Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
154.599.481 wizyt
Ponad 1061 autorów napisało dla nas 7299 tekstów. Zajęłyby one 28800 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Co z Brexitem?
będzie drugie referendum
będzie początkiem końca UE
zyska na nim Wielka Brytania
ostatecznie wzmocni UE
dużo hałasu o nic
  

Oddano 2946 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Wiara w wiarę w Boga sprawia, że ludzie nie są gotowi potwierdzić czegoś, co jest oczywiste - tego mianowicie, że większość tradycyjnych opowieści o Bogu nie jest bardziej wiarygodna niż opowieści o Świętym Mikołaju i Wonder Man.

Dodaj swój komentarz…
cwag56 - Święta Inkwizycja
 Zastanawia mnie od zawsze szafowanie w Kościele Katolickim tytułem świętości. Tu wszystko jest święte i wszyscy są święci.Wielu ludzi znanych z imienia i nazwiska oraz ze zbrodniczej działalności  zostało świętymi. Ale szczytem niegodziwości jest tytułowanie niewątpliwie przestępczej ( w dzisiejszym  i nie tylko systemie prawnym ) organizacji, jaką była Święta Inkwizycja. Nikt nie wpadł ( i słusznie ) na pomysł stawiania  pomników sławnym gestapowcom , czy dodawaniem do nazwy  samej GeStaPo-innych określeń niż zbrodnicza.Czyżby  idea powołania , oraz metody tych organizacji były inne? W obu przypadkach chodziło o to samo: łamanie ducha człowieka za pomocą tortur. I jedni i drudzy wierzyli, że cel uświęca środki , a Kościół uświęcił również Inkwizycję.
Autor: cwag56  Dodano: 19-09-2010
Reklama
Adam Marek Bryszkowski - In re: cwag56 - Święta Inkwizycja
Thank you very much for your interest and comments as well as very thoughtful questions. I fully agree with your message and interpretation. The Geheime Staatspolizei and the Holy Inquisition as well as the KGB are examples of thought-control police forces. They were all formed and used by different systems, but they served the same purpose, i.e. the eradication of ideological opponents. The purpose determines technical measures of implementation.  To the tortuered and abused individual it is indifferent if the tormentor is a godly or godless person.
My best regards from Slovakia where I live and work, now.
Autor: Adam Marek Bryszkowski Dodano: 19-09-2010
brzezińska43
No i stale wraca znienawidzone pytanie- dlaczego?Jak to możliwe, by nauki Chrystusa tak odlegle byly od praktyki kościola.Odpowiedż jest chyba banalna.Bląd tkwi w samym zalożeniu.Dopóki nauki nie mialy nic wspólnego z instytucjami nie bylo zbrodni.Gdy dostrzeżono możliwość wykorzystania owych nauk jako środka rządzenia ludżmi i powolano instytucję mającą nauki te szerzyć wszystko uleglo zmianie.Kościól byl i jest nadal instytucją powolaną do rządzenia - polityczną immanentnie i wszelkie domaganie się jej odpolitycyzowania jest bezsensowne.Mimo uplywu czasu zmieniają się jedynie formy sprawowania tej wladzy.Wygodniej i bezpieczniej jest sprawować rządy zza pleców wystawionych na krytykę polityków.Jednocześnie zachowuje się wplyw na ludzkie umysly poprzez nabożeństwa choćby i możliwość krytykowania posunięć owych polityków, gdy okazaly się spolecznie nieakceptowalne.Wprawdzie zachodzi wówczas konieczność pogodzenia się z dzialaniami niezupelnie zgodnymi z interesami kościola, ale czego się nie robi dla zachowania wplywów i wygód doczesnego żywota.Takie zachowania obserwowaliśmy za rządów PZPR.By wciąż sprawować wladzę poświęcano aktualnie ją sprawujące jednostki wmawiając rządzonym, że dotychczasowy model to "blędy i wypaczenia" a nie zlo samego systemu.
Autor: brzezińska43  Dodano: 14-06-2011
Bryszkowski - The never-ending game
My best wishes from Slovakia.
Thank you very much for your intelligent and relevant remarks. I fully agree with them.
Unfortunately, religions all too often become instruments of manipulation and oppression. Mankind's darlings, the clever clergy, always have culprits and justification. It is some wrongdoers, not the system itself.
In ancient cultures, cult prostitution was common place, nowadays, we have religions who are big brothels full of moral prostitutes. One of these sacred brothels is the Roman Catholic Church.
Shalom uvracha min Slovakia.
Adam Marek Bryszkowski
Autor: Bryszkowski  Dodano: 14-06-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365