Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
154.146.717 wizyt
Ponad 1061 autorów napisało dla nas 7298 tekstów. Zajęłyby one 28799 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Co z Brexitem?
będzie drugie referendum
będzie początkiem końca UE
zyska na nim Wielka Brytania
ostatecznie wzmocni UE
dużo hałasu o nic
  

Oddano 2758 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
(..) do jakiego stopnia [ludzie] gotowi są usprawiedliwiać zło ze względu na jakiekolwiek wartości ideologiczne? Ci, co sądzą, że granic takich nie da się określić, lub którzy po prostu nie godzą się na ich określenie, są - we właściwym sensie tego słowa - duchowymi spadkobiercami Hitlera.

Dodaj swój komentarz…
Zbigstan - Kopernik a ...
Cieszy tak podana wiadza o wielkim człowieku.Jako niedoróbkę traktuję wątek kościelno-religijno-biblijny.To,że inkwizycjia i spółka potrktowała haniebnie tą wiedzę nie świadczy o brakach w teorii Kopernika ale właśnie o nich.Co do nieomylności Boblii w tym kontekście to polecam uwadze nieomylnośc (ówczesną)papieży i ich urzędników np,inkwizytorów.Obecnie wiemy,że nie grzeszyli wiedzą ogólną ale i biblijną.Teraz wiadomo,że źle interpretowano wersety.Co do Biblii poszedł bym tropem;Szukajcie a znajdziecie.Ciągle badajcie jak się rzeczy mają.Hioba 26;7 ziemię zawiesza na niczym.Izajasza 40;22 Jest ktoś,kto mieszka nad okręgiem ziemi...Tak więc tłumacze zawiedli a nie Pismo Święte.Można by więc powiedzieć,że Kopernik został odkryty ze swoją prawdą,teraz potrzeba odkryć prawdę z Biblii.Przywołać prawdziwe argumenty.Zostawić wreszcie średniowieczne tłumaczenie i rozumienie tej księgi rozumem średniowiecznym.
Autor: Zbigstan Dodano: 05-06-2006
Reklama
Rabarbar
Nie wydaje się, by uprawniona było stawianie Kopernika w awangardzie przeciwników Kościoła i Pisma św. Kopernik to "rasowy" naukowiec, badający rzeczywistość przyrodniczą metodami stosownymi dla uprawianej przez siebie nauki (astronomii). Nie był jedynym, którego dzieło musiało borykać się z niewiedzą ludzi, bądź nieuprawnionymi wyobrażeniami o rzeczywistości. Np. na przełomie XIX i XX wieku uczeni (fizycy) wyobrażali sobie, że do przekazywania fal elektromagnetycznych (np. światła) potrzebne jest materialne "medium" stąd jałowa hipoteza istnienia tzw. eteru wypełniającego próżnię. Normalnym jest więc, że z czasem nauki przyrodnicze uściślają i uszczeguławiają swoje teorie. Błędne byłoby jednak wychodzenie z wnioskami z obserwacji poza demenę danej nauki. Np. strasznie naiwnym wydaje się zdanie wypowiedziane przez radzieckiego kosmunautę, że skoro będąc w w przestrzeni kosmicznej nie widział Boga, zatem Bóg nie istnieje. Niestety, podobnym torem idzie autor tekstu, sugerując, że skoro w związku z odkryciami Kopernika trzeba było zweryfikować dotychczasowe wyobrażenia o tym, czym jest biblijne niebo (wyobrażenia, bo w Biblii nie ma niczego, co sugerowałoby taki jego obraz), przekaz biblijny stracił na wiarygodności. Skoro wszechświat jest większy, niż prymitywnie wyobrażano to sobie w średniowieczu, większy jest też jego Stwórca.
Autor: Rabarbar Dodano: 12-06-2006
Henryk.K - A jednak się nie kręci.
Na niekręcenie się Ziemi wokół własnej osi istnieje  bardzo poważny dowód. Jest nim wahadło Foucaulta. Brzmi to jak bluźnierstwo , ponieważ powszechnie się uważa, iż to właśnie wahadło było jedynym dowodem na jej obrót do czasu pierwszego lotu w Kosmos.
Autor: Henryk.K  Dodano: 24-03-2019

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365