Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.711.573 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5704 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Jednym z najbardziej odpychających skutków ubocznych mieszania dobra moralnego z "duchowością" jest fakt, iż umożliwia to ogromnej liczbie ludzi zwykłe wałkonienie się kosztem cudzej ofiarności i pracy, ukrywane pod niewypowiedzialnie świętą (..) maską pobożności i głębi moralnej.
Komentarze do strony Chrzest pingwinów

Dodaj swój komentarz…
i.czaplicka - langer, rudyment, odp   1 na 1
Mnie na ateizm nawrócił Lem.Pierwszą jego książke przeczytałam w wieku siedmiu lat, i tak po trochu poszło.I moja siostra też.Poszłyśmy do szkoły w wieku sześciu lat.
Rudyment-przecież to wszystko cytaty z świętych ksiąg.Gdzie tu widzisz ateizację?
Autor: i.czaplicka Dodano: 13-09-2009
Reklama
rudyment - ad Langer
Próby ateizacji sztuką (w tym literaturą) podejmowane były zawsze tam, gdzie aktualnej władzy na tym zależało - nie jest zrządzeniem losu, iż France'a już w początkach PRL-u gorliwie tłumaczono i wydawano. Niestety, taka terapia będzie skuteczna tylko w małym procencie przypadków, chyba że użyje się literatury takiej bardziej brukowej.
Autor: rudyment Dodano: 13-09-2009
Maciej - geniane   2 na 2
Genialne, po prostu genialne. Jeden z najlepszych utworów literackich jakie w życiu czytałem. Pełne i bardzo wierne oddanie natury teologii. Próbka godna zasłużonego Nobla. Dziękuję za zamieszczenie.
Autor: Maciej  Dodano: 13-09-2009
Marcin Langer - Piekne, po prostu piekne.   1 na 1
Takie zmyslne przypowiesci, pelne delikatnej satyry, nakreslone na ksztalt magmowej rzeki, w ktorej pod zaschnieta skorupa plynie strumiem ozywczej ironii, to cos zaiste odswiezajacego.
Czytajac i zasmiewajac sie z tego i podobnych w formie i tresci opowiadan, zawsze zastanawia mnie, jak postrzegaja je ludzie religijni. Czy ich przewrotna tresc "przelatuje nad ich glowami" i w ogole nie zdaja sobie z niej sprawy, tudziez zdaja sobie sprawe jak najbardziej i poirytowani "splycaniem" ich wiary przerywaja w polowie albo po prostu uwazaja tegoz typu dziela za niegodne miana najposledniejszej literatury.
Jesli bowiem zdaja sobie sprawe ze znaczenia dowcipow takich jak te w kazdej wypowiedzi Pana, musza znac argumentacje wypunktowujaca wszelkie absurdy idei boga wszechmocnego. Znaja je wiec, ale nadal wierza, czy nadal wierza, bo nie znaja? W obu przypadkach zapewne nie usmiechna sie na widok zdan Pana, raz bo ich zirytuja lub dwa, bo ich nie zrozumieja.
Moje luzne przemyslenia biora sie z faktu, ze od dawien dawna rozwazam mozliwosc idei nawracania na niewiare poprzez literature piekna, miast literatury naukowej. Czy istnieja w ogole przypadki, w ktorych cos takiego nastapilo? (Pomijam ateistow, ktorych zrodzilo czytanie Biblii).
Autor: Marcin Langer  Dodano: 13-09-2009
CHOLEWA - Dla mnie to karykatura
absurdów religijnych. Przed laty poproszono mnie o sprawdzenie wiadomości z katechizmu chłopca przed 1. komunią. Zapytałem go o grzech pierworodny. Z pełną powagą zaczął: "grzech pierdolony jest to ..."
Autor: CHOLEWA  Dodano: 13-09-2009

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365