Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.106.835 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 300 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
"Z niejakim osłupieniem czytam lub słyszę wyznania wiary w rozum i rozsądek obywateli III Rzeczypospolitej. Mogę od biedy pojąć, że akurat politycy nam je objawiają. Taki polityk rozumuje następująco: gdy będę sławił pod niebiosa mądrość wyborców, to oni chętnie uwierzą i złożą w urnie kwit z moim nazwiskiem, o co właśnie chodzi. Polityków więc rozumiem - kto nie z nami, ten przeciw Dobru i Prawdzie,..

Dodaj swój komentarz…
Zbigstan - Kopernik a ...
Cieszy tak podana wiadza o wielkim człowieku.Jako niedoróbkę traktuję wątek kościelno-religijno-biblijny.To,że inkwizycjia i spółka potrktowała haniebnie tą wiedzę nie świadczy o brakach w teorii Kopernika ale właśnie o nich.Co do nieomylności Boblii w tym kontekście to polecam uwadze nieomylnośc (ówczesną)papieży i ich urzędników np,inkwizytorów.Obecnie wiemy,że nie grzeszyli wiedzą ogólną ale i biblijną.Teraz wiadomo,że źle interpretowano wersety.Co do Biblii poszedł bym tropem;Szukajcie a znajdziecie.Ciągle badajcie jak się rzeczy mają.Hioba 26;7 ziemię zawiesza na niczym.Izajasza 40;22 Jest ktoś,kto mieszka nad okręgiem ziemi...Tak więc tłumacze zawiedli a nie Pismo Święte.Można by więc powiedzieć,że Kopernik został odkryty ze swoją prawdą,teraz potrzeba odkryć prawdę z Biblii.Przywołać prawdziwe argumenty.Zostawić wreszcie średniowieczne tłumaczenie i rozumienie tej księgi rozumem średniowiecznym.
Autor: Zbigstan Dodano: 05-06-2006
Reklama
Rabarbar
Nie wydaje się, by uprawniona było stawianie Kopernika w awangardzie przeciwników Kościoła i Pisma św. Kopernik to "rasowy" naukowiec, badający rzeczywistość przyrodniczą metodami stosownymi dla uprawianej przez siebie nauki (astronomii). Nie był jedynym, którego dzieło musiało borykać się z niewiedzą ludzi, bądź nieuprawnionymi wyobrażeniami o rzeczywistości. Np. na przełomie XIX i XX wieku uczeni (fizycy) wyobrażali sobie, że do przekazywania fal elektromagnetycznych (np. światła) potrzebne jest materialne "medium" stąd jałowa hipoteza istnienia tzw. eteru wypełniającego próżnię. Normalnym jest więc, że z czasem nauki przyrodnicze uściślają i uszczeguławiają swoje teorie. Błędne byłoby jednak wychodzenie z wnioskami z obserwacji poza demenę danej nauki. Np. strasznie naiwnym wydaje się zdanie wypowiedziane przez radzieckiego kosmunautę, że skoro będąc w w przestrzeni kosmicznej nie widział Boga, zatem Bóg nie istnieje. Niestety, podobnym torem idzie autor tekstu, sugerując, że skoro w związku z odkryciami Kopernika trzeba było zweryfikować dotychczasowe wyobrażenia o tym, czym jest biblijne niebo (wyobrażenia, bo w Biblii nie ma niczego, co sugerowałoby taki jego obraz), przekaz biblijny stracił na wiarygodności. Skoro wszechświat jest większy, niż prymitywnie wyobrażano to sobie w średniowieczu, większy jest też jego Stwórca.
Autor: Rabarbar Dodano: 12-06-2006
Henryk.K - A jednak się nie kręci.
Na niekręcenie się Ziemi wokół własnej osi istnieje  bardzo poważny dowód. Jest nim wahadło Foucaulta. Brzmi to jak bluźnierstwo , ponieważ powszechnie się uważa, iż to właśnie wahadło było jedynym dowodem na jej obrót do czasu pierwszego lotu w Kosmos.
Autor: Henryk.K  Dodano: 24-03-2019
JaxonEli - seo
Never knew that Caldwells would be this great. I just saw their portfolio from a blog and bought customized doors from them. Check their site through caldwells.com/interior-doors/pre-finished link.
Autor: JaxonEli  Dodano: 13-03-2024

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365