Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.927.962 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 273 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Aby osiągnąć wspaniałe rzeczy, musimy marzyć tak dobrze, jak działać.

Dodaj swój komentarz…
maryo11 - Inkwizycja w prawosławiu ?   1 na 1
Świetny artykuł !DZIĘ- KU-JE-MY !
Mam jedno pytanie do fachowca :Czy w prawosławiu funkcjonował odpowiednik  Inkwizycji ,a co za tym idzie - stosy  i tortury ? Z góry dziękuję za info.
Saluto
Autor: maryo11  Dodano: 16-11-2010
Reklama
RacjonalizmToPech  -2 na 4
Wielowątkowy wątek to jak czekoladowa czekolada.
Autor: RacjonalizmToPech  Dodano: 16-11-2010
kobieta - Prawoslawie-religijne panstwo.   1 na 1
Scentralizowana wladza Wschodu wspolnie z chrzescijanstwem stlumila wszystkie proby zreformowania systemu wladzy. Najbardziej zorganizowana proba byly ruchy sekty chrzescijanskiej bogumilow w XII w. na terenie obecnej Bosni, jedynego oficjalnie heretyckiego panstwa. Bogumilizm byl synteza wielu religii: staroiranskiego zoroastrycyzmu, buddyzmu i chrzescijanstwa, zostal calkowicie stlumiony. Wielu Slowian konwerowalo wtedy na islam.
Na przelomie XVI/XVII w. car Piotr Wielki podjal decyzje zniesienia monopolu wiedzy - prawdy objawione ST, domeny kosciola prawoslawnego w Rosji. Europeizacja dotyczyla tylko zachodnioeuropejskiej techniki, ktora byla koniecznoscia dla utrzymania wladzy: flota, bron. Rosja przejmujac strukture wladzy i wiedzy z Bizancjum (1453) przez kilka wiekow (1400-1700) byla odizolowana od rozwoju techniki i pradow rozwojowych Zachodu. 
W 1755 zalozono uniwersytet w Moskwie, gdzie wykladali zaproszeni z Zach. naukowcy, rozwinal sie przemysl zbrojeniowy i tekstylny. Reformy odgorne objely niewielka grupe wyksztalconej warstwy, pozostala czesc spoleczenstwa zyla dalej bez potencjalnego "celu" zycia. Zamiast konstytucji lansowano chrzescijanska "organiczna zasade" - prawo naturalne do 1905 r.  
Autor: kobieta  Dodano: 17-11-2010
Anna Grybos - Pomyłka w tekscie
Cyryl i Metody nie byli twórcami JEZYKA staro-cerkiewno-słowiańskiego, ale pisma. Stworzyli alfabet na bazie greckiego, dostosowany do fonetyki jezyka jaki zastali w krajach Slowian.
Autor: Anna Grybos  Dodano: 18-11-2010
Sarmat - Schizma 1054   1 na 1
 Oficjalny rozdział kościołów miał miejsce prawie 200 lat po Cyrylu i Metodym . Nazywanie ich kościoła prawosławnym jest przedwczesne . Był to kościół słowiański . Nie stał w opozycji do Rzymu . Przeszkadzał natomiast niemieckim biskupom w ich drank nach osten . Dlatego został zniszczony . Śląsk i Małopolska przyjęły więc chrzest sto lat przed oficjalną datą 966 . Dziwi mnie że Kośc. Kat. tak zawzięcie temu zaprzecza . Jawi się w tym momencie jako spadkobierca wspomnianych wcześniej niem. biskupów . Gdyby apostołom słowian powiodło się , historia potoczyłaby się zapewne inaczej . Słowiańszczyzna okrzepłaby i skonsolidowała . Może dałaby skuteczny odpór germańskiej zachłanności ? Polska nie byłaby przesuwana na mapie "w tę i nazad" . Kto wie ? Germanie przejęli spuściznę po Ces. Rzymskim . Kulturowo górowali nad słowianami i gardzili nimi (tak jest zresztą nadal) . Czyż nie byłoby naturalnym , udanie się słowian pod kuratelę Bizancjum . Co do języka scs , powstał on w oparciu o dialekty okolic Sołunia (Salonik) . Grecja była wówczas skolonizowana p. słowian . Współcześni Grecy są w znacznej mierze zhelenizowanymi słowianami . W prawosławiu nie było inkwizycji (co nie znaczy że nie było nietolerancji) . Prawosławni padali ofiarą inkwizycji (unia brzeska 1596)
Autor: Sarmat  Dodano: 20-11-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365