Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.014.654 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 407 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Polska jeszcze nie zginęła, potem niemal zginęła, wreszcie po słynnych osiemnastu dniach, zginęła: jak i dzisiaj, na przekór śląskim i wschodniopruskim ziomkostwom, Polska jeszcze nie zginęła."
Komentarze do strony Obce wątki w ST

Dodaj swój komentarz…
Mirusiowy - do rabi
Dosłowne tłumaczenie chyba powinno brzmieć, "Na początku Bogowie stworzył (li)...." To jest najprawdziwszy cud, że przodkowie dzisiejszych Izraelczyków samodzielnie dochodzili dokładnie do tego samego, używając wręcz tych samych słów w swojej świętej księdze, co poprzedzające je cywilizacje... Jedynym wytłumaczeniem jest cud... bo oczywiście o zapożyczeniach z założenia nie może być mowy...
Autor: Mirusiowy  Dodano: 20-09-2011
Reklama
adammunk - Jacy Żydzi
Dla ścisłości to w XIV w.p.n.e NIE BYŁO ŻYDÓW tylko Hebrajczycy,Izraelici ewentualnie Egipcjanie.(wyjście Mojżesza z Egiptu).Pierwszy raz słowo Żyd można spotkać ok VI-V w.p.n.e.Pokolenie które zapoczątkowął Juda.
Autor: adammunk  Dodano: 29-05-2011
antyniger - do pleyada 11
Witaj! Najprawdopodobniej chodzi Ci o książkę Roberta A. Haaslera: Jezus człowiek który nigdy nie istniał. Być może, że udałoby Ci się ją jeszcze dostać pod adresem:  Wydawnictwo "Lux" Katowice tel. 0322010308, 0501312736  e-mail: klubdavinci@interia.pl a adres do korespondencji to: skrytka pocztowa 1585 40-001 Katowice 1     pozdrawiam i życzę powodzenia
Autor: antyniger Dodano: 14-12-2009
pleyada11 - bez tytułu
poszukuję książki - :Jezus, człowiek, którego nigdy nie było.." Pozdrawiam..:) Inga.
Autor: pleyada11  Dodano: 14-12-2009
rabbi - monoteizm
Prawdą jest, że w Judaizmie monoteizm zaznacza się wyraźnie w okresie niewoli babilońskiej, nie jest jednak koniecznie wynik kontaktu z innymi ludami. Samo doświadczenie wspólnoty religijnej to wyjaśnia. W wyniku zburzenia świątyni Izraelici musieli po raz pierwszy przekonstruować swoją teologię. Bóg przestał Bogiem konkretnym mieszkającym w konkretnym miejscu, musiał stać się Bogiem bardziej abstrakcyjnym i wszechobecnym. Obraz Boga w Pięcioksięgu jest zasadniczo monoteistyczny i choć jakkolwiek nie znamy jego pierwotnej wersji, świadczy to o tym, że taka koncepcja istniała w Judaizmie. Z czasem ten obraz stracił nieco na znaczeniu, po czym doszedł do głosu w okresie po zburzeniu 1szej Świątyni, kiedy to dokonano redakcji Tory jaką znamy dzisiaj.
Autor: rabbi Dodano: 04-09-2009
marcyl - monoteizm
myślę,że monoteizm został przyjęty raczej w czsie niewoli babilońskiej poprzez kontakty z ludami irańskimi i zoroastryzmem , czytałem gdzieś,że jrhowa był początkowo jednym z wielu bogów- odpowiednikiem zeusa-władcą piorunów, potem stał się bogiem jedynym
Autor: marcyl Dodano: 01-09-2009
rabbi - Panie kochany, litości!
<meta><meta><style>

</style>1. Monoteizm. Żydzi zapożyczyli tę ideę z Egiptu. Religia egiptu monoteistyczna była tylko raz, za panowania Echnatona, którego postać zbiega się zresztą czasowo z postacią Mojżesza. Mówienie, że Żydzi zapożyczyli ją z Egiptu, który zawsze - z jednym wyjątkiem - był politeistyczny, jest nonsensem. Dużo bardziej prawdopodobnym jest wytłumaczenie, że religia egipska uległa wówczas ewnętrznej inspiracji, wpływowi, który mógł być jednocześnie początkiem nowej religii -Judaizmu.
2. Na początku było słowo. Tak rozpoczyna się Ewangelia św Jana, drogi panie. To tradycja przynajmniej 600 lat późniejsza. W Pięcioksięgu Mojżeszowym nie ma tych słów wcale. Genesis zaczyna się od: Bereszit bara Elohim et haszamaim v'et haerec - Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię.
Reszty artykułu, po tak ewidentnych i fundamentalnych błędach nie chce mi się komentować. Powiem tylko, że to, że w innych tradycjach występują podobne wątki nie świadczy o tym, że
starożytni Izraelici je zapożyczyli, że są to "obce wątki". To jest pana pierwotne, aprioryczne założenie którego przez nieudolne przykłady chce pan dowieść. Jest przynajmniej kilka możliwości wytłumaczenia podobieństw w różnych religiach
Radzę postudiować przed popełnieniem następnego tekstu
Autor: rabbi Dodano: 03-07-2009
scorpion - Mała Sugestia
wyśle że w tym temacie masz zupełną racje.
Tylko nie bierzesz pod ówage jednego faktu że ludzkość ma swój początek a mianowicie, pochodzimy od Adama. Ta grze że na początku było słowo czy Raj był początkiem historii świata itp.Dla tego w
mezopotamskich mitach i wcześniej, miało prawo być znane bo to terz byli ludzie którzy pochodzili od dama i przekazywali to z pokolenia na pokolenie.I dlatego też te opowieści sie tak podobne. Ale to nadal nie zaprzecza prawdziwości Pism Hebrajskich oni tylko zostali upoważnieni przez Boga jako na rut wybrany do spisania. A to tylko potwierdza prawdziwość tych pism.Z uszanowaniem Kazik S.
Autor: scorpion Dodano: 04-12-2007
Jarek - Leniuchy ?
"Mnie natomiast razi jakaś nutka antysemityzmu w postaci nazwania żydów "leniuchami"
???????
Autor: Jarek Dodano: 25-09-2007
darekt - żydowskie leniuchy
Mnie natomiast razi jakaś nutka antysemityzmu w postaci nazwania żydów "leniuchami". Po co ta generalizacja? Żydzi maja dużo osiągnięć, ich naród spłodził wielu czołowych naukowców, pisarzy itd. itp. Jeśli na racjonaliście zamieszcza się podobne stwierdzenia jest to w konsekwencji sprzeczne z założeniami serwisu. Mam nadzieję, że podobnych lapsusów autor nie popełni. Nie chcemy (?) tu radykalizmu, ksenofobii i uprzedzeń i schematów myślowych...
Autor: darekt Dodano: 20-09-2006
Daniel - podziw
Ja naprawdę podziwiam tych cywilizacji! tyle nauczyli żydom i nic się nie nauczyli od nich... a powinni tak zrobić jeżeli żydzi dotarli aż do indii i ameryki środkowej. i to jeszcze podczas napisania bibli, czyli dość dawno temu. ale muszeli potrafić się przemieszczać w czasoprześcienii aby od ludu która dopiero się pojawiła w naszej erze zapożyczyć mity.
Autor: Daniel Dodano: 22-04-2006
Drobner - Jarosławie
1. Zapodałeś nadzwyczaj merytoryczny komentarz do tekstu.
2. W Twoim niezbyt obszernym komentarzu są aż dwa błędy (to wielka sztuka, w tak krótkim tekście):
a) nie "w 11 zdaniu" a "w 11 wersie";
b) to nie jest "błąd ortograficzny". Autor artykułu cytuje dosłownie oryginalne źródło tak sędziwego wydania, że sięga ono czasów, gdy właśnie taka była norma ortograficzna.
Autor: Drobner Dodano: 12-09-2005
Jarosław - blad ortograficzny   1 na 1
w 11 zdaniu od dołu jest błąd ortograficzny
Autor: Jarosław Dodano: 12-09-2005
Łukasz - Komentarz   1 na 1
Mnie osobiście razi ton, którym pisane są niektóre teksty. Zwykle autor podaje swe "rewelacje" takim tonem jakby oznajmiał prawdy objawione, tymczasem są to rzeczy znane od wielu lat a co gorsza w dużej mierze już nieaktualne. Nauka bowiem ma to do siebie, że idzie naprzód, inaczej możnaby już zamknąć uniwersytety.
Pan zresztą również nie ustrzegł się tego błędu w tekście "Wpływologia i analogie..." Niech mi Pan wybaczy, piszę naprawdę z dużą życzliwością ale to "...to co zaraz napiszę dla żydów będzie świętokradztwem". Panie Mariuszu! Toż są już całe biblioteki gdzie pisze się "odważniejsze" rzeczy! Do kogo więc kieruje Pan swoje słowa? do ludzi, którzy nie czytają? Szkoda czasu.
A teraz błędy rzeczowe.
Idea raju była opisywana przez Sumerów w czasach gdy twórcy Awesty chodzili jeszcze w "krótkich majtkach". Nawiasem mówiąc jest to szalenie ciekawy mit ale to może przy innej okazji.
Najstarszy mit o potopie ma za bohatera Atrachasisa, ten o Utnapisztimie jest późniejszy.
Żydzi byli w Egipcie dużo wcześniej niż w XIVw.p.n.e. i wywędrowali z niego też wcześniej. Hieroglify Ramzesa II mówiące o bitwie pod Kadesz wspominają ich jako mieszkańcach Palestyny. To bibliści chrześcijańscy wbrew wszystkiemu bronią dawniej przyjmowanej datacji.
Piekło, sąd itd. ma Pan już także w religii Sumerów.
I na koniec - Idea boga, w tym boga-stworzyciela nie narodziła się w Egipcie. Cywilizacja egipska jeszcze nie istniała (wg stanu wiedzy na dziś) gdy idea ta funkcjonowała w Mezopotamii. Pierwsze budowane tam świątynie pochodzą z VII tys. p.n.e.
Łączę pozdrowienia
Autor: Łukasz Dodano: 05-07-2004

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365