Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.580.673 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 347 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"...powiem o kimś, że umie myśleć naukowo, kiedy potrafi myśli swe formułować jasno, wyrażać jasno, kiedy uznaje i wypowiada tylko te przekonania, które uzasadnić potrafi, kiedy i od siebie, i od drugich z nałogu już wymaga, żeby uzasadniali to, co głoszą, kiedy potrafi ocenić logiczną wartość rozumowań, które napotka, kiedy skutkiem tego nie pyta, kto mówi, ale pyta, co kto mówi i jak to uzasadnia,..

Dodaj swój komentarz…
bart - Bardzo rzetelna i obiektywna praca
Jak większość na "racjonaliście". Trzymajcie dalej swój poziom, a będzie się z czego śmiać :)
Autor: bart Dodano: 21-01-2010
Reklama
Kas - oświeceniowa bzdura
Od kiedy to z Biblii czerpiemy informacje historyczne?? Celem autora (biblijnego) nie jest nauczanie o budowie kosmosu czy rozstrzyganie o kolejności powstawania stworzeń w epokach geologicznych - bo niby skąd autor (nawet wieloźródłowy), żyjący kilka wieków przed Chrystusem mógłby mieć taką zaawansowaną wiedzę naukową? To chyba przecież oczywiste, że celem autora natchnionego jest tylko i wyłącznie interpretacja teologiczna, a nie historyczna - zrozumiała  współczesnym mu ludziom i dlatego posługująca się jasnymi dla nich symbolami. Dlatego uważam, że kpiąc z treści biblijnego przekazu wykazuje się Pan albo daleko idącą ignorancją, albo - ku czemu bardziej się skłaniam - z wyrachowania dąży Pan do ośmieszenia treści, które ze swej natury nie służą poznaniu historycznemu, co usiłuje Pan Biblii przypisać.
Autor: Kas Dodano: 12-01-2010
Komentus - Trudno się zgodzić
Witam.
Autor artykułu prezentuje dosyć niedojrzałe poglądy na relacje nauki z Kościołem. Według mnie, stwierdzanie, czy racje ma Kościół, czy nauka, to jak porównywanie ze sobą zupy pomidorowej i chusteczek higienicznych. Biblia nie służy do przekazywania prawdy o świecie, tylko do przekazywania pewnych wartości moralnych i wzorców zachowań. Treści Starego Testamentu nie powinno się brać dosłownie. Wiara i nauka zajmują się zupełnie innymi sprawami.
Jeszcze odnośnie "holocaustu" dokonanego na neandertalczykach:
Skąd ma Pan takie informacje? Z tego, co mi wiadomo, nauka nie jest w stanie na dzień dzisiejszy określić, w jaki sposób wymarł neandertalczyk. Poza tym, objętość mózgu neandertalczyka była większa niż objętość mózgu homo sapiens sapiens. Był on również silniejszy i bardziej wytrzymały. Sugeruje Pan, że banda jaskiniowców z włóczniami była w stanie wybić do nogi kilka milionów istot inteligentniejszych i silniejszych od członków tej bandy? No bez jaj. Kromaniończyk to nie ebola.
Autor: Komentus Dodano: 19-05-2009

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365