak jest, więc lepiej wierzyć, że jest, jak mówią. To niechęć do zdefiniowania tego, w co się wierzy, do zajęcia stanowiska, przyjęcia zdecydowanego poglądu.

Dodaj swój komentarz…
romaro
"Polacy są nietolerancyjni, tępi, zacofani, niemodni, okrutni, skorzy do oszustwa i zdrady, itd. Gdy"

W każdym narodzie jest jakiś odsetek takich ludzi. Nie jesteśmy tu wyjątkowi ponad jakąkolwiek miarę. Natomiast wyjątkowymi ponad miarę są nasi rządzący.
Autor: romaro  Dodano: 01-01-2022
Reklama
Hamerlik Konopka
"Więcej z moralnością wspólnego ma codzienny stosunek wobec wobec bliskich i sąsiadów. Gdy komuś spali się dobytek życia, kto udzieli mu wydatnej pomocy sąsiedzkiej?"

Pomóc innemu może ten tylko, który sam coś ma, bo poradził zgromadzić. Niechęć Polaków do obcych, sprzecznych kultur jest zarazem niechęcią Polaków do zmiany siebie samych. Wg mnie migracja ekonomiczna nie jest na zawsze, ona jest na chwilę dla poprawy sytuacji majątkowej, nauczenia się czegoś od obcych i odpłynięcia dalej. Tylko niektorzy integrują się z obcymi kulturami. Większość po przepłynięciu między obcymi odpływa z powrotem nabierając jednak cech obcych i zarażając przy tym swoimi cechami. Polacy mogliby w większym stopniu dopuszczać imigrantów ekonomicznych do siebie po to, żeby się od nich uczyć kultur, języków i nabierać odwagi do wyruszenia w świat. Moglyby z tego wyniknąć różnie międzynarodowe biznesy z udziałem Polaków. Tak naprawdę nie ma się czego bać. Od tego świat i problemy zrobią się tylko bardziej złożone z korzyscia dla tych, którzy muszą pojąć ten świat i rozwiązać jego problemym.
Autor: Hamerlik Konopka  Dodano: 02-01-2022
R.Brzeziński robbo - "Pogński kraj pogańskie zwyczaje"
To wypowiedź z filmu: "Krzyżacy". W wypowiedzi szło o podtrzymywany pomimo "nawrócenia piastów" zwyczaj, który pochodził z "pogaństwa". Niestety, czy zdaniem M. Ziółkowskiej: "Szczodry wieczór, szczodry dzień" na szczęście, wiele zwyczajów obecnych w katolicyzmie, i obchodzonych świętach, ma pogańskie pochodzenie, lub zwyczaje. Ujawniony, ujawnione [powyżej w tekście, to niektóre z wielu. Z zasady nikt się nad nimi nie zastanawia. Przy czym wielokrotnie nawet w prasie znajdziemy artykuły, które o tym mówią. I nikt specjalnie się nad tym nie zastanawia. Wiadomo jednak powszechnie, że w miejscu pogańskich świątyń, budowano katedry itp. Pisał o tym m.in J.Długosz. I tak w miejscu, gdzie obecnie stoi katedra gnieźnieńska, znajdowała się pierwotnie świątynia pogańskiej bogini, która w słowiańskiej mitologii, stała na straży piekieł i zachowywała dusze po ich wyjściu z ciała. Proszono ją, żeby po śmierci prowadziła dusze do lepszych miejsc podziemnego świata. I tak jeden kult, został zastąpiony innym. Wielokrotnie z dostosowaniem miejsc, i dopasowaniem zwyczajów. I to jest m.in powodem nie obchodzenia świat przez odwiedzających po domach"świadków". Niestety w naszym kraju większość katolików jest "metrykalnymi" katolikami, czy "paszportowymi". A.Murawska.
Autor: R.Brzeziński robbo  Dodano: 24-01-2022
Cieślański - Mi się podoba
Nic dodać nic ująć
Autor: Cieślański  Dodano: 28-02-2022

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365