Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.013.816 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 407 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Entia non sunt multiplicanda sine necessitate."
Komentarze do strony Carl Sagan - gwiazda nauki

Dodaj swój komentarz…
Marcelina Czartoryska
Kiedyś już gdzieś napisałam , że gdybym miała wybrać jedną książkę na wyspę bezludną to właśnie jest nią "Świat nawiedzany przez demony " Carla Sagana.
Autor: Marcelina Czartoryska  Dodano: 29-09-2015
Reklama
Dariusz Jamrozowicz
Powiedzenie, że nie ma ludzi niezastąpionych, straciło swój sens, gdy odszedł Carl Sagan.
Autor: Dariusz Jamrozowicz  Dodano: 08-06-2012
Miły - Jeden z najlepszych
Carl Sagan to dla mnie i  jak sądzę po opiniach wielu ludzi jeden z najwybitniejszych naukowców 20 wieku.Obok Stephna Hawkinga ,Richarda Feynman'a to jedna z tych czołowych postaci nauki,która najbardziej zapadła mi w pamięci.Do dziś zdarza mi się  szukać różnorodnych   materiałów z programu "cosmos" na stronie youtube, czy publikacji naukowych szperając po całym internecie. 
Autor: Miły  Dodano: 04-07-2011
Cloudburst - A ja właśnie wczoraj...   2 na 2
...zupełnie przypadkiem odkryłem taką stronę:
www.symphonyofscience.com/
Sprawdźcie, proszę, osobiście.
Autor: Cloudburst  Dodano: 18-01-2011
raketenflugplatz - SAGAN
Sagan był postacią niezwykłą. Potrafił bardzo interesująco i z pasją opowiadać o otaczającym nas świecie. Jestem przekonany, że wielu współczesnych naukowców młodszego pokolenia właśnie jemu zawdzięcza swoje miejsce w życiu. Dlatego wszystkim gorąco polecam film COSMOS. Pomimo faktu, że powstał on na początku lat 80, wciąż jest bardzo aktualy. Można go nabyć m.in. na eBay'u. Choć nie jest tani, gdyż kosztuje ponad 150 zł. Ale w zamian otrzymujemy 13 części tego wyjątkowego filmu. Z wielkim wzruszeniem oglądam go z moim 7-letnim synem. łza się kręci w oku i tylko szkoda, że nie puszczano tego filmu swego czasu w telewizji polskiej.
Autor: raketenflugplatz Dodano: 28-05-2009
leszek - Tak Biblia
była siermiężną próbą wyjaśnienia pochodzenia człowieka i świata spisaną przez ludzi wpierw na kamieniu{tablice}potem na zwojach papirusu i nie dziwmy się że z naszego punktu widzenia jest prostacka   była napisana w końcu w starorzytności.Mistytki swoją erratą pozbawiłjej Dawkins a kolejne rozdziały albo ewangelie dopisał Kopernik, Darwin a na końcu Sagan
Autor: leszek Dodano: 30-03-2009
Bartek Węgrzyn - Piękny paradoks
Myślę, że pięknym jest paradoks, że na podstawie jego książki powstał tak przejmujący duchowo film, jakim jest "Kontakt", który oglądany przez człowieka wierzącego jest... potężny. Szczególnie ostatnie 30 minut...
Autor: Bartek Węgrzyn Dodano: 24-06-2008
Sebastian - pozostawił ślad...
Wspaniały człowiek. W drodze do mojego domu jest właśnie "Świat nawiedzany przez demony" :)
Dlaczego ja tak późno go poznałem !?
Dobrze że mam 17 lat i starczy mi czasu...
Pozdrawiam wszystkich jego sympatyków!
Autor: Sebastian Dodano: 26-04-2007
nawroll - gdzie racjonalizm  -6 na 6
Zastanawiam się gdzie podział się ten naturalny racjonalizm jeśli idzie choćby o tę nieszczęsną astrologię Pania Macieju? Mam wrażenie, że zamknął się Pan (i wielu racjonalistów) w bardzo prostym modelu światopoglądowym, gdzie część poglądów budowanych jest na samej wierze i skutkiem jest manipulacji i sugestii środowiska aniżeli intelektualnej analizy. Gdzie się bowiem podziała ta analiza jeśli idzie starą wiekiem już astrologię? Czy podszedł Pan racjonalnie do tego przedmiotu? Cóż Pan wie o astrologii, by jako absolut przyjmować myśl o jej nieprawdziwości (bądź prawdziwości)? Bo wróżka (czarownica to inny temat i widzę, że również brakuje Panu wykształcenia w tej dziedzinie, choćby w aspekcie historycznym) nazywa się Esmeralda i bierze 200zł za horoskop. Jak bardzo nieracjonalne wydaje się orzekanie o prawdzie na podstawie tak śmiesznego dowodu (który sam w sobie różnie może być interpretowany i z tego powodu powinien być odrzucony). To nie jest racjonallizm... mam wrażenie, że to bezpieczniejszy model Universum dla trochę mądrzejszych ludzi.
Autor: nawroll Dodano: 21-12-2005
spajk - ołjeeee   1 na 1
Tak to jest mój nauczyciel, jasna cholera mnie
bierze że odkryłem go dopiero jakieś rok temu.
Jak ktoś zaczyna odkrywać lub wracać do nauk
przyrodniczych, to Sagan będzie najlepszym z najlepszych autorów. Ten typ potrafiłby wytłumaczyć chyba każdy problem nawet największemu matołowi(sam jestem tego najlepszym przykładem).
Czytajcie ludziska Sagana bo naprawde warto.
Autor: spajk Dodano: 27-09-2005
jezusmaria   1 na 1
Powiem krótko: Carl Sagan sprawił iż się nawróciłem, na zawsze pozostanie on moim Pasterzem, a "Świat nawiedzany przez demony" będzie moją biblią.
Autor: jezusmaria Dodano: 10-06-2005
Maciej Sosnowski - Artysto, czytaj Sagana!   5 na 5
Przychodzi mi do głowy wielew słów określających postać Carla Sagana, który stał się dla mnie zarówno autorytetem naukowym, jak i bliskim duchowo humanistą. I mimo, iż wiem, że będą banalne, pozwolę sobie na kilka określeń: wielki człowiek, wspaniały orędownik Prawdy, spadkobierca poniewieranej przez dziesiątki lat idei Karola Darwina, poeta nauki,wyzwolony sceptyk, liryczny piewca ewolucji.
Jestem 43-letnim artystą, wychowanym w katolickiej rodzinie, z której jedynie ja i moi obecni najbliżsi - żona i 18-letni syn - nie uczęszczamy już do kościoła. Dużo by pisać na temat naszej wewnętrznej przemiany i weryfikacji poglądów, dość, że jedną z osób, które ostatecznie przyczyniły się do zaakceptowania teorii ewolucji i zrozumienia na czym naprawdę polega życie był właśnie Carl Sagan. A raczej jego spuścizna. To wielka strata, że Go już nie ma. Przeczytałem (i mam w domu) chyba wszystkie jego książki, które ukazały się w polskim przekładzie. "Rajskie smoki" oraz "Świat nawiedzany przez demony" - już dwukrotnie.
Jeśli mogę pozwolić sobie na małą osobistą dygresję: żal, że polskie społeczeństwo jest tak bezkrytyczne. A środowisko, które ja reprezentuję - w szczególności. Pęd do przesądów, zabobonów, powszechnej dewocji jest wprost żałosny! Jeśli inteligentny człowiek (zaznaczam, że nie jest moim zamiarem kogokolwiek obrażać) przyjmuje za pewnik porady pani Anastazji, Esmeraldy, bądź innaczej siebie zwącej wpółczesnej czarownicy i bezkrytycznie wierzy w brednie rozmaitej astrologicznej maści a nie ma choćby cienia dobrej woli, by dowiedzieć się czegoś o osiągnięciach współczesnej biologii ewolucyjnej, bądź astronomii (a nie astrologii!) - nie powinien używać tytułu naukowego, choćby to był tylko magister...
Koledzy artyści! Nie tylko sztuka człowieka uskrzydla! Nauka również! Jest tyle ciekawych zjawisk w świecie zawiadowanym przez Naturę, tyle cudeniek w wodzie, na lądzie, w powietrzu i w kosmicznej próżni - o jakich nie śniło się autorowi "Hamleta", a współczesnym kaznodziejom dyrdymałek na pewno. Zachęcam wszystkich - za pośrednictwem tej strony - do odwiedzenia bibliotek i księgarń, w poszukiwaniu mądrych i naprawdę godnych inteligenta książek Carla Sagana. Ale nie tylko jego. Przeczytajcie choć raz w życiu "O pochodzeniu człowieka" K. Darwina. Zapewniam was, że to taki sam klasyk jak Szekspir, a lektura dzieła dostarczy wam wiecej wiedzy o nas niż biblia...
Z poważaniem Maciej Sosnowski, Wrocław

P.S. Dla tych wrażliwców (ja też do nich należę) co odczuliby pustkę po stracie wiary, powtórzę za wielkim filozofem z Królewca:
"Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie." To przecież to samo co "Miłujcie się wzajemnie". Tyle że już bez rozgrzeszenia i możliwości zwalenia winy na siły nieczyste lub wolę boga. Amen.
Autor: Maciej Sosnowski Dodano: 09-09-2004

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365