Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.636.579 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 355 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Prawo do wolności zgromadzeń należy do kategorii praw fundamentalnych, a jego ograniczenie nastąpić może wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych i zawsze dobrze uzasadnionych.

Dodaj swój komentarz…
lukos - Nauka a wiara
Drogi Mariuszu,
Zadziwia mnie Twoj niesamowity upor w wojnie z kazda oznaka religijnosci.
Przypomina to nieco pieniactwo naszych politykow, uparcie dążących do ośmieszania instytucji Kościoła jako takiego. Oczywiście tego rodzaju komentarz od razu robi ze mnie mohera, którego trzeba grupowo wyśmiać, prawda?
I nie mówię o tym, że są afery w Kościele, że co chwilę media o czymś mówią. Mówię o Kościele, jako ludziach wierzących, którzy jako grupa społeczna zasługują na szacunek.
Sądzę, że społeczeństwo dużo zyskałoby na zmniejszeniu radykalizacji poglądów.
Mnie mierzi tzw. "wojujący ateizm" nawołujący do braku wiary i naśmiewający się ze świętych ksiąg.
Nasz poziom nauki i znajomości praw istniejącego świata jest tak znikomy, że stwierdzanie "coś nie istnieje, bo nie umiemy udowodnić" jest po prostu żenujące.
Gdyby człowiekowi z XIV wieku powiedzieć o samolotach, bylibyśmy wyśmiani.
Więc Panie Mariuszu, racjonalisto. Szanuj innych i ich poglądy, tak jak chciałbyś być szanowany.
Pozdrawiam
Autor: lukos  Dodano: 13-05-2013
Reklama
muwim43 - A co na to nasze wodzostwo?
A co na to prezydent, premier i inni zwyczajni ludzie nauki?
Wszak wszystko, co wychodzi poza Polskę i ma wpływ na opinię o Niej, powinno podlegać jakiejś kontroli (sens, logika, prawda, dobre imię itd., itp). Fakt, że jakaś KRUWOCZ kompromituje siebie - OK, ale że kompromituje kraj i nie dostaje kopa po tym, czym myśli, to rzecz kary godna i nie do przebaczenia.
Ciekawe jak i czym się ten "laur" zakończy? Na, zbyt często i zbyt chętnie klękającą, władzę, raczej bym nie liczył - jeśli już, to może inni, myślący "gronostajowi"...
muwim
Autor: muwim43  Dodano: 21-03-2011
robert_mrózek   2 na 2
...że też musimy się w tym kraju borykać z takimi obciachowymi sprawami, w krajach cywilizowanej części Europy religia odgrywa marginalną rolę w życiu ogółu społeczeństwa, które używa życia w XXI wieku, wdraża nowoczesne technologie, śmieje, odkrywa i bada, korzysta z dobrodziejstw postępu i technologicznego luksusu - szczerze zazdroszczę i boleję, że w moim kraju, na każdym kroku bieda (także intelektualna)w symbiozie z kościołem, dość, dość, dość...
Autor: robert_mrózek  Dodano: 16-03-2011
Łukasz C.   4 na 4
Czy taka nagroda jest zgodna z prawem (nie muszą wykazać za jakie konkretnie osiągnięcia w nauce)?
Z czyich pieniędzy jest finansowana?
Autor: Łukasz C.  Dodano: 15-03-2011
Damian Jozefczyk - Biedny Darwin   3 na 3
Co mamy sie dziwic tak malemu procentowi spoleczenstwa akceptujacego teorie ewolucji, skoro takie uczelnie nagradzaja czlowieka, ktory tez w nia watpi...
Autor: Damian Jozefczyk  Dodano: 15-03-2011
"obudzone demony" - Kompromitacja...   1 na 1
Uważamy, że my Racjonaliści powinniśmy również zaprotestować wtedy, gdy "elektrykowi ze świętym obrazkiem w klapie" nadaje się honorowe doktoraty za to, że
od tego "mędrka europy" rozpoczął się lawinowy proces klerykalizacji Polski i jej społeczeństwa we wszystkich możliwych dziedzinach i strefach codziennego życia. Wałęsa sam ostatnio z rozbrajającą szczerością przyznał , że jako prezydent RP rządził na polecenie watykańskiego kleru (casus - ułaskawienia) jako bezwolne narzędzie w rękach urzędników obcego państwa.
Kompromitujące decyzje "ludzi w gronostajach" to właśnie efekt takich rządów.
Autor: "obudzone demony"  Dodano: 15-03-2011
divigor - protest-pumeks   5 na 5
Zaprotestowałem wczoraj...niezwykle szorstko...
przeciwko obdarzaniu 'laurami' ludzi nie mającymi z nauką nic wspólnego, wciągających ją do średniowiecza, gdzie wiodła długo swój bezpłodny żywot...zaprotestowałem przeciwko głupcom, czyniącym to w celu przypodobania się...
zrobiłem co należało...
Autor: divigor  Dodano: 14-03-2011
Marcin Melbor   7 na 7
Warto głośniej wyrazić swój protest w obronie Nauki, dlatego maila wyslalem jednocześnie do innych rektorów, których adresy znalazłem na stronach uczelni:
rektor@uni.wroc.pl
J.M.Rektor@pwr.wroc.pl
rektor@am.wroc.pl
rektor@up.wroc.pl
sekrwr@pwst.krakow.pl
j.skubis@po.opole.pl
rektorat@uni.opole.pl
komendant@wso.wroc.pl
Rektor@uz.zgora.pl
rektor@adm.pcz.czest.pl
Autor: Marcin Melbor  Dodano: 13-03-2011
skorpion13 - @worek kości   7 na 7
Coraz częściej teraz w dyskusjach typu wierzący vs dawkiniści, jedni
bronią za wszelką cenę dogmatów religijnych, a drudzy dogmatu ewolucji.
Komedia.


A rozumiesz pojęcie ,,dogmat"?
W teorii ewolucji, która obecnie jest doskonale poparta dowodami, nie znajdziesz nic z dogmatyki właściwej religiom. W nauce nie ma nic na ,,wiarę". Wszystko wymaga benedyktyńskiej cierpliwości i wielu lat dociekań. Poza tym - nauka i teorie naukowe mają tę właściwość, że PODLEGAJĄ PRZEMIANOM pod wpływem nowych faktów.
Spróbuj tego w jakiejkolwiek religii...

Dostrzegasz różnicę????
Autor: skorpion13  Dodano: 13-03-2011
Mariusz Agnosiewicz - odp.   4 na 4
Nie trzeba przesadnej inteligencji, aby odróżnić naukowe kwestionowanie - badawcze i merytoryczne; od religijnego pokazywania języka ewolucjonizmowi. Rozumiem jednak, że wielu ludziom brakuje tego cennego daru.
Poza tym ewolucja jest faktem.
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 13-03-2011
worek kości - hmm  -11 na 13
Z jednej strony nauka opiera się na kwestionowaniu prawd zastanych, ale jak ktoś próbuje kwestionować teorię ewolucji, to się protesty pisze. No jak kwestionujemy prawdy zastane, to konsekwentnie. Coraz częściej teraz w dyskusjach typu wierzący vs dawkiniści, jedni bronią za wszelką cenę dogmatów religijnych, a drudzy dogmatu ewolucji. Komedia.
Autor: worek kości  Dodano: 13-03-2011
kogut59 - 1 Kwietnia ?   3 na 3
Wstyd ! obraza  nauki !
Autor: kogut59  Dodano: 13-03-2011
Jarosław Skórski   5 na 5
Po papieżu rzeczywiście nie ma się co spodziewać wiedzy na pewne tematy, ale po rektorze Wyższej Uczelni?  - WSTYD!!! Pamiętajcie  PARAFIANIN tzn (z łac.) człowiek ciemny- a papież z racji funkcji jest szefem wszystkich parafian ? :-)
Autor: Jarosław Skórski  Dodano: 13-03-2011
Artur@R   4 na 4
..dziękuje za artykuł i informację - zaprotestowałem :-)...bo nóz w kieszeni sam się otwiera..
Autor: Artur@R  Dodano: 13-03-2011
mareki49   5 na 5
O KRUW..a aż OCZ..y przecieram. A to sukces niebywały polskiej nauki! No, nie dziwi właściwie wobec braku innych....sukcesów. Wstyd.
Autor: mareki49  Dodano: 13-03-2011
Balina - doigraliśmy się...   15 na 15
My jako naród. Doigraliśmy się. Co tam gadki o światopoglądowej neutralności, intelektualnej uczciwości czy naukowych rygorach obowiązujących w dziedzinie zwanej nauką... o czym tu gadać skoro gromadka rektorów prestiżowych polskich uczelni zachowuje się tak jak się zachowuje. Ludzie!... Czytam i oczom nie wierzę! Przecież do żałosne pobekiwanie przymilno-spolegliwej trzódki, która daje się zagnać do dusznej, smrodliwej stajenki swojego Pasterza-Chochoła, swego Jasia-Muzykanta-Wygrywającego-Pasterskie-Przeboje-Sprzed-Dwóch-Tysięcy-Lat-Na-Przytkanej-Szwiszczypałce. Co to jest?!... Chryste Panie!... Co to jest ja się pytam?!... Koła Gospodyń, Moherowa bogobojność, aktywiści z JP2... tak, po nich bym się spodziewał... Ale rektorzy polskich uczelni?!... Za co że się dopytam?... Za dorobek NAUKOWY?!... Papież?... Od naukowców?!... Lecę na plecy. Naprawdę. Teraz brzmi to jak surrealistyczny żart, nawet mnie to poniosło... ale niestety za chwilę zaboli. O KRU... ale zaboli.
Autor: Balina  Dodano: 13-03-2011
myprecious   4 na 4
Benek XVI możę co najwyżej dostać nagrodę od stowarzyszenia pedofili (choć mam nadzieję, że takowe nie istnieje).
Autor: myprecious  Dodano: 13-03-2011
romaro   4 na 4
Choćby Ratzinger usadowił boga w czarnej dziurze, nigdy naukowcem nie będzie.
Autor: romaro  Dodano: 13-03-2011
Kowalski   5 na 5
Ich Magnificencje stwierdzą, że jakieś kundelki ujadają, nie pokuszą się o głębszą refleksję, a nawet utwierdzą się w przekonaniu o słuszności swoich działań jako wiernych Kościoła. Nie znaczy to, bym uważał, że takich protestów nie należy słać. Oczywiście, że należy. Gratuluję Autorowi czujności i życzę wytrwałości w walce z głupotą.
Autor: Kowalski  Dodano: 13-03-2011
neurosurgery - Benedykt XVI specem od zadawania..   6 na 8
"Aktualny papież uważa teorię ewolucji za hipotezę w niektórych punktach nie dość naukową. W komentarzu do nowego wydania książki Kreacja i Ewolucja (Schöpfung und Evolution, Augsburg: Sankt Ulrich Verlag, 2007) napisał, że teoria ewolucji nigdy nie została dowiedziona naukowo, a naukowcy błędnie kurczowo się jej trzymają. Twierdzi, że teoria Darwina jest „nie do końca udowodniona"."

Śmiech na sali! Takie rzeczy to sobie mógł mówić 100 lat temu. Ewolucja nigdy nie została dowiedziona naukowo?! No tak, zapomniałbym - lepienie ludzi z gliny potwierdzają setki badań na całym świecie! Żaden wykształcony na pewnym poziomie człowiek, który nigdy nie słyszałby o tym 'stworzeniu', nie uwierzyłby w takie zabawy gliną. To szerzenie mitów ujmuje piękna ewolucji i upraszcza ją do zabawy w piaskownicy...

"Nie możemy powiedzieć: kreacjonizm albo ewolucja. Właściwą formułą jest kreacjonizm i ewolucja, ponieważ oba odpowiadają na dwa różne pytania"."

No i tutaj się ekspert od zadawania pytań wykazał. :) Znajdź różnicę:
1. W jaki sposób powstał człowiek?
2. W jaki sposób powstał człowiek?

A może papie chodziło o taki miks - ewolucja dla 'zwierząt' a glina dla człowieka? Że też ja kiedyś w to wszystko wierzyłem...
Autor: neurosurgery  Dodano: 13-03-2011
Marian - Update   2 na 2
Posłałem rektorowi swój protest z CC na adres Fundacji Wolnej Myśli: fundacja (at) racjonalista.pl.
Autor: Marian  Dodano: 13-03-2011
Mariusz Agnosiewicz - odp
Oskar, przecież wystarczy w google wpisać "laur akademicki" i mas wiele odpowiedzi.
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 13-03-2011
Oskar Trzmiel - @ Autor   4 na 4
Panie Mariuszu, dziękuję za bardzo ciekawy tekst i zaalarmowanie środowiska. Bardzo chętnie wyślę panu jaśnie Rektorowi kilka ciepłych słów. Mogę jednak prosić o podanie źródła informacji o przyznaniu Lauru papieżowi? Mógłbym wtedy powołać się w liście na doniesienia z pierwszej ręki. Na stronie KRUWOCZY (urocze, kojarzy mi się Krówka Balbinka z wodnistym, ufnym, cielęcym spojrzeniem i zaraz wyobrażam sobie, że taki wyraz twarzy musieli mieć wielebni rektorzy patrzący z miłością na kard. Gulbinowicza wysuwającego propozycję nagrody :) nie ma o tym nic. Domyślam się, że informację znalazł Pan gdzieś w prasie lub TV?
Autor: Oskar Trzmiel  Dodano: 13-03-2011
Marian - Wstyd   7 na 7
W takich momentach wstydzę się, że jestem Polakiem... Czy jeszcze się dziwimy, że polska nauka ssie? Jedyne dwa polskie Noble z nauk przyrodniczych zdobyła ateistka Skłodowska, edukowana w bezbożnej Francji i to było 100 lat temu (w tym roku mija). Nauka nie polega na przebieraniu się w kolorowe łaszki i rozdawaniu nagród. O tym się chyba zapomina w tym kraju zabobonem i gusłami płynącym.

BTW: Jeśli w końcu znajdę czas i się zmobilizuję do napisania jakiegoś maila, można CCnąć do Was?
Autor: Marian  Dodano: 13-03-2011
Rafał Poniecki - Rektor włazi w rectum   13 na 13
Czy rektor to ktoś, kto włazi papieżowi w rectum?
Autor: Rafał Poniecki  Dodano: 13-03-2011
Śliwa   4 na 4
Protest wysłałem - oczywiście.
Jest mi najzwyczajniej wstyd za to co robią.
Autor: Śliwa  Dodano: 12-03-2011
pawel102 - zgadzam się, z malutkim zastrzeżeniem  0 na 4
Artykuł niezwykle pożyteczny. Tylko ten "KURWOCZ" brzęczy. Emocja poniosła na klawiatyrze, i emocja psuje całość. O jedną literę za daleko.
Autor: pawel102  Dodano: 12-03-2011
makoshika - KUR... KRUWOCZ   6 na 6
Herr Ratzinger z pewnością poczuje się zaszczycony otrzymaniem breloczka od zacnego grona akademików z ósmej czy dziewiątej setki uniwersytetów świata. Nadęte bufony w gronostajach, większość z doktoratami, które ze wstydu trzymają głęboko w szufladach.
Autor: makoshika  Dodano: 12-03-2011
kolce   5 na 5
A gdzie ci ludzie maja paradować w tych gronostajach i biretach? Na Szwecję się nie zanosi, więc ów blask jałowy trzeba gdzieś "wyblaszczyć" i zadać gdzieś nim szyku.
Autor: kolce  Dodano: 12-03-2011
Rafał Maszkowski
Też miałem zapytać o tę literówkę - czy to intencjonalne, czy to typowa Freudian slut.

A Uniwersytet Wrocławski jest chyba jedyną w Polsce uczelnią tej rangi, która nie ma w swoim składzie ciała obcego (i obcą ręką sterowanego) w postaci wydziału teologicznego. Czy aktywność KRUWOCZ-y wskazuje na to, że się to może zmienić? Nie znam żadnych szczegółów, ale podejrzewam, że i tak nie jest to wyraz troski o jakość uprawianej nauki, ale jakiś przypadek albo konflikt personalny. Może się mylę.
Autor: Rafał Maszkowski  Dodano: 12-03-2011
surfposejdon - Jak to dobrze   3 na 3
Jak to dobrze,że ktoś działa w tym państwie tak jak powinien. Moje uznanie dla listu, tylko czy nie zostanie on wyśmiany i odebrany jako wulgarny? Niemoc się ciśnie na usta...
Autor: surfposejdon  Dodano: 12-03-2011
DyktaFon   10 na 10
Bo to słowo samo się na usta ciśnie....
Autor: DyktaFon  Dodano: 12-03-2011
Socki - ??   5 na 5
Mamy tu kilkakrotnie skrót KRUWOCZ, w jednym miejscu jest jednak KURWOCZ.
Autor: Socki  Dodano: 12-03-2011
CHOLEWA - Nie wytrzymałem   12 na 12
i zaprotestowałem.
Autor: CHOLEWA  Dodano: 12-03-2011

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365