Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
196.154.839 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29023 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 622 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Dobrze, gdy serce jest naiwne, a rozum nie.
Komentarze do strony Kozioł ofiarny

Dodaj swój komentarz…
Zulka - *   1 na 1
Adam miał rację - świetny tekst Lucyno. I prawdziwy:) Pewnie z opisanych przez Ciebie powodów wolę się stawiać "po stronie" Szatana. Nie lubię tłumu, tej granicy, za którą nawet inteligentni ludzie potrafią stać się bezmózgową masą. Jednomyślność jest, według mnie, szkodliwa. A w każdym razie jej wady miażdżąco przeważają zalety. Niech żyje bunt:)
Autor: Zulka Dodano: 30-09-2009
Reklama
ellubis - jeszcze jedna lektura
ponieważ nie zauważyłam w bibliografii jeszcze jednego tytułu, gdzie zjawisko jest analizowane z perspetywy ogólnej ludzkiej głupoty, więc dopisuję:

Jacek Dobrowolski, "Filozofia głupoty. Historia i aktualność tego co irracjonalne", PWN, W-wa 2008

poza tym świetnie :)
Autor: ellubis Dodano: 30-09-2009
irek - inne kozły ofiarne   1 na 1
W ostatnich czasach w Polsce prócz Szatana "Kozłami ofiarnymi" stali się: Żyd, mason, "UB-ek"; "SB-ek", "komuch", Ojciec dyrektor, "Układ", Adaś Michnik, AIDS, "stonka ziemniaczana", "Trabant", Telewizja publiczna, ZSRR, NKWD, KGB, pedofil, gej, Kościół, J.Stalin, choroba "szalonych krów", żywność modyfikowana, KRUZ, NFZ, "elyty i ałtorytety", Opus Dei, "Sowiet", "Rusek", Roman Polański, F.Dzierżyński, PiS, brak deszczu, W.Putin, P.Farfał, RN Orlenu, gry komputerowe, "bolszewik", "Mroczki".
Autor: irek Dodano: 30-09-2009
Molly Grue - i
I feministki!!!!
Autor: Molly Grue  Dodano: 01-10-2009
Henry Talub - przykro   2 na 2
Decyzje życiowe, dokonane na podztawie osądu rzeczywistości jako dobre- przynoszące korzyść -są decyzjami etycznymi lub moralnymi a mają wiecej niż jedno odniesienie do rozumianej rzeczywistość. są wyborami relatywistycznymi,  zawsze kończą się destrukcją podmiotu decyzyjnego.
Pytam; jak burzącą jest postawa relatywizmu intelektualnego, gdzie metoda pojmowania rzeczywistości ma więcej niz jeden system. Normalnie funkcjonujący mózg tego przyjąc nie może. Potem wychodzi, że kozłem ofiarnym jest Stalin, AIDS itd. Ja myślę, że kozłem ofiarnym pojmowania otaczającej nas rzeczywistości jest autorka tego tekstu-nasza kchana Lucynka i i wszyscy ci, którzy lubią takie intelektualne zlewki.
Autor: Henry Talub Dodano: 01-10-2009
ellubis - @Henry Talub   1 na 1
jakie intelektualne zlewki?! jest to krótka historia fenomenu kozła ofiarnego, indywidualnego lub o wiele bardziej zbiorowego przeniesienia/oddelegowania win na coś lub kogoś w celu "oczyszczenia się z win", czyli normalne przedstawienie faktów. im bardziej pierwotne i monolityczne społeczeństwo, tym większa tendencja do wyładowywania nieuświadomionych frustracji na "koźle ofiarnym", zapewne w czasach prehistorycznych uzdrawiające, w czasach historycznych przysparzające ciągłych kłopotów, z czego z kolei zrodziło się obwinianie się, korzenie się, samobiczowanie, spowiadanie i pokutowanie itd. itp. wszystko to razem wziąwszy coraz wnikliwiej obserwowane i autoreflektowane doprowadza do integrowania "obcego", rozumienia "innego", "odmiennego" i w konsekwencji zwiększonej tolerancji wobec "indywidualnego", jednym słowem tak "hartowała się świadomość" - człowiek uczył (i uczy) się postrzegać i dawać sobie radę ze "złem" ("Złym") w sobie i brania odpowiedzialności za nie na siebie a nie ordynarnego zwalania win na innych.
Autor: ellubis Dodano: 01-10-2009
tamara be jot - Stara piosenka
"Oj, dana, dana, nie masz szatana". A jaka lekka jest człowiek. Jaka wolna jest człowiek. Jaka tańcząca  jest człowiek, jak sobie zaśpiewa to. Sama człowiek była szatanem od pasa w dół. I człowiek musiała nosić fartuchy z tyłu i przodu, a te fartuchy zachowały się jeszcze w strojach ludowych. Artykuł ok, tylko ja jestem taka człowiek, która śpiewa: Oj, dana, dana, nie masz szatana".
Autor: tamara be jot Dodano: 02-10-2009
egon - mala uwaga
Czyż ostatni wyraz nie powinien aby brzmieć: "pogromów"?
Autor: egon Dodano: 03-10-2009
ellubis - pogromów
też myślę, że pogromów...
Autor: ellubis Dodano: 04-10-2009
shemyaza - znów żydzi?
Jak by ktos naprawde przeczytal tego Girarda to by wiedzial ze A) nie pisze tylko o żydach, B) choc nie pisze tylko o żydach to na siłe robi z nich kozła ofiarnego. Całość tworczosci Renego sluzy udowodnieniu na bazie ciekawej zresztą tezy, ale niezbyt oryginalnej iz przetrwanie kultury europejskiej odbylo sie kosztem żydów. Pozowlę sobie uśmiać się, a co do mordow założycielskich i kozłów ofianych toź to jest oczywistosc i student 2 roku nie powinien popelniac błedów logicznych i semantycznych cytujac prace propagandysty, posdrawljaju z szatanskim chichotem.
ps nieistnienie boga nie oznacza automatycznie nieistnienia szatana, to tak na marginesie do wszytskich ateistów tutaj :PPP
Autor: shemyaza Dodano: 18-10-2009
Nefertari
Artykuł momentami błędny stylistycznie... Albo większość społeczności albo wszystkie, lepiej zdecydować się na jedną formę i jej trzymać, będzie bardziej zrozumiałe i brzmiące naukowo. Brakowało mi również wyjaśnienia kryzysu... Z tekstu wcześniej wynikało, że społecznościom żyje się wspaniale, bo dokonano mordu na koźle ofiarnym, później wspomniane zostają enigmatycznie owe kryzysy właśnie, bez kilku słów komentarza. Mam szczęście, że z zajęć na uczelni Girarda znam, niemniej nie wszyscy mogą się tym pochwalić... ;)
Autor: Nefertari Dodano: 03-02-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365