Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
197.773.808 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 790 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Każdy, kto chce być chrześcijaninem, powinien wyłupić oczy własnemu rozumowi.
Komentarze do strony Historia zła

Dodaj swój komentarz…
trickster
Bardzo dobry, dopracowany i obiektywny tekst. Zachęcałbym do napisania historii zła w kulturze nowoczesnej, to także bardzo ciekawy temat.
Autor: trickster  Dodano: 17-09-2009
Reklama
n0e - jeszcze jednego brakuje
...wspomnienia o lucyferianizmie wśród różokrzyżowców i ordo templi orientis. albo może i nie, bo to zboczenie z tematu...
Autor: n0e Dodano: 15-09-2009
Lucyna
Oczywiście Lucyfer byl identyfikowany z Szatanem znacznie wcześniej. Opisałam w artykule, że Orygenes scalił "oficjalnie" Diabła i Lucyfera, nadając złu jeden wizerunek, przy czym rozróżniam wszystkie trzy pojęcia, jakim jest Szatan, Lucyfer oraz Diabeł. Dziekuje bardzo za małą podpowiedź, poszukam w bibliografii, chętnie pogłębię wiedzę o pisam Tertuliana.
Autor: Lucyna Dodano: 14-09-2009
Michal   1 na 1
Bardzo ciekawy artykul. Czy nie jest jednak tak, ze Lucyfer identyfikowany byl z Szatanem juz wczesniej, m.in. przez "ojca zachodniego chrzescijanstwa", Tertuliana?
Autor: Michal Dodano: 13-09-2009
Lucyna - A jednak historia   1 na 1
Dziękuję za komentarz. Teks nie zawiera wniosków, gdyż mam zamiar przesłać je później. Jeśli chodzi o temat, jest to bardziej skrót myślowy. Próbowałam z całej dostępnej mi wiedzy i bibliografi, scharakteryzować i uporządkować pojęcia zła, które kolejno przejawiało się w prawierzeniach, mitach i opisach. Dla mnie zło to jedna z części natury człowieka, dawniej opisywana dość abstrakcyjne, jednakże uważam religie za piękny "wynalazek" ludzkości. Jeśli opublikują kolejne części, kilka niepewności się rozwieje, ale zapewne przywieje więcej. A moje nazwisko prosiłabym zostawić w spokoju, gdyż nie ma z tym nic wspólnego. 
Autor: Lucyna  Dodano: 12-09-2009
Shak- Ti - Historia zła bez historii   1 na 1
Pani Lucyna, chyba nie przypadkiem nosi takie nazwisko. Co prawda artykuł czytałem z ciekawością, ale jest trochę niewiarygodny. Zło tak jak dobro nie posiada historii, a postacie literackie czy symbole są wymysłem człowieka, który widząc otaczającą go rzeczywistość stworzył świat wyobraźni kultywowanej, czyli religię. Porównała Pani kilka bóstw i ich diableskie partnerstwo kobiet. Fakt Marii Magdaleny będący marginalnie przytaczany w kilku tekstach źródłowych nie oznacza, że była ona jakimś złym towarzyszem Jezusa, alterego czy czarnym charakterem w tej pięknej historii. Poza tym seks, gdyby nie był tematem pożądania, a jedynie zwykłą czynnością nie dającą wielkich pokładów przyjemności i doznań pewnie nie utożsamiano by go z czymś zakazanym, niezwykłym... Jeżeli według mnie zło to głód, choroby, wojny czyli po części sprawka Natury a poczęści człowieka- gdzie mogę zakwalifikować zło? Nie jesteśmy maszynami tylko ludźmi, więc każdy z nas mógłbyć przez chwilę zły lub dobry, a Szatan czy Anioł to symbol świętej rutyny, któreś ze stron. Kultura daje nam możliwość uporządkowania chyba wszystkiego, świat i prawa, którymi bezprawnie się rządzi i tak zostawia nas ludzi zdumionych, z otwartą gębą i wybałuszonymi gałami, nawet po przeczytaniu setek ksiąg i doświadczeniach własnych.
Autor: Shak- Ti Dodano: 12-09-2009

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365