Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.215.185 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3633 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Ostrożny uczony nie twierdzi, że jego przekonania są całkiem prawdziwe. Pociesza się jedynie nędzną myślą, że poprzednie nie były do końca fałszywe.
Komentarze do strony Niemoralność biznesu

Dodaj swój komentarz…
ghjhgffghhg xdvnhgff - Bajki, nic tylko bajki
Jak w tytule: utopijne bajki bez przełożenia na rzeczywistość. Błędne jest założenie, że maksymalizacja zysków następuje poprzez poprawienie oferty, oszczędność... Maksymalizacja zysków następuje przez ograniczenie kosztów wytwarzania (wyzysk pracowników vide Biedronka) i zapewnienie sobie (łapówkami) monopolu a najlepiej ustawowego przymusu korzystania z wytwarzanych dóbr. A wtedy można zacząć drenowanie kieszeni tak przymuszonych "klientów". To jest zło. Zło rozplenione w Polsce, która jednak nie jest państwem prawa ani demokracji. Jest klerykalną republiką kliencką.
Autor: ghjhgffghhg xdvnhgff Dodano: 12-04-2005
Reklama
Jan M Fijor - monopol i in.
Opisane wypaczenia mozliwe sa tylko pod ochrona panstwa, ktore moze zapewnic bieznesowi ochrone czy monopol. W warunkach wolnego rynku, jesli Biedronka zle traktuje ludzi czy konsumentow, to zostanie wyparta przez konkurencje. Biznes nie moze robic co zechce, bo jest ograniczany dzialniem innego biznsu. Zmowa w gre nie wchodzi, jako ze kazdy dba o swoje a nie o cudze. Nie lieczenie sie z konsumentem czy pracownikiem mozliwe jest tylko w socjalizmie, gdzie pracownik nie ma wyboru - jest jeden pracodawca, jedno prawo, jeden plan. Panstwo robi co chce, bo nikt nie moze mu sie przeciwstawic. W warunkach konkurnecji kazdy dba o to, by go postregano jako lepszego, tanszego, milszego, upzejmiejszego etc.
Autor: Jan M Fijor Dodano: 13-04-2005
Grzegorz
Cały kłopot w tym jak wyobrażają sobie różni ludzie tzw. robienie biznesu. Nie dziwię się, że urzędnicy państwowi czy inni funkcjonariusze utrzymywani ze środków których nie zarobili, a zabrali (z podatków) lub zebrali (z tacy) takie dziwne sądy o biznesie wygłaszają. Nie zapomnijamy dodatowo, że jeszcze żyje pokolenie które "pamięta" jak "dobry" socjalizm zniszczyli spekulenaci i prywaciarze. Druga strona medalu to nasza spaczona rzeczywistość, w której faktycznie etyka biznesu pozostaje jakimś abstraktem, to że tak jest nie przemawia na niekorzyść etyki a na niekorzyść państwa, które taki klimat w gospodarce wprowadza. Oczywiście atrykuł jest zbiorem uproszczeń, co jak sądzę wynika z jego ograniczenia objętościowego więc i nie ma się co do faktu jego uproszczenia czepiać, może jedyne co bym zasugerował to jednak przyzanie "nieczystych" intencji firm które w pogoni za obniżaniem kosztów lokują swoją produkcję w krajach gdzie siła robocza jest najtańsza (bo zniewolona) i jednocześnie udają ślepotę. Po prostu biznes jest taki jak prowadzący go ludzie - trudno generalizować i nadawć mu jakieś cechy absolutne.

Pozdrawiam
Autor: Grzegorz Dodano: 13-04-2005

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365