Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
196.239.986 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29023 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 632 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Mówić dobrze może tylko ten, kto myśli rozumnie."
Komentarze do strony Żołnierz przyszłości

Dodaj swój komentarz…
morizt - Wojna a humanizm
Jakie wartosci wspolne maja sztuka prowadzenia wojny i humanizm albo racjonalizm?
Autor: morizt  Dodano: 19-10-2010
Reklama
Koraszewski - @morizet   6 na 6
Niestety, całkiem sporo. Niemała część innowacji technicznych (rozwoju nauki) dokonuje się w ramach wyścigu zbrojeń. Wiele z tych innowacji w efekcie dłużej i lepiej służy celom pokojowym niż wojennym. (Energia atomowa, lotnictwo, żeby wymienić pierwsze z brzegu). Zbrojenia i posiadanie armii to całkiem przydatne rzeczy. Osobiście wolę, że wyścig zbrojeń udało się wygrać Aliantom, a nie państwom Osi, jestem szczęśliwy, że wyścig zbrojeń wygrał Zachód, a nie ZSRR, wolałbym, żeby wyścig zbrojeń wygrała demokracja, a nie totalitarna islamska dyktatura w rodzaju Iranu. Najbardziej zdecydowana niechęć do wojen i zabijania nie powinny oznaczać głupoty (bo to i irracjonalone i zbyt kosztowne).     
Autor: Koraszewski  Dodano: 19-10-2010
CHOLEWA - W zupełności zgadzam się   1 na 1
z p. Koraszewskim, dopełniając twierdzeniem o wewnętrznej antynomii w myśleniu i działaniu człowieka, wynikających z faktu niedokończonej ewolucji człowieka w sensie kulturowym. Poza tym nie wspomniano nic, że te innowacje są często oparte na technice kosmicznej. Ewolucja biologiczna trwała miliony lat, kulturowa trwa dopiero kilkadziesiąt tysięcy.
Autor: CHOLEWA  Dodano: 19-10-2010
Saiko Kila - Granatnik
Ten granatnik na pierwszej fotce ilustrującej artykuł nie zostanie nigdy wprowadzony bo program jego rozwoju skasowano (nie przedłużono finansowania w 2007.). To jeden z wielu przykładów na to że DARPA to także money sink. O ile historycznych zasług nie sposób podważyć, to ciekaw jestem ile z obecnych programów doczeka się wdrożenia. Czy z tym już nie jest tak jak z NASA, gdzie czy się stoi czy się leży...
Autor: Saiko Kila  Dodano: 20-10-2010
Olek Mularski
Nadmierne ucyfrowienie żołnierzy spowoduje ich większą wrażliwość na warunki pogodowe i terenowe. Te wszystkie nowoczesne gadżety owszem nadają się do wojska, ale nie wszędzie. Są dobre np. dla komandosów- antyterrorystów, którzy prowadzą krótkie, bardzo intensywne starcia na bardzo mały dystans, we względnie w czystym środowisku; natomiast dla drużyny zwiadowców przebywającej tygodniami w pustynnym kurzu, albo brodzącej po pas w bagnach najnowsza elektronika raczej jest tylko zawodnym balastem.
Błędem jest też zmniejszenie kalibru pocisków- duży pocisk to duża dziura i wyeliminowany wróg. Amerykanie doświadczyli tego w Wietnamie. Ich pociski 5,56 nie były w stanie przebić murów, drzew i innych przeszkód; kałasznikowy (7,62) Vietkongu z łatwością przebijały wszystkie te przeszkody rażąc także ukrytego wroga.
Na szczęście Amerykańska armia odchodzi już od małych pocisków. HK416 i SCAR mogą strzelać także nabojem 7,62 (wymienna lufa i zamek). Niedawno pojawił się też karabin Grendell 6,8mm, ... no i prawdziwy potwór- strzelba maszynowa kal. 12 (18,6mm) o nazwie AA12 (Automatic Assault).
Cyfrowe pole walki to przede wszystkim artyleria, czołgi, bojowe wozy piechoty- tu pogoda komputerom nie straszna. Podstawa powinna być łączność satelitarna.
Autor: Olek Mularski  Dodano: 15-10-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365