Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
166.230.943 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7331 tekstów. Zajęłyby one 28936 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 489 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Być może religia jest martwa, a jeśli tak, lepiej przyjmijmy to do wiadomości i spróbujmy odkryć inne źródła siły moralnej, zanim będzie za późno".

Dodaj swój komentarz…
Piotr Patucha - Odp.
Witam serdecznie,

Bardzo przypadł mi do gustu pański sprzeciw wobec politycznego pesymizmu rozpowszechnianego przez admnistrację państwową przy współudziale intelektualistów pracujących dla rządzących elit. Uważam, że obecnie w Polsce dominuje nurt "pesymizmu socjologicznego", przejawiającego się w kultywowaniu dualistycznej stratyfikacji społeczeństwa na dwie przeciwstawe klasy: tzw. "łże-elity" i "szare sieci"(,że posłużę się nomenklaturą braci Kaczyńskich). Tego rodzaju zagrywka, generuje po pierwsze fatalizm polegający na tym, że człowiek raz przypisany do określonej kasty, ma znikomą szansę na awans społeczny, po drugie dużą ilość nieporozumień, oraz stresów z tym związanych.

Sądzę, że to bardzo szkodliwa praktyka. Lepiej byłoby dla kraju, gdyby propagoano nowoczesną klasyfikację, w której kryteria doboru do określonej klasy są jasno i precyzyjnie zdefiniowane, co oznacza, że jeśli X oraz Y je spełniają, ich społeczna tożsamość, jest faktem bezdyskusyjnym.

Myślę, że nie tylko mnie martwi tendencja niektórych(!) polskich intelektualistów do rozpowszechniania dualistycznych, przeterminowanych przekonań, bowiem czerpać z nich profity mogą jedynie osoby o poglądach prototalitarnych, konserwatywnych i uwsteczniających polską gospodarkę oraz jakość wiedzy społeczeństwa obywatelskiego.

Jako reprezentant polskiej klasy średniej, chciałbym nadmienić, że postawa twórcza, "potencjalistyczna", jest jedną z podstaw sprawnego funkcjonowania drugiego i trzeciego sektora, których rozwój jest milowym krokiem na przód oraz condicio sine qua non dobrobytu obywateli demokratyczneego, działającego w systemie rynkowym, kraju. Za podkreślenie tego wątku, serdecznie Panu dziękuję.

Powodzenia.
Autor: Piotr Patucha Dodano: 09-12-2006
Reklama

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365