Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
152.254.221 wizyt
Ponad 1062 autorów napisało dla nas 7296 tekstów. Zajęłyby one 28776 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Co z Brexitem?
będzie drugie referendum
będzie początkiem końca UE
zyska na nim Wielka Brytania
ostatecznie wzmocni UE
dużo hałasu o nic
  

Oddano 1876 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Olga Freudenberg - Semantyka kultury
Rafał Wojaczek - Chodzę i pytam

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
"Etyczne spojrzenie na charakter człowieka jest bardzo jednostronne. To prawda, że takie cechy jak prawdomówność, odwaga, uczciwość, sprawiedliwość, życzliwość, skromność, pracowitość, wspaniałomyślność są godne podziwu, ale nie powinny one przesłaniać nam innych – również doniosłych – choć zazwyczaj nie włączanych do moralności cech osobowości ludzkiej takich jak umiłowanie muzyki,..
Komentarze do strony Lista bluźnierstw

Dodaj swój komentarz…
Róża - Psyk ;)
Panie Psyk:) chichotałam czytając listę bluźnierstw. Pan to się dokopie nawet do samego piekła a i humor mi się poprawił. Widziałam tutaj w zakładkach gdzieś słowa: "Jezus Chrystus przyjdzie w glanach" ciekawe czy i ta prowokacja nadaje się na listę bluźnierstw. Przypomina mi ten artykuł czarny humor za którym wręcz przepadam:) Pozdrawiam autora
Autor: Róża Dodano: 04-06-2008
Reklama
Marcin Langer - Resistance- Fall of men
Nie zdawałem sobie sprawy że protesty Kościoła Anglikańskiego w związku z umieszczeniem znikomego wycinka akcji tej gry w katedrze manchesterskiej, ulokują ją tak wysoko na liście bluźnierstw. Kościół protestował, bo w początkowych scenach można było strzelać do najeźdźców z kosmosu w katedrze, co ich zdaniem zachęcało "do walki w miejscu modlitwy i wyciszenia" (sic!). Jak to możliwe że tak idiotyczne zarzuty wobec gry na konsolę uplasowały ją tak wysoko?

Nie ma większego bluźnierstwa niż zakładanie kagańca innym w imię zastraszania wyznawców własnej religii (bo do tego każdy z tego typu protestów się sprowadza), żeby ich skutecznie zniechęcić od odstępstwa.
Autor: Marcin Langer Dodano: 04-06-2008
Psyk - do Marcina
Jak wspomniałem, lista stanowi w istotnej mierze odzwierciedlenie smaku i wrażliwości dziennikarki, p. Joanny Sugden i nie pretenduje do miana rankingu. Poza tym lista jest raczej "do góry nogami".
Autor: Psyk Dodano: 04-06-2008
Marcin Langer - 2xTak.
Odwrócenie listy widać na pierwszy rzut oka, subiektywność na drugi:)

Dla osoby mieniącej się mianem racjonalisty (mam nadzieję że również mnie) ta lista nie jest przykładem tego, jak łatwo o bluźnierstwo i urazę personalnych uczuć religijnych. To raczej, używając terminologii Bourdieu, przykłady wykorzystywania przemocy symbolicznej wobec przedstawicieli odmiennych światopoglądów, żeby w imię "tolerancji" i politycznej poprawności, umacniać kapitał swej zgoła nietolerancyjnej doxy.
A wysoka pozycja Resistance tak mnie uderza, gdyż dotyczy tak małego obszaru: Kościół Anglikański, zaledwie kilka protestów sprzed roku, żadnych realnych ustępstw Sony, no i przede wszystkim dziedzina protestu, czyli gra na konsolę Playstation 3, czyli sektor rynku w naszym kraju rozwijającego się od niedawna. Ciekawe jak afera z Codename: Panzers uplasowałaby się na polskiej odmianie tej listy. Zapewne nie wyżej od instalacji Nieznalskiej. Taka mała różnica kulturowa, prawie jak z ostatnimi głosowaniami w parlamencie brytyjskim.
Autor: Marcin Langer Dodano: 04-06-2008

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365