Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.073.375 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 294 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Prawdę trzeba wyrażać prostymi słowami.
 Tematy różnorodne » PSR » Oświadczenia, apele

Stanowisko PSR w sprawie dofinansowywania przez Rząd RP zapłodnienia in vitro

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów z niepokojem przyjęło informacje, że Rząd wycofuje się z poparcia dla wprowadzenia zasady dofinansowywania zabiegów zapłodnień in vitro — pod pretekstem „zachowania kompromisu światopoglądowego wypracowanego na początku lat 90." oraz niewszczynania wojny światopoglądowej. Jest to klasyczna formuła będąca wyrazem podporządkowania się rządzących presji Kościoła Katolickiego w sprawach doniosłych społecznie.

Stoimy na stanowisku, że każdy człowiek i rodzina ma prawo do posiadania własnych dzieci. Dla wielu par cierpiących na bezpłodność, metoda sztucznego zapłodnienia jest jedyną szansą na spełnienie tego marzenia. Uważamy, że rząd ma obowiązek pomagać tym ludziom, których nie stać na kosztowne zabiegi.

Uważamy, że rząd RP nie powinien stać na pozycji fundamentalizmu religijnego, lecz tworzyć warunki do jak najlepszego funkcjonowania obywateli, otaczając szczególną opieką rodzinę. Posiadanie własnego dziecka jest najczęściej warunkiem szczęśliwego i harmonijnego pożycia dwojga ludzi zakładających rodzinę. Państwo, które zmusza do posiadania dzieci tych, którzy ich mieć nie chcą lub nie mogą, również ze względów zdrowotnych (v. przykład Alicji Tysiąc), a jednocześnie odmawia pomocy tym, którzy go pragną i mogliby mieć szansę na posiadanie dziecka przy użyciu metody in vitro, nie zasługuje na miano państwa demokratycznego.

Tym, którzy zalecają adopcję dzieci, jako substytut zwykłego macierzyństwa i ojcostwa, przypominamy, że własne dziecko to nie tylko mały człowiek do wyżywienia. Nie każdy jest zdolny pokochać cudze dziecko, gdy w głębi duszy pozostaje żal, że nie można mieć swojego potomka. Nazywanie zbrodniarzami ludzi, którzy powołują na świat własne dzieci, a pomaga im w tym metoda naukowa, a nie czyjaś łaska, nie pozostawia wątpliwości, że w centrum zainteresowania Kościoła nie jest człowiek, lecz doktryna.

Potwierdzają się obawy Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, że zamiary Rządu RP będą torpedowane przez hierarchię kościelną. Oczekujemy, że Pan Premier udowodni jednak, że nie jest podatny na integrystyczne zapędy. Mamy nadzieję, że Polska podąży za takimi krajami jak Czechy i Francja, gdzie zapłodnienie metodą in vitro jest przez państwo refundowane.

Uzasadnienie stanowiska


 Zobacz także te strony:
Zapłodnienie pozaustrojowe - terapia czy zagrożenie porządku społecznego?
 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Światopoglądowe aspekty zapłodnienia in vitro
Zapłodnienie pozaustrojowe - terapia czy zagrożenie porządku społecznego?

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (5)..   


« Oświadczenia, apele   (Publikacja: 20-12-2007 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 5660 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365