Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
175.935.568 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7340 tekstów. Zajęłyby one 28964 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 872 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Nic, co dałoby się powiedzieć o Bogu i boskiej opatrzności, o stworzeniu świata i sensie ludzkiego życia, o celowym porządku rzeczy i ostatecznym przeznaczeniu wszechświata nie jest ani falsyfikowalne, ani wyposażone w moc prognostyczną.

Dodaj swój komentarz…
mate21
Pozbawić kościół środków pieniężnych ze skarbu państwa, to może wtedy się zamilkną. To jet nie poważne, państwo finansuje katolickie , gdzie między innymi szkolą się przyszli lekarze, którzy opierając się na nauce kościoła będą negować stosowanie in vitro. Tak nie powinno być, obecnie kościół łamie zawarty konkordat i konstytucję w trącając się w sprawy państwa
Autor: mate21 Dodano: 23-12-2007
Reklama
dpc - Dopłacać?   2 na 2
Wybaczcie, ale jestem przeciwny dopłacaniu czegokolwiek, komukolwiek. Nie ze względów religijnych/światopoglądowych, ale po prostu - racjonalnych.

Jeżeli ktoś nie może mieć dzieci i jego jedyną szansą jest drogie In Vitro - niech pracuje więcej i sam sobie zafunduje ten _luksus_, a nie liczy na pieniądze, które zabrano w podatakach innym ludziom, którzy też chcą/mają do wykarmienia dzieci. Kto ma czelność decydować czyje dzieci są ważniejsze - moje czy kogoś kto ich ?

A jeżeli kogoś nie stać - w domach dziecka jest dużo dzieci czekających na prawdziwy dom i odrobinę miłości.

Szczerze mówiąc to dziwi mnie taki nieracjonalny temat na taki serwisie jak Racjonalista.

Inna sprawa, że zapłodnienie In Vitro pozwala rozmnażać się jednostkom, które w normalnych warunkach rozmnażać by się nie mogły bo są do tego niezdolne. Powoduje więc, że ludzkość coraz bardziej zależna jest od technologi i medycyny. O ile jest to chyba nieodwracalny trend o tyle nie rozumiem bezrozumnego parcia w tą stronę. Skoro jest to rzecz na którą ludzi nie stać i trzeba do tego dopłacać to nie można In Vitro uznać za coś powszechnego, na czym można absolutnie polegać.
Autor: dpc Dodano: 23-12-2007
zbigal - Dopłacać czy nie za "luksus in vitro"
Komentarz, że na in vitro trzeba samemu zarobic, troche mnie zdziwił. Myslę, że uwagi jego autora rozmijają się z głównym problemem. Nie jest istotne czy płacić czy nie, tu mogą być rózne opinie. Istetne jest to, że o tym nie mogą decydować księżą i jakakolwiek religia. Decyzja RP jest smutna, bo świadczy o uległości kolejnego rządu w stosunku do KK. To, że naruszałoby to wypracowany kompromis jest bdzurą. Nikt nie mówi, że kompromis ten jest naruszany przez ocenę z religii na swiadectwie, a teraz przez forsowanie religii na maturze.
Przerażające jest to, że o tym nie decyduje społeczeństwo, a zanosi się na to, że teraz przepadło in vitro, za chwile bedziemy miec religie na maturze jako przedmiot do wyboru a za kilka lat jako przedmiot obowiązkowy.
Wizja niemożliwa?!
Zobaczymy za kilka lat.
Autor: zbigal Dodano: 06-01-2008
Liberal - Ale refundacja ?
Nawet nie czytam tekstuy, refundacja in-vitro to makabryczna bzdura i nieporozumienie, niby dlaczego rzad ma zmuszac spoleczenstwo do finansowania "zabiegow" ktore sa kaprysem kobiety ? Tojest naruszenie wolnosci sumienia, mozna sie sprzeciwiac zaplodnieniu in-vitro ale nie mozna jej zakazać, nie mozna tez zmuszac ludzi do oplacania czegoś co sie nie godzi z wlasnym systemem moralnym.
Autor: Liberal Dodano: 07-01-2008
Krzysztof Hyżorek - Rząd...
Pragnąłbym przypomnieć, że to społeczeństwo wybrało siebie rząd, a nie odwrotnie. I to społeczeństwo może go zmienić.
Politycy, mimo wszystko, posiadają poparcie społeczeństwa i dlatego właśnie mogę ustanawiać prawo.
"In vitro" to metoda, która zapewniła wielu ludziom posiadanie dzieci i jest to dobre. Stanowisko RP jest w takim razie złe - opiera sie na jednej z irracjonalnych zasad kościoła.
Rozumiem, że na portalu racjonalista.pl opinie, które czytałem przed chwilą są czymś normalnym, ale nie odzwierciedlają one całej opinii społecznej - ludzie podporządkują sie w większości opinii kościoła... Nawet za cenę szczęścia wielu ludzi.
Mam nadzieje, że chociaż część społeczeństwa zrozumie, że pseudo-moralne zagadnienie prawnego zakazu "in vitro" jest wręcz oburzające.

Jeśli chodzi o komentarz "dpc..." to pragnąłbym przypomnieć, że tego typu naturalizm nakazywałby zabicie lub odmówienie pomocy wielu ludziom.
Jestem pewien, że natura szybko poradzi sobie z ewentualnym problemem degradacji gatunku...
Autor: Krzysztof Hyżorek Dodano: 12-01-2008

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365