Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
197.803.422 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 794 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Drogi mi Platon, drogi Sokrates, ale jeszcze droższa prawda."

Dodaj swój komentarz…
Gbb - Pluton
Tych astronomów to nie taka mała grupka była. Zjazdy MUA też nie odbywają się co miesiąc.
Autor: Gbb Dodano: 03-06-2007
Reklama
Vess - Saturn
Tekst świetny, czyta się przyjemnie.

Tylko Tytan to księżyc Saturna, nie Jowisza..
Autor: Vess Dodano: 03-06-2007
ellubis - podziękowanie :)   2 na 2
witam P. Vess,

> Tylko Tytan to księżyc Saturna, nie Jowisza..

absolutnie!!! nie wiem co mnie zaćmiło?! całe życie to wiedziałam ;) dziekuję, już wysłałam wezwanie o ratunek.

ps. a Pan Gbb mógł mi uprzejmie na to zwrócić uwagę, to jest byk jak stąd do nieba! bo pisząc "grupka astronomów" skorzystałam z licentia poetica :)
Autor: ellubis Dodano: 03-06-2007
Budy
Genialny tekst. Bardzo mi się podobał. I choć jestem tu nowy to jak na razie ze wszystkich przeczytanych tekstów ten najbardziej mi się podobał
Autor: Budy Dodano: 03-06-2007
luxforos (Stanisław Pietrzyk) - Zimno i ciepło, mądro i głupio
Witam Panią, Pani Elżbieto! Czekałem, kiedy ruszy Pani ten temat. No i się doczekałem. Oj będzie gorąco, bo wątków wiele. Podobieństw we wszystkich religiach jest co niemiara. I wszędzie zazwyczaj antropomorfizmy. Jezus, chrześcijański bóg, był swoim ojcem, zanim postanowił stać się synem. Tylko dlatego, że spieprzył własne dzieło. I dla kukiełek, które też były niby jego dziełem, przedstawił perfekcyjnie zagrany akt własnej śmierci, z której sam ma moc się wybawić. Za winy tych, których sam stworzył. Czyli swoje własne. Teraz chciałbym rozeznać się w tych piekłach i niebach. Niebo, jak zapewne wiedzą ci, którzy niezależne wiadomości do siebie dopuszczają, jest pozornym sklepieniem nad Ziemią. Dla pozostałej większości jest to górna strefa świata, nadziemska kraina szczęśliwości, przeciwstawna piekłu. Piekło, jak wiadomo (?), jest czarne, rozświetlane tylko ogniem miejscowym. Bardzo intensywnym, podobno, w przypadku kwaterownia nowych lokatorów. Ponieważ większośc osobnoków udających
Autor: luxforos (Stanisław Pietrzyk) Dodano: 04-06-2007
Atlantis - gratuluje
Gratulacje Pani Elżbieto - po raz kolejny doskonały tekst. Świetna mieszanka ciętego, ironicznego języka i erudycji. Daje do myślenia i muszę przyznać, że o kilku najbardziej drastycznych szczegółach sam się dopiero teraz dowiedziałem...

Niestety - ta religia ma to o siebie, że kobieta z góry jest w niej na gorszej pozycji... Wystarczy poczytać pisma największych "Ojców Kościoła" - mizoginów, wystarczy przyjrzeć się postaci Matki Boskiej, która stwarza nierealny i niemożliwy do spełnienia ideał matki i dziewicy w jednym, wystarczy przeczytać encyklikę Humanae Vitae Pawła IV, by przekonać się, że Kościół do dzisiaj traktuje kobietą jakby była osobą ubezwłasnowolnioną, niezdolną do podejmowania świadomych decyzji, którą należy bronić przed mężczyzną, który mógłby "wymusić" na niej stosowanie antykoncepcji... O tym, że Kościół do dzisiaj przedkłada życie płodu ponad życie ciężarnej kobiety przekonałem się sam niedawno podczas rozmowy z lokalnym proboszczem i (co najbardziej mnie przera
Autor: Atlantis Dodano: 05-06-2007
kanaka - Warunek
Bardzo dziękuję za tekst.

Można więc dokonać demontażu irracjonalnych i autorytarnych koncepcji. Bezboleśnie. Musi to jednak koniecznie zrobić sam "Autor" pomysłu. ;-)

"Świętość korzeni wspólnoty sprzeciwia się prawom jednostek i liberalnej tolerancji." (Bloom, Umysł zamknięty, s. 179)
Autor: kanaka Dodano: 06-06-2007
placownik - Gdyby tak założyć muzeum...
Marzy mi się muzeum, w którym zebrano by idee używane, zużywane a następnie odrzuconane przez KRK. Idee wraz z narzędziami wykorzystywanymi do wdrażania ich w życie. W takim muzeum strzykawka do chrztu "domacicznego" znalazłaby należne jej miejsce i zyskała odpowiednią oprawę. Niestrudzeni dyskutanci rozważający po raz n-ty wszelkie za i przeciw boskiego istnienia mogliby w tym muzeum zyskać właściwy dystans do istoty sporu, zapoznając się z konsekwencjami do jakich prowadzić może jedno z możliwych sporu tego rozstrzygnięć.
Jestem pod wrażeniem! Serdeczne dzięki za artykuł.
Autor: placownik Dodano: 06-06-2007
kobieta - chrzescijanstwo az tak prymitywne?
Tego jeszcze nie slyszalam. Chrzescijanscy "pastuszkowie" a chrzest "domaciczny", to sie chyba kwalifikuje do dzialu ZBOCZENIA?
Dziekuje Pani za tak wazna informacje.
Pozdrawiam
Autor: kobieta Dodano: 06-06-2007
Rotor - Różnica
Pani Elżbieto,
odnosi się Pani do teologicznych idiotyzmów kościołów idiotycznych, w tym Kościoła Rzymskokatolickiego; pseudo "Kościoła powszechnego".
Sedno Pani artykułu nie dotyczy więc teologii >>KOŚCIOŁA POWSZECHNEGO<<, rzeczywiście powszechnego. - Różnica między tymi kościołami jest jednak przeogromna - a ich nierozróżnianie: irytujące, no i każdemu tym szkodzące.
- To tyle mojej drobnej uważki, wobec Pani artykułu kolejnie świetnego, bo, bardzo pobożnego...
Autor: Rotor Dodano: 07-06-2007
Tomasz Dec - Dziękuję za artykuł
Jak zwykle, z wielką uwagą przeczytałem tekst szanownej autorki. Przyznaję że również u mnie co niektóre przytaczane fakty wzbudziły niesmak, sprzeciw, zdziwienie...Zdziwiło mnie - przyznaje również - świadectwo ludzkich odruchów wobec nieszczęścia nie tylko wspomnianych "pielgrzymujących" matek ale także ich zmarłych dzieci, "nieboszczęt". Zdziwiło mnie, ponieważ mam jeszcze w pamięci "pienia" adresowane ku "bioetykowi" Singerowi (który to z faktem zabicia dziacka do 28 dnia po urodzneniu - dajmy na to - cytuję: "nie ma problemu moralnego"). Szerszy komentarz do artukułu zechcę przedstawić ( w swoim czasie) - wobec wprowadzonych widocznie zmian w regułach umieszczania komentarzy - na forum.
Pozdrawiam
Autor: Tomasz Dec Dodano: 11-06-2007
ellubis - dzięki serdeczne za komentarze   2 na 2
bardzo dziękuję za wszystkie komentarze i uwagi, chętnie odpowiedziałabym obszerniej, ale już siedzę po uszy w następnych tekstach a nade mną wisi bat i tylko patrzeć jak spadnie ;)

serdecznie pozdrawiam :)
Autor: ellubis Dodano: 12-06-2007
buscador - Czu bóg już wie?
Świetny tekst.
Zastanawiam się czy Watykan poinformował już boga o swojej decyzji.
Autor: buscador  Dodano: 22-11-2008
MaP - @ Ela
Eluniu, miecz nad Tobą wisi, miecz... A jeśli bat to to już tylko sprawa między Tobą a Twoją dziewczyną. ;-) Tekst świetny, nawiązuje do najlepszych tradycji "2w1", bo i popularnonaukowy i ironiczny aż do złośliwości. Jeszcze jedno - napisałaś, że planet "powinno" być dziewięć. Otóż "każdy głupi" wie, że "powinno" być siedem i tak było przez kilka tysięcy lat, bo siedem ciał niebieskich widać gołym okiem a siedem to wiadomo jaka liczba. Uran, Neptun i Pluton a także zatrzęsienie księżyców namieszały, bo już nie było siedmiu i to też był upadek pewnego mitu.
Przyznam się, że wiązałem upadek limbo z "humanizacją życia pozagrobowego", zwłaszcza po Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka. "Nie wypada dzieci wysyłać do limbo, kiedy w każdym cywilizowanym kraju jest Rzecznik Praw Dziecka" - kombinowałem. Sprzeczne to z poprawnością, przechodzeniem przez rybę i kochaniem całego świata. Okazuje się tymczasem, że to wszystko prawda, ale głównie chodzi tu o możliwość lepszego potępienia aborcji - bo dzięki skazaniu limbo na piekło "dzieci nienarodzone" stają się pełnoprawnymi ofiarami i można mówić, że Bóg im niebem wynagrodził aborcję itd. Zmarłych dzieci jak na lekarstwo, bo wszędzie szpitale więc jest to wzmocnienie kursu antyaborcyjnego. Dzięki za to!
Autor: MaP  Dodano: 13-04-2009
PŁowcaT - tekst na poziomie licealistki
Szczerze mnie zaskakują komentarze na forum. Czytam coś o przełomowych informacjach, błyskotliwości i erudycji autorki, a wszystko to wśród ochów i achów. Tymczasem komentowany "artykuł" jest na poziomie licealistki, która złapała za pióro, podekscytowana lekturą książek pana Deschnera i podpierając się słownikiem mitologii, spłodziła trochę antyklerykalnej sztampy. Poproszę o bardziej rzeczowe artykułu na łamach RACJONALISTY.  
Autor: PŁowcaT Dodano: 11-11-2009
ellubis - @PŁowcaT   2 na 2
proszę mi znaleźć licealistkę, która napisałaby taki tekst, chętnie ją poznam ;P

tekst nie jest antyklerykalny tylko antystupiditialny, pisząc go nie była "podniecona" lekturą Deschnera, (po)znałam (bez podniecania się) mnóstwo dokumentów przede wszystkim w języku niemieckim, francuskim i włoskim na temat.

Racjonalista nie ma obowiązku spełniać próśb (żądań?) ćwiećinteligentnych czytelników :| 
Autor: ellubis  Dodano: 11-11-2009
PŁowcaT - @ellubis
Uderz w stół, mówią...
 
Ćwierćinteligentny, bo nie zachwycony? Ależ Pani Elu, niech Pani już bardziej nie zaniża poziomu.
To nie żądanie, broń Boże :)
Autor: PŁowcaT Dodano: 12-11-2009
ellubis - @PŁowcaT   2 na 2
człowiek tak rozumuje, jak umie używać języka, wyrażenie "uderz w stół, a nożyce się odezwą" to związek frazeologiczny, który brzmi właśnie tak, a nie inaczej, i używa się go w innym kontekście.

tekst jest, jak mówię, antystupiditialny i wszyscy to rozumieją... oczywiście z jednym wyjątkiem, samej stupiditii :|

EOT
Autor: ellubis  Dodano: 12-11-2009
PŁowcaT - @ellubis  -1 na 1
Zarzuciłem beznadzieję Pani "artykułowi", swoją reakcją potwierdziła Pani swój przydenny, mulasty poziom. Q.E.D.
Podobnie r o z u mu j ą c y c h jest więcej, choć akurat nie pod... tym... czymś... co skomentowałem, a choćby w opiniach odnośnie Polańskiego w Pani wydaniu, z których wyłania się jedno podstawowe zapytanie - kto w RACJONALIŚCIE odpowiada za poziom publikacji, ponieważ k i e d y ś było tu co poczytać. Potem przyszła Pani Ela...
Autor: PŁowcaT Dodano: 13-11-2009
ellubis - @PŁowcaT   1 na 1
moje artykuły należą do najwyżej ocenianych, oczywiście nie przez takich czytelników jak Pan, a redaktorem naczelnym jak był tak jest Mariusz Agnosiewicz :)
Autor: ellubis  Dodano: 13-11-2009
tamara be jot - @PłowcaT
Co ty bredzisz o licealistkach? One modlą się do krzyża przed klasówkami, jak mi mignęło w którejś telewizji, albo dopiero uczą się myśleć. Ale ten PłowcaT pokazuje poziom. Dawno wiedział o tym, o czym jest artykuł? Uważa, że wszyscy wiedzą? Namulił pustą leksyką. Że książa rozcinali brzuch kobiecie, żeby ochrzcić płód, a kobieta tymczasem umierała w męczarniach, to wiedziałam, pisała o tym Uta Ranke-Heinemann, ale że klecha wsuwał łapę, aby wypadać, w co ma lać święconą wodę przez dziurę w brzuchu w żywej kobiecie, tego nie wiedziałam i bardzo dobrze, że się o tym pisze. Do dziś biskupi wziernikują w kobiecy brzuch, dobrze, że nie tak, jak w artykule. Jeśli chce się coś powiedzieć, to się nie używa słów, typu "przydenny, mulasty poziom", bo to są wydmuszki jakieś. Poproszę o myślące komentarze z strony PłowcyTa, a nie wydmuszkowanie. 
Autor: tamara be jot Dodano: 16-11-2009
Nietsche - Hipoteza o istnieniu otchłani
O ile dobrze pamiętam wywiad z Ratzingerem użył on słowa "teoria",co moim zdaniem jest subtelną różnicą. Czekam na dzień kiedy Watykan ogłosi że piekło i niebo to też "tylko taka teoria". Definicja obu bytów uległa w każdym razie modyfikacji.
Autor: Nietsche  Dodano: 01-06-2011
Elżbieta Binswanger-Stefańska - Nietsche   2 na 2
"subtelną różnicą"? Do hipotezy? Bo nie bardzo rozumiem?

ps. Nietsche to TEN Nietzsche czy nick Nietsche bez "Z"? Chodzi mi o to, czy to celowe, czy pomyłka?
Autor: Elżbieta Binswanger-Stefańska  Dodano: 01-06-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365