Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
167.875.554 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7335 tekstów. Zajęłyby one 28952 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 824 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Propaganda jest matką wydarzeń.

Dodaj swój komentarz…
mborus - Szacunek dla Pana   7 na 7
Z całym szacunkiem, byłem nauczycielem. Moim zdaniem wywalą Pana ze stanowiska. Jeśli ma Pan siłę walczyć i pieniądze, aby mieć na czas bezrobocia. Myślę, że jest Pan bardzo odważny idąc pod prąd. Tylko pochwalić.
Autor: mborus Dodano: 30-12-2009
Reklama
czes   6 na 6
Jest Pan odważnym człowiekiem. Przykro tylko, że człowiek pragnący normalności musi być odważnym.
 Ja mieszkam w Kanadzie. Krzyże są w kościołach, a w szkole to jest flaga Kanady i każdy dzień rozpczyna sie odśpiewaniem hymnu narodowego.
I nikomu nawet nie przeleci przez głowę myśl, że w miejscu publicznym może być umieszczony jakiś symbol jakiejkolwiek religii. No ale ja żyję w kraju w którym ludzie "nie potrfią nawet jeść nożem i widelcem" - jak to mówiono w Polsce.
 
Pozdrawiam serdecznie.
Czesiek Sawicki
Autor: czes  Dodano: 30-12-2009
marta - Gratuluję odwagi   5 na 5
Oby więcej było tak odważnych dyrektorów.Ponieważ dobrze znam oświatowe realia, wiem że droga do "rozkrzyżowania" polskich szkół będzie długa i wyboista.Znajdą się wszelkiego rodzaju"strażnicy moralności katolickiej" gotowi, w imię "miłości chrześcijańskiej" zniszczyć każdego, kto stanie na drodze ich "rozumienia"świata...Niejeden po cichu przyzna Panu rację, ale po cichu.Publicznie- wyprze się swoich słów i poparcia. Tak jak nauczyciele z Wrocławia.Ciekawe, jak teraz potrafią stanąć przed młodzieżą. Czego ich nauczą? Tchórzostwa?Asekuranctwa? Ale niestety takie jest współczesne polskie społeczeństwo.Zastanawia mnie, gdzie podziała się polska odwaga jeśli skutecznie hamuje ją czarna kiecka.Jeszcze raz gratuluję odwagi i życzę wytrwałości.
Autor: marta  Dodano: 30-12-2009
Maciej - postawione na głowie   5 na 5
Dyrektor i tak jest bardzo powściągliwy. Przecież szkoła jest prywatna. W dyskusji publicznej padały argumenty, że krzyże mogą być w szkołach katolickich. Ta sama doza wolności powinna dotyczyć szkoły-rodzynka, która wprost odwołuje się do racjonalizmu - oczywiście w państwie formalnie wyznaniowym. Więc dyrektor mógłby pościągać te krzyże nawet gdyby Polska nie była Polską lecz Katolickim Państwem Narodu Polskiego (sen fanatyków katolickich). Jeśli ma problemy to znaczy, że kościół opanował nie tylko sferę publiczną, ale i prywatną. Zupełnie jak SB...
Autor: Maciej  Dodano: 30-12-2009
Sławek Dutkiewicz - Alleluja i do przodu!   2 na 2
Trudno żeby młodzież licealna nadstawiała karku bez poczucia wsparcia ze strony nauczycieli. Osobiście jestem przekonany, że bez poparcia nauczycieli i rodziców na zmiany nie można liczyć. Osamotnieni uczniowie nie będą mieli ani na tyle odwagi, ani siły przebicia żeby walczyc z dyrekcją, czy tez kuratorium oświaty. Inicjatywa konsolidacj środowiska nauczycielskiego w sprawie uwolnienia od krzyży polskich szkół zasługuje na uznanie. Brawo Panie Dyrektorze. Teraz czekamy jeszcze na rodziców.
Autor: Sławek Dutkiewicz  Dodano: 30-12-2009
Anna - mam wrażenie   7 na 7
że problem krzyży jest wtórny. Sprawą przesądzającą o tym, że nie można czuć sie w szkole swobodnie ze swoim światopoglądem jest obecność w niej lekcji religii. Jest to zmuszanie (niekonstytucyjne) uczniów i ich rodziców do publicznej deklaracji (co w Polsce najczęściej sprowadza się do tchórzliwej hipokryzji). Kto zagwarantuje mi, że "pobożne" panie nauczycielki pozostaną sprawiedliwe wobec dzieci (jak moje), które nie chodzą na lekcje religii? Wolności wyznaniowej, takiej faktycznej, nie będzie w polskiej szkole tak długo, jak będą tam zajęcia z religii i ocena z nich na świadectwie.
Autor: Anna  Dodano: 30-12-2009
pompa  -12 na 12
Niech lepiej zajmą się przemocą w szkole a nie jakimiś pierdołami w stylu  problemu wieszania krzyży. Są przecież ważniejsze sprawy niż to co na ścianach wisi. Dyrektorzy szkół na pawdę nie mają już nic do roboty że zostało im tylko zajmowanie się krzyżami?
Autor: pompa  Dodano: 30-12-2009
Rafał - nie wszyscy katolicy wpychają nam krzyż
> Niestety, mimo moich głębokich przekonań,
> środowisko wktórym żyję ipracuję nie sprzyja
> tak radykalnym, być może zgóry skazanym na
> pogardę iopór zróżnych stron, zachowaniom,
> jak "zarządzenie" zdjęcia krzyży wsalach
> lekcyjnych.

Pana stanowisko nie jest radykalne. Ja bym określił jako takie stanowisko tych, którzy domagają się żeby w szkole wisiały oznaki Kościoła Katolickiego.

> Po Cudownym Nawiedzeniu ... odniosłem
> wrażenie, że prawdopodobnie jestem jedynym
> wichrzycielem we wsi. Tłumy pokornych
> wprawiły mnie wzakłopotanie inieprzerwanie
> towarzyszy mi myśl: gdzie ja żyję?

Nie należy mylić uczestnictwa w praktykach religijnych z politycznym poparciem dla KK. Np. tylko niektórzy katolicy popierają stanowisko KK dotyczące in vitro. Jeżeli chodzi o krzyże to większość jednak zgadza się z fanatykami, ale ma to uzasadnienie historyczne. W jednej z dyskusji ktoś przypomniał, że to symbol, który w PRL kojarzył się z wolnością. Nie wszyscy widzą, że teraz oznacza zniewolenie.

Myślę, że oprócz nauczycieli nad całym problemem powinni zastanowić się też rodzice, również młodszych uczniów. Myślę o napisaniu informatora dla dyrektorów szkół nt. deklarowania swojej religii i krzyży. Pomoc dyrektorów byłaby bardzo cenna.
Autor: Rafał Dodano: 30-12-2009
Darth Ivan - Mała przestroga   6 na 6
Nie będę się silił na oryginalność, tylko posłużę się cytatem z pewnej dość ciekawej książki:
"Kiedy religia i polityka jadą na tym samym wozie, ci, co powożą wierzą, że nic nie może im stanąć na drodze. Zaczynają pędzić na łeb na szyję, coraz szybciej i szybciej. Odsuwają od siebie wszelką myśl o przeszkodach i nie pamiętają, że pędzącemu na oślep człowiekowi ukazuje się przepaść, kiedy jest już za późno". (Frank Herbert DIUNA)
Autor: Darth Ivan  Dodano: 30-12-2009
Czesław Szymoniak
Ja czegos nie rozumiem bedac z dala od tej branzy -  przecież nauczyciele to na ogół wykształceni ludzie, skoro tak to prawdopodobnie zdolni do racjonalnego sposobu myslenia, skad więc w tej branży tyle obskurantyzmu sie bierze?
Domyslam się ze pewnie chodzi tu jak wszedzie,  konformizm i tak mamy reprezentację polskiej edukacji?
Jakie będzie wychowanie przyszłych pokoleń?
Autor: Czesław Szymoniak  Dodano: 06-04-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365