Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
166.486.350 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7332 tekstów. Zajęłyby one 28943 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 561 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę."

Dodaj swój komentarz…
makoshika - Nasi krewni   2 na 2
Przytaczany przez Dawkinsa przykład powiązań genetycznych między królikiem i leopardem (chyba chodzi o lamparta, bo tak się nazywa to zwierzę w języku polskim, ew. pantera) wcale nie jest szokujący. Nie szokuje mnie również bliskość powiązań genetycznych między człowiekiem i szympansem (genotyp identyczny w 99%). Zawsze jednak paraliżuje mnie świadomość, że jako człowiek posiadam ok. 30% genotypu sałaty. Paraliż ten ustępuje, kiedy uświadamiam sobie, że także fani "Frondy", a nawet sam red. Tomasz Terlikowski - obojętnie, czego by nie robili i na jakiego boga by się nie powoływali - też są w części najzwyklejszą, zieloną sałatą. Zadaję sobie wtedy pytanie, czy ta część ich genotypów również zazna łaski, o której ciągle mówią?
Autor: makoshika Dodano: 13-01-2010
Reklama
Maciej - usterki jezykowe   2 na 2
O jednej juz wspomniano. Druga - "noblista" mala litera (wielka po angielsku).
Czy za zdanie "Ojciec Swiety jest dalekim kuzynem marchewki a jego mozg to prawie sama woda" mozna isc siedziec czy nie mozna? :-) Zdaje sie, ze to jest wlasnie esencja - nomen omen - tego co obraza ludzi religijnych.
Autor: Maciej Dodano: 13-01-2010
mike
Kiedy dokładnie ukaże się ta książka?
Autor: mike Dodano: 13-01-2010
luxforos (Stanisław Pietrzyk) - Ewolucja   2 na 2
Mamy wiele wspólnego z sałatą, bananem etc., wszak wyłoniliśmy się wszyscy z bulionu pierwotnego. Więc prokarioty i eukarioty to nasi protoplaści. Całe szczęście, że ewolucja wygląda tak, a nie inaczej. W przeciwnym razie moglibyśmy mieć uszy z sałaty, a nosy z marchewki. O innych częściach nie wspomnę, bo nie mam aż tak wybujałej wyobraźni.
Autor: luxforos (Stanisław Pietrzyk) Dodano: 13-01-2010
rare species
Mam nadzieję, że jest to wersja robocza tłumaczenia, bez pełnej redakcji.
Autor: rare species Dodano: 13-01-2010
ats42
Nie wiem, czy moja pekinka ma świadomość pochodzenia od wilka, ale mój poprzedni pekińczyk z pewnością ją miał, o czym się przekonałem na wlasnej skórze, a jego dalszym przodkiem był prawdopodobnie rekin ludojad. Nawet, jeżeli jeszcze wtedy nie było ludzi, to było coś do nas podobnego, przynajmniej w smaku albo z charakteru -;)
Autor: ats42 Dodano: 13-01-2010
Apps - Dawkins
Jak zwykle doskonały. Opowiada przecież tutaj, w zasadzie, o rzeczach znanych. Ale pokazuje je w innym świetle. Teraz, na zaczepkę kreacjonisty, mogę odpowiedzieć "A psa kiedyś widziałeś?".
A ten leopard rzeczywiście nienajlepszy.
Autor: Apps  Dodano: 13-01-2010
Mariusz Agnosiewicz - odp.   1 na 1
Nowa książka Dawkinsa jest już do kupienia w Racjonaliście w przedsprzedaży po promcyjnej cenie, zapraszam: www.racjonalista.pl/ks.php/k,1894 :)
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 13-01-2010
Buczkowski - Cieszy i smuci...
Cieszy tekst przetłumaczony przez Piotra Szwajcera, cieszy, że teksty, wykłady i książki - tak wybitnego uczonego jak R. Dawkins, możemy poznawać w naszym, "przykościelnym" kraju. Jest w tym duża zasługa Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, w tym Mariusza Agnosiewicza. Dobrze się dzieje, że lukę, która została po Wydawnictwie URAEUS, wypełnia Wydawnictwo PSR. Tak trzymać! Nie znaczy to, że nie należy próbować "wskrzesić" Wydawnictwo  URAEUS. Cieszy jeszcze kilka innych spraw, lecz smuci to,że w ROKU DARWINOWSKIM, w naszych mediach publicznych tak mało mówi się i pisze o Darwinie (którego powinno się umieszczać w gronie "gigantów", czy "olbrzymów" nauki), a tak dużo mówi się i pisze o papieżach i innych dostojnikach Kościoła, świętych, obrzędach religijnych i zwykłych "czarach", czy zabobonach.. Smuci, że teoria ewolucji jest tak mało popularyzowana wśród dzieci i młodzieży.
Autor: Buczkowski  Dodano: 14-01-2010
Barbara B. - Moralnie?
Jeżeli eugeniczna hodowla ludzi jest niemoralna to dlaczego eugeniczna hodowla innych zwierząt jest moralna?   Czy to moralne hodować psy, które mają problemy z oddychaniem lub mają inne kalectwa?   Dawkins jest dobrym naukowcem ale kiepskim moralistą.
Autor: Barbara B. Dodano: 14-01-2010
Mariusz Agnosiewicz - @Buczkowski
Nową książkę Dawkinsa, jak i "Boga urojonego" wydało wydawnictwo CiS Piotra Szwajcera, choć obu pozycji Racjonalista był patronem. Nie wiem w jakim zakresie Wydawnictwo Racjonalista będzie w stanie wypełnić lukę po Uraeusie, aczkolwiek luka po Uraeusie to przecież nie jest nowa sprawa wynikła po śmierci Andrzeja Olszewskiego, ale coś, co powstało już wówczas, kiedy Uraeus zaczął mieć kłopoty. Ostatnim rokiem działalności Wydawnictwa był 2002, później już nie wydawano nowych książek, a jedynie wyprzedawano resztki dawnych nakładów, co i dziś jeszcze ma miejsce (m.in. w księgarni Racjonalisty). Pisałem o tym więcej we wspomnieniu poświęconym szefowi Uraeusa: www.racjonalist(*)s,6625/q,Epitafium.dla.Uraeusa
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 17-01-2010
Filip - Symptomatyka
Skłonność człowieka do "uśredniania" otaczającego świata jest urządzeniem nader praktycznym bo pozwala odróżnić królika od lamparta (z oczywistymi skutkami dla obu stron). Ta skłonność do "Uśredniania" najwyraźniej objawia się w statystyce (np. "średnie poparcie kandydatów w wyborach" ale to niewystarczający opis świata. Hasło "królik", ma w sobie moc złożoności (łącznie z opisem żony Wańkowicza) i dopiero wtedy jest pełne i pozwala na ogląd o darwinowskich konsekwencjach. Kiedyś (wiele lat temu, w stanie "wskazującym") zaproponowaliśmy z pewnym inżynierem opisywanie świata wedle skrajności - stąd "symptomatyka" ale póki-co rzadko się tej drogi używa. Przy wyborach tak się opisuje "elektorat negatywny".
Autor: Filip Dodano: 10-02-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365