Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.930.598 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7361 tekstów. Zajęłyby one 29025 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4582 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
W opinii wielu filozofów i antropologów śmierć stanowi dla ludzi swoisty problem pojęciowy, ponieważ są oni niepoprawnymi dualistami, uważającymi, że ciało i dusza mają odmienną naturę.
Komentarze do strony Dwie odmiany racjonalizmu

Dodaj swój komentarz…
umbrelia - człowiek masowy   1 na 1
zgadzam się z przedmówcą i z y Gassetem: człowiek masowy zatracił umiejętność słuchania. Co więcej, nie potrafi działać gdy pojawi się problem, bo od rozwiązywania problemów ma przecież państwo! tak niestety ciągle myśli większość naszego społeczeństwa. wystarczy, że spojrzę przez okno na sąsiadów, którzy całymi dniami siedzą przed domem z piwkiem w ręku, a raz w miesiącu ruszą się do urzędu po zapomogę...
Autor: umbrelia Dodano: 14-06-2008
Reklama
placownik - Bunt Mas?
>Człowiek myślący wie o co w tym wszystkim chodzi, więc cudze poglądy na świat, życie i wielkie idee, wmawiane tak czy owak "maluczkim" przez "wielkich" ma gdzieś,

Natomiast dzisiaj przeciętny człowiek ma bardziej taksujące "idee" na temat tego, co się we wszechświecie dzieje i co się dziać powinno. Dlatego też zatracił umiejętność słuchania. Po co komu słuchać innych, skoro wszystko, czego potrzeba ma się we własnym wnętrzu?

Powyższy cytat z Buntu Mas świadczy dobitnie, że humorystyczne poglądy ToWszystko na pewno nie mogłyby zaskoczyć jednego z bohaterów artykułu, Josefa Ortegę y Gasseta.
Autor: placownik Dodano: 02-08-2007
ToWszystko - To to samo
Niech będzie sześć odmian racjonalizmu i dziesięć katolicyzmu, a milion odmian "religijności', to wszystko to samo.
Człowiek myślący wie o co w tym wszystkim chodzi, więc cudze poglądy na świat, życie i wielkie idee, wmawiane tak czy owak "maluczkim" przez "wielkich" ma gdzieś, a sam pogląd na świat i życie ma nie materialistyczny, nie idealistyczny, tylko humorystyczny :-)
Autor: ToWszystko Dodano: 06-05-2007
apostan2 - zlo demokracji   1 na 1
czy, zakladajac, ze zdanie wiekszosci, wynikajace z zasady demokracji, jest dobre, bo tak uwaza wiekszosc, jest naprawde dobre? Wiadomo nie od dzis, ze wiekszosc przedstawicieli gatunku homo sapiens sapiens jest sapiens tylko z definicji wiec jak mozna przyjmowac ich opinie jako miarodajne tylko z faktu bycia wola wiekszosci? Czy nie lepiej stawiac na edukacje (nie w pojeciu A.Kwasniewsiego, bo ten podobno przygotowuje sie do chrztu) aby rozjasnic mroki przeszlosci i wyprowadzic ludzi chcacych myslec na droge oswietlona? I jak sprowokowac ludzi, ktorzy mysla, ze mysla, aby uzyli zawartosci mozgoczaszki do celu zgodnego z przeznaczeniem, zamiast do wytyczania szlakow kolejnych pielgzymek do miejsc kultu obskurantyzmu, ciemnoty i siedlisk nietolerancji? Czy w ogole jest to mozliwe, kiedy zdecydowana wiekszosc tego naczelnego gatunku (nie chce obrazac primates - one nie maja swoich Jasnych, ani Ciemnych Gor itp. miejsc spedow myslacych inaczej) zadowolona jest ze swojego encefalonu odwrotnie proporcjonalnie do stanu posiadania (majatku). Usilnie bede sie staral dozyc chwili, gdy rozum zwyciezy zabobon (moze pobije pod wzgledem dlugowiecznosci Matuzalema).
Autor: apostan2 Dodano: 17-09-2004

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365