Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.305.743 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3659 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Ilekroć się twierdzi, że nauka lub religia może badać tylko pewną określoną dziedzinę albo stawiać sobie tylko pytania pewnego szczególnego rodzaju i tak dalej, tylekroć mamy prawo podejrzewać, że dokonuje się nadmiernych uproszczeń i arbitralnych ograniczeń.

Dodaj swój komentarz…
Jacek Tabisz   2 na 2
Bardzo ciekawy przegląd Andrzeju! :-) Czekam na podobne z Niemiec i ze Szwajcarii, ciekaw jestem co tam robią niereligijni, ateiści i wolnomyśliciele. Być może mniejszość niemiecka we Francjii też robi coś ciekawego? Bądź co bądź tylko w ich departamentach obowiązuje konkordat (taka historia...). Jeśli chodzi o Zielonych, to nie dziwię się. W końcu chrześcijaństwo powiela pogląd, iż "bóg dał Ziemię ludziom w posiadanie", legendarny Jezus traktuje ryby jak martwe przedmioty, które pomnaża, w świniach umieszcza demony, z którymi się owe zwierzęta topią, nie wie nic o zwyczajach ptaków (nie pracują a jedzą...). W końcu, chrześcijaństwo, w przeciwieństwie do nawet innych religii, uważa, iż człowiek ma duszę, zaś zwierzę nie. Nawet Koran de facto postuluje dusze zwierząt, co muzułmanom raczej się nie podoba, i od czego odchodzą (choć niby niezmienne, święte słowo...). O hinduizmie i buddyzmie nie wspomnę. Dlatego w pełni logiczne powinny być u WSZYSTKICH Zielonych postulaty odsunięcia Kościoła od polityki i powszechnej edukacji.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 09-01-2012
Reklama
sugadaddy   1 na 1
Osiem prężnych organizacji laickich, 20% populacji niewierzących (na 8,5 mln) blisko 80-cio letni obowiązujący konkordat (żeby było śmieszniej podpisany przez ateistów, jak twierdzą katolicy, bo w/g nich faszyści to ateiści), a cele bardzo podobne do naszych; dla porównania: u nas - no właśnie, ile organizacji ateistów? dwie, trzy? %% populacji niewierzących na 38 mln - kto wie? Konkordat całkiem nowiutki i faktycznie podpisany przez człowieka lewicy, czyli ateistę. Porównując naszą sytuację z Austrią to mamy raczej "przechlapane" Oni, mając dużo większe możliwości nie zwojowali zbyt wiele - walka z kościołem o słuszne prawa niewierzących, jawi się jako niebywale trudna. Oni (KK) stosując od zawsze swoisty terror - anatemy, klątwy, czy inne odsądzania od czci i wiary osiągnęli stabilność swoich interesów i wpływów. W Polsce zawsze dominowali - z wyjątkiem kilkudziesięciu lat PRL-u -choć i wówczas, nie mieli może wpływu na politykę, ale prosperowali całkiem nieźle. Długi bój przed nami.
Autor: sugadaddy  Dodano: 09-01-2012
schlawiner - Sprostowanie i uzupełnienie
Kwartalnik Freidekerbundu zwie się dla neutralności genderowej "FreidenkerIn", a nie "Freidenkerin". Odnośnie inicjatywy "Zielonych": podobną akcję zastartowało kiedyś Liberales Forum (Heide Schmidt), ale nie weszło do parlamentu. Nawet Młodzi FPÖ wydali broszurkę o sensownej antykoncepcji. Zgadzam się z autorem, że centrala SPÖ (nie organizacje lokalne) zamiata pod dywan kwestie światopoglądowe, by zachować zdolność do koalicji z ÖVP.
Autor: schlawiner  Dodano: 15-01-2012
Andrzej Wendrychowicz - do Schlawiner
Bardzo dziękuję za w pełni uzasadnione sprostowanie. Forma z ....rIn jest bardzo sprytnym niemieckojęzycznym wynalazkiem na rzecz neutralności genderowej.
Nie mam pojęcia, jak ją oddać po polsku i wybrałem mniejsze zło, czyli formę żeńską. W ten sposób nie naraziłem się ....feministkom, a panom to chyba nie zrobiło różnicy :)  Ten sam problem z tekstami tłumaczonymi na portal etykawszkole.pl rozwiązałem w ten sposób, że na początku wyjaśniam, że wyłącznie dla uproszczenia używam tylko formy żeńskiej dla nauczycieli i męskiej dla uczniów. Pisanie za każdym razem nauczyciele i nauczycielki, uczennice i uczniowie byłoby poprawne genderowo, ale optycznie/stylistycznie takie sobie.
Autor: Andrzej Wendrychowicz  Dodano: 15-01-2012
schlawiner
Bezpieczna ;-) konstelacja.
Autor: schlawiner  Dodano: 16-01-2012

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365