Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.145.429 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Prawdę trzeba wyrażać prostymi słowami.

Dodaj swój komentarz…
mamba   1 na 1
Od dawna zdumiewała mnie postać tego filozofa.Jak mógł dojść do tak aktualnych dzisiaj wniosków wówczas,gdy nie było żadnych badań naukowych,a teorie rodziły się w głowach na skutek dociekań i dedukcji.Musiał mieć nie zły łeb!A może miał jakieś objawienie?W takim razie byłoby to jedyne prawdziwe objawienie w historii ludzkości,do którego ma się nijak tamto z gorejącego krzaka...Nawet te elementy jego teorii,które trącą dzisiaj ówczesną naiwnością,przy odrobinie dobrej woli dają się przełożyć na pojęcia współczesne.I tak n.p.konieczność przyczynowa to jakby zarys ewolucji,zaś powstanie ludzi z wody i ziemi[ulepienie z gliny !]to nie tylko wątek przewijający się w wielu kulturach,ale także stwierdzenie,że człowiek powstał z materii na podstawie wielu prób przyrody,bez udziału bogów.Nawet pojęcie duszy utkanej z subtelnych,delikatnych atomów przypomina dzisiejsze poglądy niektórych badaczy,że umysł to funkcja mózgu na skutek reakcji subatomowych.Jego "atomy" to również dzisiejsze jony i cząstki elementarne.
Autor: mamba  Dodano: 25-11-2008
Reklama
Malinowski
Mambo - Demokryt przedstawił wiele koncepcji, które dziś są uznawane (oczywiście w znacznie zmienionej formie), nie zapominajmy jednak, że u niego atomizm nie był teorią fizyczną, ale konkluzją mistyczną. Demokryt nie uznawał prawdziwości danych zmysłowych. Stwierdził on, że wszystko istnieje na mocy konwencji. Na podstawie tego, co widział, uznał, że zmysły nas oszukują, a to trochę inaczej, niż dzisiejsza fizyka.
Autor: Malinowski  Dodano: 25-11-2008
mamba - Do Malinowskiego
Dziękuję za ostrzeżenie i pogłębienie mojej wiedzy.A teraz trochę mniej poważnie:jednak mistyka...A nie mówiłam,że mógł mieć jakieś objawienie?
Autor: mamba  Dodano: 25-11-2008
Sylwek   1 na 1
U Demokryta atomizm był racjonalną teorią metafizyczną, to nie nauka ale też jeszcze dalej jej do mistycyzmu. A co do konwencji - uważał między innymi że słowa i nazwy to konwencje a to bardzo aktualny pogląd. Atomy jednak konwencją nie były, był więc realistą.
Autor: Sylwek  Dodano: 26-11-2008

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365